Japan J-League

06:00 Vissel Kobe – Vegalta Sendai
To πρωτάθλημα έχει περάσει σε δεύτερη «μοίρα» για την Κόμπε. Στοχεύει ξεκάθαρα στην κατάκτηση του Κυπέλλου, το οποίο αποτελεί τη μοναδική διέξοδο διάκρισης και παράλληλα θα δώσει το εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της ερχόμενης περιόδου. Στο διάστημα της διακοπής κέρδισε δύσκολα 1-0 την Όιτα και προκρίθηκε στα ημιτελικά. Η διαφορά από τον απευθείας υποβιβασμό είναι στο +6, ωστόσο δύσκολα θα κινδυνέψει. Στο τελευταίο ματς που έδωσε στις 19/10, ηττήθηκε πολύ πιο εύκολα από την Τόκιο από όσο δείχνει το τελικό 3-1. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 66’ με τον αμυντικό Ουμαρί. Κοστίζει σε μεγάλο βαθμό ο τραυματισμός του ηγέτη Ινιέστα (20/6), ενώ τα λάθη στην άμυνα αποτελούν την «αχίλλειο πτέρνα». Αμφίβολοι παραμένουν ο σούπερ σταρ Ινιέστα (20/6) και ο επιθετικός Ουέλινγκτον (15/6).
Πέτυχε σημαντική νίκη η Σεντάι στη μάχη της παραμονής στο τελευταίο επίσημο ματς που έδωσε στις 19/10, απέναντι στη Ναγκόγια (2-0 εκτός). Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό με την κεφαλιά του Χιραόκα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, εντούτοις στη συνέχεια πιέστηκε ασφυχτικά. Ευτύχησε όμως να έχει σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακα Σλόβικ, ο οποίος πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ήταν ο καθοριστικός παράγοντας για τους τρεις βαθμούς. Στο 85’ τελείωσαν όλα, όταν ο Ραμόν έδωσε αέρα δύο τερμάτων με πέναλτι. Η διαφορά από τα μπαράζ είναι στο +4 και με τις εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων δείχνει ότι πολύ δύσκολα θα κινδυνέψει. Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία.
Η Κόμπε έχει τον πρώτο λόγο για τους τρεις βαθμούς, όμως ανασταλτικά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη και παράλληλα υπάρχει το ενδεχόμενο να λείψει εκ νέου ο ηγέτης Ινιέστα (20/6). Η Σεντάι πέτυχε σημαντική νίκη πριν από τη διακοπή, ωστόσο δεν έπεισε. Λογικά πάντως θα δούμε πολλά τέρματα.

07:00 Consadole Sapporo – Nagoya Grampus
Έφτασε μία ανάσα η Σαπόρο από τον πρώτο τίτλο στην ιστορία της, ωστόσο «αυτοκτόνησε» έτσι όπως εξελίχθηκε ο τελικός του Λιγκ Καπ με την Καβασάκι το περασμένο Σάββατο. Στο 5ο και τελευταίο πέναλτι ο Ισικάουα νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ, ενώ το ίδιο έκανε και ο Σίντο στο αμέσως επόμενο. Είχε ισοφαρίσει 2-2 στην κανονική διάρκεια σε «νεκρό» χρόνο με την κεφαλιά του Φουκάι, ενώ παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα στην παράταση έχασε το προσωρινό προβάδισμα της. Καλείται να μαζέψει άμεσα τα κομμάτια της, εντούτοις κάτι τέτοιο μόνο εύκολο δεν είναι. Στο πιο πρόσφατο ματς πρωταθλήματος στις 19/10, έχασε 1-0 από την Τσερέζο Οσάκα. Το θετικό είναι ότι θα υποδεχθεί απόψε τη Ναγκόγια χωρίς σοβαρά προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών.
