Italy Serie B

22:00 AC Pisa – Salernitana
Έφυγε ηττημένη από τον αγωνιστικό χώρο του “Αρμάντο Πίκι” στο ντέρμπι με αντίπαλο την Λιβόρνο. Δεν υστέρησε σε κάτι έναντι της αντιπάλου της αλλά δεν βρήκε απάντηση στο αυτογκόλ του Μπενεντέτι στο 16ο λεπτό. Από το 55ο έως και το 66ο λεπτό αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα, χωρίς ωστόσο να το εκμεταλλευτεί. Έντονη απογοήτευση για την ομάδα του Ντ’ Άντζελο που συμπλήρωσε έξι αγωνιστικές χωρίς νίκη, με τρεις ήττες σε αυτό το διάστημα. Έχει κακή παράδοση κόντρα στην Σαλερνιτάνα, ένα ακόμα στοιχείο εναντίον της στον σημερινό αγώνα. Ο Ιταλός τεχνικός πάντως ξεκαθάρισε ότι η ομάδα του θα αγωνιστεί με μοναδικό στόχο την νίκη και προανήγγειλε επιθετική τακτική από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο δεξιός μπακ Μπιριντέλι (5/0), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. Ο μέσος Ντε Βίτις (7/1) δεν αγωνίστηκε στο πρόσφατο παιχνίδι, προερχόμενος από τραυματισμό, αλλά απόψε είναι καλύτερα και έχει πιθανότητες να βρεθεί στο αρχικό σχήμα. Ο επιθετικός Μοσκαρντέλι (1/0) πήρε τα πρώτα λεπτά συμμετοχής κόντρα στην Λιβόρνο αλλά ακόμα δεν είναι έτοιμος για ενενηντάλεπτο. Μοναδικός απών λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Βάρνιερ (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Γκόρι – Άγια, Μπενεντέτι, Μερόνι – Λίζι, Βέρνα, Ντε Βίτις, Γκούχερ, Ντι Κουίντσιο – Μαζούτσι, Μαρκόνι.
Έχασε μέσα από τα χέρια της μία πολύτιμη νίκη στην αναμέτρηση με την Περούτζια στο “Αρέκι”. Σε έναν αμφίρροπο αγώνα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 55ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Κιγινέ. Οπισθοχώρησε λίγο μετά το γκολ με στόχο να διαφυλάξει το πολύτιμο προβάδισμα αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 90ο λεπτό. Η ομάδα του Βεντούρα έμεινε χωρίς νίκη για τρίτη σερί αγωνιστική αλλά βέβαια διατηρείται κοντά στην κορυφή και αναζητά την νίκη που θα αλλάξει και την ψυχολογία των παικτών. Υπάρχει γενικότερα μία πίεση προς όλους και υψηλές προσδοκίες, ωστόσο ο Ιταλός τεχνικός ζητά υπομονή και ψυχραιμία, θεωρώντας πως ο χρόνος δουλεύει υπέρ της ομάδας του. Οι οπαδοί πάντως δείχνουν με κάθε τρόπο την στήριξή τους και ο πρόεδρος του συλλόγου, Κλαούντιο Λοτίτο, αισθάνθηκε την ανάγκη να τους ευχαριστήσει δημόσια για αυτό.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Τζιανέτι (7/1), οι μεσοεπιθετικοί Τσιτσερέλι (7/0), Φιρέντσε (8/1), οι αμυντικοί Μπιγιόνγκ (0/0), Μαντοβάνι (0/0), Ερτό (0/0). Ο μεσοεπιθετικός Κιγινέ έφτασε τα 4 γκολ σε 8 συμμετοχές και αποδεικνύει πως έχει ωριμάσει αλλά και βελτιωθεί σημαντικά. Είναι χαρακτηριστικό πως πρόπερσι, στην πρώτη συμμετοχή του με την φανέλα της Σαλερνιτάνα στη Serie B είχε 2 γκολ σε 23 συμμετοχές και πέρυσι στην Serie A με την Κιέβο έμεινε άσφαιρος σε 23 συμμετοχές.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μίκαϊ – Καρώ, Μιλιορίνι, Γιαροζίνσκι – Καλόμπο, Μάιστρο, Ντι Τάκιο, Κιγινέ , Λόπεζ – Τζούριτς, Τζάλοου.
