Romania Divizia A

16:00 Sepsi OSK – Gaz Metan Medias
Με μία μόλις νίκη τις τελευταίες 10 αγωνιστικές παραμένει στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας σε μία σεζόν, όπου ο στόχος ήταν η εξάδα. Προέρχεται από την ήττα στο Βουκουρέστι με 2-1 από τη Στεάουα σε ένα ματς, όπου βρέθηκε να προηγείται στο 27′ με τον αρχισκόρερ της, Καράνοβιτς, όμως στην επανάληψη δεν άντεξε την πίεση των γηπεδούχων. Δέχθηκε το 1-1 στο 56′ από το σημείο του πέναλτι που αμφισβήτησε δικαίως και φάνηκε να καταρρέει δεχόμενη σχεδόν άμεσα (60′) και το 2ο γκολ. Επί της παρούσης δεν τίθεται θέμα προπονητή με τον Λάσζλο να στηρίζεται από τη διοίκηση τουλάχιστον μέχρι τη χειμερινή διακοπή. Επί των αγωνιστικών, ο μεγάλος «πονοκέφαλος» των οικοδεσποτών είναι ο βασικός, Βασβάρι (Μ, 15/3) που είναι τιμωρημένος.
Δεν είναι στα καλύτερα της… Έχει μόλις μία νίκη στις τελευταίες επτά αγωνιστικές με τις τελευταίες δύο σερί ισοπαλίες να μην την ικανοποιούν. Και αυτό γιατί η πρώτη ήταν με τη νεοφώτιστη Κίντια και η δεύτερη εντός με 1-1 κόντρα στη Χέρμανσταντ των πολλών προβλημάτων εντός και εκτός γηπέδου. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 61′ και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 67′ με τον Ολάρου σε ένα παιχνίδι, όπου εμφάνισε τρομερές αμυντικές αδυναμίες που ευτυχώς για την ίδια δεν εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι. Βέβαια, υπάρχουν και τα θετικά νέα. Η ομάδα εξέρχεται μέχρι το τέλος του έτους του ειδικού καθεστώτος επί των οικονομικών, έχει ένα τεράστιο μηδέν στα χρέη και θα μπορεί να κινηθεί δυναμικά και στα μεταγραφικά, όπως δήλωσε και ο προπονητής της, Έντι Ιορντανέσκου. Επί των αγωνιστικών, δεν φαίνεται να προκύπτουν ιδιαίτερα προβλήματα.
Αμφότερες διακρίνονται για την επιθετική φιλοσοφία στο παιχνίδι τους. Βγάζουν πολλούς παίκτες μπροστά και αυτομάτως στα μετόπισθεν υπάρχουν κενά. Έτσι λέμε στην προκειμένη να πάμε σε ασιατικό “over 2”.

19:00 Dinamo Bucuresti – CFR Cluj
Ανώμαλη… προσγείωση μετά το σερί των έξι αγώνων χωρίς ήττα σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Προέρχεται από το βαρύ 4-1 στην Κραϊόβα από την τοπική Ουνιβερσιτατέα. Φάνηκε απροετοίμαστη τόσο από ψυχολογικής όσο και από τακτικής πλευράς. Βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 3-0 από την αντίπαλο της. Μείωσε στο 57′ με τον αρχηγό, Νίστορ, αλλά ως εκεί.. Δέχθηκε το 4ο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Και τα άσχημα δεν τελειώνουν εδώ… Ναυάγησε απ’ ό,τι φαίνεται η πώληση του πλειοψηφικού πακέτου των μετοχών από τον νυν ιδιοκτήτη Ιονούτ Νεγκόιτα που δεν τον θέλουν οι οπαδοί, στον Βιορέλ Καταράμα και το κλίμα στην ομάδα ανάμεσα σε διοίκηση και φιλάθλους είναι, μάλλον, εξόχως άσχημο. Επί των αγωνιστικών, εκτός είναι οι βασικοί Σορέσκου (Μ, 13/3), Κλιμαβίτσιους (Α, 9/1), Νεϊτσουτέσκου (Ε, 6/0) και Φαμπρίνι (Ε, 4/0). Αμφίβολοι δίνονται οι χρησιμότατοι Μρζλγιάκ (Μ, 8/1) και Σιν (Μ, 6/0).
Ένα καλό β’ ημίχρονο ήταν αρκετό για την Κλουζ να ξεπεράσει εντός έδρας με 3-0 το εμπόδιο της Ακαντέμικα Κλιντσένι και να μείνει στην κορυφή της Λίγκας. Προηγήθηκε στο 52′ με πέναλτι του Κούλιο, έφθασε στο 2-0 στο 69′ και πριν καλά-καλά συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι ο Ντεάκ έκανε στο 71′ το 3-0. Είχε υποχρεώσεις την Πέμπτη στο UEL. Έκανε το «δύο στα δύο» με τη Ρεν με ωραίο, αλλά και παρολίγο μοιραίο τον Ρονδόν που μπήκε στο ματς αντί του Τραορέ στο 71′. Σκόραρε στο 87′, αποβλήθηκε στο 90′ και έβαλε σε περιπέτειες στις καθυστερήσεις την ομάδα του που πλέον χρειάζεται ένα βαθμό για να «καθαρίσει» την πρόκριση στους “32”. Θεωρείται δεδομένο πως ο Νταν Πετρέσκου θα κάνει αλλαγές εν συγκρίσει με το ματς της Πέμπτης γνωρίζοντας, ωστόσο, πως η ομάδα του έχει αδυναμίες στα εκτός έδρας ματς στο φετινό πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, αγνοεί το «διπλό» στις 5 τελευταίες εξόδους της.
Περιμένουμε ματς με γκολ… Αμφότερες λόγω του ονόματος και της ιστορίας τους δεν έχουν μάθει να αμύνονται στο πρωτάθλημα. Δεν θα παίξουν κλειστά. Θα βρεθούν κενοί χώροι για να κάνουν οι επιθετικοί παιχνίδι. Φαντάζει λογική η επιλογή ακόμη και του ασιατικού “over 2,75”.