Cyprus 1. Division

18:00 APOEL FC – AEK Larnaka
Τη Δευτέρα ο ΑΠΟΕΛ δοκιμάστηκε στην έδρα της Σαλαμίνας, για να επικρατήσει με 3-0, σκορ όμως που κρίνεται πλασματικό βάσει της συνολικής εικόνα του αγώνα. Περισσότερες οι φάσεις για τους γηπεδούχους, που μπορούσαν σε 4 καλές στιγμές να ανοίξουν το σκορ, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν για 15 λεπτά στην επανάληψη, διάστημα που πέτυχαν και τα 3 τέρματά τους. «Σήμερα είχαμε την τύχη με το μέρος μας», παραδέχτηκε ο κόουτς Ντολ, που δήλωσε δημόσια πως δεν θέλει τον πρώην κόουτς της Δόξας, Χατζηλουκά, στο τεχνικό τιμ της ομάδας, δημιουργώντας νέους «πονοκεφάλους» στη διοίκηση. Μένει να δούμε τι ρόλο θα έχει στην ομάδα τις επόμενες μέρες. Ακολουθεί την Πέμπτη το εντός έδρας με την Καραμπάχ για την 4η αγωνιστική του Γιουρόπα και με νίκη οι πρωταθλητές ξανά μπαίνουν σε «τροχιά» πρόκρισης. Χαμηλή έως και ανησυχητική η προπώληση των εισιτηρίων για το σημερινό ματς. Στα αγωνιστικά, αμφίβολος θεωρείται ο μεσοεπιθετικός Ντε Βινσέντι (1/0).
Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια των τελευταίων ετών, η ΑΕΚ, με μέτρια γενικά εμφάνιση, ήρθε ισόπαλη εντός έδρας με 4-4 κόντρα στο αξιόμαχο Παραλίμνι. Παιχνίδι που τα είχε όλα. Βροχή κανονική, «βροχή» τερμάτων, διακυμάνσεις στο σκορ, διαιτητικά λάθη, ακυρωθέντα γκολ, κόκκινη κάρτα και δύο πέναλτι. Μπορεί οι γηπεδούχοι να προηγήθηκαν, αλλά πριν από την ανάπαυλα δέχτηκαν 3 τέρματα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν λανθασμένα και ακυρωθέν τέρμα. Η ΑΕΚ στην επανάληψη μπήκε αποφασισμένη να το «γυρίσει» και κατάφερε να πετύχει 3 τέρματα σε 20 λεπτά, τα δύο με πέναλτι, για να ισοφαριστεί στο 73’ και να μείνει με παίχτη λιγότερο στο 76’. Παραμένει αήττητη σε 7 παιχνίδια στο πρωτάθλημα, ωστόσο προβληματίζει με τις εμφανίσεις της και με το ποδόσφαιρο που παίζει, ειδικά με την αμυντική της λειτουργία. Δεκαέξι γκολ έχει πετύχει στο πρωτάθλημα, τα 8 με πέναλτι. Θα λείψει σήμερα ο χαφ Γκαρσία (5/0) λόγω τιμωρίας, ενώ παραμένει τραυματίας ο φορ Τολεμές (2/0).
Μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα σε 2 ομάδες που έχουν την ποιότητα να «κυνηγήσουν» τον φετινό τίτλο. Αμφότερες δεν πείθουν, αλλά παραμένουν αήττητες έως τώρα στο πρωτάθλημα, με η διαφορά πως οι φιλοξενούμενοι έχουν χάσει βαθμούς και σήμερα θα επιδιώξουν τη νίκη για να μειώσουν τη διαφορά. Πάμε με το G/G (1.75), αφού επιθετικά και οι δύο έχουν το γκολ

19:00 Ethnikos Achnas – Omonia Nicosia
Συνεχίζει να αφήνει άριστες εντυπώσεις στο ξεκίνημα ο Εθνικός που κατάφερε την προηγούμενη αγωνιστική να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας και από την Πάφο, με το τελικό 1-1 να θεωρείται αρκετά δίκαιο. Λίγες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, όλες για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και με πέναλτι στο 54’ να κάνουν το 1-0, έχοντας ευκαιρία και για 2ο τέρμα στη συνέχεια. Με εκατέρωθεν φάσεις το ματς στα τελευταία λεπτά, με το 1-1 να διαμορφώνεται στο 81’. «Δύσκολο παιχνίδι, δεν είχαμε καλό πρώτο μέρος, μπορούσαμε να κερδίσουμε στην επανάληψη, αλλά ο βαθμός κρίνεται θετικός», σχολίασε ικανοποιημένος ο κόουτς Εγκωμίτης. Την Τετάρτη ξεπέρασε εύκολα -αν και αγωνίστηκε με αρκετούς αναπληρωματικούς- το εμπόδιο του Ον. Σωτήρα και με 5-1 προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Στα αγωνιστικά, τα νέα είναι θετικά, αφού δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα.
Η 7η αγωνιστική την προηγούμενη εβδομάδα «άνοιξε» με το παιχνίδι της Ομόνοιας κόντρα στον Ολ. Λευκωσίας, με το «τριφύλλι» να μένει στο 1-1, συμπληρώνοντας 3 σερί παιχνίδια δίχως νίκη. Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, με τις 2 ομάδες ωστόσο να έχουν από κάποιες καλές στιγμές να πάρουν το προβάδισμα. Στην επανάληψη οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο 47’, για να δεχτούν την ισοφάριση στο 70’ ύστερα από ολιγωρία στην άμυνά τους. Καλά οργανωμένοι οι φιλοξενούμενοι, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να απειλήσουν στον υπόλοιπο αγώνα. «Μουρμούρα» ξανά από τις εξέδρες. «Είναι ένα απογοητευτικό και κακό παιχνίδι για εμάς, αλλά η ισοπαλία κρίθηκε στις λεπτομέρειες», σχολίασε ο κόουτς Μπέργκ. Στα αγωνιστικά, είναι γνωστή η απουσία των κίπερ Παναγή και Ουζόχο (5/0), με ενοχλήσεις και ο νεαρός εξτρέμ Τζιώνης (3/0).
Ομάδα που εκπλήσσει θετικά ο Εθνικός, δείχνει αρκετά δυνατός, με πλάνο σε κάθε παιχνίδι του, ικανός να τιμωρήσει κάθε λάθος του αντιπάλου του. Τρία παιχνίδια δίχως νίκη είναι πολλά για την Ομόνοια που θέλει φέτος να πρωταγωνιστήσει. Έχει τον πρώτο λόγο σήμερα, αλλά καλύτερο είναι το Χ2 & Ο1.5.