Ζευγάρι που επιβεβαιώνει σταθερά το Under 2.5, με την Πίζα να μετρά επίσης τέσσερα διαδοχικά και την Σαλερνιτάνα να το έχει φέρει στα επτά από τα εννέα φετινά παιχνίδια. Λογικό να προσφέρεται σε απόδοση φαβορί το συγκεκριμένο σημείο. Δεύτερη επιλογή το Χ2 λόγω απόδοσης στο διπλό.

22:00 ChievoVerona – FC Crotone
Ακόμα μία ισοπαλία, και αυτή την φορά με σκορ 1-1 στο “Σαν Βίτο Λουίτζι Μάρουλα” με αντίπαλο την Κοζέντσα. Προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με γκολ του Εσπόζιτο, ο οποίος πέτυχε το παρθενικό γκολ του τόσο με την φανέλα της Κιέβο όσο και σε επίπεδο Serie B. Δέχθηκε την ισοφάριση στο 35′ και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, παρότι οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για δεύτερο γκολ. Η ομάδα του Μαρκολίνι παραμένει αήττητη μετά το ατυχές αποτέλεσμα της πρεμιέρας αλλά σε αυτό το διάστημα έχει πέντε ισοπαλίες, τέσσερις εκ των οποίων με σκορ 1-1! Ο Ιταλός τεχνικός περιμένει δύσκολη αναμέτρηση που πιθανότατα θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Σημαντικό για τον ίδιον είναι η ομάδα του να παραμείνει πιστή στην αγωνιστική φιλοσοφία της.
Αγωνιστικά Νέα:Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο επιθετικός και εκ των πρώτων σκόρερ Τζόρτζεβιτς (7/4). Ο μεσοεπιθετικός Βινιάτο (8/1) τραυματίστηκε στην διάρκεια της προθέρμανσης στον πρόσφατο αγώνα και επίσης θα απουσιάσει σήμερα. Τον αντικατέστησε ο Πουτσαρέλι (5/1) και πιθανότατα θα παραμείνει σε ρόλο τρεκουαρτίστα. Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο μεσοεπιθετικός Τζακερίνι (3/1) και ο επιθετικός Σέτερ Βαλένσια (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Σέμπερ – Ντίκμαν, Λεβέρμπ, Τσέσαρ, Φρέι – Νούνο Ενρίκε, Όμπι, Σέγκρε – Πουτσαρέλι – Μετζορίνι, Ροδρίγκεθ.
Επιβεβαίωσε την φόρμα της, επικρατώντας 3-2 της Βενέτσια στο “Έτσιο Σίντα”. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 9ο λεπτό αλλά ισοφάρισε στο 35΄με τον Νουάνκουο. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε την ανατροπή για την ομάδα στο 55ο λεπτό και έφτασε τα 6 γκολ που τον έφεραν στην δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ. Στο 68΄δέχθηκε την ισοφάριση αλλά δεν αρκέστηκε στην ισοπαλία. Έψαξε το τρίτο γκολ και δικαιώθηκε στο 84΄με τον Γκόλεμιτς. Τέταρτη νίκη στην τελευταία πεντάδα αγώνων για την ομάδα του Στρόπα, διάστημα στο οποίο έχει και μία ισοπαλία. Έπιασε στην κορυφή την Μπενεβέντο και επικρατεί ευφορία αλλά ο Ιταλός τεχνικός προειδοποιεί ότι ένα καλό ξεκίνημα δεν εξασφαλίζει τίποτα και επιθυμεί να δει ανάλογη προσπάθεια και στα επόμενα παιχνίδια.
Αγωνιστικά Νέα:Τη δεύτερη αγωνιστική της ποινής του εκτίει ο κεντρικός αμυντικός Ζιλιοτί (8/0). Παραμένουν τραυματίες ο κεντρικός αμυντικός Κουράδο (0/0) και οι επιθετικοί Μάξι Λόπεζ (5/0), Ναλίνι (1/0) και Ρουτζέρο (0/0). Ο κεντρικός αμυντικός Μαρόνε (8/0) αντικαταστάθηκε νωρίς λόγω τραυματισμού στον πρόσφατο αγώνα και επίσης θα απουσιάσει σήμερα. Ο επιθετικός Βίντο (5/0) δεν ήταν 100% έτοιμος το προηγούμενο Σάββατο αλλά τώρα έχει περισσότερες πιθανότητες για να πάρει χρόνο συμμετοχής.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Κόρντατζ – Γκόλεμιτς, Κουόμο, Σπόλι – Μολίνα, Μπενάλι, Μπαρμπέρις, Κροτσάτα, Ματζότα – Νουάνκουο, Ζούνιορ Μεσίας.
