Poland Ekstraklasa

13:30 Wisla Plock – Jagiellonia
Η Πλοκ συνεχίζει να εντυπωσιάζει και την προηγούμενη αγωνιστική πέρασε με 1-0 από την έδρα της Κορόνα Κίελτσε. Με το διπλό αυτό έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στο -2 από την πρώτη Πογκόν. Στα του αγώνα, μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με τρομερό γκολ από τον Ρικαρντίνιο. Το τέρμα της έδωσε ψυχολογία για τη συνέχεια και στην επανάληψη θα μπορούσε να διευρύνει το σκορ, αν ήταν πιο προσεκτική. Σήμερα παίζει δύσκολο ματς με τη Γιαγκελόνια και θέλει τη νίκη για να ανέβει μόνη πρώτη στην κορυφή. Τελευταία φορά που κέρδισε τον συγκεκριμένο αντίπαλο ήταν πριν δύο χρόνια και θα προσπαθήσει να σπάσει την κακή παράδοση. Νοκ άουτ είναι οι Ανγκέλσκι (Ε.), Άνταμτσικ (Μ.) και Σιελέβσκι (Α, 1/0).
Η Γιαγκελόνια κέρδισε με 3-2 εντός την Κρακόβια και επανήλθε στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Με το τρίποντο αυτό έφτασε τους 20 βαθμούς και είναι στο -4 από την κορυφή, έχοντας όμως ένα ματς λιγότερο. Όσον αφορά στο παιχνίδι, μόλις στο 9′ έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά άμεσα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Κλιμάλα. Η γρήγορη ισοφάριση της έδωσε «φτερά», ανέβασε την απόδοσή της και με την έναρξη της επανάληψης προηγήθηκε και πάλι με τον Κλιμάλα Οι αντίπαλοι απάντησαν γρήγορα, αλλά στο τέλος δικαιώθηκε για την πίεση της και πέτυχε το νικητήριο τέρμα με τον Ρόμαντσουκ. Τώρα πάει στην έδρα της πολύ φορμαρισμένης Πλοκ και θα προσπαθήσει να διατηρήσει το θετικό σερί που έχει εκτός τη φετινή σεζόν. Τιμωρημένοι είναι οι Πόσπισιλ (Μ, 12/0) και Ρομάντσουκ (Μ, 12/2) που συμπλήρωσαν κάρτες. Εκτός είναι οι Ναβρόσκι (Μ, 1/0) και Στρούσκι (Μ.).
Η Πλοκ πηγαίνει με σπασμένα φρένα εδώ και καιρό, τρέχει νικηφόρο σερί και γενικά βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Από την άλλη, η Γιαγκελόνια πήρε πολύτιμη νίκη την προηγούμενη βδομάδα και παραμένει μια ικανή ομάδα. Ισορροπημένο το σημερινό ματς και όλα τα αποτελέσματα είναι πιθανά. Αμφότερες σκοράρουν με ευκολία, οπότε το over 2.5 έχει αξία.

