Japan J-League

11:30 Urawa Red Diamonds – Kawasaki Frontale
Το πάλεψε όσο μπόρεσε η Ουράβα την Παρασκευή κόντρα στην Κασίμα, ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα (1-0 εκτός). Είχε πάντως τις ευκαιρίες της, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 72′ μετά από κακή αντίδραση του αναπληρωματικού τερματοφύλακα Φουκουσίμα και μέχρι τη λήξη δεν κατάφερε να απαντήσει. Μικρό το κακό για την ώρα, καθώς διατηρήθηκε στο +5 από τη γραμμή του υποβιβασμού και δύσκολα θα κινδυνέψει. Έχει ρίξει πλέον το βάρος στο Τσάμπιονς Λιγκ, όπου το Σάββατο θα αντιμετωπίσει στο Ριάντ την Αλ Χιλάλ στον πρώτο τελικό και έτσι ο αποψινός αγώνας με την Καβασάκι περνάει σε δεύτερη μοίρα. Αναμένεται να γίνουν αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Παραμένει εκτός ο μέσος Τακετόμι (0/0). Χτύπησε και θα μείνει εκτός ο απογοητευτικός φορ Μούτο (23/1), νέα απώλεια ο βασικότατος χαφ Αόκι (21/0). Τιμωρημένος ο προπονητής Oτσούκι.
Έδειξε τάσεις αυτοχειρίας το Σάββατο η Καβασάκι, ωστόσο κέρδισε 2-1 τη Χιρόσιμα και την έπιασε στην τέταρτη θέση. Ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα και μόλις στα πρώτα λεπτά είδε να της ακυρώνεται λανθασμένα γκολ, ωστόσο προηγήθηκε στο 21′ με το μακρινό σουτ του Τανάκα. Στην επανάληψη τη γλύτωσε το δοκάρι από το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Αράι, αλλά στο 82′ ισοφαρίστηκε μετά από γκέλα ολκής του μπακ Μαγκουίνιο. Τελικά, ο Βραζιλιάνος, δύο λεπτά αργότερα, πήρε το αίμα του πίσω και με σουτ έδωσε τους τρεις βαθμούς. Μόνο σε περίπτωση που κερδίσει απόψε την Ουράβα θα διατηρήσει ζωντανές τις λιγοστές ελπίδες για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Παραμένουν εκτός ο εφεδρικός τερματοφύλακας Φουτζισίμα (0/0) και ο αμυντικός Τζεσιέλ (15/0), ο αμυντικός Μαουατάρι (13/1) και ο χαφ Μορίτα (19/0).
Η Ουράβα έχει ξεκάθαρα το μυαλό της στον τελικό του ερχόμενου Σαββάτου, ενώ δεν έχει παίξει καλά ούτε στα τέσσερα τελευταία ματς. Η Καβασάκι ήταν εξαιρετική με τη Χιροσίμα και έχει την ευκαιρία να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Θα εμπιστευτούμε τους πρωταθλητές στο διπλό.