Spain Primera Division

13:00 Real Mallorca – RCD Espanyol
Πήγε στην Αλαβές και έφυγε ηττημένη με 2-0 έχοντας και πάλι φρικτά παράπονα από τη διαιτησία. Καταδικάστηκε από μία εξαιρετικά αμφισβητούμενη φάση στο 72’ λόγω VAR, το οποίο έδωσε εναντίο της τραβηγμένο από τα μαλλιά πέναλτι. Η Μαγιόρκα το αμφισβητεί βλέποντας στοχοποιηθεί από τη διαιτησία που έχει καταλογίσει εις βάρος της ήδη 5 πέναλτι σε 6 αγώνες που αναμφίβολα είναι πάρα πολλά. Στην Αλαβές έκανε ένα παιχνίδι τακτικής, με ιδιαίτερη προσοχή στην άμυνα και σποραδικές αντεπιθέσεις. Άγγιξε το γκολ στο πρώτο μέρος που είχε δοκάρι χωρίς κάτι άλλο αξιοσημείωτο. Όλα κρίθηκαν στο 72’ με το πέναλτι αφού μετά το γκολ τα παράτησε εκνευρισμένη και απογοητευμένη, με το τελικό 2-0 να διαμορφώνεται στο 86’.
Αγωνιστικά Νέα:Το «Σον Μόις» τις προηγούμενες χρονιές ήταν «κάστρο» αλλά φέτος έχει εξελιχθεί σε «σουρωτήρι», έχοντας χαθεί σε αυτό ήδη 8 πόντοι, γεγονός που προκαλεί έντονο προβληματισμό στους «μπερμεγιόνες». Μόνος αμφίβολος είναι ο Ραίγιο (Α, 4/0) τη θέση του οποίου, αν δεν τα καταφέρει, θα πάρει ο Τσίσκο Κάμπος (Α, 4/0). Στην ενδεκάδα ξανά ο ντεφορμέ Λάγο Τζούνιορ, υπεύθυνος για τα 2 από τα 5 πέναλτι που έχουν καταλογιστεί εναντίον της ομάδας του, τον οποίον και υπερασπίζεται ο κόουτς Μορένο.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ρέινα – Σάστρε, Βαλζέντ, Ραίγιο ή Κάμπος, Λούμορ – Κούμπο, Πεντράθα, Ντάνι Ροντρίγκεθ, Σάλβα Σεβίγια – Μπουντιμίρ, Λάγο Τζούνιορ
Απόδραση με τρίποντο από τη Μόσχα για τα «παπαγαλάκια» που νίκησαν την ΤΣΣΚΑ με 2-0 μετά από καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Πολύ περίεργη η συμπεριφορά της ομάδας του Γκαγιέγο, που εντός έδρας δεν βλέπετε ούτε με «κολλύριο» αλλά εκτός «βγάζει» μάτια. Κόντρα στους Ρώσους στο πρώτο ημίχρονο κινδύνεψε πολύ σοβαρά να δεχτεί γκολ αλλά οι συγκυρίες την βοήθησαν. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως σα να μπήκε άλλη ομάδα στο «ΒΕΜΠ Αρένα», όπου μετά από εξαιρετική εμφάνιση, πέτυχε γκολ στο 64’ με το Λι (έγινε ο πρώτος Κινέζος που σκοράρει σε Ευρωπαϊκό θεσμό) και στις καθυστερήσεις με τον Καμπουθάνο. Έτσι ρέφαρε τη γκέλα εντός με τη Φερενστβάρος και είναι πλέον 2η στον όμιλο της με 4 πόντους.
