Italy Serie B

16:00 Juve Stabia – Pordenone
Χρειάστηκε να φτάσει στην 7η αγωνιστική για να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Το έκανε μάλιστα στο “Πολισπορτίβο Προβιντσάλε” επί της Τράπανι με ανατροπή. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 20ο λεπτό και η εικόνα της στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα δεν έδειχνε ότι θα μπορούσε να πετύχει την ανατροπή. Τελικά αυτό συνέβη χάρη σε τέρματα των Κανότο στο 79ο και Φόρτε στο 88ο λεπτό! Δέχθηκε γκολ για 6η φορά φέτος αλλά επέστρεψε στο σκοράρισμα μετά την πρώτη αγωνιστική και αυτό τελικά έκανε και την διαφορά. Νίκη που την χάρηκε δεόντως ο Φάμπιο Καζέρτα, ο οποίος είχε γίνει στόχος των οπαδών της Γιούβε Στάμπια που ζητούσαν το.. κεφάλι του, αλλά έχει την στήριξη του ισχυρού άνδρα του συλλόγου, Φράνκο Μανιέλο. Ο Ιταλός τεχνικός περιμένει την ομάδα του να εμφανιστεί βελτιωμένη μετά την διακοπή, αφού έγινε καλή δουλειά και κάποιοι ποδοσφαιριστές ξεπέρασαν τα προβλήματα που τους ταλαιπωρούσαν.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο επιθετικός Σισέ (6/2) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα αντί του Φόρτε (4/1). Ίσως μάλιστα αυτή να είναι και η μοναδική αλλαγή σε σχέση με την ενδεκάδα που είδαμε στον τελευταίο αγώνα πριν την διακοπή. Πάντως είναι διαθέσιμο εκ νέου και ο κεντρικός αμυντικός Τονούτσι (4/0) που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Παραμένει τραυματίας ο μέσος Μαστάλι (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ρούσο – Βιτιέλο, Μετσαβίλα, Τρουστ, Τζερμόνι – Καλβάνο, Καλό – Κανότο, Μάλαμο, Μπιφούλκο – Σισέ.
Έχει άστρο, αυτό είναι βέβαιο αλλά ταυτόχρονα δεν είναι δυνατόν να μην της αναγνωρίσει κάποιος ότι προσπαθεί σκληρά και δικαιώνεται από την αρχή της σεζόν. Έκανε την έκπληξη λοιπόν για την 7η αγωνιστική αναγκάζοντας την μέχρι τότε πρωτοπόρο Έμπολι στην πρώτη φετινή ήττα της. Στο παιχνίδι που διεξήχθη στην ουδέτερη Dacia Arena, όπως όλοι οι αγώνες της φέτος, απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα μόλις στο δεύτερο λεπτό! Στο 15΄κέρδισε και πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπουράι ενώ επτά λεπτά αργότερα η αντίπαλός της αστόχησε στην εσχάτη των ποινών! Το 2-0 με σκόρερ τον Πόμπεγκα στο 40ό λεπτό ήταν αρκετό για να εδραιώσει την επιτυχία της. Είχε προηγηθεί ισοπαλία στο “Μπεντεγκόντι” κόντρα στην Κιέβο με 1-1, σε παιχνίδι που αγωνίστηκε με 9 παίκτες στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Απίθανα πράγματα από τους “νεροβέρντι”. Στην διάρκεια της διακοπής επικράτησαν 7-2 της ομάδας Νέων της Βενέτσια σε φιλική αναμέτρηση.