Συνεχίζει να παίζει με τη «φωτιά» η Ναγκόγια. Σίγουρα θα μπορούσε να αποφύγει την ήττα 2-0 από τη Σεντάι στο πιο πρόσφατο παιχνίδι που έδωσε στις 19/10, ωστόσο κοντεύει τρεις ολόκληρους μήνες χωρίς νίκη (0-3-4). Δεν μπήκε καλά και κινδύνεψε στο ξεκίνημα, ενώ μόλις στο 7ο λεπτό βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια στο κέντρο της άμυνας. Στη συνέχεια τα έδωσε όλα για να ισοφαρίσει και δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες, εντούτοις ο αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν σε μεγάλη μέρα και δεν της επέτρεψε να βρει δίχτυα. Στο 85’ υπέπεσε σε πέναλτι και εκεί τελείωσαν όλα. Η διαφορά από τα μπαράζ έφτασε πλέον στο +2 και αν δεν σοβαρευτεί θα κινδυνέψει άμεσα με υποβιβασμό. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει ο αναπληρωματικός φορ Ακασάκι (18/5).
Πολύ δύσκολο ματς για σημείο. Η Σαπόρο θεωρητικά έχει το προβάδισμα απέναντι στην τραγική Ναγκόγια, όμως δεν πείθει με τις τελευταίες εμφανίσεις και έχει να διαχειριστεί την απώλεια του Λιγκ Καπ. Οι φιλοξενούμενοι κάνουν ροντέο όλα τα παιχνίδια τους και λογικά θα δούμε πολλά τέρματα.

07:00 Sagan Tosu – Yokohama F Marinos
Τέλος το Κύπελλο για την Τόσου. Την προηγούμενη βδομάδα έχασε 1-0 από τη Σιμίζου και δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Ήθελε πάντως να προχωρήσει και να κατακτήσει το τρόπαιο. Καλείται όμως να συνέλθει άμεσα, αφού είναι οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στο πιο πρόσφατο ματς πρωταθλήματος «πέταξε» δύο πολύτιμους βαθμούς, απέναντι στη Γιούμπιλο (2-2 εκτός). Μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με τον Κουένκα μόλις στο 12ο λεπτό, ωστόσο ισοφαρίστηκε με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο 67’ ο Καναζάκι έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια έδωσε εκ νέου κεφάλι στο σκορ, όμως δεν άντεξε η ευάλωτη άμυνά της και δέχτηκε το δεύτερο γκολ στο 84’. Με την ψυχολογία στο ναδίρ, δεν είχε τη μεγάλη ευκαιρία μέχρι τη λήξη. Θα λείψει και πάλι ο νεαρός μπακ Ισικάουα (0/0), ενώ αμφίβολος είναι ο επιθετικός Άλβες (2/0). Τιμωρημένος ο εξτρέμ Καναζάκι (27/7).
Δεν ήρθε σε καλό σημείο η διακοπή του πρωταθλήματος για την Γιοκοχάμα Μαρίνος. Στο πιο πρόσφατο επίσημο ματς που έδωσε στις 19/10, κέρδισε πανεύκολα 3-1 τη Σόναν. Από νωρίς ήταν καταιγιστική και προηγήθηκε στο 39’ με το ωραίο σουτ του Νακαγκάουα στο 39’. Στις αρχές της επανάληψης ο Ματέους έβαλε τις βάσεις, ενώ στο 68’ ο Ζούνιορ με εύστοχο πέναλτι έδωσε αέρα τριών τερμάτων. Δέχτηκε τη μείωση στις καθυστερήσεις, όμως λίγη σημασία είχε. Διατηρήθηκε ζωντανή στη μάχη του τίτλου, όμως μετά τη χθεσινή νίκη της Κασίμα η διαφορά από την πρώτη θέση αυξήθηκε στο -4 και είναι υποχρεωμένη να προχωρήσει χωρίς απώλειες απόψε. Παραμένει εκτός ο επιθετικός Ζούνιορ (19/9), νέα απώλεια ο μέσος Έντο (28/4). Αμφίβολος ο αμυντικός Χιρόσε (20/1).