Αγωνιστικά Νέα:Ανάσα για τον κόουτς Γκαγιέγο η νίκη στη Ρωσία καθώς σύμφωνα με τα δημοσιεύματα είναι έτοιμος για απόλυση. Η ομάδα από τη Ρωσία πήγε κατ’ ευθείαν Μαγιόρκα για να μην επιβαρυνθεί περισσότερο. Εκτός αγώνα μένει ο τιμωρημένος Καλέρο (Α, 7/0), οι τραυματίες Φερέιρα (Ε, 4/1, για ένα μήνα), Ιτουράσπε (Μ.), Πιάτι (Μ., χιαστοί) και Νταβίδ Λόπεθ (Α., χιαστοί). Ο Καγιερί (Ε, 5/0) που αποχώρησε τραυματίας στον αγώνα με στη Ρωσία είναι εντός αποστολής αλλά αμφίβολος.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ντιέγο Λόπεθ – Χάβι Λόπεθ, Λουίς Λόπεθ, Νάλδο, Πεντρόσα – Μελένδο, Ρόκα, Βίκτορ Σάντσεθ, Βάργκας – Καμπουθάνο, Λι
Άλλο η Σεγούντα Β και η Σεγούντα όπου το «Σον Μόις» ήταν απόρθητο και άλλο η Πριμέρα. Η Μαγιόρκα είναι αδύναμη ομάδα και θα δυσκολευτεί. Η Εσπανιόλ έτσι όπως δείχνουν τα αποτελέσματά της καλύτερα να παίζει μόνο εκτός έδρας που παραμένει άχαστη. Μάλλον θα παραμείνει.

15:00 Celta de Vigo – Athletic Bilbao
Δε λέει να σηκώσει κεφάλι καθώς μετά τις απανωτές ισοπαλίες (είχε 3/4 τελευταία) πήγε στην Εϊμπάρ και έχασε με 2-0. Σε μόνιμη θέση άμυνας στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε οριακά να κάνει την πρώτη φάση στον αγώνα με ένα σουτ του Ντένις Σουάρεθ στο 35’, απέναντι σε μία Εϊμπάρ που δικαιούταν το γκολ. Η δικαιοσύνη όμως αποδόθηκε στην επανάληψη. Οι Βάσκοι έως το 60’ προηγήθηκαν με 2-0 απέναντι σε μία Θέλτα ανήμπορη να αντιδράσει. Στο φινάλε πάντως θα μπορούσε να σώσει τα προσχήματα όταν κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε τραγικά σε στυλ Πανένκα, ο Ιάγκο Άσπας. Κακή η Θέλτα για μία ακόμα φορά, έχασε απόλυτα δίκαια.
Αγωνιστικά Νέα:Υπό πίεση ο κόουτς Φραν Εσκριμπά που και αυτός αισθάνεται ότι υα ψωμιά του στη Θέλτα τελειώνουν στο πρώτο αποτέλεσμα που θα στραβώσει. Πήρε από τη διοίκηση μία παράταση ζωής αλλά οι οπαδοί είναι εναντίον του ζητώντας την απομάκρυνσή του. Ο κόουτς ετοιμάζει αλλαγές με τους Φραν Μπελτράν (Μ, 5/0) και Ραφίνια (Μ, 3/0) υποψήφιους για την αρχική ενδεκάδα, με τον δεύτερο να μην αγωνίζεται στην Εϊμπάρ. Δεν υπάρξουν αξιόλογα αγωνιστικά προβλήματα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ρουμπέν Μπλάνκο – Μάγιο, Αίντο, Αραούχο, Ολάθα – Οκάι, Ραφίνια, Μπελτράν, Λομπότκα – Ιάγκο Άσπας, Μίνα
Η Βαλένθια τέλειωσε το εντός έδρας αήττητο των 17 αγωνιστικών των Βάσκων, τους οποίους υποχρέωσε στην ήττα με 1-0. Δεν ήταν καλή η ομάδα του Γκαριτάνο ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, όπου η Βαλένθια την «έπνιξε» με το παιχνίδια της, στερώντας της την δυνατότητα να επιτεθεί με αξιώσεις. Δίκαια δέχτηκε το γκολ στο 27’ βγάζοντας το ημίχρονο χωρίς ουσιαστική συμμετοχή στον αγώνα. Στην επανάληψη βελτιώθηκε αλλά και πάλι της κόστισε υπερβολικά στο να δημιουργήσει απειλές. Θα μπορούσε πάντως να ισοφαρίσει στο δεύτερο ημίχρονο, σε διπλή φάση του Ουίλιαμς που πρώτα αποκρούστηκε από το Σίλεσεν και μετά είχε δοκάρι. Αντίστοιχα όμως θα μπορούσε να δεχτεί και δεύτερο γκολ (στην εκπνοή) από των ανώτερη Βαλένθια που την νίκησε δίκαια.
