Italy Serie B

16:00 Ascoli – Venezia FC
Πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο “Ρενάτο Κούρι” στο ντέρμπι με την Περούτζια. Ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 33ο λεπτό με τον Σκαμάκα, δέχθηκε την ισοφάριση στο 52΄με πέναλτι. Μετά την ισοφάριση δημιούργησε καλές ευκαιρίες για να πάρει την νίκη, γεγονός που ικανοποίησε ιδιαίτερα τον Ζανέτι, ο οποίος θέλει να βλέπει την ομάδα του με πνεύμα νικήτριας ανεξαρτήτως έδρας και αντιπάλου. Ήταν σίγουρα ένα θετικό αποτέλεσμα μετά την εντός έδρας νίκη επί της Βίρτους Εντέλα και τώρα επιστρέφει στο “Τσίνο ε Λίλο ντελ Ντούκα”, όπου πραγματικά παρουσιάζεται ιδιαίτερα ισχυρή. Μπροστά στο κοινό της έχει δώσει φέτος επτά παιχνίδια, πέντε για το πρωτάθλημα και δύο για το Κύπελλο, με απολογισμό έξι νίκες και μία ήττα!
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο επιθετικός και πρώτος σκόρερ Ντα Κρουζ (6/4) και ο Ιταλός τεχνικός έχει έναν ευχάριστο πονοκέφαλο στην επιλογή της επιθετικής δυάδας ανάμεσα σε Ντα Κρουζ, Αρντεμάνι (9/3), Σκαμάκα (6/2) και Ροσέτι (5/0). Πιο πιθανό σενάριο είναι να ξεκινήσει με τους Αρντεμάνι και Σκαμάκα. Σταθερά κομβικός στο παιχνίδι της Άσκολι ο μεσοεπιθετικός Νίνκοβιτς (10/3). Ο επιθετικός Μπερέτα (0/0) έχει επιστρέψει έπειτα από σοβαρό τραυματισμό και παίρνει χρόνο συμμετοχής με την ομάδα Νέων.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Λεάλι – Πουτσίνο, Γκραβιγιόν, Βαλεντίνι, Παντοΐν – Τζέρμπο, Πετρούτσι, Μπρλεκ – Νίνκοβιτς – Αρντεμάνι, Σκαμάκα
Ήττα που πληγώνει το ηθικό της ομάδας και αποδεικνύει για μία ακόμα φορά φέτος πως υπάρχει πρόβλημα στα παιχνίδια στο “Πιερλουίτζι Πέντσο¨ ήταν αυτή που υπέστη από την Πορντενόνε με 1-2. Προηγήθηκε στο 57ο λεπτό με τον Καπέλο, ο οποίος σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική και έφτασε τα 4 γκολ στο πρωτάθλημα. Κρατούσε το προβάδισμα μέχρι και το 87ο λεπτό αλλά τα έκανε μαντάρα στα τελευταία λεπτά δεχόμενη δύο γκολ! Έχει συγκεντρώσει τους οκτώ από τους δώδεκα βαθμούς ως φιλοξενούμενη διότι διαθέτει ταχύτητα ως ομάδα και την βολεύει να παίζει με αντεπιθέσεις. Ο Ντιονίζι τόνισε φυσικά ότι η ομάδα του χρειάζεται να είναι συγκεντρωμένη από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, απέφυγε να χαρακτηρίσει κρίση τις δύο σερί ήττες και θεωρεί πως είναι καλό που υπάρχει αγώνας αμέσως και μάλιστα σε δύσκολη έδρα, αφού περιμένει να δει τους παίκτες του θυμωμένους για τον τρόπο που ήρθε η ήττα από την Πορντενόνε.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Φελιτσόλι (7/0), ο τερματοφύλακας Πομίνι (0/0), ο επιθετικός Σενέζι (0/0) και ο κεντρικός αμυντικός Μαρίνο (0/0). Νέα απώλεια ο μέσος Καλιγκάρα (3/0), ο οποίος τραυματίστηκε στον πρόσφατο αγώνα. Ο μέσος Σούτσιου (1/0) που ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό στο ξεκίνημα της σεζόν, μπήκε ως αλλαγή στον πρόσφατο αγώνα και πλέον έχει πιθανότητες να βρεθεί και στο αρχικό σχήμα. Δυνατό επιθετικό δίδυμο οι Μποκαλόν (10/3), Καπέλο (10/4).