Italy Serie A

16:00 AS Roma – SSC Napoli
Σημαντικές απουσίες, κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια, αριθμητικό μειονέκτημα…Τίποτα δεν σταματά την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα που μοιάζει να είναι φτιαγμένη από ατσάλι την συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Μετά την νίκη επί της Μίλαν με 2-1 στο “Ολίμπικο”, πέρασε θριαμβευτικά από την “Dacia Arena”, επικρατώντας 4-0 της Ουντινέζε. Μία νίκη που παίρνει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις, αν αναλογιστεί κάποιος ότι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο από το 20ο λεπτό έπειτα από άδικη αποβολή με απευθείας κόκκινη του Φάτσιο σε μία φάση όπου μονομάχησε σώμα με σώμα με τον Οκάκα. Είχε πάρει ήδη το προβάδισμα σε τετ α τετ του Ζανιόλο στο 13ο λεπτό, με τον Ιταλό μεσοεπιθετικό να σκοράρει για πρώτη φορά εκτός έδρας με την φανέλα της Ρόμα. Δεν πιέστηκε, αντίθετα πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 51΄με προβολή του Σμόλινγκ, πρώτο γκολ του Άγγλου στόπερ με την νέα ομάδα του. Το 3-0 στο 54΄ο Κλάιφερτ με πλασέ στην αντεπίθεση, το 4-0 ο Κολάροβ με πέναλτι στο 65΄. Την Πέμπτη αντιμετωπίζει την Γκλάντμπαχ εκτός έδρας.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Φάτσιο (7/0), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. Τραυματίες ο μέσος Κριστάντε (8/1), ο επιθετικός Κάλινιτς (3/0), ο μεσοεπιθετικός Μκιταριάν (4/1), ο δεξιός μπακ Τζαπακόστα (1/0), ο μεσοεπιθετικός Λορέντσο Πελεγκρίνι (6/0) και ο μέσος Ντιαβαρά (3/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο κεντρικός αμυντικός Ζουάν Ζεσούς (3/0) και είναι υποψήφιος για το αρχικό σχήμα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Πάου Λόπεθ – Σπινατσόλα, Ζουάν Ζεσούς, Σμόλινγκ, Κολάροβ – Μαντσίνι, Βερετού- Κλάιφερτ, Ζανιόλο, Περότι- Τζέκο
Είχε ως στόχο την νίκη επί της Αταλάντα στο “Σαν Πάολο” ώστε να πιάσει την αντίπαλό της στην 3η θέση. Τελικά ήρθε ισόπαλη 2-2 και υποχώρησε στην 6η. Θεαματικό παιχνίδι με την ομάδα του Αντσελότι να μπαίνει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, να έχει μεγάλη χαμένη ευκαιρία σε τετ α τετ του Καγιεχόν και να ανοίγει το σκορ στο 16΄με κεφαλιά του Μαξίμοβιτς που αφιέρωσε το γκολ στον τραυματία Μαλκουί. Άγγιξε το 2-0 σε φάση διαρκείας με τον Γκολίνι να αποκρούει σουτ του Φάμπιαν Ρουίθ, τον Μίλικ να σημαδεύει με κεφαλιά το δοκάρι και στην συνέχεια με προβολή να μην μπορεί να νικήσει τον Ιταλό τερματοφύλακα. Δέχθηκε την ισοφάριση στο 41΄με ευθύνη του Μέρετ, είχε φάουλ του Μίλικ στο δοκάρι και πήρε ξανά το προβάδισμα στο 71΄με τον Πολωνό επιθετικό να βγαίνει τετ α τετ και να περνά τον Γκολίνι. Ο κακός χαμός στο 86΄, όταν ζήτησε πέναλτι σε μονομαχία του Γιορέντε με τον Κερ, η φάση εξελίχθηκε και δέχθηκε την ισοφάριση. Έντονες διαμαρτυρίες που έφεραν την αποβολή του Αντσελότι και του βοηθού του.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Μαλκουί (3/0), ο αριστερός μπακ Γκουλάμ (5/0) και ο μέσος Άλαν που τραυματίστηκε στο πρόσφατο παιχνίδι. Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο δεξιός μπακ Χίσαϊ (3/0) και ο κεντρικός αμυντικός Μανωλάς (6/2). Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική ο Αντσελότι και θα δει τον αγώνα από τις εξέδρες. Πολιτικοί-φίλαθλοι της Νάπολι έθεσαν στην ιταλική Βουλή θέμα αξιοπιστίας του πρωταθλήματος μετά το 2-2 με την Αταλάντα!
