Poland Ekstraklasa

13:30 ŁKS Łódź – Korona Kielce
Για ακόμα μια φορά η Λοτζ δεν τα κατάφερε και έχασε ξανά, αυτή τη φορά με 3-1 στην έδρα της Ζαγκλέμπιε Λούμπιν. Με το αποτέλεσμα αυτό συμπλήρωσε οκτώ συνεχόμενες ήττες και δικαιωματικά βρίσκεται στη τελευταία θέση. Στα του αγώνα, δεν ξεκίνησε καλά και ήδη μέχρι το 23′ ήταν πίσω με δύο γκολ. Στη συνέχεια ισορρόπησε και στο 50′ κατάφερε να μειώσει. Ωστόσο, άμεσα δέχθηκε και το τρίτο και ουσιαστικά σφράγισε την ήττα. Σήμερα παίζει κομβικό παιχνίδι με την Κορόνα Κίελτσε και θέλει πάση θυσία βαθμούς για να ανασάνει. Εκτός είναι οι Ραντιόνοφ (Ε.), Κλίμτσακ (Α, 3/0), Σεκούλσκι (Ε, 6/4) και τιμωρημένος Κόλπμα (Τ, 7/0).
Επιτέλους χαμογέλασε η Κορόνα Κίελτσε, η οποία κέρδισε με 1-0 εντός την Σλασκ. Με το τρίποντο αυτό, πήρε τρεις βαθμούς μετά την πρεμιέρα, αλλά παραμένει αρκετά χαμηλά και προτελευταία στη βαθμολογία. Όσον αφορά στο ματς, στο πρώτο μέρος δέχθηκε πίεση και στάθηκε τυχερή σε 2-3 περιπτώσεις. Στην επανάληψη, μπήκε καλύτερα, ήταν πιο απειλητική και στο 78′ με καταπληκτικό τέρμα του Ραντίν πήρε το πολύτιμο τρίποντο. Τώρα πάει στην έδρα της απογοητευτικής Λοτζ και ο στόχος είναι να συνεχίσει με νίκες για να ανέβει κι άλλο στον πίνακα. Στα αγωνιστικά, νοκ άουτ είναι οι Ζουμπρόφσκι (Μ, 7/1) και Γκαρντάφσκι (Α, 9/0).
Η Λοτζ κατρακυλάει κάθε εβδομάδα, προέρχεται από σερί ηττών και σήμερα θέλει πάση θυσία τη νίκη. Από την άλλη, η Κορόνα πήρε νίκη ψυχολογίας και θα προσπαθήσει να φύγει ξανά με αποτέλεσμα. Καμία δεν εμπνέει εμπιστοσύνη για να την στηρίξουμε και αναμένεται κλειστό παιχνίδι. Under 2.5.

16:00 Cracovia – Gornik Zabrze
Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Κρακόβια την προηγούμενη εβδομάδα, περνώντας με 1-0 από την έδρα της αιώνιας αντιπάλου, Βίσλα. Με το διπλό αυτό, έφτασε στους 19 βαθμούς και βρίσκεται σε επαφή με την κορυφή. Στα του αγώνα, στο πρώτο 45λεπτο μπήκε νωθρά και κινδύνεψε αρκετά. Στην επανάληψη, όμως ανέβασε την απόδοσή της, δημιούργησε ευκαιρίες και στο 73′ πέτυχε το «χρυσό» γκολ με τον Χάνκα. Σήμερα υποδέχεται την ντεφορμέ Γκόρνικ και έχει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τη δυνατή της έδρα και να συνεχίσει με νίκες, διατηρώντας παράλληλα την καλή παράδοση που έχει τα τελευταία χρόνια. Εκτός είναι οι Βντόβιακ (Μ, 9/1), Ρακότσκι (Μ, 2/1), Στρότσικ (Ε, 2/0) και Ντιτατίεφ (Α, 9/0).
Η Γκόρνικ έχασε με 3-1 εντός από τη Λεχ Πόζναν και επέστρεψε στις ήττες. Με το αποτέλεσμα αυτό, αγνοεί τη νίκη από τις 25/8 και έμεινε χαμηλά στη βαθμολογία. Στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά ανταγωνιστική, αλλά πλήρωσε δύο αδράνειες στην άμυνα. Στο 39′ κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά λίγο πριν το ημίχρονο έμεινε και πάλι πίσω. Το τέρμα αυτό την επηρέασε αρκετά και στην επανάληψη πιέστηκε πολύ και στις καθυστερήσεις δέχθηκε και το τρίτο. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της Κρακόβια και θα προσπαθήσει να φύγει με αποτέλεσμα. Τελευταία φορά που πανηγύρισε εκεί ήταν το 2014 και ο στόχος είναι να σπάσει το κακό σερί. Τιμωρημένος είναι ο Μποτσνίεβιτς (Μ, 10/0) που συμπλήρωσε κάρτες. Nοκ άουτ οι Μπάουζα (Μ, 1/0) και Ριτσκόφσκι (Μ.).
Η Κρακόβια προέρχεται από μεγάλο διπλό, έχει ψυχολογία και σήμερα έχει τον πρώτο λόγο κόντρα στην απογοητευτική και αδύναμη εκτός Γκόρνικ. Πάμε με την έδρα, την παράδοση, το μομέντουμ και το ρόστερ. Άσος.