Η Κιέβο έχει ήδη 7 G/G, η Κροτόνε 3 διαδοχικά και αμφότερες τρέχουν αήττητο σερί. Υπάρχει παράδοση με γκολ και θέαμα στις πρόσφατες αναμετρήσεις τους και οι “πυθαγόρειοι” έχουν βρει δίχτυα σε όλα τα εκτός έδρας παιχνίδια. Επιπλέον και οι 5 ισοπαλίες των γηπεδούχων είναι με γκολ. Θα πάμε με την στατιστική, επιλέγοντας το G/G.

22:00 Cittadella – Livorno
Χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με την Πορντενόνε στην “Dacia Arena”. Μοιρασμένο παιχνίδι από κάθε άποψη, θα μπορούσε σίγουρα να έχει τουλάχιστον ένα γκολ. Από ένα σημείο και μετά βέβαια αμφότερες οι ομάδες συμβιβάστηκαν με τον βαθμό της ισοπαλίας. Αυτή ήταν η πρώτη μοιρασιά για την ομάδα του Βεντουράτο στο φετινό πρωτάθλημα και τώρα έχει μπροστά της δύο σερί εντός έδρας αγώνες, στους οποίους τίθεται ως ελάχιστος στόχος η κατάκτηση των τεσσάρων βαθμών. Προφανώς ο βαθμός δυσκολίας είναι μεγαλύτερος σε αυτόν που ακολουθεί κόντρα στη Φροζινόνε αλλά ο Ιταλό-Αυστραλός τεχνικός δηλώνει πως δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι στη Serie B.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω καρτών ο επιθετικός και πρώτος σκόρερ Ντιαό (9/5) αλλά και ο κεντρικός αμυντικός Περτικόνε (5/0) που εκτίει την δεύτερη αγωνιστικής της ποινής του. Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο μέσος Γκαρτζούλο (2/0) και οι επιθετικοί Βριόνι (4/0), Ντε Μάρκι (5/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο κεντρικός αμυντικός Φράρε (1/0) αλλά δύσκολα θα πάρει θέση στο αρχικό σχήμα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Παλεάρι – Γκιρινγκέλι, Καμιλιάνο, Αντόρνι, Μπενεντέτι – Βίτα, Ιόρι, Μπράνκα – Λούπι – Τσέλαρ, Πανίκο.
Έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών, επικρατώντας 1-0 της Πίζα στο “Αρμάνο Πίκι”. Νίκη με πολλαπλά οφέλη αφού σημειώθηκε σε έναν αγώνα που είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι και απέναντι σε μία αντίπαλο που θεωρητικά τουλάχιστον έχουν ως κοινό στόχο την παραμονή. Μία επιτυχία που ήρθε με πολύ κόπο και άγχος. Προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με αυτογκόλ του Μπενεντέτι αλλά δέχθηκε έντονη πίεση σε μεγάλο κομμάτι της αναμέτρησης. Στο 55΄έμεινε με παίκτη λιγότερο αλλά η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 66ο λεπτό. Ο Μπρέντα θεωρεί πως η πρόσφατη εμφάνιση ήταν από τις χειρότερες φετινές της ομάδας του αλλά μάλλον η τύχη της χρωστούσε κάτι αφού νωρίτερα είχε χάσει αρκετά παιχνίδια, στα οποία απέδωσε πολύ καλύτερο ποδόσφαιρο.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Μπόγκνταν (9/0), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. Εξέτισε την ποινή του ο εξτρέμ Μαρσούρα (6/4). Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μαρί-Σαντ (0/0), οι μέσοι Στόιαν (3/0), Ντ’Άντζελο (1/0), Κόπολα (0/0) και ο επιθετικός Μπρινιόλα (1/0). Ο Μπρέντα περιμένει από την ομάδα του να χρησιμοποιήσει σωστά τον ενθουσιασμό που υπάρχει από την πρόσφατη νίκη.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Πλίτσαρι – Μπόμπεν , Μοργκανέλα , Γκασμπάρο – Ντελ Πράτο, Αγκάτσι, Βιβιάνι, Πορτσίνο- Μάρας, Ράιτσεβιτς, Μάρσουρα.
