Paraná vs Sport Recife Βραζιλία Série B

Paraná
“Άλωσε” και την έδρα της Φιγκεϊρένσε (1-0) παίρνοντας την πέμπτη διαδοχική της νίκη, ενώ παρέμεινε αήττητη στα τελευταία έξι. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του μέσου Ζοάο Πέδρο ένα τέταρτο πριν το φινάλε έφτασε στους τρεις βαθμούς. Κοινό χαρακτηριστικό και των έξι φετινών της επιτυχιών πως κρίθηκαν στο γκολ. Αυτό δεν αναιρεί όμως το κατόρθωμα των παικτών του Ματέους Κόστα με την ομάδα αυτή την στιγμή να φιγουράρει μόνη δεύτερη (6-4-1, 13-9 γκολ). Να θυμίσουμε πως και το 2017, την χρονιά που εξασφάλισε την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία, είχε πετύχει κάτι ανάλογο (πέντε σερί νίκες). Σημαντικές επιστροφές θα έχει απόψε ο τεχνικός Κόστα καθώς ο πορτιέρο Τιάγκο Ροντρίγκες (9 συμμ.) και ο χαφ Λουίς Οτάβιο (10/1) εξέτισαν στο περασμένο παιχνίδι.
Sport Recife
Υποτονική στο πρώτο ημίχρονο, ελαφρώς ανεβασμένη στην επανάληψη αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει την απώλεια δυο βαθμών στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπραζίλ ντε Πελότας (0-0). Τρίτη διαδοχική ισοπαλία για το συγκρότημα του Γκούτο Φερέιρα, παραμένει όμως αήττητη στα τελευταία πέντε (2-3-0). “Δεν μου άρεσε το πως μπήκε η ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Στο δεύτερο μέρος δείξαμε μια βελτίωση αλλά δεν καταφέραμε να βρούμε το γκολ της νίκης” σχολίασε μετά το παιχνίδι ο Βραζιλιάνος προπονητής. Όπως άφησε να εννοηθεί στην συνέντευξη Τύπου, ο Φερέιρα αναμένεται να παρατάξει την ομάδα του απόψε με ένα αρκετά επιθετικό πλάνο. Δεν αναφέρονται αγωνιστικά προβλήματα.
Σπουδαία αναμέτρηση ανάμεσα σε δυο ομάδες που θα δώσουν μάχη για την άνοδο. Το νικηφόρο σερί της Παρανά συγκρούεται με το αήττητο της Σπορ Ρεσίφε. Αμφότερες με στόχο να το διευρύνουν, προς τα “2-3 γκολ” οδεύει το ματς.