Spain Segunda Division

13:00 CF Fuenlabrada – Sporting Gijón
Υπέστη στη Νουμάνθια την ήττα με 1-0 που ήταν μόλις η 2η στο πρωτάθλημα σε 8 αγώνες. Η ήττα μπορεί εν μέρει να οφείλεται στο εκτεταμένο rotation που έκανε ο κόουτς Μέρε, ο οποίος άλλαξε τα 8/11 της βασικής του ενδεκάδας. Διάλεξε να παίξει «ταμπούρι», με τους παίκτες όλους πίσω από τη μπάλα να καλύπτουν κάθε σπιθαμή του χώρου τους, πρεσάροντας όποιον Νουμαντίνο πλησιάσει κοντά τους και ταυτόχρονα να έχουν το νου τους σε κάποιο κλέψιμο για να βγουν γρήγορα στη κόντρα. Το σύστημα αυτό όμως απέδωσε μέχρι το 42΄που άνοιξε το σκορ εις βάρος της. Στην επανάληψη αν και κέρδισε μόλις στο 57’ το αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί. Έμπειρη η Νουμάνθια, κλείδωσε τα πάντα πίσω, επιτρέποντας μακρινά σουτ που αποκρούστηκαν. Δίκαια έχασε.
Αγωνιστικά Νέα:«Έρχεται η ιστορική Σπόρτινγκ. Είδαμε τις προάλλες τις δυνατότητες που έχει στο σκοράρισμα παρά τα θρυλούμενα. Εμείς δεν θα αλλάξουμε το στυλ μας» ανέφερε ο κόουτς Μέρε. Το rotation με τις πολλές αλλαγές αλλοίωσαν αρκετά την ομάδα στο τελευταίο ματς, συνεπώς σήμερα ο κόουτς θα κατεβάσει μία πολύ πιο ορθολογική ενδεκάδα. Νέα αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν καθώς παραμένει τραυματίας και εκτός ο Έκτορ Ερνάντεθ (Ε, 18/4 στη Μαχαδαόντα) και ο Α.Φερνάντεθ (Ε.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μπιέλ Ρίμπας – Ιρίμπας, Χουάνμα, Πριέτο, Γκλαουντέρ – Φράιλε, Κριστομπάλ – Κλαβερία, Ράντι, Φραν – Τζέισον
«Ξεμπούκωσε» εις βάρος της Αλμερία την οποία νίκησε εντός έδρας με 4-2. Τέσσερα γκολ για τελευταία φορά σε αγώνα πρωταθλήματος η Χιχόν είχε σημειώσει το Μάρτιο του 2018 επί της Λεονέσα, με τη διαφορά ότι τότε πέτυχε τα τρία στο δεύτερο ημίχρονο ενώ τώρα όλα στο πρώτο. Απίθανα πράγματα στο «Μολινόν» με τη Χιχόν να έχει 100% ευστοχία στις 4 τελικές που είχε στο ματς. Όπως είναι λογικό με το σκορ 4-1 στο πρώτο ημίχρονο ήταν αδύνατον να μη κερδίσει την Αλμερία που απλά μείωσε στο δεύτερο μέρος. Οι Βαγιέντε στο 7’, Μπαμίν στο 14’ και Αίτορ Γκαρθία στο 39’ και 45’ οι σκόρερς της μεγάλης νίκης των Σπορτιγκίστας.
Αγωνιστικά Νέα:Η νίκη με την εξαιρετική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου σίγασε τα μίση και τα πάθη της εξέδρας εναντίον του κόουτς Χοσέ Αλμπέρτο που πήρε παράταση ζωής. Ο Χάβι Φουέγο (Μ, 7/0) που ένοιωθε ενοχλήσεις τις ξεπέρασε μπήκε αποστολή, συνεπώς η Χιχόν ταξίδεψε χτες το απόγευμα πανστρατιά για Μαδρίτη. Στο πλευρό της στον αγώνα θα έχει περί τους 600 «ροχιμπλάνκος».