18:30 Piast Gliwice – Legia Warszawa
Δεν έκανε κακή εμφάνιση, αλλά κόλλησε στο 0-0 εκτός έδρας με την Αρκα, σε ματς που και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες της. Εφτασε στο γκολ, όμως το είδε να ακυρώνεται με τη βοήθεια του VAR και στο τέλος απλά αρκέστηκε με το βαθμό.Ψάχνει ακόμα τον καλό της εαυτό, όμως η σταθερότητα αποτελεί άγνωστη λέξη. Πάντα δυσκολεύει τελευταία τη Λέγκια, όμως συνήθως η τύχη δεν είναι με το μέρος της. Κακές οι επιδόσεις φέτος στην έδρα της.«Η Λέγκια μπορεί να μην βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην κορυφή, αλλά είμαι 100% βέβαιος ότι το μόνο που σκέφτεται είναι ο τίτλος. Είμαι σίγουρος ότι οι παίκτες μου θα είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό», αρκέστηκε να πει ο τεχνικός Φορνάλικ.Εκτός παραμένουν οι Τσερβίνσκι (βασικός αμυντικός) και Ακίνο (βασικός φορ).Στα 4 από τα 5 τελευταία της ματς για το πρωτάθλημα το σύνολο των τερμάτων ήταν «2-3».
Μετά τη μεγάλη εμφάνιση και τη νίκη στην έδρα της Κρακόβια (2-1) ήρθε να θυμίσει πόσο ασταθής είναι. Ηττήθηκε εντός έδρας με 2-1 από τη Λέχια Γκντανσκ, σε ματς που δεν ήταν, πάντως, τόσο κακή.Προσπαθεί να βρει τα πατήματά της στην επίθεση μετά τις πωλήσεις της τελευταίας στιγμής, όμως ελπίζει ότι όλα θα φτιάξουν. Παραμένει ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο αυτή τη στιγμή.«Η Πιαστ είναι δυνατός αντίπαλος και πάντα παίζει καλά στην έδρα της. Παρόλα αυτά, δεν πρόκειται να αλλάξουμε την προσέγγισή μας. Θέλουμε τη νίκη και θα κάνουμε τα πάντα για να φτάσουμε σε αυτήν. Θα πρέπει, όμως, να κάνουμε πολύ καλή εμφάνιση και να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες μας. Παίζουμε καλά τελευταία και η αποτελεσματικότητα αποτελεί το μεγάλο πρόβλημα», δήλωσε ο τεχνικός Βούκοβιτς.Δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Σανόγκο (βασικός φορ) και Καφού (βασικός μέσος).Στα 4 από τα 6 τελευταία της παιχνίδια σημειώθηκε g/g.
Eκτίμηση
Το αποτέλεσμα θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Δυσκολεύεται φέτος στην έδρα της η Πιαστ, λειτουργεί καλά η Λέγκια όταν δίνει χώρο και το διπλό αξίζει το ρίσκο σε τέτοιες αποδόσεις