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μέρετ – Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρουί – Καγιεχόν, Ζιελίνσκι, Φάμπιαν Ρουίθ, Ινσίνιε – Μέρτενς, Μίλικ
Η Ρόμα επιβίωσε παρά τις σημαντικές απουσίες και τα συνεχή παιχνίδια και θα παραταχθεί με καλή ψυχολογία κόντρα στην Νάπολι. Έχει περισσότερες λύσεις στα χέρια του ο Αντσελότι από τον ομόλογό του στους “τζαλορόσι” αλλά κάτι δεν δουλεύει σωστά στους “παρτενοπέι”. Πιθανό το GG αλλά σε αδιάφορη απόδοση.

19:00 Bologna FC – Inter Milano
Δεν είχε συνέχεια η νίκη επί της Σαμπντόρια στο “Ρενάτο Νταλ’Άρα”, αφού ηττήθηκε 2-3 από την Κάλιαρι στην Σαρδηνία. Ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 23ο λεπτό έπειτα από πέναλτι που κέρδισε ο Ζοάο Πέντρο σε ανατροπή από τον Σοριάνο και εκτέλεσε εύστοχα ο Σανταντέρ, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα. Είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 σε πλασέ του Ζοάο Πέντρο που πέρασε λίγο άουτ, δέχθηκε την ισοφάριση στο 48΄. Σε παθητικό ρόλο στο δεύτερο μέρος δέχθηκε δύο ακόμα τέρματα, μείωσε στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ του Όλσεν. Δεν άξιζε θετικό αποτέλεσμα βάσει συνολικής εμφάνισης. Σε αγωνιστική πτώση από τα τέλη Σεπτεμβρίου και μετά, με μόλις μία νίκη σε αυτό το διάστημα. Ο βοηθός του Σίνισα Μιχάιλοβιτς, Εμίλιο Ντε Λέο, έκανε λόγο για έλλειψη έντασης και μη τήρησης του πλάνου σε πολλά σημεία των αγώνων, κάτι που πρέπει άμεσα να διορθωθεί.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένουν τραυματίες ο αριστερός μπακ Ντέικς (4/0), ο δεξιός μπακ Τομιγιάσου (7/0) και ο επιθετικός Ντέστρο (4/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο έμπειρος αμυντικός Μεδέλ (6/0) και επιστρέφει στην μεσαία γραμμή με ανασταλτικό ρόλο. Ο επιθετικός Σανταντέρ (10/1) αντιμετώπισε ένα πρόβλημα στην διάρκεια του πρόσφατου αγώνα και στο αρχικό σχήμα θα επιστρέψει ο Παλάσιο (10/3). Παίζεται μία θέση στο κέντρο της άμυνας ανάμεσα σε Μπάνι (8/2) και Ντένσβιλ (7/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Σκορούπσκι – Μ’Μπαγιέ, Ντανίλο, Μπάνι, Κρέιτσι – Μεδέλ, Πόλι – Ορσολίνι, Σοριάνο, Σανσόνε – Παλάσιο