16:00 Śląsk Wrocław – Arka Gdynia
Η Σλασκ έχασε 1-0 στην ουδέτερη έδρα της Ρακόφ και συνέχισε τον κατήφορο. Η ομάδα που είχε ξεκινήσει εξαιρετικά το πρωτάθλημα, πλέον αγνοεί τη χαρά της νίκης για επτά αγωνιστικές και φυσιολογικά υποχώρησε κι άλλο. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο και από τύχη πήγε με το 0-0 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, ανέβηκε κάπως, απείλησε σε 1-2 περιπτώσεις, αλλά στο τέλος δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα. Σήμερα υποδέχεται την Άρκα Γκντίνια και η νίκη είναι μονόδρομος για να σπάσει το κακό σερί και για να μην πέσει κι άλλο. Εκτός είναι οι Ζίβουλιτς (Μ, 4/0), Μάρκοβιτς (Μ, 4/0) και αμφίβολος είναι ο Πουέρτο (Α, 8/0).
Η Άρκα Γκντίνια αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εντός στο τοπικό ντέρμπι με την Λέχια Γκντανσκ και έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, το αποτέλεσμα είναι σαν νίκη. Με τον βαθμό αυτόν, παρέμεινε χαμηλά, έχοντας δέκα βαθμούς. Όσον αφορά στο ματς, το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, αλλά στην επανάληψη πλήρωσε δύο λάθη, μέσα σε ένα λεπτό και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 53′. Στη συνέχεια ωστόσο, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, πίεσε και στο τέλος κατάφερε να ισοφαρίσει. Τώρα πηγαίνει στην έδρα της Σλασκ και θα προσπαθήσει να φύγει με το διπλό, όπως έκανε και πέρυσι τέτοια εποχή. Εκτός είναι οι Μλίνσκι (Μ, 7/0), Κοπτσίνσκι (Μ.) και Σαμανές (Μ.).
Αμφότερες προβληματίζουν εδώ και καιρό και ψάχνουν τη νίκη για να βγουν από το τέλμα. Η Σλασκ έχει να κερδίσει από τις 17/8 και μάλλον ήρθε η ώρα να χαμογελάσει. Έχει τον πρώτο λόγο και εύκολα ή δύσκολα θα πάρει το τρίποντο. Άσος.

18:30 Legia Warszawa – Wisla Krakow
Η Λέγκια ήθελε πάση θυσία τη νίκη κόντρα στη Λεχ Πόζναν και τα κατάφερε, επικρατώντας με 2-1 εντός. Με το τρίποντο αυτό, έφτασε τους 20 βαθμούς και βρίσκεται στο -4 από την πρώτη Πογκόν, έχοντας και ένα ματς λιγότερο. Στα του αγώνα, ξεκίνησε καλά, είχε την κατοχή και τις φάσεις, αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει. Κόντρα στη ροή έμεινε πίσω στο 54′, αλλά μέχρι το τέλος βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έκανε την ολική ανατροπή. Σήμερα παίζει και πάλι μπροστά στον κόσμο της κόντρα στην απογοητευτική Βίσλα Κρακοβίας και έχει την ευκαιρία να συνεχίσει με νίκες. Συμπλήρωσε κάρτες ο Ρότσα (Α, 6/0) και χάνει το παιχνίδι. Εκτός είναι οι Καφού (Μ, 5/0) και Σανόγκο (Ε.).
Η Βίσλα Κρακοβίας βυθίζεται κάθε εβδομάδα και την προηγούμενη γνώρισε άλλη μία ήττα (4η σερί), με 2-1 εντός από την Πίαστ Γκλίβιτσε. Με το νέο κακό αποτέλεσμα παρέμεινε χαμηλά, έχοντας μόλις έντεκα βαθμούς. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε εμφανώς επηρεασμένη από την κατρακύλα της τελευταίας περιόδου και στο 25′ έμεινε πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη, δέχθηκε νωρίς και το δεύτερο και παρότι μείωσε νωρίς, δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της Λέγκια και θα προσπαθήσει να κάνει ότι έκανε τις τελευταίες τρεις φορές σε αυτό το γήπεδο, φεύγοντας με βαθμούς. Τιμωρημένος είναι ο Νιεπσούι (Α, 9/2) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο. Αμφίβολοι οι Μπλατσικόφσκι (Μ, 4/0), Μπάρτοσζ (Μ.), Μπάσα (Μ, 6/0) και Σαβίσεβιτς (Μ, 9/1).
Η Λέγκια Βαρσοβίας προέρχεται από σημαντική νίκη ψυχολογίας και σήμερα έχει την ευκαιρία να συνεχίσει τις επιτυχίες κόντρα στην απογοητευτική και γεμάτη προβλήματα Βίσλα. Ο άσος έχει αξία και μπορεί να συνδυαστεί με γκολ για πιο ελκυστική απόδοση.