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Λετζερίνι – Φιορνταλίζο, Μόντολο, Κρεμονέζι, Τσεκαρόνι – Ζουκουλίνι, Βάκα, Φιορντιλίνο – Αράμου – Μποκαλόν, Καπέλο
Επικίνδυνη ως φιλοξενούμενη η Βενέτσια αλλά προέρχεται από δύο σερί ήττες και μάλιστα η πρόσφατη είναι από αυτές που χαλάνε την ψυχολογία μίας ομάδας. Η Άσκολι έχει κυρίαρχο ρόλο ως γηπεδούχος και είμαι σταθερά της άποψης πως αν προσφέρεται σε απόδοση άνω του 2.00 στην έδρα της έχει αξία ο άσος ανεξαρτήτως αντιπάλου.

16:00 FC Crotone – Perugia Calcio
Το αήττητο σερί των πέντε αγωνιστικών, με τέσσερις νίκες σε αυτό το διάστημα, έλαβε τέλος στο “Μπεντεγκόντι” στην αναμέτρηση με την Κιέβο. Η ομάδα του Στρόπα προηγήθηκε στο 25ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Νουάνκουο, ο οποίος έφτασε τα επτά γκολ στο πρωτάθλημα. Ωστόσο στο 59ο λεπτό έμεινε με παίκτη λιγότερο και το πλήρωσε. Δέχθηκε την ισοφάριση στο 72΄με πέναλτι και την ανατροπή στο 81ο λεπτό. Εκνευρισμένος με τον διαιτητή της συνάντησης ο Ιταλός τεχνικός, θεωρεί ότι ήταν λάθος τόσο η αποβολή του Τζανελάτο όσο και το πέναλτι που δόθηκε στην αντίπαλο, αφού πιστεύει ότι είχε προηγηθεί φάουλ του Τζακερίνι στον Σπόλι. Επιστρέφει στο “Έτσιο Σίντα” όπου έχει χτίσει νικηφόρο σερί τριών αγώνων και θέλει την νίκη που υπό προϋποθέσεις μπορεί να την φέρει στην κορυφή.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μέσος Τζανελάτο (8/1), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. Εξέτισε την ποινή του ο κεντρικός αμυντικός Ζιλιοτί (8/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Παραμένουν τραυματίες ο κεντρικός αμυντικός Κουράδο (0/0) και οι επιθετικοί Μάξι Λόπεζ (5/0), Ναλίνι (1/0) και Ρουτζέρο (0/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο κεντρικός αμυντικός Μαρόνε (8/0) και επίσης παίρνει θέση στην ενδεκάδα.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Κόρνταζ – Γκόλεμιτς, Ζιλιοτί, Μαρόνε – Μολίνα, Μπενάλι, Μπαρμπέρις, Κροτσάτα, Ματζότα – Νουάνκουο, Ζούνιορ Μεσίας
Ήρθε ισόπαλη 1-1 στο ντέρμπι με την Άσκολι στο “Ρενάτο Κούρι”. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 32ο λεπτό αλλά απάντησε με εύστοχο πέναλτι του Ιεμέλο στο 52΄. Ο Ιταλός επιθετικός έφτασε τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα και οδηγεί την κούρσα στον πίνακα των σκόρερ. Πιέστηκε μετά την ισοφάριση αφού η αντίπαλός της ήταν αρκετά επιθετική. Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία με το ίδιο σκορ για την ομάδα του Όντο και τρεις σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη. Ο Ιταλός τεχνικός τόνισε ότι η Κροτόνε είναι μία ομάδα που βρίσκεται στην κορυφή διάφορων κατηγοριών της στατιστικής, οπότε ο σημερινός αγώνας έχει μεγάλη δυσκολία για την ομάδα του. Όπως κάθε ομάδα ωστόσο, έτσι και οι “πυθαγόρειοι” έχουν τις αδυναμίες τους και η Περούτζια θα προσπαθήσει να χτυπήσει σε αυτές.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ- στόπερ Φαλάσκο (3/0), ο στόπερ Αντζέλα (2/0) και οι μέσοι Κονατέ (0/0) και Κουάν (7/1). Αμφίβολη η συμμετοχή του κεντρικού αμυντικού Γκιομπέρ (9/0), ο οποίος θα δοκιμάσει το πόδι του στην πρωινή προπόνηση, σύμφωνα με δηλώσεις του Όντο. Πηγή κινδύνων για κάθε αντίπαλη άμυνα οι επιθετικοί Ιεμέλο (10/8) και Μπουοναϊούτο (9/2). Παίρνει φανέλα βασικού σήμερα ο επιθετικός Φαλτσινέλι (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Βικάριο – Ρόσι, Ρόντιν, Σγκάρμπι, Ντι Κιάρα- Φαλτσεράνο, Μπάλιτς, Νικολούσι- Φαλτσινέλι, Μπουαναϊούτο – Ιεμέλο
Ένα κλικ καλύτερη μέχρι στιγμής η Κροτόνε, η οποία έχει υπέρ της σήμερα και τον παράγοντα έδρα. Η Περούτζια πάντως διαθέτει τον πρώτο σκόρερ στην κατηγορία και είναι ομάδα που μπορεί να κάνει την ζημιά, αν την πάει λίγο το παιχνίδι. Αρκετά GG στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, πιθανό άλλο ένα σήμερα.

16:00 Livorno – Juve Stabia
Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στην εντός έδρας νίκη επί της Πίζα, γνωρίζοντας την ήττα με 0-1 από την Τσιταντέλα στο “Τομπολάτο¨. Πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, έπαιξε στα ίσα την αντίπαλό της αλλά δέχθηκε το καθοριστικό γκολ στο 79ο λεπτό. Αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο ωστόσο δεν αξιοποίησε. Τέταρτη ήττα στην τελευταία πεντάδα αγώνων για την ομάδα του Μπρέντα, με συνέπεια να παραμένει εντός της ζώνης του υποβιβασμού. Βάσει εμφανίσεων θα μπορούσε να έχει περισσότερους βαθμούς αλλά πλέον τίθεται και ψυχολογικό ζήτημα, αφού τις περισσότερες φορές η προσπάθεια δεν συνδυάζεται με ένα θετικό αποτέλεσμα. Ο πρόεδρος, Άλντο Σπινέλι, είχε πρόσφατα στηρίξει με δηλώσεις του τον Ιταλό τεχνικό αλλά μία ήττα σήμερα θα προκαλέσει πιθανότατα και την λύση της συνεργασίας.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο κεντρικός αμυντικός Μπόγκνταν (9/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μαρί-Σαντ (0/0), οι μέσοι Στόιαν (3/0), Ντ’Άντζελο (1/0), Κόπολα (0/0) και ο επιθετικός Μπρινιόλα (1/0). Μάρας (8/2), Ράιτσεβιτς (9/1) και Μάρσουρα (7/4) συνθέτουν μία επιθετική τριπλέτα που υπόσχεται γκολ αλλά θα πρέπει να βελτιωθεί η αμυντική λειτουργία.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Πλίτσαρι – Μπόμπεν , Μοργκανέλα , Μπόγκνταν – Ντελ Πράτο, Αγκάτσι, Βιβιάνι, Πορτσίνο- Μάρας, Ράιτσεβιτς, Μάρσουρα