Πολύ δύσκολη έξοδος για την Γιοκοχάμα Μαρίνος, η οποία είναι υποχρεωμένη να κερδίσει αν δεν θέλει να χάσει έδαφος στη μάχη του τίτλου. Η Τόσου στο «σπίτι» της βρίσκει σταθερά δίχτυα και οι αποδόσεις του διπλού είναι χαμηλές. Καλύτερα να πάμε με το G/G.

07:00 Shimizu S-Pulse – Jubilo Iwata
Προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Σιμίζου. Την προηγούμενη εβδομάδα κέρδισε 1-0 εκτός έδρας την Τόσου και εκεί θα αντιμετωπίσει και πάλι με μειονέκτημα έδρας την Κόμπε. Παίζει χωρίς άγχος και αυτό μόνο σε καλό της βγαίνει, ενώ πλέον στοχεύει όσο ψηλότερα γίνεται. Στο τελευταία επίσημο πρωταθλήματος στις 18/10, ήταν μία ταχύτητα πιο κάτω την Χιροσίμα και αναμενόμενα ηττήθηκε με 2-1. Κόντρα στη ροή προηγήθηκε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντάγκλας, αλλά στην επανάληψη δεν άντεξε. Αρχικά ισοφαρίστηκε στο 54’ έπειτα από αδράνεια της άμυνας και στο 80’ δέχτηκε την ολική ανατροπή, μετά από νέο κενό στην άμυνα. Παραμένει πάντως στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη και ορίζει η ίδια τη μοίρα της αναφορικά με την παραμονή. Παραμένουν εκτός ο βασικός γκολκίπερ Ροκούταν (10/0), χαφ Ισίγκε (6/0), ο αμυντικός Γιοσιμότο (5/0), ο βετεράνος φορ Τσονγκ Τάε – Σε (12/2) και ο μέσος Μουσάκα (22/0).
Απομένουν τα τυπικά για να αποχαιρετήσει και μαθηματικά την κατηγορία η Γιούμπιλο, καθώς η διαφορά από τη σωτηρία έφτασε στο -10. «Πλήρωσε» τα λάθη στην άμυνα στο τελευταίο επίσημο ματς που έδωσε στις 19/10, κόντρα στην Τόσου (2-2 εντός). Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 12’ μετά από αδράνεια της άμυνας, όμως απάντησε με τον Λουκιάν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο 67’ δέχτηκε δεύτερο τέρμα, ωστόσο ο Ανταΐλτον με ανάποδο ψαλίδι στο 84’ έσωσε το βαθμό. Προσπάθησε μέχρι και τη λήξη να κάνει την ολική ανατροπή, όμως δεν τα κατάφερε. Επιθετικά είναι πολύ καλή, ωστόσο ανασταλτικά μπάζει από παντού. Εκτός παραμένει ο χαφ Γιαμάντα (23/1), αμφίβολος ο επιθετικός Καβαμάτα (7/1).
Ομάδες με κοινά στοιχεία, καθώς σκοράρουν και δέχονται γκολ με χαρακτηριστική ευκολία. Η Σιμίζου έχει ένα προβάδισμα λόγω έδρας, αλλά ανασταλτικά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη για να τη στηρίξουμε. Χωρίς σκοπιμότητες θα παραταχθεί η Γιούμπιλο, που θα παίξει μόνο για τη νίκη. Προτιμότερη λύση δείχνουν τα πολλά τέρματα.

08:00 Cerezo Osaka – Matsumoto Yamaga
Ήταν ένα επίπεδο πιο πάνω η Τσερέζο στον πιο πρόσφατο αγώνα που έδωσε στις 18/10, κόντρα στη Σαπόρο (1-0 εκτός). Από τα πρώτα δευτερόλεπτα φάνηκε ότι το ήθελε πολύ και μόλις στο 6ο λεπτό πήρε προβάδισμα με τον «κεραυνό» του Κακιτάνι. Στη συνέχεια είχε μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει αέρα δύο τερμάτων, ενώ για πρώτη φορά απειλήθηκε στο 28’ και αυτή από στημένη φάση. Μέχρι και τη λήξη δεν κατέβασε ταχύτητα και πίεσε για να «καθαρίσει» το τρίποντο. Ο αντίπαλος γκολκίπερ ήταν σε μεγάλη μέρα και δεν της επέτρεψε να σκοράρει. Το ζητούμενο όμως ήρθε εύκολα και πήγε με την ψυχολογία στα ύψη στη διακοπή. Αν θέλει να διατηρήσει ελπίδες για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ είναι υποχρεωμένη να κερδίσει απόψε. Παραμένουν εκτός ο μεσοεπιθετικός Τοκούρα (11/1) και ο μπακ Μαρουχάσι (27/2). Νέες απώλειες ο πολύτιμος χαφ Κιγιοτάκε (24/1) και ο φορ Μέντες (24/6).