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισαν τις ποινές τους ο μεσοεπιθετικός Λούκας Κιαρέτι (6/1) και ο επιθετικός Στρίτσολο (5/2) αλλά ο πρώτος θα απουσιάσει σήμερα λόγω τραυματισμού. Αντίθετα, ο δεύτερος παίρνει θέση στο αρχικό σχήμα ως παρτενέρ του Μονακέλο (6/0). Εκτός αποστολής επίσης λόγω τραυματισμού ο τερματοφύλακας Μπίντι (2/0), ο μέσος Πόμπεγκα (6/3) και ο κεντρικός αμυντικός Μπασόλι (4/0). Ο Τεσέρ ξεκαθάρισε πως δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει ως άλλοθι ούτε τις σημαντικές απουσίες ούτε τον συνθετικό χλοοτάπητα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Ντι Γκρεγκόριο – Αλμίτσι, Καμπορέζε, Μπάρισον, Ντε Αγκοστίνι – Μιζουράγκα, Μπούραϊ, Πάζα – Γκαβάτσι – Στρίτσολο, Μονακέλο
Ο Τεσέρ δήλωσε πως δεν θα χρησιμοποιήσει ως δικαιολογία σε πιθανή ήττα τις σημαντικές απουσίες της Πορντενόνε και το γεγονός ότι ο αγώνας διεξάγεται σε συνθετικό χλοοτάπητα. Προσωπικά θεωρώ αυτά τα δύο στοιχεία σε συνδυασμό με την πρόσφατη πρώτη νίκη των γηπεδούχων στο πρωτάθλημα, αρκετά ώστε να διαγράψω το διπλό ως πιθανό αποτέλεσμα.

16:00 Pescara – Spezia Calcio
Τα είχε όλα εναντίον της πριν την σέντρα στο “Τσίνο ε Λίλο ντελ Ντούκα”. Φόρμα, παράδοση, έδρα, απουσίες. Κι όμως κατάφερε να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο διπλό με 2-0 επί της Άσκολι στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής. Σε έναν αγώνα γεμάτο πάθος και χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν, πήρε τελικά το προβάδισμα στο 87ο λεπτό με τον Γκαλάνο. Η αντίπαλός της ρίσκαρε, η ίδια είχε πλέον το ψυχολογικό πλεονέκτημα και στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Μπουσελάτο. Η νίκη αυτή ήρθε την στιγμή που ο Τζάουρι δεχόταν έντονη κριτική για την επιθετική τακτική που έχει επιλέξει από το ξεκίνημα της σεζόν και είχε οδηγήσει σε αρκετά αρνητικά αποτελέσματα μέχρι εκείνη την στιγμή. Ο Ιταλός τεχνικός μετέτρεψε το 4-3-3 σε 3-5-2 ή 3-5-1-1 και η νέα αυτή προσαρμογή έφερε και το πρώτο σημαντικό αποτέλεσμα. Δήλωσε πως θα διατηρήσει σήμερα το 3-5-2 αλλά μπορεί να το αλλάξει στην διάρκεια του αγώνα, αν δεν αποδώσει όπως πρέπει.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο βασικός τερματοφύλακας Φιορίλο (7/0), την εστία αναμένεται να υπερασπιστεί ο Καστράτι (0/0) με τέσσερις συμμετοχές πέρυσι. Απόντες ο δεξιός μπακ Μπαλτσάνο (3/0), ο αριστερός μπακ-χαφ Κρέκο (0/0), οι μέσοι Κάστανος (5/0), Τσότσεβ (0/0), Μελεγκόνι (0/0) και ο επιθετικός Τουμινέλο (3/2). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Παλμιέρο (2/1) και διεκδικεί θέση στο αρχικό σχήμα.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Καστράτι – Ντρούντι, Καμπανιάρο, Σκονιαμίλιο – Βιτουρίνι, Μπουσελάτο, Μεμουσάι, Ματσίν, Μασιάντζελο – Γκαλάνο, Μπρουνόρι.
