Poland Ekstraklasa

13:30 Zaglebie Lubin – Raków
Η Ζάγκλεμπιε Λούμπιν έχασε με 1-0 στην έδρα της Κορόνα Κίελτσε και επέστρεψε άμεσα στις αποτυχίες. Με το αποτέλεσμα αυτό, παρέμεινε στους 18 βαθμούς και στη μέση της βαθμολογίας. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος μπήκε πολύ νωθρά και το πλήρωσε σχεδόν άμεσα, μένοντας στο 20′ πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, είχε την κατοχή και τις φάσεις, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Σήμερα υποδέχεται την ανεβασμένη Ρακόφ και ο στόχος είναι η νίκη για να ξεφύγει από το γκρουπ που είναι χαμηλά. Στα αγωνιστικά, δεν αναφέρονται νέες απουσίες και εκτός παραμένουν οι Πακούλσκι (Μ, 2/1) και Ζίρα (Μ.).
Η Ρακόφ ξεπέρασε άμεσα την ήττα από την Λοτζ και κατάφερε να κερδίσει με 1-0 εντός την Βίσλα Κρακοβίας. Με την τρίτη νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς πρωταθλήματος έφτασε τους 18 βαθμούς και έχει πάρει σημαντική ανάσα. Όσον αφορά στο ματς, από το ξεκίνημα ήταν ανώτερη, αλλά αρκετά επιπόλαια στη τελική προσπάθεια. Συνολικά δημιούργησε 14 ευκαιρίες και λίγο πριν το τέλος πέτυχε το «χρυσό» γκολ με τον Πέτρασεκ. Τώρα πάει στην έδρα της Ζαγκλέμπιε Λούμπιν και θα προσπαθήσει να φύγει με αποτέλεσμα για να συνεχίσει την ανοδική πορεία. Νοκ άουτ είναι οι Κασπερκίεβιτς (Α, 5/0), Νιεβούλις (Α.) και αμφίβολος ο Γκλίβα (Τ, 10/0).
Η Ζαγκλέμπιε Λούμπιν αδίκησε τον εαυτό της την προηγούμενη εβδομάδα και σήμερα μπροστά στον κόσμο της θα ψάξει την αντίδραση. Από την άλλη, η Ρακόφ είναι σαφώς βελτιωμένη το τελευταίο διάστημα και αν υποτιμηθεί είναι ικανή να κάνει τη ζημιά. Πάμε με την έδρα. Άσος.

16:00 Lech Poznan – Korona Kielce
Η Λεχ Πόζναν έφυγε αλώβητη από την έδρα της Πογκόν, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Με το αποτέλεσμα αυτό ωστόσο, παρέμεινε δίχως νίκη για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική και έχασε κι άλλο έδαφος στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, δεν ξεκίνησε καλά, πιέστηκε από τα πρώτα λεπτά και στο 20′ έμεινε πίσω στο σκορ. Το τέρμα των αντιπάλων την αφύπνισε και στην επανάληψη, ήταν κυρίαρχος. Πίεσε αρκετά και εν τέλει δικαιώθηκε λίγο πριν το τέλος με γκολ του Ρόγκνε. Σήμερα υποδέχεται την Κορόνα Κίελτσε και η νίκη είναι μονόδρομος για να μην μείνει κι άλλο πίσω και να διατηρήσει την θετική παράδοση. Νοκ άουτ παραμένει ο Σίβκα (Μ.).
Πολύτιμη νίκη πανηγύρισε η Κορόνα Κίελτσε, η οποία επικράτησε εντός με 1-0 της Ζαγκλέμπιε Λούμπιν. Με το τρίποντο αυτό, έφτασε τους 11 βαθμούς και ξεκόλλησε από τη τελευταία θέση. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε αποφασισμένη και στο 20′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τέρμα του ομογενή φορ Παπαδόπουλου. Μέχρι την ανάπαυλα θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα, ωστόσο δεν το έκανε και στην επανάληψη αγχώθηκε πολύ. Εν τέλει, κατάφερε να κρατήσει το μηδέν και τη νίκη-ανάσα. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της Λεχ Πόζναν και θα προσπαθήσει να πάρει βαθμούς και να σπάσει το κάκιστο σερί που έχει μέχρι στιγμής στα εκτός έδρας. Τιμωρημένος είναι ο Ζουμπρόφσκι (Μ, 11/1) που συμπλήρωσε κάρτες. Νοκ άουτ είναι οι Πιερτζχάλα (Α, 4/0) και Μίλετιτς (Α.).
Η Λεχ Πόζναν αγνοεί τη νίκη εδώ και ένα μήνα και σήμερα έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στις επιτυχίες μπροστά στον κόσμο της κόντρα στην απογοητευτική στα εκτός Κορόνα. Άσος για στήριγμα, αλλά έχει αξία και το 1 & over 1.5.

18:30 Lechia Gdansk – Pogoń Szczecin
Η Λέχια Γκντανσκ έχασε με 1-0 στην έδρα της Κρακόβια και συνέχισε το άσχημο σερί στο πρωτάθλημα. Με το αποτέλεσμα αυτό, απομακρύνθηκε κι άλλο από την κορυφή, μένοντας στους 21 βαθμούς. Στα του αγώνα, γενικά δεν έκανε καλή εμφάνιση και ήταν τυχερή που βρισκόταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τέλος. Πιέστηκε πολύ ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 90′ δέχθηκε το καταδικαστικό γκολ. Σήμερα υποδέχεται την επίσης ντεφορμέ Πογκόν και θέλει πάση θυσία τη νίκη για να μην απομακρυνθεί κι άλλο από τις πρώτες θέσεις. Χάνει το παιχνίδι ο Φίλα (Μ, 13/0) που συμπλήρωσε κάρτες. Νοκ άουτ είναι ο Μίχαλικ (Μ, 1/0). Ο τεχνικός Στοκόβιετς θα υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση και δεν θα βρίσκεται στον πάγκο απόψε.
Η Πογκόν στραβοπάτησε ξανά μπροστά στον κόσμο της, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Λεχ Πόζναν. Με αυτό το αποτέλεσμα αυτό, έχει μόλις μία νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς και έχει χάσει έδαφος στη μάχη της κορυφής. Όσον αφορά στο ματς, ξεκίνησε πολύ καλά, πίεσε και στο 21′ προηγήθηκε με ωραίο γκολ του Σπιριντόνοβιτς. Μέχρι το ημίχρονο θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα, δεν το έκανε και στην επανάληψη το πλήρωσε με την ισοφάριση. Τώρα έχει δύσκολη έξοδο στην έδρα της Λέχια και θα προσπαθήσει να επανέλθει στα θετικά αποτελέσματα. Εκτός είναι οι Ντρίγκας (Μ, 2/0), Μπενιαμίνα (Ε, 5/0) και Μάλεκ (Α.).
Αμφότερες δεν βρίσκονται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, τρέχουν κακό σερί και θέλουν να επανέλθουν στις νίκες για να μην χάσουν την επαφή με την κορυφή. Η Λέχια λόγω έδρας έχει ένα προβάδισμα, αλλά είναι ασταθής. Από την άλλη, η Πογκόν είναι ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο. Αμφίρροπο ματς, ωστόσο περιμένουμε γκολ εκατέρωθεν. G/G.