Έχει πάρει τα πάνω της. Αποδίδει καλύτερο ποδόσφαιρο από ό,τι στο ξεκίνημα, οι πρώτες νίκες της έδωσαν αυτοπεποίθηση και νίκες όπως η πρόσφατη με 2-1 επί της Πεσκάρα στο “Ρομέο Μέντι” αυξάνουν τις πιθανότητες παραμονής στην κατηγορία. Θεαματικό το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά. Έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο 9ο λεπτό, όταν ο Φόρτε αστόχησε σε πέναλτι. Ο Ιταλός επιθετικός ωστόσο διόρθωσε το λάθος του μόλις οκτώ λεπτά αργότερα. Η ομάδα του Καζέρτα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 13΄αλλά η άμεση απάντηση με τον Φόρτε στο 17΄έδιωξε το άγχος. Κυνήγησε την νίκη με συνέπεια να υπάρχουν στιγμές που η άμυνά της ήταν εκτεθειμένη αλλά ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στο 53ο λεπτό με τον Κανότο και να το διατηρήσει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα. Απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 80΄που την διευκόλυνε να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ. Τρίτη νίκη στην τελευταία τετράδα αγώνων, θα έχει πολύ μεγάλη σημασία ένα θετικό αποτέλεσμα στο “Αρμάντο Πίκι”.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μεσοεπιθετικός Μάλαμο (6/0), ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του πρόσφατου αγώνα και είναι η δεύτερη φορά στην φετινή σεζόν που αντικρίζει κόκκινη κάρτα. Εξέτισε την ποινή του ο αριστερός μπακ Τζερμόνι (9/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού οι μέσοι Ντι Τζενάρο (5/0), Ίσκο (1/0), Μαστάλι (0/0) και ο επιθετικός Σισέ (7/2). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο κεντρικός αμυντικός Αλιέβι (0/0) και ο εξτρέμ Μπιφούλκο (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ρούσο – Βιτιέλο, Μετσαβίλα, Τρουστ, Τζερμόνι – Καλβάνο, Καλό – Κανότο, Καρλίνι, Ελία – Φόρτε
Κρίσιμο παιχνίδι στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα. Η Λιβόρνο έχει ένα πλεονέκτημα ως γηπεδούχος αλλά έχει χάσει πολλούς βαθμούς σε αγώνες που είχε καλή εμφάνιση και αυτό με εμποδίζει να την εμπιστευτώ. Επιπλέον η Γιούβε Στάμπια βρίσκεται σε θετικό μομέντουμ και το πιστεύει περισσότερο.

16:00 Pescara – AC Pisa
Η γνωστή Πεσκάρα από το ξεκίνημα της σεζόν, ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο, έκανε την εμφάνισή της και στο “Ρομέο Μέντι”κόντρα στην Γιούβε Στάμπια, γνωρίζοντας την ήττα με 1-2. Ήταν αυτή μάλιστα που προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με τον Γκαλάνο αλλά η χαρά της κράτησε μόλις για τέσσερα λεπτά. Θα μπορούσε να έχει πάρει ξανά το προβάδισμα αλλά τελικά έμεινε πίσω στο σκορ στο 53′. Με ανορθόδοξο τρόπο έψαξε την ισοφάριση αλλά πρακτικά όλα τελείωσαν στο 80΄, όταν και έμεινε με παίκτη λιγότερο. Μία ζέστη μία κρύο για την ομάδα του Ζάουρι. Χαρακτηριστικό ότι στην τελευταία τετράδα αγώνων έχει αλώσει την έδρα της Άσκολι και έχει πετύχει 4 γκολ στην πρωτοπόρο Μπενεβέντο αλλά έχει ηττηθεί από Σπέτσια και Γιούβε Στάμπια, ομάδες που βρίσκονται στις πέντε τελευταίες θέσεις του πίνακα! Και ο ίδιος ο Ιταλός τεχνικός βέβαια δήλωσε πως ζητείται σταθερότητα για την ομάδα του.