Turkey Süper Lig

13:00 Yeni Malatyaspor – Kayserispor
Με σπουδαίο διπλό «δραπέτευσε» την προηγούμενη αγωνιστική από το Ικόνιο η Μαλάτιασπορ επικρατώντας της Κόνιασπορ με 0-2. Από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίχτες και στο 4’ ήρθε το 0-1. Με δοκάρι στη συνέχεια η Μαλάτιασπορ σε ένα παιχνίδι που είχε ρυθμό και πολλές εκατέρωθεν φάσεις και στα 2 ημίχρονα με τους γκολκίπερ να πραγματοποιούν εξαιρετικές επεμβάσεις. Το 0-2 στο 53’ ουσιαστικά «σφράγισε» το τρίποντο. Ικανοποιημένος ο κόουτς Γιαλσίν τόνισε χαρακτηριστικά «Στο σημερινό παιχνίδι σκοράραμε νωρίς, ελέγξαμε αρκετά το ματς και δίκαια νικήσαμε. Δεν είναι εύκολο να φεύγεις από αυτό το γήπεδο με τους 3 βαθμούς». Την επόμενη εβδομάδα ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Κασίμπασα.
Αγωνιστικά Νέα:Με 2 μαζεμένες νίκες οι «κιτρινόμαυροι» έχουν ξανά αναρριχηθεί στη βαθμολογία και στο -4 από την κορυφή έχοντας μαζί με την Αλάνιασπορ την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας. Αυτό είναι και το μεγάλο τους «όπλο» αφού αμυντικά δίνουν δικαιώματα. Στα αξιοσημείωτα πως η Μαλάτιασπορ μετράει δέκα 2-3 γκολ στα 15 πιο πρόσφατά της εντός στο πρωτάθλημα. Στα αγωνιστικά θα λείψει ο αμυντικός Γκιουβέλι (δίχως συμμ.) που ούτως ή άλλως δεν θεωρείται βασικός.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Φαρνόλε – Σεμπάκε, Ακμπάς, Χαντέμπε, Αϊτάτς – Γιαλσίν, Άκουα, Γκιγιέρμε, Ντόναλντ, Φοφανά – Ζάχοβιτς
Σε ένα ωραίο παιχνίδι την προηγούμενη αγωνιστική η Καϊσέρισπορ αναδείχτηκε ισόπαλη με 1-1 εντός έδρας κόντρα στην Κασίμπασα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 6’ από αδράνεια στην άμυνα με το πρώτο ημίχρονο να επιφυλάσσει αρκετές ευκαιρίες για τις 2 ομάδες που ζήτησαν και από 2 πέναλτι η καθεμία. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί, ισοφάρισαν στο 56’ έχοντας άλλες 4 καλές στιγμές στη συνέχεια για να φτάσουν στην ανατροπή. Θετικό κρίνεται το ντεμπούτο του κόουτς Αϊμπάμπα με τον ίδιο να δηλώνει λίγο αργότερα «Δεν ξεκινήσαμε καλά, κάναμε λάθη αλλά στο β’ ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι και έπρεπε να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι». Την Πέμπτη η ομάδα της Καισάρειας υποδέχεται για το κύπελλο την Μπαϊραμπάσπορ (Δ’ Κατηγορία) ενώ την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εντός τη Φενέρ.
Αγωνιστικά Νέα:Δεν ήταν αρκετός ο βαθμός για την Καϊσέρισπορ που παραμένει με 4 βαθμούς στην τελευταία θέση και δίχως νίκη ακόμα. Έχει δεχτεί και 15 γκολ, επίδοση που είναι από τις χειρότερες της κατηγορίας. Επίσης έχει τρία Χ ημίχρονο σε 4 φετινά της εκτός. Προπονήθηκε ο στόπερ Γκιούλεν (1/0), πάντα τραυματίας ο φορ Κράβετς (δίχως συμμ.). Δεν υπολογίζεται από τον νέο τεχνικό ο μέχρι πρότινος βασικός αμυντικός χαφ Τζα Τζετζέ (7/0). Ίσως ακολουθήσουν και άλλοι.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Λουνγκ – Τουράν, Γκιουλέν, Πουλέν, Λόπες – Ατσάρ, Ριέστρα, Ενρίκε, Μενσά, Μπασατσίκογλου – Μπουλούτ
Στην παρούσα φάση οι 2 ομάδες παρουσιάζουν τελείως διαφορετικό πρόσωπο και ο άσος εκ πρώτης θα έμοιαζε μονόδρομος. Ωστόσο η Καϊσέρισπορ με νέο τεχνικό τις τελευταίες ημέρες έδειξε βελτιωμένη την προηγούμενη εβδομάδα και απέναντι στην ασταθή άμυνα των γηπεδούχων μπορεί να «τσιμπήσει» κάτι. 1Χ&G/G στο 2.05.