Αγωνιστικά Νέα:Οι Βάσκοι πήγαν στη Γαλικία με στόχο να προσθέσουν άλλη μία θετική εμφάνιση και να πάρουν αποτέλεσμα σε ένα γήπεδο που στις 10 τελευταίες επισκέψεις του έχουν επίδοση 6-3-1. Ο κόουτς Γκαριτάνο έχει όλο το ρόστερ διαθέσιμο εκτός του βασικότατου Γιούρι (Α, 7/0), ο οποίος τραυματίστηκε κόντρα στη Βαλένθια και θα μείνει ένα μήνα εκτός. Τη θέση του θα καλύψει ο φυσικός αντικαταστάτης του, Βαλενθιάγα (0 συμμ.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ουνάι Σιμόν – Κάπα, Ινίγκο Μαρτίνεθ, Γιεράι, Βαλενθιάγα – Ντάνι Γκαρθία, Ουνάι Λόπεθ – Μουνιαίν, Ραούλ Γκαρθία, Λαραθάμπαλ – Ουίλιαμς
Η Θέλτα «παραπατάει» και ο προπονητής της μαζεύει τα μπογαλάκια του. Η Αθλέτικ έχει ισχυρή παράδοση στο «Μπαλαίδος» και καλύτερη ομάδα. Αρκεί βέβαια να παίξει λίγο καλύτερα από ότι με τη Βαλένθια για να φύγει τουλάχιστον αήττητη.

17:00 Real Valladolid – Atlético Madrid
«Σπάει» τα κοντέρ η ομάδα από το Πουθέλα, η οποία νίκησε 2-0 στην Εσπανιόλ, σημειώνοντας το «επίτευγμα» της πρώτης νίκης της, με πάνω από ένα γκολ διαφορά, από τότε που ανέβηκε κατηγορία. Στο «Κορνεγιά» πήγε όπως ήταν λογικό με αμυντικούς προσανατολισμούς αλλά και με το μυαλό καρφωμένο στην αντεπίθεση και δικαιώθηκε απόλυτα. Απέναντι στην έντονη πίεση της Εσπανιόλ στο ξεκίνημα, αντέταξε υπομονή και αμυντική προσήλωση, με την τύχη να της χαμογελά στο 23’ που κέρδισε πέναλτι και άνοιξε το σκορ. Με ίδιο στυλ ξεκίνησε και στην επανάληψη, για να καταφέρει σε αντεπίθεση στο 65’ να κερδίσει το αριθμητικό πλεονέκτημα και στη συνέχεια με τον ίδιο τρόπο να διπλασιάσει στο φινάλε. Άξιζε τη νίκη που την έφερε στην 11η θέση στο πέρας της αγωνιστικής.
