Italy Serie B

16:00 Cittadella – Frosinone
Επέστρεψε στις επιτυχίες με μία δύσκολη νίκη επί της Λιβόρνο στο “Τομπολάτο” με σκορ 1-0. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις εκατέρωθεν. Η ομάδα του Βεντουράτο ήταν τελικά αυτή που πήρε το προβάδισμα στο 79ο λεπτό με γκολ του Πρόια που είχε περάσει ως αλλαγή οκτώ λεπτά αργότερα. Σε αυτό το διάστημα ο Ιταλός μέσος πρόλαβε να σκοράρει αλλά και να πάρει δύο κίτρινες κάρτες, η δεύτερη στον πανηγυρισμό, με αποτέλεσμα να αποβληθεί! Αναγκαστικά έπαιξε φουλ άμυνα στα τελευταία λεπτά και άντεξε. Δεν είναι ομάδα που βασίζεται στο ατομικό ταλέντο κάποιων ποδοσφαιριστών και για αυτό χρειάζεται να έχει συνεχώς υψηλή απόδοση ώστε να παίρνει θετικά αποτελέσματα, πράγμα διόλου εύκολο.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μέσος Πρόια (4/1), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. Συμπλήρωσε πέντε κίτρινες κάρτες ο αριστερός μπακ Μπενεντέτι (9/0). Εξέτισαν τις ποινές τους ο επιθετικός και πρώτος σκόρερ Ντιαό (9/5) αλλά και ο κεντρικός αμυντικός Περτικόνε (5/0). Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο μέσος Γκαρτζούλο (2/0) και ο μεσοεπιθετικός Βίτα (7/2). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους του οι επιθετικοί Βριόνι (4/0) και Ντε Μάρκι (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Παλεάρι – Γκιρινγκέλι, Καμιλιάνο, Αντόρνι, Ρίτσο – Μπουσάλια, Ιόρι, Μπράνκα – Λούπι – Τσέλαρ, Ντιαό.
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσάνο επικράτησε 3-0 της Τράπανι στο “Μπενίτο Στίρπε”. Ο Ιταλός επιθετικός σημείωσε χατ τρικ (1΄, 54΄, 64΄) και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στην νίκη. Η ομάδα του Αλεσάντρο Νέστα δεν μάγεψε με την απόδοσή της και θα μπορούσε να έχει δεχθεί την ισοφάριση όσο το σκορ ήταν 1-0 αλλά ήταν η πρώτη φορά φέτος που παίρνει μία νίκη βάσει της μεγάλης ποιότητας που διαθέτει στην επιθετική γραμμή. Συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές αήττητη και ειδικότερα με τα αποτελέσματα και τις εμφανίσεις στην τελευταία τριάδα των αγώνων δείχνει να ανακτά την αυτοπεποίθησή της που όπως ο ίδιος ο Ιταλός τεχνικός είχε δηλώσει, αυτή είχε χαθεί στην περσινή σεζόν λόγω των πολλών ηττών στην Serie A.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω καρτών ο δεξιός μπακ Μπριγκέντι (9/0). Χάνει τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Τρότα (7/0). Μία θέση στην επίθεση διεκδικούν οι Ντιονίζι (6/2) και Τσίτρο (6/0). Ο Νέστα εκτιμά τις ικανότητες του επιθετικού Νοβάκοβιτς (8/0) παρότι δεν έχει σκοράρει ακόμα και κρίνει πως είναι σημαντικό πρόβλημα το γεγονός ότι δεν μιλά ακόμα καλά την ιταλική γλωσσά και υπάρχει δυσκολίας συνεννόησης με τους συμπαίκτες του στην διάρκεια του αγώνα.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μπάρντι – Σζιμίνσκι, Αριάουντο, Καπουάνο – Παγκανίνι, Γκόρι, Μαϊέλο, Τριμπούτζι, Μπεγκέτο – Τσάνο, Νοβάκοβιτς.
Η Φροζινόνε έχει δημιουργήσει ένα θετικό μομέντουμ, διαθέτει παίκτες που πήραν εμπειρία στην Serie A και έναν προπονητή με έντονη προσωπικότητα. Δεν έχει αποδώσει ωστόσο αρκετά καλό ποδόσφαιρο ώστε να με πείσει να πάρω το μέρος της απέναντι σε μία Τσιταντέλα που εδώ και χρόνια κάνει καλές πορείες μέσα από την ομαδικότητα. Έχει τύχη η ισοπαλία.