Η διακοπή τη βρήκε σε θέση υποβιβασμού με μόλις τέσσερις βαθμούς και μία νίκη και αυτό τα λέει όλα από μόνο του. Στον τελευταίο αγώνα ηττήθηκε 1-0 από την Μπενεβέντο στο “Αλμπέρτο Πίκο”, δεχόμενη το γκολ στο 87ο λεπτό. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και η ομάδα του Ιταλιάνο θα μπορούσε να έχει προηγηθεί αλλά μέχρι στιγμής της πάνε όλα στραβά. Αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι ο Ιταλός τεχνικός συνεχίζει στην θέση του έπειτα από την έως τώρα συγκομιδή και την αγωνιστική εικόνα της Σπέτσια. Το ίδιο ισχύει και για τον τεχνικό διευθυντή, Γκουίντο Αντζελότσι, ο οποίος έχει δεχθεί έντονη κριτική για τον σχεδιασμό της ομάδας. Μάλιστα, αντιπροσωπεία οπαδών που βρέθηκε στην προπόνηση ξεκαθάρισε πως τα παράπονά τους αφορούν κυρίως την διοίκηση του συλλόγου και όχι το τεχνικό επιτελείο και τους ποδοσφαιριστές.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μαρκίτσα (3/0), ο οποίος τραυματίστηκε σε παιχνίδι της Under 21 της εθνικής Ιταλίας, ο επιθετικός Γκαλαμπίνοβ (3/1), ο τερματοφύλακας Μπαρόνε (0/0) και ο μέσος Ακάμπορα (0/0). Ανέτοιμος ο επιθετικός ΜάκΙντος-Μπάφοντζ (2/0). Θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικεί ο εξτρέμ Μπινταουί (3/0), ο οποίος έδειξε στις τελευταίες προπονήσεις να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό που αντιμετώπισε πρόσφατα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Σκουφέτ – Βινιάλι, Καπραντόσι, Ράμος, Μπαστόνι – Ματζόρε, Μ. Ρίτσι, Μπαρτολομέι – Φ. Ρίτσι, Γκιάσι, Ραγκούζα.
Ο Τζάουρι πιθανότατα κατάλαβε πως με φουλ επίθεση δεν είναι δυνατόν η συγκεκριμένη Πεσκάρα να πάρει πολλές νίκες και με το πολυπρόσωπο κέντρο θα δούμε πιο σφιχτά παιχνίδια εκ μέρους της. Η Σπέτσια ψάχνει την νίκη που θα σημάνει την βαθμολογική αντεπίθεση και σίγουρα δεν είναι ομάδα για τον πάτο της βαθμολογίας. Πιθανό το G/G.

16:00 Venezia FC – Salernitana
Έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το “Σαν Βίτο Λουίτζι Μάρουλα” κόντρα στην Κοζέντσα. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 20ο λεπτό, απέφυγε να δεχθεί δεύτερο στην διάρκεια που δέχθηκε πίεση και σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της. Στο 78ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μοντάλτο, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Τρίτη ισοπαλία με το ίδιο σκορ στην τελευταία τετράδα αγώνων, στο ίδιο διάστημα είχε πανηγυρίσει και διπλό επί της Βίρτους Εντέλα. Στις λεπτομέρειες κρίνονται έως τώρα όλα τα παιχνίδια της και κόντρα στην Σαλερνιτάνα υπάρχει μεγάλη παράδοση ανάλογων αναμετρήσεων. Αγνοεί την νίκη στο “Πιερλουίτζι Πέντσο” από τις 13 Απριλίου. Στην διάρκεια της διακοπής ήρθε ισόπαλη 1-1 σε φιλικό αγώνα με την Ουντινέζε στην “Dacia Arena”.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο μέσος Μάλεχ (4/0) και διεκδικεί θέση στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Φελιτσόλι (7/0), ο τερματοφύλακας Πομίνι (0/0), ο επιθετικός Σενέζι (0/0) και ο κεντρικός αμυντικός Μαρίνο (0/0). Ο Ντιονίζι παραδέχθηκε πως η Σαλερνιτάνα είναι ομάδα με υψηλότερους στόχους από την Βενέτσια αλλά εκτιμά πως με τη συμπαράσταση των οπαδών τους, μπορούν να φτάσουν στην νίκη.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Λετζερίνι – Φιορνταλίζο, Μόντολο, Κρεμονέζι, Τσεκαρόνι – Ζουκουλίνι, Βάκα, Φιορντιλίνο – Αράμου – Μποκαλόν, Μόνταλο.