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μαρίνιο – Μολινέρο, Μπαμπίν, Λόπεθ, Πέρεθ – Καρμόνα, Νάτσο Μέντεθ, Τραβέρ – Μ.Γκαρθία, Α.Γκαρθία,, Ντούρτζεβιτς
Θα έχει συνέχεια στις εμφανίσεις της η Χιχόν μέσα στη δύσκολη «Φουένλα» ή θα δούμε πάλι το έκτρωμα του Σεπτεμβρίου; Το ερώτημα θα βρει απάντηση με αγωνία για όποιον ποντάρει στον αγώνα. Εγώ θα προτιμήσω να το μάθω αναίμακτα, απλά βλέποντας τον αγώνα.

17:00 Real Oviedo – CD Numancia
Με καθυστέρηση σχεδόν δύο μηνών ήρθαν τα πρώτα χαμόγελα στην Οβιέδο, που πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την Τενερίφε. Ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη αλλά και στο πρωτάθλημα, απόρροια της αγωνιστικότητας της αλλά και της ανοχής του διαιτητή. Ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη φάση του αγώνα στο 25’, όταν ο Μπάρθενας που εκμεταλλεύτηκε την κακή εκτίμηση του τελευταίου αμυντικού, εφόρμησε και σκόραρε. Στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης, η Οβιέδο έσπασε τα νεύρα όλων με τις καθυστερήσεις της, εκτός του διαιτητή που έδειξε τεράστια ανοχή. Οργανώθηκε παράλληλα σε μαζική άμυνα, καθαρίζοντας εύκολα ή δύσκολα κάθε δύσκολη στιγμή στα καρέ της.
Αγωνιστικά Νέα:Ανακουφισμένη με τη πρώτη νίκη αλλά όχι απαλλαγμένη από το άγχος των βαθμών, υποδέχεται την Νουμάνθια απέναντι στην οποία όπως δήλωσαν, «έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε μία νέα αρχή στο πρωτάθλημα». Υποχρεωτικά θα υπάρξουν αλλαγές λόγω των σερί αγώνων αλλά όχι πολλές. Εκτός μάχης παραμένει ο τραυματίας Γιοχάνεσον (Α, 5/0) και ο Λούκας Αχιχάδο (Α, 2/0) λόγω ίωσης.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Σαμπέν – Μόσα, Κ.Φερνάντεθ, Κρίστιαν, Σανγκαλί – Τεχέρα, Μπερχόν, Κορτίνα, Μπάρθενας – Ορτούνιο, Ράμος
Έχει χτίσει αξιόλογο αήττητο 7 αγωνιστικών μετά και την τελευταία νίκη της εντός έδρας επί της Φουενλαμπράδα με 1-0. Κατάφερε να γίνει μόλις η 2η ομάδα από τις 8 που αντιμετώπισαν την φετινή έκπληξη ως τώρα Φουενλαμπράδα και να την νικήσει, έχοντας θετικό αλλά και αρνητικό πρωταγωνιστή ταυτόχρονα το Κούρο Σάντσεθ. Λίγο ποδόσφαιρο στο πρώτο μέρος, με την Φουένλα να παίζει «ταμπούρι» και τη Νουμάνθια να ψάχνει την «κλειδαρότρυπα» για να μπει. Αυτή βρέθηκε στο 42’ με τον Σάντσεθ να ανοίγει το σκορ με έξυπνο τρόπο. Ο ίδιος παίκτης όμως στο 57’ αντίκρισε κόκκινη κάρτα, φέρνοντας άγχος την ομάδα του στη συνέχεια. Καθότι ειδική όμως σε επικίνδυνες αποστολές και με τον πορτιέρο Ντάνι Μπάριο ανίκητο όποτε χρειάστηκε, κράτησε την πολύτιμη νίκη ως το τέλος.