Η Λιβόρνο προέρχεται από πολύ σημαντική νίκη που που άλλαξε αμέσως το κλίμα και ταξιδεύει με αισιοδοξία για ένα θετικό αποτέλεσμα στο “Τομπολάτο”. Καλοδουλεμένο σύνολο η Τσιταντέλα αλλά με μόλις 9 γκολ μέχρι στιγμής και θα λείψει ο Ντιαό που έχει πετύχει τα 5 εξ αυτών. Δημιουργούνται συνθήκες για Χ2…

22:00 Empoli FC – Spezia Calcio
Νέα γκέλα και μάλιστα αυτή πόνεσε…Ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Τράπανι στο “Πολισπορτίβο Προβιντσάλε”, δεχόμενη την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με αυτογκόλ του Βέσελι! Η ομάδα του Μπούκι προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ. Αρχικά με τον Μπαϊράμι στο 8ο λεπτό και στην συνέχεια με τον Στούλατς στο 62ο, αλλά δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες και υποχώρησε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Ιταλός τεχνικός συνιστά ψυχραιμία αλλά παραδέχεται πως η ομάδα του θα πρέπει να μάθει να καθαρίζει τα παιχνίδια και να μην σπαταλά τόσες πολλές ευκαιρίες. Στην έδρα της πάντως παρουσιάζεται πιο αποτελεσματική και θεωρητικά είναι από τις ομάδες που μπορούν να αντεπεξέλθουν σε διαδοχικούς αγώνες αφού διαθέτουν βάθος και ποιότητα στον πάγκο.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτίει την δεύτερη αγωνιστική της ποινής του ο μέσος Μπαντινέλι (7/1). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Μορέο (7/0). Δεν είναι έτοιμοι για 90′ ο αριστερός μπακ Αντονέλι (2/0) και ο δεξιός μπακ Γκατσόλα (3/0), σύμφωνα με δηλώσεις του Μπούκι. Μία θέση στη μεσαία γραμμή διεκδικεί ο Μπαϊράμι (5/1) και άλλη μία στην επίθεση ο Πίσκοπο (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Μπρινιόλι – Βέσελι, Ρομανιόλι, Νικολάου, Μπάλκοβετς – Φρατέζι, Στούλατς, Λαρίμπι – Ντέτσι – Μανκούζο, Λα Γκούμινα.
Το διπλό επί της Πεσκάρα στο “Αντριάτικο”, πρώτη νίκη μετά το διπλό της πρεμιέρας επί της Τσιταντέλα, είχε και συνέχεια. Επικράτησε 2-0 της Γιούβε Στάμπια στο “Αλμπέρτο Πίκο”, πανηγυρίζοντας την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη. Η ομάδα του Ιταλιάνο μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε στο 18ο λεπτό με τον Μπινταουί. Αμύνθηκε σωστά όταν έπρεπε και στο 52ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά της με σκόρερ τον Καπραντόσι. Στο 63΄απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά έριξε τον ρυθμό, διότι ακολουθούν μαζεμένα παιχνίδια και χρειάζεται σωστή διαχείριση της ενέργειας. Άλλαξε φυσικά το κλίμα και για τον ίδιο τον Ιταλό τεχνικό και το σημερινό παιχνίδι θεωρείται πρόκληση από παίκτες και τεχνικό επιτελείο της Σπέτσια.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μαρκίτσα (3/0), ο επιθετικός Γκαλαμπίνοβ (3/1), ο τερματοφύλακας Μπαρόνε (0/0), ο μέσος Ακάμπορα (0/0) και ο επιθετικός ΜάκΙντος-Μπάφοντζ (2/0). Μία θέση στην επίθεση διεκδικεί ο Γκούντγιονσεν (2/1) και άλλη μία στην μεσαία γραμμή ο Μόρα (8/1). Πιθανό να πάρει ανάσες ο κεντρικός αμυντικός Τέρτσι (9/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Σκουφέτ – Βινιάλι, Καπραντόσι, Ράμος, Μπαστόνι – Ματζόρε, Μ. Ρίτσι, Μπαρτολομέι – Φ. Ρίτσι, Γκιάσι, Ραγκούζα.
Το μομέντουμ είναι με τη Σπέτσια, αλλά βέβαια μία ήττα στο “Κάρλο Καστελάνι” θα θεωρηθεί εντός προγράμματος. Περιμένουμε πάντως από τους φιλοξενούμενους να κοντράρουν την Έμπολι αλλά και να σκοράρουν, οπότε αξίζει να κυνηγήσουμε το Over 2.5 σε καλή απόδοση.

