Romania Cupa Romaniei

14:30 Metalul Buzau – Politehnica Iasi
Παίζοντας κυρίως με βασικούς έκανε μία μίνι υπέρβαση στους «32» του θεσμού αφήνοντας εκτός την Μιερκουρέα. Επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της αντιπάλου της με γκολ του Γκράγνταν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σε ένα ματς, όπου εκμεταλλεύτηκε τον συνθετικό χλοοτάπητα του γηπέδου της. Όσο για το πρωτάθλημα, βρίσκεται στη 7η θέση του 2ου ομίλου της 3ης κατηγορίας με 5-2-3 σε 10 αγωνιστικές. Επί της ουσίας δεν κινδυνεύει, αλλά ούτε διεκδικεί άνοδο με αποτέλεσμα ο προπονητής της, Βαλεντίν Σταν να έχει τη δυνατότητα να παίξει με όλα τα καλά χαρτιά του στο ματς κόντρα στην Πόλι Ιάσι. Αναμένεται, λοιπόν, να αγωνιστεί με βασικούς με τον Σταν να δηλώνει πως «βασικό μας μέλημα σε πρώτη φάση είναι να είμαστε ανταγωνιστικοί».
Ζορίστηκε, αλλά τα κατάφερε. Παίζοντας κυρίως με βασικούς κατάφερε να ξεπεράσει εκτός έδρας το εμπόδιο της Ραπίντ Βουκουρεστίου και να προκριθεί στους «16» του θεσμού. Επικράτησε με 1-0 της αντιπάλου της με γκολ-πέναλτι του Αντρέι Κριστέα και ενώ στην ίδια φάση η γηπεδούχος έμεινε και με δέκα παίκτες. Όσο για το πρωτάθλημα, η Πόλι Ιάσι προέρχεται από σπουδαίο αποτέλεσμα. Επικράτησε εντός με 2-1 της πρωταθλήτριας Κλουζ εκμεταλλευόμενη την κόπωση της από τα σερί ματς εντός και εκτός συνόρων. Βρέθηκε να χάνει στο 10′, γλίτωσε μέχρι το 42′ τρεις φορές το 2-0 και στο 45′ έφθασε στην ισοφάριση με τον Πασάλια για να έρθει στο 76′ ο Γκαγέγο να κάνει το 2-1. Στα αγωνιστικά, ο Τέχα αναμένεται να κάνει κάποιες αλλαγές, ωστόσο θα χρησιμοποιήσει σίγουρα 6 με 7 βασικούς.
Η Πόλι Ιάσι είναι το φαβορί στο ζευγάρι. Ο τεχνητός χλοοτάπητας, όμως, μπορεί να παίξει τον ρόλο του και να λειτουργήσει ευεργετικά ειδικά στο επιθετικό παιχνίδι των γηπεδούχων. Επομένως λέμε να πάμε σε γκολ επιλέγοντας σε πρώτη φάση το «over 2,25».