15:30 Genclerbirligi – Denizlispor
Πρώτη φετινή νίκη για τη Γκεντλέρ και με τον πιο εμφατικό τρόπο επικρατώντας με 0-6 εκτός έδρας της Αντάλιασπορ. Απίθανο πρώτο ημίχρονο με 5 τέρματα, τρία στα πρώτα 20 λεπτά, με τους γηπεδούχους από το 23’ να αγωνίζονται με παίχτη λιγότερο. Μία ταχύτητα κάτω το ματς στην επανάληψη με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν στο 57’ το τελικό σκορ με σκόρερ τον πρώην παίχτη της Αντάλιασπορ Στάνκου που ζήτησε συγνώμη. Ειρωνικά πάντως χειροκροτήματα από τους φιλάθλους της γηπεδούχου ομάδας προς τους παίχτες της Γκεντλσέρ. «Κάναμε ένα καλό παιχνίδι και πήραμε μία σημαντική νίκη που θα μας βοηθήσει στη ψυχολογία μας», το σχόλιο του κόουτς Καπλάν. Την Τετάρτη η Γκεντσλέρ φιλοξενεί για το κύπελλο την Εροκσπόρ (Δ’ κατηγορία) και ακολουθεί το εκτός με την Κόνιασπορ για το πρωτάθλημα.
Αγωνιστικά Νέα:Με μία ήττα στα τελευταία 5 ματς πρωταθλήματος η ομάδα της Άγκυρας, δείχνει βελτιωμένη, ωστόσο παραμένει εντός της επικίνδυνης ζώνης. Μάλιστα δεν έχει δεχτεί γκολ στα τελευταία 2 παιχνίδια της. Σε 4 παιχνίδια στο γήπεδό της μετράει 3 Under 2.5, δίχως να χάνει σε κανένα πρώτο ημίχρονο. Εξέτισαν ο στόπερ Τουρέ (7/0) και ο μπακ Ογκιούζ (6/0), τραυματίας ο χαφ Μπαϊάνο (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Οζμπίρ – Ογκιούζ, Φλάβιο, Τουρέ, Πολομάτ – Οζντεμίρ, Καντέιας, Σεσενιόν, Αγιτέ, Σίο – Στάνκου
Την 3η συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Ντενιζλίσπορ εντός έδρας με 1-2 κόντρα στη Φενέρ. Κατώτεροι στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι, δέχτηκαν αρκετές φάσεις και το γκολ στο 39′. Στην επανάληψη το παιχνίδι πήρε άγρια μορφή, με σκληρά μαρκαρίσματα και πολλές αμφισβητούμενες φάσεις. Από ένα πέναλτι ζητούν οι 2 ομάδες, με το 0-2 να γίνεται στο 62’ και σε φάση διαρκείας που ξεκίνησε με αμφισβητούμενο τρόπο ήρθε η μείωση στο 73’. Για νέο πέναλτι διαμαρτύρονται οι «μαυροπράσινοι» με το σκορ να διατηρείται μέχρι τέλους. Με το «αριστερό» το ντεμπούτο του κόουτς Εζντιλέκ ο οποίος φωνάζει για τη διαιτησία της αναμέτρησης. Την Πέμπτη η Ντενιζλίσπορ φιλοξενούν την Ιτσέλ (ερασιτεχνική) για το κύπελλο και την επόμενη εβδομάδα τη Σίβασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Έξι συνεχόμενα παιχνίδια δίχως νίκη συμπλήρωσαν οι νεοφώτιστοι και πλέον έχουν βρεθεί να «φλερτάρουν» με τα χαμηλά. Προβληματίζει το γεγονός πως δέχονται γκολ και στα 5 πιο πρόσφατά τους αλλά εκτός έδρας έχουν μόνο μία ήττα φέτος σε 4 εξόδους τους. Τα καλά νέα είναι πως αγωνιστικά δεν έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα και μοναδικός απών και σήμερα θα είναι ο φορ Ροδαγιέγκα (7/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Στακόβιακ – Μπεργκντίχ, Γιουμλού, Σαπουνάρου, Λόπες – Μουράφσκι, Σακέι, Μπάροου, Αϊσάτι, Σακό – Εστουπινάν
Ντέρμπι νεοφώτιστων που στην παρούσα φάση βρίσκονται σε διαφορετική κατάσταση. Οι φιλοξενούμενοι που ξεκίνησαν δυναμικά συμπλήρωσαν 6 παιχνίδια δίχως νίκη, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι με 4 μαζεμένους έχει ξεφύγει από την τελευταία θέση. 1Χ&G/G στο 2.20.