Ισοπαλία που προκάλεσε συναισθήματα ήττας ήταν αυτή απέναντι στην Φροζινόνε με 1-1 στο “Αρέκι”. Άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Κιγινέ και ταυτόχρονα απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Αντί να το εκμεταλλευτεί, βρέθηκε η ίδια σε θέση άμυνας αρκετές φορές και πλήρωσε την κακή εμφάνισή της, δεχόμενη γκολ στις καθυστερήσεις! Ακόμα μία εντός έδρας απώλεια για την ομάδα του Βεντούρα, η οποία ωστόσο ως φιλοξενούμενη έχει πανηγυρίσει φέτος διπλά επί των Κοζέντσα, Τράπανι και Λιβόρνο! Ο Ιταλός τεχνικός θεωρεί ότι η ομάδα του πληρώνει σε κάποιες περιπτώσεις το νεαρό της ηλικίας αρκετών ποδοσφαιριστών αλλά δηλώνει ενθουσιασμός από το γεγονός ότι ο ίδιος έχει την ευκαιρία στο Σαλέρνο να ξαναφτιάξει το όνομά του μετά την τραυματική εμπειρία στην εθνική Ιταλίας.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μεσοεπιθετικός Τσιτσερέλι (7/0), οι αμυντικοί Μπιγιόνγκ (0/0), Μαντοβάνι (0/0), Ερτό (0/0), ο μέσος Άκπα Άκπρο (2/0) και ο επιθετικός Τσέρτσι (3/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο επιθετικός Τζάλοου (3/2) και διεκδικεί θέση στο αρχικό σχήμα. Ντεμπούτο στην αποστολή για τον αμυντικό Λομπάρντι κόντρα στην πρώην ομάδα του. Ο Βεντούρα αποκάλυψε πως το επιθετικό δίδυμο θα αποτελέσουν οι Τζούριτς (6/1) – Τζιανέτι (6/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μίκαϊ – Καρώ, Μιλιορίνι, Γιαροζίνσκι – Φιρέντσε, Μάιστρο, Ντι Τάκιο, Κιγινέ , Λόπεζ – Τζούριτς, Τζιανέτι.
Πέρυσι οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη στα μπαράζ παραμονής που τελικά ακυρώθηκαν. Φέτος η Σαλερνιτάνα έχει υψηλότερους στόχους αλλά δεν θα είναι εύκολο να κάνει διπλό στο “Πιερλουίτζι Πέντσο”. Η παράδοση αλλά και η φετινή συμπεριφορά των δύο ομάδων οδηγεί ξεκάθαρα στο Under 2.5, το οποίο βέβαια προσφέρεται σε απόδοση φαβορί.

16:00 Virtus Entella – Trapani Calcio
Στον τελευταίο αγώνα πριν την διακοπή υπέστη την δεύτερη φετινή ήττα της, με σκορ 3-1 στο “Έτσιο Σίντα” από την Κροτόνε. Δέχθηκε πίεση από τα πρώτα λεπτά και από την στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 27ο λεπτό, ήταν δύσκολο να αντιδράσει. Στο 63΄είχε ήδη δεχθεί τρία τέρματα και το παιχνίδι είχε πρακτικά τελειώσει. Μείωσε με τον Ντε Λούκα στο 79ο λεπτό αλλά μέχρι εκεί… Η ομάδα του Μποσκάλια συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη, ωστόσο σε αυτό το διάστημα είχε τρεις εκτός έδρας αναμετρήσεις. Οι έντεκα βαθμοί θεωρούνται ικανοποιητική συγκομιδή και μέχρι το τέλος Νοεμβρίου το πρόγραμμα περιλαμβάνει θεωρητικά βατές αντιπάλους στα εντός έδρας παιχνίδια που μπορούν να την φέρουν πιο ψηλά στον πίνακα. Στην διάρκεια της διακοπής επικράτησε 5-0 της Κιασό σε φιλικό αγώνα.