Πάλεψε με όλες τις δυνάμεις η Γιαμάγκα απέναντι στην πρωτοπόρο Κασίμα, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση (1-1 εντός). Μπήκε πάντως πολύ δυνατά και προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό με το σουτ του Ναγκάι και τη βοήθεια της τύχης. Στη συνέχεια έχασε καλές ευκαιρίες για να πάρει αέρα δύο τερμάτων και το «πλήρωσε». Στο 58’ υπέπεσε σε αχρείαστο πέναλτι και ισοφαρίστηκε, ενώ μέχρι τη λήξη πιέστηκε αρκετά και απέφυγε τα χειρότερα χάρη στις επεμβάσεις του γκολκίπερ Μορίτα. Είναι με διαφορά η πιο αδύναμη ομάδα της κατηγορίας, αλλά παλεύει σε κάθε αγώνα. Η διαφορά από τα μπαράζ είναι στο -2 και διατηρεί κάποιες ελπίδες για σώσει εκεί την παρτίδα. Παραμένουν εκτός ο βραζιλιάνος αμυντικός Εντουάρντο (7/0) και ο μέσος Γιονεχάρα (0/0). Νέα απώλεια ο φορ Σερτζίνιο (15/2).
Με αρκετές απουσίες θα παραταχθεί η Τσερέζο, ωστόσο είναι σταθερά σε ανοδική πορεία εδώ και πολλές εβδομάδες. Έδειξε και με τη Σαπόρο την προηγούμενη αγωνιστική ότι θέλει την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Γιαμάγκα παίζει την παραμονή της σε κάθε ματς, αλλά δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

08:05 Kawasaki Frontale – Sanfrecce Hiroshima
Βγήκε ζωντανή η Καβασάκι το περασμένο Σάββατο από τον τελικό του Λιγκ Κάπ, κόντρα στη Σαπόρο. Δέχτηκε την ισοφάριση 2-2 σε «νεκρό» χρόνο, ενώ έδειξε χαρακτήρα στην παράταση και ισοφάρισε 3-3 παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Στη διαδικασία των πέναλτι ο Κουρουμάγια έστειλε την μπάλα άουτ, αλλά ο τερματοφύλακας Αράι απέκρουσε τα δύο τελευταία και χάρισε το τρόπαιο. Διασκέδασε κάπως τις εντυπώσεις από την τραγική φετινή πορεία στο πρωτάθλημα, όπου στον τελευταίο επίσημο αγώνα στις 19/10, αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με την Γκάμπα στην Οσάκα.Με τα σουτ των Οσίμα στο 51’ και Νταμιάο στο 63’ έκανε προσωρινά την ολική ανατροπή, εντούτοις δεν άντεξε για πάνω από δύο λεπτά. Πολύ δύσκολα θα προλάβει και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Τιμωρημένοι ο αμυντικός Κουρουμάγια (23/0) και οι μέσοι Ιενάγκα (22/0), Τανιγκούτσι (26/0). Παραμένουν εκτός ο εφεδρικός τερματοφύλακας Φουτζισίμα (0/0) και ο αμυντικός Τζεσιέλ (15/0), αμφίβολος ο αμυντικός Μαουατάρι (13/1).