Νίκησε και την κόπωση, φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς από το “Μάριο Ριγκαμόντι” κόντρα στην Μπρέσια. Ευτύχησε να προηγηθεί στο 23ο λεπτό, όταν σε μακρινό σουτ του Λαουτάρο Μαρτίνεζ η μπάλα κόντραρε στον Τσίστανα, πήρε ύψος και κρέμασε στον Αλφόνσο. Ο Χαντάνοβιτς κράτησε το προβάδισμα με δύσκολες επεμβάσεις και στο 63ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά της με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής του Λουκάκου. Δέχθηκε πίεση και την μείωση στο σκορ στο 76΄αλλά ο Χαντάνοβιτς έκανε ένα ακόμα σπουδαίο παιχνίδι και δεν επέτρεψε την ισοφάριση. Παρέμεινε στο -1 από την κορυφή και την Γιουβέντους αλλά ο Αντόνιο Κόντε έκανε οργισμένες δηλώσεις κατά του προγράμματος αφού το πρόσφατο παιχνίδι ήταν το 4ο σε διάστημα 10 ημερών για τους “νερατζούρι”, ακολουθεί την Τρίτη εκτός έδρας αγώνας με την Ντόρτμουντ για το Τσάμπιονς Λιγκ και ο Ιταλός τεχνικός παραδέχθηκε πως πολλοί παίκτες έχουν ξεπεράσει τα όρια αντοχής. Σε κέφια ο Λουκάκου με 7 γκολ στο πρωτάθλημα, παρέθεσε δείπνο στους συμπαίκτες του.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Αλέξις Σάντσες (3/1), ο αριστερός μπακ-χαφ Ασαμόα (7/0) και ο δεξιός μπακ-χαφ Ντ’Αμπρόζιο (6/1). O μέσος Σένσι (7/3) έχει επιστρέψει στις προπονήσεις αλλά θα πρέπει να παρθεί ρίσκο για να συμμετάσχει στον σημερινό αγώνα. Παίζεται μία θέση στο κέντρο της άμυνας ανάμεσα σε Γοδίν (7/0) και Μπαστόνι (4/0) και άλλη μία στην δεξιά πτέρυγα ανάμεσα σε Καντρέβα (8/2) και Λαζάρο (1/0). Μία θέση στην επίθεση διεκδικούν οι Πολιτάνο (8/0) και Εσπόζιτο (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Χαντάνοβιτς – Μπαστόνι, Ντε Φρέι, Σκρίνιαρ – Καντρέβα, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Γκαλιαρντίνι, Μπιράγκι – Λαουτάρο Μαρτίνεζ, Λουκάκου
Ο Κόντε δήλωσε πως στην Ίντερ υπάρχει σοβαρό θέμα κόπωσης λόγω του εξαντλητικού προγράμματος και αυτό θα πρέπει να το λάβουμε σοβαρά υπόψιν. Η Μπολόνια δεν παίζει στο τοπ της απόδοσής της τον τελευταίο μήνα αλλά μπροστά στο κοινό της είναι σταθερά πιο ανταγωνιστική. Κάπου στα 2-3 γκολ περιμένω το τελικό σκορ.