22:00 Juve Stabia – Pescara
Πήγε με φόρα στο “Αλμπέρτο Πίκο” και πολύ καλή ψυχολογία έπειτα από τις δύο διαδοχικές νίκες επί των Πορντενόνε και Τράπανι αλλά έπεσε πάνω σε μία διψασμένη για νίκη Σπέτσια και δεν απέφυγε την ήττα με 2-0. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 18ο λεπτό και προσπάθησε να ισοφαρίσει, δημιουργώντας τις κατάλληλες ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να ευστοχήσει στην τελική προσπάθεια. Στο 52΄δέχθηκε δεύτερο γκολ και ουσιαστικά όλα τελείωσαν στο 63ο λεπτό, όταν και έμεινε με παίκτη λιγότερο. Ξέρει από την αρχή της σεζόν ότι θα αντιμετωπίσει πολλές δυσκολίες και σίγουρα θα πρέπει να βελτιώσει την αμυντική λειτουργία ώστε να έχει περισσότερες πιθανότητες για την παραμονή. Εξάλλου τα 17 γκολ παθητικό αποτελούν την χειρότερη επίδοση αυτήν την στιγμή.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο αριστερός μπακ Τζερμόνι (9/0), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Αλιέβι (0/0), οι μέσοι Ντι Τζενάρο (5/0), Μαστάλι (0/0) και ο εξτρέμ Μπιφούλκο (3/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Ίσκο (1/0) και προσφέρει μία σημαντική λύση στον Ιταλό τεχνικό σε αυτήν την διαδοχική σειρά αγώνων.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ρούσο – Βιτιέλο, Μετσαβίλα, Τρουστ, Ρίτσι – Καλβάνο, Καλό – Κανότο, Μάλαμο, Ελία – Σισέ.
Έγινε η πρώτη ομάδα που νικάει φέτος την Μπενεβέντο και το έκανε μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο: Με 4-0 στο ¨Αντριάτικο”, στην καλύτερη φετινή εμφάνισή της. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα αλλά το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ. Πήρε το προβάδισμα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με σκόρερ τον Μεμουσάι και διπλασίασε τα τέρματά της στο 53ο λεπτό με τον Ματσίν. Ο μεσοεπιθετικός από την Ισημερινή Γουινέα πέτυχε δεύτερο γκολ στο 76ο λεπτό και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μανιέρο με εύστοχο πέναλτι στις καθυστερήσεις. Εξακολουθεί να έχει μεγάλες μεταπτώσεις στην απόδοσή της από αγώνα σε αγώνα, γεγονός που την καθιστά ως την πιο απρόβλεπτη ομάδα της κατηγορίας. Το παραδέχθηκε και ο Τζάουρι που δήλωσε πως μία νίκη επί της Μπενεβέντο δεν λύνει όλα τα προβλήματα και πως είναι απαραίτητο για την ομάδα του να βρει σταθερότητα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο βασικός τερματοφύλακας Φιορίλο (8/0), οπότε την εστία θα υπερασπιστεί ο Καστράτι (2/0). Χάνουν επίσης τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Μπαλτσάνο (3/0), ο αριστερός μπακ-χαφ Κρέκο (0/0), οι μέσοι Κάστανος (5/0), Τσότσεβ (0/0), Μελεγκόνι (0/0) και ο επιθετικός Τουμινέλο (3/2). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο δεξιός μπακ Βιτουρίνι (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Καστράρι – Ντρούντι, Καμπανιάρο, Σκονιαμίλιο – Τσόφανι, Παλμιέρο, Μεμουσάι, Ματσίν, Μασιάντζελο – Γκαλάνο, Μπρουνόρι.
Υπάρχει παράδοση άσων αλλά και αγώνων με πολλά γκολ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Η Πεσκάρα πετυχαίνει και δέχεται εύκολα γκολ και στα παιχνίδια της σημειώνονται 3.33 γκολ μέσο όρο, ο υψηλότερος στην κατηγορία. Με το Over 2.5 σε απόδοση άνω του 2.00 έχουμε μία επιλογή με στοιχηματική αξία.

