Match date: 29-11-2021 / 20:00 APOEL vs OMONIA

Κύπρος | Neo GSP (Κοινή έδρα) 29/11/2021 20:00

Cablenet Sport 1HD 20:00 ΑΠΟΕΛ – ΟΜΟΝΟΙΑ

Ντέρμπι μίσους της Λευκωσίας, με κοινή έδρα

Μία ήττα στα 8 πιο πρόσφατα ματς ο ΑΠΟΕΛ, σκοράρει στα 7 από αυτά

Έξι αγωνιστικές σερί δίχως ισοπαλία η Ομόνοια, όλες με N/G

ΑΠΟΕΛ

Τη Δευτέρα ο ΑΠΟΕΛ δοκιμάστηκε εκτός με την ΑΕΚ με τις δύο ομάδες να μένουν στο στείρο 0-0. Μία φάση στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ, που δέχτηκε πίεση και περισσότερες φάσεις στο ματς και ειδικά στο πρώτο μέρος. Πιο ισορροπημένο το παιχνίδι στην επανάληψη, δίχως να ρισκάρει καμία από τις δύο. Εντός 6άδας ο ΑΠΟΕΛ, φανερά βελτιωμένος αλλά μακριά ακόμα από το στόχο του. Αγωνιστικά, μόνιμοι οι όποιοι τραυματίας, θ’ απουσιάσει επίσης ο τιμωρημένος μέσος Λούκας Σόουζα.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Τη νίκη με 3-0 επί του Άρη πανηγύρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Ομόνοια σε ένα ματς που σκόραρε με δύο πέναλτι (28’ και 98’) και από επίσης στημένη φάση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν φάσεις και στα 2 ημίχρονα και κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει βάζοντας δύσκολα στο «τριφύλλι». Μεσοβδόμαδα η Ομόνοια έφερε 2-2 εκτός με την Καραμπάχ, σε ματς που βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ. Στους 3 βαθμούς, έχει ήδη αποκλειστεί. Αγωνιστικά, τραυματίστηκε ο στόπερ Γιούστε, ανέτοιμος δίνεται ο χαφ Μπασιρού. Παραμένουν εκτός οι Κούσουλος (Μ) και Φαμπιάνο (Τ).

Παιχνίδι με αντιπαλότητα ανάμεσα σε ομάδες που δεν ξεκίνησαν καλά τη σεζόν και στοχεύουν ψηλά. Δύσκολα να ξεφύγει το ματς, αξία στο Χ2&U3.5 στο 1.98