15:30 Göztepe Izmir – Kasımpaşa SK
Θετική εμφάνιση από την Γκοζτέπε μέσα στην Πόλη κόντρα στην Μπασακσεχίρ αλλά δίχως βαθμολογικό όφελος με το τελικό 2-1 να έρχεται στο 91’ και να της στερεί το βαθμό. Στο ξεκίνημα μπορεί οι γηπεδούχοι να ξεκίνησαν καλύτερα έχοντας σημαντικές ευκαιρίες και γκολ μόλις στο 11’, αλλά σταδιακά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ισορρόπησαν και άρχισαν να απειλούν για να δικαιωθούν στο 64’. Αμέσως μετά «φλέρταραν» με την ανατροπή, για να δεχτούν πολλές φάσεις στα τελευταία λεπτά και εν τέλει στις καθυστερήσεις το γκολ. «Θεωρώ πως δικαιότερη σήμερα ήταν η ισοπαλία», σχολίασε ο κόουτς Ταμέρ Τούνα. Την Τετάρτη η Γκοζτέπε φιλοξενεί την Σίβας (Γ’ Κατηγορία) για το κύπελλο, ενώ ακολουθεί η δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την Τραμπζονσπόρ.
Αγωνιστικά Νέα:Πρώτη ήττα μετά από 5 συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα για την ομάδα της Σμύρνης που παραμένει όμως ακόμα χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Πάντα πιο ανταγωνιστική εντός έδρας, εκεί όπου δεν έχει δεχτεί γκολ στα 3 πιο πρόσφατά της. Στα παράξενα πως διαθέτει την 2η χειρότερη επίθεση, αλλά και την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας. Μοναδικός απών για σήμερα ο ούτως ή άλλως δίχως συμμετοχές στόπερ Τσινέρμε.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μπέτο – Γκασάμα, Τίτι, Οζτούρκ, Εμίρ – Αϊντογκντού, Πόκο, Γκιουρλέρ, Μοσορό, Ναποπεόνι – Ζερόμ
Την Καισάρεια επισκέφτηκε την προηγούμενη αγωνιστική η Κασίμπασα για να αποσπάσει ισοπαλία με 1-1 από την τοπική Καϊσέρισπορ αποτέλεσμα σε καμία περίπτωση δεν ικανοποίησε τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 6’ από αδράνεια στην άμυνα με το πρώτο ημίχρονο να επιφυλάσσει αρκετές ευκαιρίες για τις 2 ομάδες που ζήτησαν και από 2 πέναλτι η καθεμία. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί, ισοφάρισαν στο 56’ έχοντας άλλες 4 καλές στιγμές στη συνέχεια για να φτάσουν στην ανατροπή. «Ήμασταν κακοί στο β’ ημίχρονο και ο κίπερ μας σήμερα μας χάρισε το βαθμό», παραδέχτηκε μετά τον αγώνα ο κόουτς Οζντές. Μεσοβδόμαδα η ομάδα της Πόλης αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Κεμέρσπορ (Δ’ Κατηγορία) και την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί την Μαλάτιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική δίχως νίκη για τους «Απάτσι» που παραμένουν χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Σκοράρουν όμως στα 5 πιο πρόσφατά τους και δείχνουν βελτιωμένοι σε αυτό τον τομέα, ωστόσο αμυντικά έχουν πάρα πολλά κενά. Δεδομένη η απουσία του χαφ Παβέλκα (3/0), την τελευταία στιγμή θα κριθούν οι συμμετοχές του μπακ Χαφέζ (7/0) και του φορ Κοϊτά (2/0), με τον 2ο να έχει περισσότερες πιθανότητες.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Οζτούρκ – Ποπόφ, Σάρι, Μπεν Γιούσεφ, Βαγκνό – Καλίλι, Κάρα, Κουαρέσμα, Χαϊραντίνοβιτς, Τιάμ – Πεντεμέκ
Καθόλου καλή η εικόνα της Κασίμπασα, με «σκαμπανεβάσματα» η απόδοσή της έως τώρα και ειδικά αμυντικά παρουσιάζει πολλά κενά. Συνεχώς βελτιώνεται η Γκοζτέπε, που εντός έδρας είναι πιο αξιόπιστοι αλλά επιθετικά δεν έχει το εύκολο γκολ. Πιθανά σημεία ο άσος και το 2-3 γκολ.