Αγωνιστικά Νέα:«Θα τους αντιμετωπίσουμε χωρίς κόμπλεξ» δηλώνουν στους «βαγισολετάνος» αναλογιζόμενοι το δύσκολο του αγώνα. Ενόψει του σημερινού αγώνα νέα απώλεια είναι αυτή του Αλκαράθ (Μ, 4/0) που θα μείνει εκτός για 3 βδομάδες, τραυματίες και οι Πόρο (Α, 5/0), Εμετέριο (Μ, 5/0), Χάβι Σάντσεθ (Α.), Λουίσμι (Μ.), Πλάθα (Ε.) ενώ για τεχνικούς λόγους κόπηκαν οι Ντε Φρούτος (Μ.) και Αγουάδο (Μ.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μάσιπ – Μογιάνο, Σαλισού, Ολίβας, Νάτσο – Βίγια, Σουάρεθ, Μίτσελ, Όσκαρ Πλάνο – Σάντρο, Γκουαρδιόλα
Επιβλητική εμφάνιση για τους «κολτσονέρος» που πέρασαν εύκολα από τη Ρωσία και την έδρα της Λοκομοτίβ, νικώντας την με 2-0. Καλύτερη και πολύ πιο επιθετική στο πρώτο μέρος, είχε την απίστευτη χαμένη ευκαιρία του Κόστα για να ανοίξει το σκορ. Στην επανάληψη έλαμψε στο άστρο του Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος μέσα σε δέκα λεπτά αφού πρώτα σκόραρε στο 48’ (σε δύο χρόνους και έγινε έτσι ο νεότερος παίκτης που σκοράρει στην ιστορία του θεσμού), στο 58’ έβγαλε μαγική πάσα, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις να σκοράρει στη συνέχεια ο Πάρτει. Το υπόλοιπο της αναμέτρησης είχε μόνο μία σπουδαία ευκαιρία των Ρώσων που εξουδετέρωσε ο Όμπλακ κρατώντας το μηδέν. Απόλυτα δίκαιη η νίκη των Ισπανών.
Αγωνιστικά Νέα:Τα ελάχιστα αγωνιστικά προβλήματα της ομάδας, εντοπίζονται στην απουσία του τραυματία Βιτόλο (Μ, 7/1). Στον αντίποδα σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα στο πρωτάθλημα, διαθέσιμος είναι ο Μοράτα (Ε, 4/1) που εξέτισε τη ποινή του στο ντέρμπι με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ουσιαστικά κατεβαίνει πάνοπλη στο Πουθέλα, με επιθετικά βέλη τους Φέλιξ, Μοράτα και Ντιέγο Κόστα στην επίθεση για να πάρει το ματς.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Όμπλακ – Τριπιέρ, Σάβιτς, Χιμένες, Λοντί – Τομάς, Κόκε, Σαούλ, Φέλιξ – Κόστα, Μοράτα
Για την Βαγιαδολίδ, η Ατλέτικο είναι ένας κακός δαίμονας που την νικά συνεχώς. Μετρά 8 σερί ήττες και λόγω της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων, φαντάζει πολύ λογικό να γίνουν 9 οι φορές. Θα πρέπει να πέσει πολύ σε αγωνιστικότητα η Ατλέτικο για να υπάρξει η έκπληξη στο ματς.

19:30 Real Sociedad – Getafe CF
Σε ένα από τα ωραιότερα ως τώρα ματς της σεζόν, η Σοσιεδάδ έχασε στην έδρα της Σεβίλλης με 3-2, παρά την καλή εμφάνιση. Η ομάδα του Αλγουαθίλ έδειξε και πάλι ποιότητα, πιστοποιώντας ότι φέτος είναι έτοιμη για σπουδαία πράγματα. Ευτύχησε στη πρώτη της φάση στο 4’ να «παγώσει» το Πιθχουάν με τον Ογιαρθάμπαλ και να αγγίξει λίγο αργότερα το 0-2. Όμως η Σεβίλλη ανέβηκε, ισοφάρισε στο 18’ και πήρε προβάδισμα στο 47’. Στη «ρωσική ρουλέτα» το ματς στη συνέχεια να εξελίσσεται σε καταιγιστικό ρυθμό, με τη Σεβίλλη τυχερότερη να κάνει στο 80’ το 3-1. Οι τσούρι ουρντίν» επανήλθαν και απάντησαν στο 87’ με τον Πόρτου, κρατώντας την αγωνία όλων αμείωτη ως το τέλος. Ίσως άξιζε την ισοπαλία.