22:00 Perugia Calcio – Ascoli
Έκλεψε τον βαθμό στο “Αρέκι” από τη Σαλερνιτάνα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 90ό λεπτό με σκόρερ τον Μπουοναϊούτο. Είχε βρεθεί πίσω στο σκορ στο 55ο λεπτό με πέναλτι, πραγματοποίησε συνολικά καλή εμφάνιση και βάσει ευκαιριών άξιζε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από το Σαλέρνο. Στο τέλος του αγώνα ο πρόεδρος του συλλόγου, Μασιμιλιάμο Σαντοπάντρε, αγκάλιασε και επαίνεσε τον μέσο Κουάν για το γεγονός ότι παρέμεινε στον αγωνιστικό χώρο στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, παρότι υπέστη τραυματισμό στο αριστερό πόδι του, επειδή η ομάδα του είχε εξαντλήσει τις αλλαγές! Σημαντικός βαθμός στην μάχη της ανόδου, επιστρέφει τώρα στο “Ρενάτο Κούρι” που παραδοσιακά παρουσιάζεται περισσότερο ανταγωνιστική αλλά και αποτελεσματική. Έχει χτίσει πρόσφατη καλή παράδοση κόντρα στην Άσκολι και υπάρχει αισιοδοξία ότι θα υπάρξει συνέχεια απόψε.
Αγωνιστικά Νέα:Ο μέσος Κουάν (7/1) θα μείνει εκτός δράσης για περίπου δύο μήνες μετά τον τραυματισμό του στον πρόσφατο αγώνα. Την θέση του θα καλύψει πιθανότατα ο Νικολούσι (3/0) αλλά υπάρχει επίσης περίπτωση να χρησιμοποιηθεί εκεί ο Μπάλιτς (3/0). Αμφίβολη η συμμετοχή του κεντρικού αμυντικού Γκιομπέρ (9/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ- στόπερ Φαλάσκο (3/0), ο στόπερ Αντζέλα (2/0) και ο μέσος Κονατέ (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Βικάριο – Ρόσι, Ρόντιν, Σγκάρμπι, Ντι Κιάρα- Φαλτσεράνο, Μπάλιτς, Νικολούσι- Πάολο Φερνάντες, Μπουαναϊούτο – Ιεμέλο.
Τρεις διαδοχικές ήττες ήταν πολλές για μία ομάδα με την ποιότητα της Άσκολι. Επέστρεψε λοιπόν στις επιτυχίες, επικρατώντας 2-1 της Βίρτους Εντέλα στο “Τσίνο ε Λίλο ντελ Ντούκα”. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με γκολ του Νίνκοβιτς, δέχθηκε την ισοφάριση στο 13΄με αυτογκόλ του Πουτσίνο αλλά πήρε το προβάδισμα για δεύτερη και καθοριστική φορά στο 31ο λεπτό με σκόρερ τον Αρντεμάνι. Τρίτο γκολ για τον Ιταλό επιθετικό και έναν εκ των κορυφαίων σκόρερ της κατηγορίας από το 2000 και μετά. Από εκεί και πέρα κυριάρχησαν το πάθος, η ένταση και τα δυνατά μαρκαρίσματα. Έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 78ο λεπτό αλλά άντεξε. Τέταρτη εντός έδρας νίκη σε πέντε αγώνες, παρουσιάζεται σαφώς πιο αδύναμη ως φιλοξενούμενη, έχοντας δεχθεί γκολ και στις τέσσερις εξόδους της.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο επιθετικός και πρώτος σκόρερ Ντα Κρουζ (6/4), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. Εξέτισε την ποινή του ο μέσος Πετρούτσι (6/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Ο Τζανέτι τόνισε την ανάγκη της ομάδας του να αποδείξει ότι μπορεί να έχει διάρκεια στην απόδοσή της και επίσης ζήτησε την νίκη για τους πιστούς οπαδούς της Άσκολι που ακολουθούν παντού την ομάδα τους.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Λεάλι – Πουτσίνο, Γκραβιγιόν, Βαλεντίνι, Παντοΐν – Τζέρμπο, Πετρούτσι, Πιτσινόκι – Νίνκοβιτς – Αρντεμάνι, Σκαμάκα.