Αγωνιστικά Νέα:Ο μέσος Σετεμπρίνι, βασικός την τελευταία διετία με την Τσιταντέλα, έκανε ντεμπούτο στην αποστολή στο προηγούμενο παιχνίδι, έχοντας ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του και τώρα χτυπάει την πόρτα της ενδεκάδας. Τραυματίες ο μέσος Κρίμι (4/0) και ο μεσοεπιθετικός Αντοριάν (0/0). Ο Μποσκάλια, ο οποίος λόγω τιμωρίας θα παρακολουθήσει τον αγώνα από τις εξέδρες, υπήρξε προπονητής της Τράπανι για μία εξαετία. Επιπλέον 5 παίκτες των γηπεδούχων έχουν αγωνιστεί στο παρελθόν στην Τράπανι.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Κοντίνι – Σερνίκολα, Πελίτζερ, Πόλι, Κιόζα – Εράμο, Παολούτσι, Νιτσέτο – Σκενέτι – Μανκόζου, Ντε Λούκα.
Έχασε το παιχνίδι που έπρεπε οπωσδήποτε να πάρει και παράλληλα ακύρωσε το διπλό επί της Σπέτσια που είχε προηγηθεί και είχε αποτελέσει την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του Μπαλντίνι υποδέχθηκε την Γιούβε Στάμπια στο “Πολισπορτίβο Προβιντσάλε” και άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Τογκουρντό. Είχε λίγες ευκαιρίες για το 2-0 αλλά από ένα σημείο και μετά έπαιξε με στόχο να προφυλάξει το προβάδισμα και το πλήρωσε. Δέχθηκε την ισοφάριση στο 79΄και την ανατροπή στο 88΄. Απογοήτευση και δυσαρέσκεια των οπαδών για την εικόνα της ομάδας αλλά ο πρόεδρος, Τζόρτζο Έλερ, στηρίζει τον Ιταλό τεχνικό και θεωρεί πως οι αρκετές απουσίες στην έναρξη της σεζόν έχουν επηρεάσει την απόδοσή της.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο επιθετικός Εβάκουο (1/0), ο μεσοεπιθετικός Φερέτι (2/1), ο μέσος Κοράπι (0/0) και ο νεαρός αμυντικός Μαρτίνα (0/0). Ο Φραντσέσκο Μπαλντίνι ξεκίνησε την προπονητική καριέρα του στον πάγκο της Σέστρι Λεβάντε, αντίπαλο δέος της Βίρτους Εντέλα στην ευρύτερη περιοχή της Λιγκούρια, και δήλωσε πως για τον ίδιο αποτελεί ντέρμπι η σημερινή αναμέτρηση!
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Καρνεζέκι – Ντελ Πρέτο, Σκοναμίλιο, Παλιαρούλο, Γιακιμόβσκι – Μοσκάτι, Τογκουρντό, Λουπερίνι – Κολπάνι- Ν’Ζολά, Πετινάρι
Παιχνίδι με πολλές ιδιαιτερότητες λόγω του παρελθόντος των δύο προπονητών αλλά και αρκετών ποδοσφαιριστών. Η Βίρτους Εντέλα πάντως έχει δείξει συνολικά καλύτερα στοιχεία από την Τράπανι και προσφέρεται δίκαια ως φαβορί. Μιλάμε ωστόσο για μία ομάδα που έχει 3 νίκες με σκορ 1-0, άρα δεν μπορούμε εύκολα να την εμπιστευθούμε.