Αγωνιστικά Νέα:Το κλίμα στη Σοσιεδάδ παρά την ήττα παραμένει αδιατάραχτο καθώς άπαντες εκτιμούν πως ότι συνέβη στη Σεβίλλη ήταν ένα ατύχημα. Δεν αναμένονται σημαντικές αλλαγές. Ίσως ο Άλεξ Ισάκ (7/1) πάρει στην επίθεση τη θέση του Ουίλιαμς (7/3). Ο πολυτιμότερος παίκτης του Σεπτεμβρίου Μαρτίν Όντεγκαρντκαι ο ταλαντούχος 22χρονος επιθετικό Ογιαρθάμπαλ θα ηγηθούν της ομάδος. Δεν υπάρχουν αξιόλογα προβλήματα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μογιά – Θαλδούα, Άριτθ, Ντιέγο Γιορέντε, Μονρεάλ – Μερίνο, Θουμπελδία, Όντεγκααρτν – Ισάκ, Ογιαρθάμπαλ, Πορτού
Το 2/2 έχει πλέον η Γκέτα που πέρασε νικηφόρα με 2-0 μέσα από τη Κράσνονταρ. Απόλυτα δίκαιη η νίκη της ομάδας του Μπορδαλάς που είχε όλα τα Ισπανικά στοιχεία στο παιχνίδι της. Ταχύτητα, πρέσινγκ και δύναμη. Έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο αδικείται κατάφορα μόνο με το ένα γκολ που σημείωσε ο Άνχελ στο 36’ καθώς είχε δοκάρι και πάμπολλες καλές φάσεις. Στην επανάληψη ανέβηκε μεν η Κράσνονταρ αλλά όχι ως του σημείου να προβληματίσει. Ήρθε το 2-0 στο 61’ πάλι με τον Άνχελ και η κόκκινη κάρτα του Τίμορ στο 80’ που προκάλεσε λίγη ανησυχία αλλά και καμία συνέπεια για την ομάδα του που έφτασε τους 6 πόντους στον όμιλο.
Αγωνιστικά Νέα:Ενόψει του σημερινού αγώνα επιστρέφουν ξεκούραστοι στην 19μελή αποστολή οι Χάιμε Μάτα (Ε, 7/3) και Χόρχε Μολίνα (Ε, 6/2) που απείχαν από το ματς στη Ρωσία. Παραμένει όμως εκτός ο τραυματίας Μάουρο Αραμπαρί (Μ, 7/0) όπως και οι επίσης τραυματίες Νντιάγιε (Ε.), Ολιβέρα (Α.), Αντούνες (Α.) και Μανόλζοβιτς (Τ.), ενώ κόπηκαν για τεχνικούς λόγους οι Μπρούνο (Α, 2/0) και Πορτίγιο (Μ, 5/0) που ήταν στην αποστολή με την Κράσνονταρ.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Νταβίδ Σόρια – Νταμιάν, Ντζενέ, Καμπρέρα, Νιόμ – Τζέισον Μαξίμοβιτς, Φαχρ, Κουκουρέγια – Μολίνα, Μάτα
Η Σοσιεδάδ είναι από τις ομάδες που παίζουν το πιο ωραίο ποδόσφαιρο στη κατηγορία. Προσωπικά δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό να έχει. Η Χετάφε θα παρατάξει την δύναμή της, την αμυντική της γραμμή που ελπίζει να ανταποκριθεί και ότι κλέψει. Εκτιμώ θα λυγίσει.

22:00 FC Barcelona – Sevilla FC
Παρόντος του Μέσι, η «Μπάρτσα» έστω και δύσκολα έκαμψε στο «Καμπ Νόου» την αντίσταση της Ίντερ, νικώντας την με 2-1. Το ματς για τους Καταλανούς άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς καθώς μόλις στο 3’ έγινε το 0-1. Ως το ημίχρονο και μετά από μετριότατη εμφάνιση, οι Γκριεζμάν, Μέσι και Άρτουρ αστόχησαν από πλεονεκτικές θέσεις, με τους Ιταλούς όμως πιο επικίνδυνους να τρακάρουν στον Στέγκεν. Στην επανάληψη όμως ανέλαβε ο Σουάρες να σώσει την ομάδα του, ο οποίος αφού όπου πρώτα ισοφάρισε με ένα εκπληκτικό σουτ στο 58’ έδωσε τη νίκη στο 84’ μετά από ασίστ του Μέσι. Η Μπαρτσελόνα που άλλοτε τέτοια ματς τα είχε για πλάκα, δεν ικανοποίησε. Υπό πίεση ο Βαλβέρδε που προφανώς και αυτός έμαθε ότι η ομάδα του κουβεντιάζει με το Γκαγιάρδο της Ρίβερ Πλέιτ.
