Italy Serie B

19:50 Benevento Calcio – Cremonese
Κάποια στιγμή θα ερχόταν και η πρώτη ήττα αλλά ουδείς περίμενε ότι θα ήταν τόσο βαριά και μάλιστα από την συγκεκριμένη αντίπαλο. Οι “μάγοι” ηττήθηκαν 0-4 στο “Αντριάτικο” από την Πεσκάρα και ενώ στις οκτώ προηγούμενες αγωνιστικές είχαν δεχθεί συνολικά τρία γκολ! Το ακόμα πιο περίεργο είναι ότι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, με την ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι μάλιστα να έχει κάποιες καλές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα. Έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους, δέχθηκε δεύτερο γκολ στο 56΄και κάπου εκεί κατέρρευσε. Το 0-3 έγινε στο 76΄και το 0-4 στις καθυστερήσεις με πέναλτι. Για μία ομάδα που διεκδικεί την άνοδο, το ζητούμενο είναι να αφήσει άμεσα πίσω ένα τέτοιο άσχημο αποτέλεσμα και αυτό θα επιδιώξει στην αποψινή αναμέτρηση.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο μεσοεπιθετικός Τέγιο (7/1) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικοί αμυντικός Βόλτα (4/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο κεντρικός αμυντικός Αντέι (5/0) και ο μέσος Κραγκλ (6/2). Μία θέση στην επιθετική γραμμή διεκδικεί ο Σάου (6/1) και μία θέση στην μεσαία γραμμή ο Ντελ Πίντο (5/0). Ο Ιταλός τεχνικός δήλωσε πως η ομάδα του θέλει να αποδείξει πως το πρόσφατο αποτέλεσμα ήταν μία κακή παρένθεση.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μοντιπό – Μάτζο, Γκιαμφί, Καλντιρόλα, Λετίτσια – Ινσίνιε, Χετεμάι, Βιόλα, Τέγιο – Αρμεντέρος, Κόντα
Και ο δεύτερος αγώνας με τον Μάρκο Μπαρόνι στον πάγκο της ολοκληρώθηκε ισόπαλος και μάλιστα με το ίδιο σκορ 1-1. Υποδέχθηκε την Φροζινόνε στο “Τζοβάνι Τζίνι” και από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειξε μεγαλύτερη επιθετική διάθεση. Πίεσε για το γκολ, δεν τα κατάφερε και δέχθηκε η ίδια τέρμα στο 72ο λεπτό κόντρα στην ροή του αγώνα. Τελικά έσωσε τα χειρότερα χάρη στον Παλόμπι. Ο Ιταλός επιθετικός μπήκε ως αλλαγή στο 80΄και τέσσερα λεπτά αργότερα ισοφάρισε για τους “γκριτζορόσι”. Το δύσκολο πρόγραμμα συνεχίζεται, αφού μετά τις Έμπολι και Φροζινόνε καλείται να αντιμετωπίσει άλλη μία ομάδα που έχει ως στόχο την άνοδο στην Serie A. Ο Ιταλός τεχνικός δήλωσε πως η ομάδα του πρέπει να βελτιώσει την κυκλοφορία της μπάλας αλλά και τα τελειώματα μπροστά από την αντίπαλη εστία.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο βασικός τερματοφύλακας Αγκάτσι (6/0). Την εστία θα υπερασπιστεί ο Ραβάλια (4/0). Εξέτισε την ποινή του ο μέσος Αρίνι (7/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Παραμένουν τραυματίες ο επιθετικός Πίκολο (1/0) και ο κεντρικός αμυντικός Τερανόβα (0/0). Μία θέση στην επίθεση διεκδικούν οι Τσοφάνι (8/0) και Παλόμπι (8/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Ραβάλια – Μπιανκέτι, Καράτσολο, Ραβανέλι – Μόγκος, Καστανιέτι, Αρίνι, Ντέλι, Ρεντσέτι- Σόντιμο, Τσεράβολο
Η Μπενεβέντο οφείλει να απαντήσει άμεσα στην πρώτη ήττα της σεζόν αλλά βέβαια η Κρεμονέζε είναι ισχυρό σύνολο. Αμφότερες διαθέτουν μεγάλη ποιότητα στην επιθετική γραμμή για τα δεδομένα της κατηγορίας και το αμφίσκορο προσφέρεται σε ιδιαίτερα ελκυστική απόδοση.