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο δεξιός μπακ Τσοφάνι (4/0), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα.Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο βασικός τερματοφύλακας Φιορίλο (8/0), ο κεντρικός αμυντικός Καμπανιάρο (6/1), ο δεξιός μπακ Μπαλτσάνο (3/0), οι μέσοι Κάστανος (5/0), Τσότσεβ (0/0), Μελεγκόνι (0/0) και ο επιθετικός Τουμινέλο (3/2). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Κρέκο (0/0). Ο νεαρός επιθετικός Μπορέλι (5/0) έχει κερδίσει την εκτίμηση του Ιταλού τεχνικού.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Καστράρι – Ντρούντι, Μπετέλα, Σκονιαμίλιο – Τζάπα, Παλμιέρο, Μεμουσάι, Ματσίν, Μασιάντζελο – Μπορέλι, Μπρουνόρι
Είχε πολύ μεγάλη ανάγκη από μία νίκη, την οποία αγνοούσε από την 3η αγωνιστική, και την πέτυχε στην “Αρένα Γκαριμπάλντι¨επί της Σαλερνιτάνα με σκορ 2-1. Μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό με τον Ντι Κουίντσιο. Επτά λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο τέρμα με σκόρερ τον Φάμπρο και είχε ήδη αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα. Προτίμησε να δώσει έμφαση στην άμυνα από ένα σημείο και μετά, γνωρίζοντας πως με αυτόν τον τρόπο θα ήταν δύσκολο να δεχθεί δύο γκολ. Η αντίπαλος μείωσε στο 79΄αλλά η ομάδα του Ντ΄’Αντζελο κράτησε τους τρεις βαθμούς. Βαθμολογική ανάσα που της επιτρέπει να πάει με άλλη ψυχολογία σήμερα στο ¨Αντριάτικο”.
Αγωνιστικά Νέα:Την δεύτερη αγωνιστική της ποινής του εκτίει ο δεξιός μπακ Μπιριντέλι (5/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Βάρνιερ (3/0). Ο επιθετικός Μαρκόνι (10/7) βρίσκεται στην δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ αλλά έχει μείνει χωρίς γκολ στις πέντε πρόσφατες αγωνιστικές. Ο έτερος επιθετικός και αρχηγός Μοσκαρντέλι (1/0), παρά τα 39 χρόνια του, είναι στην διάθεσή του προπονητή του ώστε να προσφέρει με την εμπειρία του.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Γκόρι – Άγια, Μπενεντέτι, Μερόνι – Λίζι, Βέρνα, Ντε Βίτις, Γκούχερ, Ντι Κουίντσιο – Μαζούτσι, Μαρκόνι
Μακριά και αγαπημένοι…όσον αφορά τα σημεία νίκης σε αγώνα της απρόβλεπτης Πεσκάρα. Παιχνίδι θα γίνεται με τα “δελφίνια” μόνο στα γκολ, όταν βέβαια υπάρχει σημείο με αξία. Η Πίζα μετά την πρόσφατη νίκη μπορεί να βρει δίχτυα στο “Αντριάτικο” αλλά η απόδοση στο αμφίσκορο δεν με ικανοποιεί.