16:00 Pordenone – Trapani Calcio
Διπλό με … τρελή ανατροπή στο “Πιερλουίτζι Πέντσο” κόντρα στην Βενέτσια. Από το ξεκίνημα θέλησε να δώσει χώρο στην αντίπαλο και να χτυπήσει με αντεπιθέσεις. Τα σχέδιά της χάλασαν ωστόσο στο 57ο λεπτό, όταν και έμεινε πίσω στο σκορ. Αναγκάστηκε να ρισκάρει, κινδύνευσε με δεύτερο γκολ αλλά δεν σταμάτησε να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα. Έτσι στα τελευταία λεπτά βρήκε τον τρόπο να σκοράρει την αντίπαλό της. Ισοφάρισε με τον Ντε Αγκοστίνι στο 87ο λεπτό και πέτυχε μία σπάνια ανατροπή με γκολ στις καθυστερήσεις του Στρίτσολο που είχε περάσει ως αλλαγή. Η πρώτη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία της στην Serie B, της έδωσε μεγάλη ώθηση στον βαθμολογικό πίνακα και ψυχολογικό πλεονέκτημα για τον σημερινό αγώνα. Εξάλλου στην Dacia Arena παραμένει αήττητη παρότι δεν αποτελεί την φυσική έδρα της.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μπάρισον (8/2), ο μεσοεπιθετικός Λούκας Κιαρέτι (6/1) και ο μέσος Πόμπεγκα (6/3). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο δεξιός μπακ Αλμίτσι (6/0) και οι κεντρικοί αμυντικοί Καμπορέζε (7/1) και Μπασόλι (4/0) και μαζί με τον Ντε Αγκοστίνι (10/1) θα συνθέσουν σήμερα την αμυντική τετράδα. Μία θέση στην επίθεση διεκδικεί ο Τσούρια (10/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Ντι Γκρεγκόριο – Αλμίτσι, Καμπορέζε, Μπασόλι, Ντε Αγκοστίνι – Μιζουράκα, Μπούραϊ, Πάζα – Γκαβάτσι – Στρίτσολο, Μονακέλο.
Έφυγε με άδεια χέρια και … με τρία γκολ στο κεφάλι έφυγε από το “Μπενίτο Στίρπε” και την αναμέτρηση με τη Φροζινόνε. Το παιχνίδι στράβωσε από το πρώτο κιόλας λεπτό, όταν και έμεινε πίσω στο σκορ. Αναγκάστηκε να ρισκάρει, είδε την αντίπαλο να της δίνει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά παρουσιάστηκε αναποτελεσματική στις ευκαιρίες που δημιούργησε και ταυτόχρονα είχε για μεγάλο χρονικό διάστημα ανούσια κατοχή. Όταν δέχθηκε το δεύτερο γκολ στο 54΄, πρακτικά είχαν όλα τελειώσει και δέκα λεπτά αργότερα έγινε και το 0-3. Η ομάδα του Μπαλντίνι παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα αλλά σίγουρα παίζει πλέον με περισσότερο θάρρος από ό,τι στις πρώτες αγωνιστικές της σεζόν. Ωστόσο υστερεί σε ποιότητα έναντι όλων των αντιπάλων της. Ο πρόεδρος του συλλόγου, Τζόρτζο Χέλερ, στήριξε με δηλώσεις του τον προπονητή, Μπαλντίνι, τόνισε ότι το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης έχουν οι ποδοσφαιριστές και πως μία αλλαγή τεχνικού δεν θα άλλαζε κάτι στην παρούσα φάση.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Εβάκουο (1/0) και ο εξτρέμ Φερέτι (2/1). Ο Μπαλντίνι αναμένεται να κάνει κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα σε σύγκριση με τον πρόσφατο αγώνα, αφού υπάρχουν ποδοσφαιριστές που παρουσίασαν σημάδια κόπωσης. Μία θέση στην επιθετική γραμμή διεκδικεί ο Τούλι (7/0) και άλλη μία στην μεσαία γραμμή ο Γιακιμόβσκι (9/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Καρνεζέκι – Ντελ Πρέτε, Σκοναμίλιο, Παλιαρούλο, Γιακιμόβσκι – Μοσκάτι, Τογκουρντό, Λουπερίνι – Κολπάνι- Ν’ Ζολά, Πετινάρι.
Η ανάγκη για βαθμούς σε συνδυασμούς με την δεδομένη χαμηλή ποιότητα στο ρόστερ της κάνουν την επιθετικότητα της Τράπανι να φαντάζει ως “δώρο” στις αντιπάλους της. Η Πορντενόνε είναι από τις ομάδες που ξέρουν να απορροφούν την πίεση και να χτυπάνε στις αδυναμίες. Λογική επιλογή ο άσος.

