Poland Ekstraklasa

13:30 Raków – Jagiellonia
Η Ρακόφ ήταν κακή την προηγούμενη εβδομάδα και δίκαια έχασε με 3-0 στην έδρα της Κορόνα Κίελτσε. Με την ήττα αυτή, παρέμεινε στους 19 βαθμούς και βρίσκεται λίγο κάτω από τη μέση της βαθμολογίας. Στα του αγώνα, το ματς στράβωσε από πολύ νωρίς, αφού μόλις στο 4′ έμεινε πίσω με αυτογκόλ. Στη συνέχεια, προσπάθησε να απαντήσει, αλλά στο 26′ δέχθηκε και το δεύτερο με πέναλτι και το έργο της δυσκόλεψε πολύ. Στην επανάληψη, δεν μπήκε ποτέ στο ματς και έφυγε με άδεια χέρια από το γήπεδο. Σήμερα υποδέχεται στο ουδέτερο Μπελτσάτοφ τη Γιαγκελόνια και ο στόχος είναι να επιστρέψει άμεσα στις νίκες για να μην υποχωρήσει κι άλλο. Νοκ άουτ είναι οι Κασπερκίεβιτς (Α, 5/0), Νιεβούλις (Α.) και Φόρμπες (Ε, 12/5).
Η Γιαγκελόνια κέρδισε 2-0 εντός την Άρκα Γκντίνια και επέστρεψε άμεσα στις επιτυχίες. Με την 7η νίκη στη σεζόν, έφτασε τους 26 βαθμούς και πλησίασε τις πρώτες θέσεις. Όσον αφορά στο ματς, από το ξεκίνημα ήταν ανώτερη, είχε φάσεις, αλλά δεν μπορούσε να γίνει ουσιαστική. Στην επανάληψη, έδειξε πιο αποφασισμένη, πέτυχε δύο γκολ και σφράγισε το τρίποντο. Τώρα πάει στην ουδέτερη έδρα της Ρακόφ και θα προσπαθήσει να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα και να σπάσει την κακή παράδοση που έχει στα τελευταία ματς μακριά από τη βάση της. Στα αγωνιστικά, δεν αναφέρεται κάποια απουσία και άπαντες είναι διαθέσιμοι.
Η Ρακόφ παίρνει δύναμη μπροστά στον κόσμο της και έχει πανηγυρίσει σημαντικές νίκες. Το ίδιο θέλει να κάνει και σήμερα κόντρα στην ανώτερη, αλλά ασταθέστατη εκτός Γιαγκελόνια. Όλα τα αποτελέσματα είναι πιθανά και περιμένουμε ανοιχτό ματς με γκολ. Over 2.5.

16:00 ŁKS Łódź – Cracovia
Η Λοτζ δεν τα κατάφερε στην έδρα της Λέχια Γκντανσκ και έχασε με 3-1. Με το αποτέλεσμα αυτό, συμπλήρωσε τρεις σερί ήττες και παρέμεινε αρκετά χαμηλά στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, ξεκίνησε ιδανικά, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 9′. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη και κατέρρευσε. Μέσα σε ένα πεντάλεπτο μέχρι το 28′ έφαγε δύο απανωτά γκολ και στην επανάληψη, δέχθηκε νωρίς και το τρίτο και ουσιαστικά σφράγισε την ήττα. Σήμερα έχει δύσκολο ματς κόντρα στην ανεβασμένη Κρακόβια, ωστόσο θέλει πάση θυσία τη νίκη για να ανασάνει. Δεν υπάρχουν νέα αγωνιστικά προβλήματα. Παραμένει τιμωρημένος λόγω ντόπινγκ ο Κόλμπα (Τ, 7/0).
Η Κρακόβια δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά εν τέλει κέρδισε με 2-0 εντός τη Ζαγκλέμπιε Λούμπιν και συνέχισε το αήττητο σερί. Με το αποτέλεσμα αυτό βρίσκεται μια ανάσα από την κορυφή. Όσον αφορά στο ματς, στο πρώτο μέρος δεν είχε την κατοχή και κινδύνεψε σε 2-3 περιπτώσεις. Στην επανάληψη, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, πίεσε περισσότερο και δικαιώθηκε με δύο γκολ στο τελευταία τέταρτο. Τώρα πάει στην έδρα της νεοφώτιστης Λοτζ κι αν εκμεταλλευτεί την ανωτερότητά της και φανεί σοβαρή θα συνεχίσει τις επιτυχίες. Στα αγωνιστικά νοκ άουτ παραμένουν και δεν υπολογίζονται οι Ντάνκοβιτς (Α, 4/0), Πικ (M, 2/0) και Σίπλακ (Μ, 10/0).
Η Λοτζ τρέχει άσχημο σερί και… καίγεται για βαθμούς. Από την άλλη, η Κρακοβία βρίσκεται σαφώς σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση, είναι ανώτερη ποιοτικά και ικανή για τη νίκη. Πάμε με το μομέντουμ και το ρόστερ. Διπλό.

18:30 Wisla Krakow – Lechia Gdansk
Η Βίσλα Κρακοβίας δεν τα κατάφερε ούτε με τον νέο προπονητή και έχασε ξανά, αυτή τη φορά 2-1 στην έδρα της Σλασκ. Με το αποτέλεσμα αυτό συμπλήρωσε οκτώ σερί ήττες και δικαιωματικά βρίσκεται τελευταία στη βαθμολογία. Στα του αγώνα, ξεκίνησε ιδανικά και μόλις στο 9′ άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Μπλατσικόφσκι. Στη συνέχεια, θα μπορούσε να πετύχει κι άλλο, ωστόσο δεν το έκανε και λίγο πριν την ανάπαυλα δέχθηκε την ισοφάριση. Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε και στο τέλος πλήρωσε μια αμυντική αδράνεια. Σήμερα υποδέχεται τη Λέχια και η νίκη είναι μονόδρομος για να βγει από το τέλμα και να επιστρέψει η ηρεμία. Αμφίβολος είναι ο Νιεπσούι (Α, 12/2).
Η Λέχια Γκντασκ ήταν με τη πλάτη στον τοίχο, αλλά την προηγούμενη εβδομάδα χαμογέλασε, κερδίζοντας 3-1 εντός τη Λοτζ. Με το τρίποντο αυτό, έφτασε τους 24 βαθμούς και βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας. Όσον αφορά στο ματς, αυτό έδειχνε να στραβώνει, καθώς μόλις στο 9′ έμεινε πίσω στο σκορ. Ωστόσο, δεν πανικοβλήθηκε και μέχρι το ημίωρο έκανε την απόλυτη ανατροπή. Στην επανάληψη, πέτυχε νωρίς και το τρίτο και μέχρι το τέλος κράτησε εύκολα τη νίκη. Τώρα πάει στην έδρα της απογοητευτικής Βίσλα και θα προσπαθήσει να συνεχίσει ανάλογα για να καλύψει το χαμένο έδαφος. Συμπλήρωσε κάρτες και χάνει το ματς ο Μλαντένοβιτς (Α, 14/0). Νοκ άουτ παραμένει ο Μίχαλικ (Μ, 1/0).
Ο κατήφορος της Βίσλα Κρακοβίας δεν έχει τελειωμό, αλλά κάποια στιγμή θα επανέλθει. Σήμερα θέλει πάση θυσία τη νίκη, αλλά αντιμετωπίζει μια καλή ομάδα που βρίσκεται σε καλύτερο φεγγάρι. Ωστόσο, έχει θέματα μακριά από την έδρα της. Περιμένουμε ανοιχτό ματς με γκολ. Over 2.5.