18:00 Besiktas JK – Galatasaray SK
Την 3η ευρωπαϊκή φετινή ήττα υπέστη την Πέμπτη η Μπεσίκτας με 1-2 εντός έδρας κόντρα στη Μπράγκα και ουσιαστικά εξανεμίστηκαν οι ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα. Στα αγωνιστικά το ματς ήταν αρκετά καλό, με τις 2 ομάδες να έχουν ορισμένες καλές στιγμές και στα 2 ημίχρονα. Το 0-1 στο 38’ έγινε 1-1 στο 71’, με τους γηπεδούχους να αστοχούν σε πέναλτι στο 74’ για να δεχτούν το 1-2 στο 80’. Η ήττα αυτή έφερε σε ακόμα δυσκολότερη θέση τον κόουτς Αβτσί, που έχει ίσως την τελευταία ευκαιρία σήμερα να πείσει για το έργο του. Για το πρωτάθλημα οι «Μαύροι Αετοί» προέρχονται από νέα «γκέλα» αυτή τη φορά εκτός κόντρα στην Ανκαραγκουτσού με τις 2 ομάδες να μένουν στο 0-0. Και μπορεί στο Α’ ημίχρονο οι 2 ομάδες να είχαν μόλις από μία καλή φάση, στην επανάληψη όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κυριάρχησαν πλήρως έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες αλλά αποδείχτηκαν αρκετά άστοχοι. Μάλιστα από το 74’ ο αντίπαλος τους αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο. Έπεται το εκτός με την Αντάλιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Από τις χειρότερες στιγμές της τα τελευταία χρόνια βιώνει η Μπεσίκτας που από τον Οκτώβριο κοντεύει να ξεμείνει από στόχους. Στο -8 από την κορυφή, δίχως ελπίδες πρόκρισης στο Γιουρόπα, με κακή ψυχολογία και με πολλές αμυντικές αδυναμίες. Σε όλα αυτά έρχονται να προστεθούν και οι πολλές απουσίες. Εκτός οι αμυντικοί Γκιονούλ (6/0) και Ρουίθ (5/0), ο χαφ Τοκόζ (6/0), οι εξτρέμ Ντιαμπί (5/1) και Ν’κουντού (6/0) και ο φορ Γιλμάζ (4/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Κάριους – Περέιρα, Βίντα, Ουνσάλ, Ρεμπόκο – Χάτσινσον, Ελνένι, Λανς, Γιάγιτς, Μπόιντ– Ναγίρ
Κακή και κατώτερη των περιστάσεων για ακόμα ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι η Γαλατά που γνώρισε τη 2η ήττα της στον όμιλό της σε 3 ματς και πάλι εντός έδρας, αυτή τη φορά με 0-1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Καλύτεροι μόνο στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι, που άγγιξαν το γκολ, για να δεχτούν το 0-1 στο 18’. Δίχως αντίδραση στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες. Για το πρωτάθλημα η ομάδα της Πόλης επικράτησε με 3-2 της Σίβασπορ εντός έδρας την προηγούμενη Παρασκευή με το αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο. Πολύ καλό το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν τις σημαντικότερες φάσεις και 2 τέρματα. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίχτη λιγότερο αλλά συνέχισαν να αγωνίζονται ανοιχτά για να μειώσουν σε 2-1 στο 69’. Το 3-1 ήρθε 4 λεπτά αργότερα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 83’. Ακολουθεί το εντός έδρας της με αντίπαλο τη Ρίζεσπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Υπάρχει απογοήτευση και προβληματισμός για τις εμφανίσεις της ομάδας και απαίτηση από τους οπαδούς για το τρίποντο σήμερα. Σε οριακές σημείο οι σχέσεις των οπαδών με τον εξτρέμ Μπελχαντά (τον έβρισαν και αυτός απάντησε όταν έγινε αλλαγή στο ματς με τη Ρεάλ και μετά αποχώρησε για τα αποδυτήρια). Στα αγωνιστικά, τιμωρημένος είναι ο χρήσιμος μπακ-χαφ Μπαϊράμ (5/0), ενώ παραμένει τραυματίας ο φορ Φαλκάο (3/1). Προπονήθηκε ο χαφ Λεμινά (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μουσλέρα – Ναγκατόμο, Μαρκάο, Λουϊντάμα, Μαριάνο – Ν’Ζονζί, Σέρι, Μπάμπελ, Μπελχαντά, Φεγκουλί – Αντόνε
Από τα μεγάλα ντέρμπι της χώρας ανάμεσα στους πρωταθλητές των 4 τελευταίων ετών που φέτος όμως προβληματίζουν με τις εμφανίσεις τους. Οι γηπεδούχοι παρουσιάζονται τραγικοί τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και με έναν προπονητή που είναι με το 1.5 πόδι εκτός. Με αδυναμίες και η Γαλατά που όμως διαθέτει ποιοτικότερες μονάδες. Χ2&U3.5 (2.30).