22:00 Benevento Calcio – Empoli FC
Παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, επικρατώντας 2-0 της Κρεμονέζε στο “Βιγκορίτο”. Προσεκτικές και οι δύο ομάδες στην άμυνα, με τους “μάγους” να αποφασίζουν να ρισκάρουν περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο και να δικαιώνονται. Ο Κόντα έδωσε το προβάδισμα στους “τζαλορόσι” στο 64ο λεπτό και ο Ιμπρότα σφράγισε την νίκη στις καθυστερήσεις. Άμεση απάντηση στην βαριά ήττα που είχε που προηγηθεί στο “Αντριάτικο” από την Πεσκάρα και τέταρτη εντός έδρας νίκη σε πέντε αγώνες. Ο Φίλιπο Ιντζάγκι είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένος με την αντίδραση που είχε η ομάδα του, όπως και με το γεγονός ότι δεν επέτρεψε σε μία δυνατή αντίπαλο όπως είναι η Κρεμονέζε να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνη μπροστά από την εστία της. Εξάλλου, με 7 γκολ παθητικό, διαθέτει μακράν την καλύτερη άμυνα μέχρι στιγμής.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Βόλτα (4/0) και ο μέσος Μπάσιτ (0/0). Ντεμπούτο στην αποστολή για τον νεαρό αμυντικό Πάστινα, ο οποίος προέρχεται από την ομάδα Νέων. Μία θέση στην επιθετική γραμμή διεκδικεί ο Σάου (6/1). Ανεβασμένος φέτος ο μεσοπιθετικός Τέγιο (8/1), εξελίσσεται σε πολύ σημαντικό παίκτη στο 4-4-2 του Ιταλού τεχνικού, συμβάλλοντας τα μέγιστα τόσο στο δημιουργικό κομμάτι όσο και στην ανασταλτική λειτουργία.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μοντιπό – Μάτζο, Γκιαμφί, Καλντιρόλα, Λετίτσια – Ινσίνιε, Χετεμάι, Βιόλα, Τέγιο – Αρμεντέρος, Κόντα.
Κολλημένη με τις ισοπαλίες το τελευταίο διάστημα, έφερε μία ακόμα στην αναμέτρηση με την Σπέτσια στο “Κάρλο Καστελάνι”. Είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο αλλά έμεινε πίσω στο σκορ στο 56ο λεπτό. Ανέβασε την επιθετικότητά της με στόχο να ισοφαρίσει και τα κατάφερε στο 71ο λεπτό με τον Φρατέζι. Δεν ήταν ικανοποιημένη με την ισοπαλία και το έδειξε ψάχνοντας το δεύτερο γκολ αλλά βρήκε απέναντί της μία σφιχτή άμυνα στα τελευταία λεπτά. Τρίτη διαδοχική ισοπαλία για την ομάδα του Μπούκι και τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη, αριθμός μεγάλο για σύλλογο που στοχεύει αποκλειστικά στην απευθείας άνοδο. Ο Ιταλός τεχνικός ήταν ικανοποιημένος από την αντίδραση της ομάδας του όταν έμεινε πίσω στο σκορ και θεωρεί πως ο αποψινός αγώνας είναι ανοικτός σε κάθε αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο μέσος Μπαντινέλι (7/1) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού οι επιθετικοί Μορέο (7/0) και Λα Γκούμινα (8/2). Ο αριστερός μπακ Αντονέλι (2/0) και ο δεξιός μπακ Γκατσόλα (3/0) διεκδικούν αντίστοιχα μία θέση στην βασική ενδεκάδα. Παρτενέρ του Μανκούζο (10/4) στην επίθεση πιθανότατα ο Πίσκοπο (3/0) με αουτσάιντερ τον Μερόλα (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Μπρινιόλι – Βέσελι, Ρομανιόλι, Νικολάου, Μπάλκοβετς – Φρατέζι, Στούλατς, Μπαντινέλι – Ντέτσι – Μανκούζο, Πίσκοπο.
Δυνατή μονομαχία ανάμεσα σε δύο ομάδες που αποτελούν τα φαβορί για την άνοδο. Ωστόσο, το μομέντουμ της Μπενεβέντο, η αποτελεσματικότητά της στο “Βιγκορίτο” και οι σημαντικές απουσίες στην επίθεση για την Έμπολι οδηγούν στον άσο που θα μπορούσε βέβαια να είναι λίγο ψηλότερα.