21:45 Torino FC – Juventus FC
Βαριά ήττα με 0-4 από την Λάτσιο στο “Ολίμπικο” , συνέχεια ουσιαστικά των πολλών κακών εμφανίσεών της από την αρχή της σεζόν. Σε θέση άμυνας από τα πρώτα λεπτά, είχε δεχθεί ήδη δύο γκολ στο 33΄και δεν φαινόταν τρόπος να αντιδράσει. Είχε βέβαια μία ευκαιρία για να μειώσει το σκορ σε σουτ του Μεϊτέ που απόκρουσε ο Στρακόσα και ο Μπελότι με νέο σουτ στην συνέχεια της φάσης σημάδεψε το δοκάρι. Αλλά μέχρι εκεί…Στο 68΄ο Ν΄Κουλού παραχώρησε πέναλτι και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, διευκολύνοντας την διεύρυνση του σκορ για την αντίπαλό της. Πέντε διαδοχικές αγωνιστικές χωρίς νίκη για την ομάδα του Ματζάρι, στο χειρότερο δυνατό μομέντουμ το ντέρμπι με την συμπολίτισσα Γιουβέντους. Ο πρόεδρος, Ουρμπάνο Κάιρο, εξακολουθεί πάντως να στηρίζει τον Ματζάρι, παρότι παραδέχεται πως η εικόνα της “γκρανάτα¨ ήταν αποκαρδιωτική στο πρόσφατο παιχνίδι.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Ν΄Κουλού (5/0), ο οποίος αποβλήθηκε στο πρόσφατο παιχνίδι. Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μπονιφάτσι (3/1), ο επιθετικός Iάγκο Φαλκέ (4/0) και ο μέσος Παριτζίνι (0/0). Στην πρωινή προπόνηση θα κριθεί η συμμετοχή του μέσου Ρινκόν (9/0). Παίζεται μία θέση στην αμυντική τριάδα ανάμεσα σε Ίτσο (10/1) και Μπρέμερ (4/0). Μία θέση στην επίθεση διεκδικούν οι Βέρντι (8/0) και Τζάτζα (8/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Σίριγκου – Ίτσο, Τζιτζί, Λιάνκο – Άινα, Μπαζέλι, Λούκιτς, Μεϊτέ, Ανσάλντι – Βέρντι, Μπελότι
Η Τζένοα λίγο έλειψε να της κάνει και φέτος την ζημιά αλλά την έσωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος επιθετικός κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης στο “Αλιάνζ Στάντιουμ”, γράφοντας το τελικό 2-1. Οι “μπιανκονέρι” προηγήθηκαν με κεφαλιά του Μπονούτσι στο 36ο λεπτό αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα δέχθηκε ένα περίεργο γκολ. Στο 51ο λεπτό η ομάδα του Σάρι απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και είχε δύο καλές ευκαιρίες για να το αξιοποιήσει σε σουτ του Μπερναρντέσκι που απόκρουσε ο Ράντου και σε κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο από πλεονεκτική θέση που πέρασε άουτ. Στο 87΄έμεινε και η Μεγάλη Κυρία με δέκα παίκτες αλλά στο τέλος πανηγύρισε την νίκη που την διατήρησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Την ερχόμενη Τετάρτη αντιμετωπίζει την Λοκομοτίβ στην Μόσχα για το Τσάμπιονς Λιγκ και ακολουθεί εντός έδρας αγώνας με την Μίλαν. Δημοσιεύματα κάνουν λόγο για έντονο ενδιαφέρον για τον επιθετικό της Ζάλτσμπουργκ, Χάαλαντ.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μέσος Ραμπιό (6/0), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. Χάνει τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Κιελίνι (1/1), λίγο πριν το παιχνίδι θα ξεκαθαριστεί η συμμετοχή του μέσου Πιάνιτς (9/3). Ο επιθετικός Ιγουαΐν (8/2) δεν αγωνίστηκε στο τελευταίο παιχνίδι λόγω τραυματισμού αλλά τώρα επιστρέφει στην αποστολή. Ο κεντρικός αμυντικός Ρουγκάνι έκανε το φετινό ντεμπούτο του κόντρα στην Τζένοα και μάλιστα ως βασικός και διεκδικεί και απόψε μία θέση στην μεσαία γραμμή.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Στσζέσνι – Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Ντε Σίλιο – Κεντίρα, Μπετανκούρ, Ματουιντί – Ράμσεϊ – Ιγουαίν, Κριστιάνο Ρονάλντο
Η Γιουβέντους σπάνια φέτος καθαρίζει εύκολα κάποιο παιχνίδι αλλά επίσης σπάνια αφήνει βαθμούς. Η Τορίνο δεν είναι σε καλή κατάσταση και θέλει να χρησιμοποιήσει το ντέρμπι για να αλλάξει το μομέντουμ. Το διπλό είναι η λογική επιλογή αλλά σε μη ελκυστική απόδοση. Το ανεβάζω με το combo 2&Under 4.5, αφού δεν περιμένω να ανοίξει το παιχνίδι.