18:15 Sepsi OSK – Astra Giurgiu
Παίζοντας κυρίως με βασικούς επικράτησε εκτός έδρας με 4-1 της Ριπένσια Τιμισόαρα και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ρουμανίας. Η Σέπσι προηγήθηκε στο 25′ με 2-0 με γκολ των Τσάρνατ και Μπεν Μουσά. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 29′, όμως στο 32′ ο Φλόρες έκανε το 3-1 και ουσιαστικά «καθάρισε» την πρόκριση με τον Αντεμπάνγιο να διαμορφώνει στο 85′ το τελικό 4-1. Όσο για το πρωτάθλημα, γκέλαρε εντός με την ουραγό, Βολουντάρι σε ένα ματς, όπου «πέταξε» δύο βαθμούς στα… σκουπίδια χάνοντας πέναλτι στο 90+1′ με τον Βασβάρι να νικιέται από τον γκολκίπερ, Ριμνιτσεάνου. «Το Κύπελλο μας ενδιαφέρει», δήλωσε ενόψει του σημερινού ματς ο τεχνικός της Σέπσι, Σζάμπα Λάσζλο. Επί των αγωνιστικών, πάντως, θεωρείται βέβαιο πως οι γηπεδούχοι θα έχουν κάποιες αλλαγές στη σύνθεση τους.
Παίζοντας με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση της κατάφερε να ξεπεράσει εκτός έδρας το εμπόδιο της Φλατσάρα Χορέζου με 2-0 και να βρεθεί στους «16» του θεσμού. Η φιναλίστ του περσινού θεσμού κατάφερε να προηγηθεί στο 44′ με τον Γκεόργκε για να έρθει στο 83′ ο Ατζάγι να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Όσο για το πρωτάθλημα, είναι σε καλό mood προερχόμενη από δύο σερί «διπλά». Μετά το 3-2 επί της Σέπσι ακολούθησε το 2-1 στο Μποτοσάνι σε ένα ματς, όπου είδε την αντίπαλο της να έχει σωρεία χαμένων ευκαιριών και δύο δοκάρια (12′, 30′). Προηγήθηκε στο 51′ με τον Μπουντέσκου για να έρθει ο Αλιμπέκ να κάνει το 2-0 με τον Ασκόβσκι, απλά, να μειώνει στο 83′. Επί των αγωνιστικών, θεωρείται πολύ πιθανό ο Μπόγκνταν Αντόνε να προχωρήσει σε αλλαγές.
Περιμένουμε «ανοικτό» ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που έχουν δείξει καλή επιθετική συμπεριφορά στο πρωτάθλημα, αλλά ταυτόχρονα παρουσιάζουν κενά στα μετόπισθεν. Έτσι λέμε να πάμε στο «γκολ-γκολ», ενώ στο live θα κοιτάμε και το over 2,5.

21:00 FC Voluntari – Universitatea Craiova
Με ως επί το πλείστον βασικές επιλογές στην 11άδα κατάφερε να ξεπεράσει εκτός έδρας το εμπόδιο της Κονκόρντια με 3-2 και να πάρει την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου. Βρέθηκε να χάνει στο 2′, όμως κατάφερε να «γυρίσει» το ματς πριν το ημίχρονο με τους Μπενζάερ (17′) και Ακίμ (43′). Δέχθηκε το 2-2 στο 53′, όμως δεν το έβαλε κάτω… Αντέδρασε εκ νέου και με γκολ του Τίρα στο 60′ διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Όσο για το πρωτάθλημα, αγνοεί τη νίκη εδώ και 9 αγωνιστικές. Παραμένει ουραγός στη βαθμολογία προερχόμενη από το 0-0 με τη Σέπσι που έχασε πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με δεδομένα τα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, ο Ιταλός τεχνικός, Κριστιάν Μπέργκοντι τελεί υπό αμφισβήτηση με τον ίδιο να δηλώνει πως «η ερώτηση για το αν υπάρχει κίνδυνος απόλυσης του να θα πρέπει να γίνει στη διοίκηση και όχι στον ίδιο». Επί των αγωνιστικών, θεωρείται δεδομένο το ροτέισον.
Έπαιξε όσο χρειάστηκε για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ρεσίτσα και να πάρει την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ρουμανίας. Παρατάχθηκε κυρίως με αναπληρωματικούς. Σκόραρε στο 30′ με τον Νίτσου και «καθάρισε» το ματς με δεδομένο πως οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να πιέσουν. Όσο για το πρωτάθλημα, η ομάδα του Βίκτορ Πιτούρτσα μετρά σερί τριών αγώνων χωρίς νίκη με αποτέλεσμα να είναι στο -3 από την κορυφή. Προέρχεται από το 0-0 στο Κλιτσένι κόντρα στην τοπική Ακαντέμικα σε ένα ματς, όπου ήταν καλύτερη, είχε δοκάρι στο 9′ με τον Μπάλασα, ενώ φωνάζει για τρεις περιπτώσεις πέναλτι. Σύμφωνα με τα έως τώρα δεδομένα, ο κόουτς των φιλοξενούμενων, Βίκτορ Πιτούρτσα δεν έχει διάθεση για εκτεταμένο ροτέισον. Θα κάνει κάποιες αλλαγές αλλά όχι σε μεγάλη κλίμακα.
Απολύτως λογικό το σετ αποδόσεων για τον τελικό νικητή στο ζευγάρι με δεδομένο το δείγμα των δύο ομάδων τόσο στη διοργάνωση όσο και στο πρωτάθλημα. Το «διπλό» αποτελεί την πρώτη μας επιλογή, ενώ μας ενδιαφέρουν σαφέστατα και τα γκολ και δη το ασιατικό «over 2,25».