Δυνατή αναμέτρηση που έχει τον χαρακτήρα του ντέρμπι και προκαλεί το έντονο ενδιαφέρον των οπαδών και των δύο συλλόγων. Ως γηπεδούχος η Περούτζια έχει ένα πλεονέκτημα αλλά όχι τόσο μεγάλο όσο φαίνεται στο σετ των αποδόσεων. Πιθανή η ισοπαλία, με στοιχηματική αξία η διπλή ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

22:00 Venezia FC – Pordenone
Το αήττητο σερί των πέντε αγωνιστικών σταμάτησε στο “Έτσιο Σίντα” απέναντι στην ισχυρή και φορμαρισμένη Κροτόνε. Η ομάδα του Ντιονίζι πάντως πάλεψε σκληρά και σε αυτό το παιχνίδι και ηττήθηκε 3-2, δεχόμενη το τρίτο και καθοριστικό γκολ στο 84ο λεπτό. Είχε μάλιστα ανοίξει το σκορ με τον Άραμου στο 9ο λεπτό, με τον Ιταλό μεσοεπιθετικό να πετυχαίνει το πρώτο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα. Δέχθηκε πίεση και την ανατροπή στο 55ο λεπτό αλλά απάντησε με γκολ του Καπέλο στο 68ο λεπτό, ο οποίος στην πρώτη σεζόν του στην Βενέτσια αποδεικνύεται ιδανικός για την επιθετική γραμμή. Τελικά λύγισε στο 84΄. Οι 12 βαθμοί θεωρούνται ικανοποιητική συγκομιδή και αν έρθει σήμερα η νίκη θα την βοηθήσει να ταξιδέψει χωρίς άγχος στην έδρα της Άσκολι, για το δύσκολο παιχνίδι που ακολουθεί. Ο Ιταλός τεχνικός μίλησε με ιδιαίτερα κολακευτικά σχόλια για την σημερινή αντίπαλο.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Φελιτσόλι (7/0), ο τερματοφύλακας Πομίνι (0/0), ο επιθετικός Σενέζι (0/0) και ο κεντρικός αμυντικός Μαρίνο (0/0). Μποκαλόν (9/3) και Καπέλο (9/3) είναι τα φαβορί για την επιθετική δυάδα των φιλοξενούμενων αλλά έχει τις δικές του πιθανότητες να βρεθεί στο αρχικό σχήμα και ο Μοντάλτο (6/1). Έτοιμος για το ντεμπούτο του ο μέσος Σούτσιου (0/0) που ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό στο ξεκίνημα της σεζόν.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Λετζερίνι – Φιορνταλίζο, Μόντολο, Κρεμονέζι, Τσεκαρόνι – Σουκουλίνι, Βάκα, Φιορντιλίνο – Αράμου – Μποκαλόν, Καπέλο.
Έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο την Τσιταντέλα στην “Dacia Arena”. Ένα παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Ήταν πιο κινητική στο πρώτο ημίχρονο, προστάτεψε κυρίως να προστατεύσει τον βαθμό της ισοπαλίας από ένα σημείο και μετά. Είναι πολύ σημαντικό γεγονός για την ομάδα του Τεσέρ ότι έχει διατηρήσει το αήττητο ως γηπεδούχος παρότι αγωνίζεται σε ουδέτερη έδρα. Ως φιλοξενούμενη έχει πετύχει αλλά και δεχθεί γκολ και στα τέσσερα έως τώρα παιχνίδια, αφού αποδεικνύεται αποτελεσματική στις αντεπιθέσεις και τις στημένες φάσεις αλλά ταυτόχρονα ανήμπορη να διαχειριστεί την έντονη πίεση που συνήθως ασκούν οι ομάδες που αγωνίζονται μπροστά στο κοινό τους. Ο Ιταλός τεχνικός παραδέχθηκε πως πιθανή ισοπαλία απόψε θα θεωρηθεί θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μεσοεπιθετικός Λούκας Κιαρέτι (6/1) και ο μέσος Πόμπεγκα (6/3). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο δεξιός μπακ Αλμίτσι (6/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Εξακολουθούν να απουσιάζουν ποδοσφαιριστές που προσφέρουν πολλά στο δημιουργικό κομμάτι αλλά και το σκοράρισμα και ο Τεσέρ περιμένει από τους Μονακέλο (7/0) και Τσούρια (9/0) να βοηθήσουν περισσότερο, αφού έχουν μείνει άσφαιροι μέχρι στιγμής.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Ντι Γκρεγκόριο – Αλμίτσι, Καμπορέζε, Μπάρισον, Ντε Αγκοστίνι – Μιζουράκα, Μπούραϊ, Πάζα – Γκαβάτσι – Στρίτσολο, Μονακέλο.
Η Βενέτσια έχει κάνει καλύτερα παιχνίδια ως φιλοξενούμενη μέχρι στιγμής, κυρίως διότι βολεύεται σε ρόλο αουτσάιντερ. Λογικό να προσφέρεται βέβαια ως φαβορί απέναντι στην νεοφώτιστη Πορντενόνε που δέχεται πολύ εύκολα γκολ ως φιλοξενούμενη αλλά το παιχνίδι μοιάζει να ξεκινά με 1-1 και το G/G προσφέρεται σε ικανοποιητική απόδοση.