19:00 Benevento Calcio – Perugia Calcio
Με διπλό επί της Σπέτσια στο “Αλμπέρτο Πίκο” βρέθηκε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ισορροπημένο παιχνίδι με τις «μάγισσες» να έχουν διαστήματα που πίεσαν για το γκολ αλλά σίγουρα θα μπορούσαν να έχουν δεχθεί επίσης ένα. Τελικά την λύση έδωσε ο Τέγιο που είχε περάσει ως αλλαγή, σκοράροντας στο 87ο λεπτό. Η ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι επέστρεψε στις νίκες έπειτα από δύο διαδοχικές ισοπαλίες με σκορ 1-1 και ταυτόχρονα συνεχίζει αήττητη την πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα. Παρά την μεγάλη ποιότητα που διαθέτει στην επιθετική γραμμή, μέχρι στιγμής παίρνει περισσότερους βαθμούς από την άμυνα αφού στις τρεις από τις τέσσερις νίκες έχει κρατήσει το μηδέν στην άμυνα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο δεξιός μπακ και αρχηγός Μάτζο (6/1), ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του πρόσφατου αγώνα. Την θέση του θα καλύψει λογικά ο Τούια (1/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Βόλτα (4/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο επιθετικός Σάου (5/1) και ο μέσος Σκιαταρέλα (1/0), με τον πρώτο να διεκδικεί μία θέση στο αρχικό σχήμα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μοντιπό – Τούια, Αντέι, Καλντιρόλα, Λετίτσια – Κραγκλ, Χετεμάι, Βιόλα, Ιμπρότα – Ινσίνιε , Κόντα.
Το “Ρενάτο Κούρι” αποτελεί την μεγάλη δύναμή της και το απέδειξε και στον τελευταίο αγώνα πριν από τη διακοπή, όταν και επικράτησε 1-0 της Πίζα. Το παιχνίδι κρίθηκε με γκολ του Ιεμέλο στο 33ο λεπτό. Ο Ιταλός επιθετικός έφτασε τα 7 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και έπιασε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ τον Μαρκόνι. Η ομάδα του Όντο είχε ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο γκολ αλλά υπήρξαν και περιπτώσεις που κινδύνεψε με ισοφάριση. Τρίτη νίκη σε τέσσερις φετινούς εντός έδρας αγώνες, ως φιλοξενούμενη δέχθηκε πέντε γκολ στις δύο πρόσφατες εξόδους της κόντρα σε Σπέτσια και Έμπολι. Στην διάρκεια της διακοπής επικράτησε 5-0 της Πομέτσια σε φιλική αναμέτρηση. Ο επιθετικός Μελκιόρι (5/1) έδειξε δυσαρεστημένος από την μόλις μία συμμετοχή έως τώρα ως βασικός αλλά ο Όντο θεωρεί πως έτσι τον βοηθά να δουλέψει περισσότερο και να βελτιωθεί.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο στόπερ Αντζέλα (2/0) και ο μέσος Κονατέ (0/0). Ο επιθετικός και πρώτος σκόρερ Ιεμέλο (7/7) αγωνίζεται ως δανεικός από την Μπενεβέντο και είχε προβλήματα με μερίδα οπαδών προ διετίας, αφού και πέρυσι είχε δοθεί δανεικός στην Φότζια. Και ο αριστερός μπακ Ντι Κιάρα (6/0) αγωνίζεται ως δανεικός από την Μπενεβέντο και θέλει να αποδείξει πως κακώς δεν έμεινε στο ρόστερ το φετινό καλοκαίρι.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Βικάριο – Ρόσι, Γκιομπέρ, Φαλάσκο – Φαλτσεράνο, Κουάν, Καράρο, Ντι Κιάρα – Πάολο Φερνάντες, Ιεμέλο, Μπουαναϊούτο.
Δυνατή μονομαχία στο “Τσίρο Βιγκορίτο”. Η Μπενεβέντο έχει σίγουρα προβάδισμα ως γηπεδούχος αλλά ο άσος θα έπρεπε να είναι πολύ κοντά στο 2.00. Ίσως ανέβει στην διάρκεια της αναμέτρησης. Με τον Ιεμέλο φορμαρισμένο και τις «μάγισσες» να διαθέτουν πολλές επιθετικές λύσεις, μπορεί να γίνει παιχνίδι με το G/G.