Αγωνιστικά Νέα:Φαίνεται πάντως ότι ο κόουτς έχει χάσει και την υποστήριξη του Μέσι, που έριξε μπηχτές ότι δεν γίνεται σωστή προπόνηση. «Κουβάρια» σήμερα η άμυνα διότι εκτός αγώνα είναι ο τιμωρημένος Λενγκλέ (Α, 7/0), τραυματίας ο Φιρπό (Α, 4/1) και ο Ουμτιτί (Α, εκτός για ένα μήνα), οπότε θα έχουμε το πειραματικό σχήμα που δεν έχει παίξει ούτε σε φιλικά, με τον άπειρο Τομπίδο στα σέντερ μαζί με τον Πικέ, τον Σέρτζι Ρομπέρτο δεξιά και τον Σεμέδο αριστερά. Εντός αποστολής οι Άλμπα (Α, 4/1), Φατί (Ε, 5/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Στέγκεν – Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Τομπίδο, Σεμέδο – Άρτουρ, Μπούσκετς, Ντε Γιόγκ – Μέσι, Σουάρες, Γκριεζμάν
Έκανε το 2/2 στον όμιλο του Γιουρόπα και πάει με καλή ψυχολογία στο ντέρμπι. Υποδέχτηκε τους Κύπριους του ΑΠΕΟΛ και νίκησε πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό 1-0. Ο Λοπετέγκι κατέβασε την ομάδα αλλαγμένη κατά τα 10/11, θέλοντας να προφυλάξει από κούραση και τραυματισμούς όλους τους βασικούς του αλλά και να δει τις ρεζέρβες του που τα πήγαν καλά. Ο αγώνας εξελίχθηκε ως ένας επιθετικός μονόλογος των Ισπανών που άνοιξαν το σκορ στο 17’ με τον Τσιτσαρίτο. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, οι Κύπριοι συνέχισαν να παίζουν «ταμπούρι» και οι Ισπανοί να επιτίθενται αλλά χωρίς αποτέλεσμα παρά την σωρεία χαμένων ευκαιριών που είχαν. Προφανώς απόλυτα δίκαιο το αποτέλεσμα αλλά όχι και το σκορ.
Αγωνιστικά Νέα:Και τώρα έφτασε η ώρα για την επιστροφή του κόουτς Λοπετέγκι στο «Κάμπ Νόου», στο οποίο πριν ενάμιση χρόνο ξεφτιλίστηκε αυτός και η Ρεάλ χάνοντας 5-1, με συνέπεια να απολυθεί. Πολλών ειδών απαντήσεις θέλει να δώσει σήμερα ο κόουτς, που πήγε στην Καταλονία με 21μελή αποστολή. Από αυτήν απουσιάζει ο τραυματίας Σ.Γκόμεθ (Α.), για τεχνικούς λόγους οι Χιλ (Ε, 1/0), Νταμπούρ (Ε.) αλλά επιστρέφει ο Καρίσο (Α, 5/0), συνεπώς δεν υπάρχει το παραμικρό αγωνιστικό πρόβλημα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Βασλίκ – Χεσούς Νάβας, Ντιέγο Κάρλος, Κουντέ, Ρεγκίλον – Τζοάν Χορδάν, Φερνάντο, Έβερ Μπανέγα – Οκάμπος, Ντε Γιονκ, Τόρες
Η Μπαρτσελόνα φτάνει στο ματς με μεγαλύτερη κούραση (3ο ματς σε 8 μέρες) σε σχέση με τη Σεβίλλη που έπαιξε με τις ρεζέρβες αλλά και με πειραματική άμυνα. Δεν πείθει γενικώς η Μπάρτσα σε σχέση με τη Σεβίλλη, που αν εξαιρέσουμε το ματς με τη Ρεάλ, αρέσει. Πρόβλημα πάντως η τραγική της προϊστορία στο Καμπ Νόου.