22:00 Virtus Entella – Cosenza
Το πάλεψε στο “Τσίνο ε Λίλο ντελ Ντούκα” αλλά έφυγε με άδεια χέρια και ήττα με σκορ 1-2 από την Άσκολι. Για την ακρίβεια πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες της κατηγορίας, ωστόσο δεν ανταμείφθηκε για την προσπάθειά της. Έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό αλλά ισοφάρισε στο 13΄με αυτογκόλ. Δέχθηκε το δεύτερο γκολ στο 31΄και έκτοτε είχε σημαντικές ανεκμετάλλευτες ευκαιρίες ώστε να ισοφαρίσει. Απόκτησε μάλιστα αριθμητικό πλεονέκτημα στο 78΄, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης. Ο Ρομπέρτο Μποσκάλια είχε παράπονα από τον διαιτητή της αναμέτρησης και αποβλήθηκε στην διάρκεια του αγώνα. Ως εκ τούτου θα παρακολουθήσει τον σημερινό αγώνα από τις εξέδρες και στον πάγκο του θα βρίσκεται ο βοηθός του, Τζακόμο Φίλιπι.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο αριστερός μπακ- στόπερ Κιόζα (9/0), ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του πρόσφατου αγώνα. Τραυματίες οι μέσοι Κρίμι (4/0) και Σετεμπρίνι (0/0). Ο Μποσκάλια αναμένεται να φρεσκάρει λίγο την ενδεκάδα αλλά δεν περιμένουμε περισσότερες από τρεις αλλαγές στο αρχικό σχήμα των γηπεδούχων. Μία θέση στην επίθεση διεκδικεί ο Μόρα (8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Κοντίνι – Σερνίκολα, Πελίτζερ, Πόλι, Σάλα – Εράμο, Παολούτσι, Νιτσέτο – Σκενέτι – Μανκόζου, Τζ. Ντε Λούκα.
Η πρώτη νίκη της σεζόν, το διπλό επί της Τσιταντέλα με 3-1, δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Κιέβο στο “Σαν Βίτο Λουίτζι Μάρουλα”. Ένα αποτέλεσμα που βέβαια δεν μπορεί να θεωρηθεί κακό κόντρα σε μία από τις ισχυρές ομάδες της κατηγορίας αλλά σίγουρα η ομάδα του Μπράλια αναζητά περισσότερες νίκες. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 8ο λεπτό, ισοφάρισε στο 35΄με τον Μπρουτσίνι. Είχε λίγες ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ, έπρεπε να δώσει προσοχή στην άμυνα, όπως και έκανε. Τέταρτη ισοπαλία με σκορ 1-1 στην τελευταία πεντάδα αγώνων. Διόλου τυχαίο αφού βάση της είναι η άμυνα και επιδιώκει νίκες με σκορ 1-0. Ο Ιταλός τεχνικός δηλώνει εξάλλου πως είναι σημαντικό για την ομάδα του να διατηρήσει αυτήν την ισορροπία στο παιχνίδι της.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μόνακο (8/0), αριστερός μπακ Λαζάαρ (2/0) και ο κεντρικός αμυντικός Σκιάβι (0/0). Παίζεται μία θέση στο κέντρο της άμυνας ανάμεσα σε Ανίμπαλ Καπέλα (6/0) και Λετζίτιμο (9/0). Μία θέση στην μεσαία γραμμή διεκδικεί ο Γκρέκο (4/0) και άλλη μία στην επίθεση ο Πιερίνι (8/1). Δεν αλλάζει το 4-3-3 ο Μπράλια.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Πέρινα – Μπιτάντε, Ίντα, Ανίμπαλ Καπέλα, Ντ’Οράτσιο – Μπρουτσίνι, Κανουτέ, Σιαουντόνε – Μπάεζ, Καρέτα, Ριβιέρ.
Με κοινό στόχο το μηδέν στην άμυνα θα παραταχθούν οι δύο ομάδες, οπότε λογικό θα είναι να δούμε λίγα γκολ. Το Under 2.5 βέβαια προσφέρεται σε αδιάφορη απόδοση, έχει ρίσκο αλλά και νόημα το ακριβές σκορ 1-1, το οποίο έχουν ήδη επιβεβαιώσει πολλές φορές και οι δύο ομάδες.