22:00 Frosinone – Trapani Calcio
Πήρε τον βαθμό στο “Τζοβάνι Τζίνι” από την Κρεμονέζε, σε ένα παιχνίδι που λίγο έλειψε να πανηγυρίσει την νίκη. Δεν ήταν ανώτερη της αντιπάλου της, το αντίθετο…Πέρασε το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης ως αμυνόμενη αλλά τα κατάφερε καλά. Και ενώ η πίεση από τους “γκριτζορόσι” αυξανόταν, άνοιξε η ίδια το σκορ στο 72ο λεπτό με τον Ντιονίζι κόντρα στην ροή του αγώνα. Στην συνέχεια αγωνίστηκε με μοναδικό στόχο να διαφυλάξει το προβάδισμα μέχρι το τέλος αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 84ο λεπτό. Η ομάδα του Αλεσάντρο Νέστα συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές αήττητη αλλά με τρεις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα, όλες με σκορ 1-1! Ο Ιταλός τεχνικός αναγνωρίζει πως έχουν χαθεί αρκετοί βαθμοί έως τώρα αλλά θεωρεί πως η ομάδα του δεν πρέπει να κοιτά την θέση της στον βαθμολογικό πίνακα αλλά πως θα βελτιώσει την απόδοσή της.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Τρότα (7/0). Ο Ιταλός τεχνικός ετοιμάζει ροτέισον ώστε να έχει μία όσο το πιο δυνατόν φρέσκια ενδεκάδα. Πιθανό το ντεμπούτο του Σζιμίνσκι αντί του Μπριγκέντι (8/0) στην αμυντική τριάδα. Ο δεξιός μπακ-χαφ Παγκανίνι (6/2) ξεπέρασε τον τραυματισμό του και παίρνει θέση στην δεξιά πτέρυγα αντί του Τζαμπάνο (6/0). Ο Τριμπούτσι (4/0) είναι νέο πρόσωπο στην μεσαία γραμμή και ο Νοβάκοβιτς (7/0) στην επίθεση.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μπάρντι – Σζιμίνσκι, Αριάουντο, Καπουάνο – Παγκανίνι, Γκόρι, Μαϊέλο, Τριμπούτζι, Μπεγκέτο – Τσάνο, Νοβάκοβιτς
Ισοπαλία που φαντάζει ως νίκη είναι το 2-2 με αντίπαλο την Έμπολι στο “Πολισπορτίβο Προβιντσάλε”. Αφενός διότι αντιμετώπισε το μεγάλο φαβορί για άνοδο στην Serie A, αφετέρου διότι ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και μάλιστα με αυτογκόλ! Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 8ο λεπτό αλλά απάντησε στο 23΄με τον Μοσκάτι και έδειξε στους “ατζούρι” ότι δεν θα περάσουν εύκολο απόγευμα. Αναγκάστηκε να αμυνθεί σθεναρά και δεν μπόρεσε να αποτρέψει δεύτερο γκολ στο 62ο λεπτό. Ωστόσο δεν τα παράτησε, πίστεψε στο θετικό αποτέλεσμα και δικαιώθηκε στην εκπνοή. Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την ομάδα του Μπαλντίνι και φυσικά κάθε βαθμός είναι σημαντικός στην μάχη της παραμονής. Σημειώνεται επίσης ότι είναι μία ομάδα που άλλαξε ριζικά το ρόστερ της το καλοκαίρι και σίγουρα χρειαζόταν λίγο παραπάνω χρόνο για να δέσει. Υπάρχει κίνδυνος για αφαίρεση βαθμών λόγω οικονομικών ζητημάτων που αφορούν την προηγούμενη διοίκηση.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Εβάκουο (1/0) και ο εξτρέμ Φερέτι (2/1). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Κοράπι (0/0). Ο μέσος Σκάλια (7/0) προερχόταν από τραυματισμό, χρησιμοποιήθηκε ως αλλαγή στο τελευταίο εικοσάλεπτο στον πρόσφατο αγώνα και τώρα διεκδικεί μία θέση στο αρχικό σχήμα. Αουτσάιντερ για μία θέση στην επίθεση ο Τούλι (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Καρνεζέκι – Ντελ Πρέτε, Σκοναμίλιο, Παλιαρούλο, Γιακιμόβσκι – Μοσκάτι, Τογκουρντό, Λουπερίνι – Κολπάνι- Ν’Ζολά, Πετινάρι
Για την Φροζινόνε αυτό είναι ένα από τα παιχνίδια που πρέπει οπωσδήποτε να πάρει τους τρεις βαθμούς. Αυτό θα την αναγκάσει να παίξει με μεγαλύτερο ρίσκο. Από την άλλη η Τράπανι αγωνίζεται σταθερά με επιθετική διάθεση το τελευταίο διάστημα και επιβεβαιώνει συνεχώς το GG. Υπάρχει παράδοση με θέαμα στο συγκεκριμένο ζευγάρι και το Over 2.5 αρέσει…