Ουσιαστικά τέθηκε εκτός διεκδίκησης Τσάμπιονς Λιγκ η Χιροσίμα μετά την ισοπαλία 1-1, κόντρα στην Ουράβα την περασμένη Τρίτη σε εξ αναβολής ματς. Ούτε η ίδια δεν κατάλαβε πως «πέταξε» δύο πολύτιμους βαθμούς, καθώς ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Σπατάλησε όμως πολλές χαμένες ευκαιρίες, ενώ είδε την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι στον «κεραυνό» του Καβάμπε στα μέσα του δευτέρου μέρους. Τελικά «πλήρωσε» την αστοχία της και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 75’, ωστόσο ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 88’. Προσπάθησε μέχρι και τη λήξη για την ολική ανατροπή, αλλά δεν υπήρχε χρόνος. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει λόγω τιμωρίας ο Βραζιλιάνος φορ, Ράινε (21/2).
Με πολλές και σημαντικές απουσίες θα παραταχθεί η Καβασάκι, που πολύ δύσκολα θα προλάβει την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Χιροσίμα διαθέτει και αυτή ελάχιστες ελπίδες για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, όμως αμφότερες θα παίξουν για τη νίκη και λογικά θα δούμε πολλά τέρματα.

08:05 Oita Trinita – FC Tokyo
Στο πρωτάθλημα δεν έχει κανένα απολύτως κίνητρο η Όιτα, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να κερδίσει την Ουράβα στο τελευταίο επίσημο ματς στις 18/10 (1-0 εκτός). Σε «νεκρό» χρόνο έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση ο Γκότο με κεφαλιά έδωσε τους τρεις βαθμούς, που την ανέβασαν στην έβδομη θέση. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο β’ μέρος πέρασε δύσκολες στιγμές, αλλά άντεξε. Στόχευε σε μία καλή πορεία στο Κύπελλο, αλλά την προηγούμενη βδομάδα αποκλείστηκε από την Κόμπε χάνοντας 1-0. Μπορεί να μην βγάζει την ίδια ενέργεια στον δεύτερο γύρο, αλλά δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να χαριστεί στην Τόκιο και θα προσπαθήσει να κάνει τη «ζημιά». Μοναδική απουσία αυτή του χαφ Κομπαγιάσι (6/2), που χτύπησε στον αγώνα Κυπέλλου.
Με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία πήγε στο διάστημα της διακοπής η Τόκιο. Στο τελευταίο επίσημο ματς που έδωσε στις 19/10, έκανε σπουδαία εμφάνιση απέναντι στην Κόμπε (3-1 εκτός). Μόλις στο 6ο λεπτό ο Τακαχάγκι με κοντινό πλασέ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα, ενώ σχεδόν αμέσως ο Σίλβα με «ρουκέτα» έξω από την περιοχή έβαλε τις βάσεις για τους τρεις βαθμούς. Στο 34’ ο Χασιμότο με ωραίο τελείωμα στο τετ α τετ «σφράγισε» τη νίκη. Δέχτηκε τη μείωση στο 66’, αλλά κατάφερε μέχρι τη λήξη να αντέξει στην πίεση που της ασκήθηκε και να επικρατήσει χωρίς άγχος. Είδε την Κασίμα να ξεφεύγει μετά τη χθεσινή της νίκη στο -3 και πρέπει να κερδίσει απόψε την Όιτα, αν δεν θέλει να χάσει έδαφος. Παραμένουν μακροχρόνια εκτός ο χαφ Σουζούκι (0/0) και ο αμυντικός Ογκάουα (19/1).
Σίγουρα η Όιτα δεν βγάζει την ίδια ενέργεια στον δεύτερο γύρο, όμως έδειξε και στην Ουράβα την προηγούμενη αγωνιστική ότι θα χτυπήσει όλα τα παιχνίδια. Δύσκολη έξοδος για την Τόκιο, που αν θέλει τον τίτλο πρέπει να δείξει χαρακτήρα. Μακριά από την πρωτεύουσα όμως χάνει μεγάλο μέρος από τη δυναμική της και καλύτερα να μην μπλέξουμε…