Poland Ekstraklasa

16:00 Pogoń Szczecin – Raków
Αυτό που έκανε είναι πραγματικά σπάνιο. Δέχθηκε τρομερή πίεση στο πρώτο ημίχρονο στο εκτός έδρας ματς με τη Γιαγκελόνια, πολλές φάσεις και ήταν πολύ τυχερή που πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, χάνοντας με 1-0.Στην επανάληψη, όμως, ήταν εντυπωσιακή. Ηταν σαν οι ομάδες να αντάλλαξαν φανέλες. Πίεσε, έβγαζε τη μία φάση μετά την άλλη, θυμήθηκε τον παλιό καλό της εαυτό επιθετικά και έφτασε σε μεγάλη νίκη με ανατροπή με 3-2! Για μία ομάδα που έχει αποφασίσει φέτος να παίζει κυνικά, αυτό το παιχνίδι της έδειξε ότι μπορεί να κερδίσει με κάθε τρόπο. Στα ύψη η ψυχολογία της.«Η Ράκοβ είναι γεμάτη ενέργεια και έχει προσαρμοστεί στην κατηγορία. Το παιχνίδι θα είναι πολύ απαιτητικό και οι παίκτες μου πρέπει να το καταλάβουν αυτό. Σε αρκετά παιχνίδια φέτος οι αντίπαλοί μας έχουν σταθεί άτυχοι και έπρεπε να είχαν μαζέψει περισσότερους βαθμούς. Οσες ομάδες έρχονται εδώ πάντα παίζουν πιο προσεκτικά και περιμένουν τα λάθη μας. Θα πρέπει, λοιπόν, να είμαστε συγκεντρωμένοι», τόνισε ο τεχνικός Ρούνιαϊτς.Δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Ντρίγκας (βασικός μέσος), Μάλετς (βασικός στόπερ), Ρικάρντο και Νούνες (ποιοτικός μπακ), ενώ μόλις ξεκίνησε προπονήσεις και δύσκολα θα παίξει ο Στετς (ημιβασικός αμυντικός).Στα 4 από τα 5 τελευταία της παιχνίδια σημειώθηκε g/g.
Πλήρωσε για ακόμη μία φορά την απειρία της σε αυτό το επίπεδο. Εκανε το γνωστό επιθετικό της παιχνίδι, προηγήθηκε, αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει την αυτοσυγκέντρωσή της μέχρι το τελευταίο λεπτό και ηττήθηκε με 2-1 εντός έδρας από τη Βίσλα Πλοκ με ανατροπή.Τώρα, ταξιδεύει με αρκετά προβλήματα στην άμυνα, κάτι που σημαίνει ότι πρέπει να ποντάρει ακόμη περισσότερα στην επιθετική της λειτουργία. Κάνει καλές εμφανίσεις από το ξεκίνημα της σεζόν, όμως πληρώνει συνήθως τα ατομικά λάθη στην άμυνα, απόρροια ότι το ρόστερ έχει αλλάξει ελάχιστα σε σχέση με την περσινή σεζόν στη δεύτερη κατηγορία.Το μεγαλύτερο πρόβλημα έρχεται με την απουσία του κορυφαίου της στόπερ Γιαχ. Από εκεί και πέρα δεν είναι διαθέσιμοι ούτε οι Νιεβούλις (βασικός αμυντικός), Γκλίβα (βασικός κίπερ) και Κασπερκιέβιτς (ημιβασικός αμυντικός).Στα 6 από τα 8 τελευταία της ματς σημειώθηκε over.
Eκτίμηση
Με ψυχολογία η Πογκόν, που στην έδρα της εύκολα ή δύσκολα φτάνει στις νίκες. Με απουσίες στην άμυνα η Ράκοβ, που δεν πρόκειται να κλειστεί. Σε καλές αποδόσεις ο άσος.

18:30 Lech Poznan – Wisla Krakow
Η Λεχ Πόζναν πέρασε άνετα με 3-1 από την έδρα της Γκόρνικ και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές. Με το διπλό αυτό, έφτασε τους 15 βαθμούς και πλησίασε τις πρώτες θέσεις. Στα του αγώνα, μπήκε αποφασισμένη και κατάφερε να προηγηθεί στο 24′ με τον Γιόζβιακ. Η χαρά της δεν κράτησε πολύ και στο 39′ δέχθηκε την ισοφάριση, ωστόσο λίγο πριν το ημίχρονο πήρε ξανά προβάδισμα με τον Πούχατζ. Στην επανάληψη, ήταν κατά πολύ ανώτερη, θα μπορούσε να κλειδώσει πιο νωρίς το τρίποντο, αλλά εν τέλει το έκανε στις καθυστερήσεις με τον Γκίτγιαερ. Σήμερα υποδέχεται την ντεφορμέ και γεμάτη απογοήτευση Βίσλα Κρακόβιας και θα προσπαθήσει να χαμογελάσει μπροστά στον κόσμο της μετά τις 26/7. Δεν αναφέρονται απουσίες.
Η Βίσλα Κρακόβιας κατρακυλάει και την προηγούμενη αγωνιστική έχασε με 1-0 στο ντέρμπι πόλης με την Κρακόβια. Η ομάδα του Στόλαρτσικ αγνοεί τη χαρά της νίκης από τις 31/8 και παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία. Όσον αφορά στο ματς, στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανώτερη, δημιούργησε φάσεις και θα μπορούσε να προηγηθεί, αν ήταν πιο συγκεντρωμένη. Στην επανάληψη, η εικόνα άλλαξε, πιέστηκε αρκετά και στο 73′ δέχθηκε το καταδικαστικό τέρμα, μετά από σοβαρό λάθος στην άμυνα. Το κλίμα δεν ήταν καθόλου καλό, οι οπαδοί αποδοκίμασαν έντονα και πλέον το σημερινό ματς με την Λεχ Πόζναν χαρακτηρίζεται «τελικός». Ο τεχνικός βρίσκεται σε δύσκολη θέση και δεν αποκλείεται με αρνητικό αποτέλεσμα να υπάρξουν εξελίξεις. Συμπλήρωσαν κάρτες και χάνουν το παιχνίδι οι Σάντλοκ (Α, 10/0) και Κλεμένζ (Α, 10/0). Νοκ άουτ είναι οι Μπούρλιγκα (Α.), Μπλατσικόφσκι (Μ, 4/0) και Μπούκσα (Ε, 4/1).
Η Λεχ Πόζναν πανηγύρισε νίκη ψυχολογίας την προηγούμενη βδομάδα και τώρα θέλει να συνεχίσει το σερί. Από την άλλη, η Βίσλα Κρακόβιας βρίσκεται σε κακή κατάσταση και το κλίμα δεν είναι και το καλύτερο δυνατό. Ο άσος έχει τον πρώτο λόγο, αλλά κάποια στιγμή οι φιλοξενούμενοι θα αντιδράσουν. Περιμένουμε γκολ, αφού και οι δύο έχουν κενά. Over 2.5.

21:00 Lechia Gdansk – Zaglebie Lubin