19:00 Salernitana – Virtus Entella
Μετά και την ήττα στην “Αρένα Γκαριμπάλντι” με 1-2 από την Πίζα μπορούμε να κάνουμε λόγο για αγωνιστική κρίση. Η ομάδα του Βεντούρα συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη, με δύο εντός έδρας ισοπαλίες και δύο εκτός έδρας ήττες σε αυτό το διάστημα και βάσει αντιπάλων τουλάχιστον, όφειλε να έχει συγκεντρώσει περισσότερους βαθμούς. Κόντρα στην Πίζα έχανε 0-2 στο 13ο λεπτό και βέβαια είναι πολύ δύσκολο για οποιαδήποτε ομάδα να επανέλθει μετά από τόσο κακό ξεκίνημα στον αγώνα. Μείωσε στο 79ο λεπτό με τον Τζάλοου, ο οποίος έφτασε τα τρία γκολ και αποδεικνύεται ο πιο αξιόπιστος επιθετικός της μέχρι στιγμής, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Για ένα απαιτητικό κοινό, όπως αυτό της Σαλερνιτάνα, είναι εύκολο η στήριξη να μετατραπεί σε διαμαρτυρία και ως εκ τούτου κρίνεται επιτακτική η νίκη στην αποψινή αναμέτρηση.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Τζιανέτι (7/1), οι μεσοεπιθετικοί Τσιτσερέλι (7/0), Φιρέντσε (8/1), οι αμυντικοί Μπιγιόνγκ (0/0), Μαντοβάνι (0/0), Ερτό (0/0). Ο Βεντούρα παραδέχθηκε πως η ομάδα του έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης και δήλωσε πως ανάλογα με τις δύο επόμενες εμφανίσεις, θα ξέρει καλύτερα που πρέπει να επικεντρώσει την δουλειά στις προπονήσεις κατά την διάρκεια της διακοπής των πρωταθλημάτων.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μίκαϊ – Καρώ, Μιλιορίνι, Γιαροζίνσκι – Καλόμπο, Μάιστρο, Ντι Τάκιο, Κιγινέ , Λόπεζ – Τζούριτς, Τζάλοου.
Είχε να πανηγυρίσει νίκη από την 3η αγωνιστική, μετά και το εντυπωσιακό 3/3 στο ξεκίνημα της σεζόν, το έκανε ξανά την Τρίτη, όταν και επιβλήθηκε 1-0 της Κοζέντσα στο Κιάβαρι. Κλειστό παιχνίδι, όπως σχεδόν όλα της Βίρτους Εντέλα, κατάφερε τελικά να πάρει το προβάδισμα στο 82ο λεπτό με τον Πόλι και φυσικά ήταν εύκολο για την ίδια να το διατηρήσει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα. Εξάλλου και οι τέσσερις νίκες που έχει πετύχει είναι με σκορ 1-0, γεγονός που αποδεικνύει πως ξέρει πολύ καλά πως να προστατεύει το προβάδισμα που παίρνει. Η νίκη αυτή βοήθησε την ομάδα του Μποσκάλια να σκαρφαλώσει αρκετές θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα και φυσικά να ταξιδέψει με διαφορετική ψυχολογία στο Σαλέρνο. Ο Μποσκάλια δηλώνει ικανοποιημένος από την έως τώρα βαθμολογική συγκομιδή και ταυτόχρονα περιμένει περισσότερα γκολ, όχι μόνο από την επιθετική γραμμή, όπως χαρακτηριστικά τόνισε.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο αριστερός μπακ- στόπερ Κιόζα (9/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μέσος Κρίμι (4/0). Ο μέσος Παολούτσι (10/0) αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο του πρόσφατου αγώνα λόγω τραυματισμού και παρότι έδειξε να είναι καλά στην χθεσινή προπόνηση, η συμμετοχή του κρίνεται αμφίβολη. Μία θέση στην επίθεση διεκδικεί ο επιθετικός Μόρα (8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Κοντίνι – Σερνίκολα, Πελίτζερ, Πόλι, Κιόζα – Εράμο, Αντοριάν, Νιτσέτο – Σκενέτι – Μανκόζου, Τζ. Ντε Λούκα
Σαλερνιτάνα και Βίρτους Εντέλα επιβεβαιώνουν συχνά το Under 2.5, σημείο το οποίο έχει και παράδοση στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Λογικό λοιπόν να προσφέρεται σε απόδοση φαβορί. Από εκεί και πέρα επειδή σημαντικό ρόλο θα παίξει ποια ομάδα θα προηγηθεί στο σκορ, το σετ θα έπρεπε να είναι πιο ισορροπημένο και το Χ2 αποκτά αξία.