Αγωνιστικά Νέα:Η Νουμάνθια ταξίδεψε στο Οβιέδο όχι μόνο για να διατηρήσει το αήττητο αλλά και να πετύχει την πρώτη της νίκη εκτός έδρας για φέτος. Εκτός αποστολής έμεινε ο Κούρο Σάντεθ (Μ, 8/2) λόγω της αποβολής του στο προηγούμενο ματς ενώ παραμένουν σταθερά εκτός οι τραυματίες Αντμόνιο (Α, 32/1 στην Ουνιονίστας Σαλαμάνκα) και Νέστορ Άλμπιαχ (Μ, 10/2 στη Μπανταλόνα).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-2-3-1): Μπάριο – Ντέρικ, Ε.Ερνάντεθ, Κ.Γκουτιέρεθ, Καστεγιάνο – Λέδες, Νάτσο – Ματέου, Εσκασί, Νόχα – Ιγκίνιο
Η Οβιέδο έχει μπει στην δύνη της τελευταίας θέσης που λειτουργεί σα μαγνήτης. Θα πρέπει να κάνει πορεία πρωταθλητισμού για ένα διάστημα για να ξεφύγει. Η Νουμάνθια είναι χωρίς άγχος, με αήττητο σερί και πάντα επικίνδυνη. Αποχή.

17:00 Real Zaragoza – Cádiz CF
Πρωταγωνίστησε σε ένα ακόμα ματς θρίλερ, στο οποίο παραχώρησε το 2-2 στη Μάλαγα. Στο «Ρομαρέδα» έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, η κάθε μία από τις ομάδες θα μπορούσε να κερδίσει αλλά και να χάσει. Υποτίθεται ότι η Σαραγόσα θα είχε μάθει από τα λάθη τα με την Οβιέδο αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε. Κλασική η έναρξη της στον αγώνα, με το να δέχεται γκολ από τα αποδυτήρια στο 3’. Πήρε ωστόσο τη κατοχή πίεσε και ισοφάρισε στο 42’. Στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος με τη Σαραγόσα να έχει τη μπάλα αλλά να αδυνατεί στα τελευταία μέτρα να κάνει ευκαιρία. Αλλά ως συνήθως, ήρθε το «τσαφ» της άμυνας της στο 90’ και 1-2. Τρέλα και αγανάχτηση στην εξέδρα αλλά απρόσμενα ήρθε το 2-2 στο επόμενο λεπτό με τον Γκούτι. Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Στην 19μελή λίστα του κόουτς Βίκτορ Φερνάντεθ, επιστρέφει ο Κάρλος Βιγκαράι (Α, 6/1) και ο Ιγκμπεκέμε (Μ, 3/0) που αποθεραπευτήκαν ενώ το παρών δίνει και ο Καγκάουα (Μ, 7/2) που ξεπέρασε την ίωσή του. Στον αντίποδα κόπηκε ο Ντελμάς (Α, 3/0) και ο Ντάνι Λασούρε (Α, 4/0) λόγω ίωσης. Μόνο ο αρχηγός της ομάδας Θαπατέρ (Μ.) παραμένει τραυματίας συνεπώς δεν υπάρχει το παραμικρό αγωνιστικό πρόβλημα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Άλβαρεθ – Βιγκαράι, Ατιένθα, Γκρίπο, Νιέτο – Ρος, Εγκουάρας, Γκούτι, Καγκάουα – Λουίς Σουάρεθ, Ντουαμένα
Μετά την Αλμερία εκτός, «καθάρισε» εντός την Ουέσκα με 1-0, αποκτώντας προβάδισμα απέναντι σε ένα ακόμα διεκδικητή της ανόδου. Στο «Καράνθα» εμφανίστηκε η κλασική Κάντιθ, μία ομάδα συμπαγής και σταθερή και ταυτόχρονα ικανότητα στο να εκμεταλλευτεί και το παραμικρό αντίπαλο λάθος. Απέναντι στην υπομονή και την οργάνωση της Ουέσκα, παρέταξε τη δύναμη και την ταχύτητα έτοιμη ανά πάσα στιγμή να επιτεθεί. Καλύτερη στο πρώτο μέρος η Ουέσκα αλλά όχι ικανή να παραβιάσει την εστία της. Η ευκαιρία της Κάντιθ δόθηκε στο 55’ σε αντεπίθεση καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ με το Λοθάνο. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης διέθετε την εμπειρία αλλά και τον πορτιέρο Θιφουέντες κέρβερο όποτε χρειάστηκε.
Αγωνιστικά Νέα:Από την 19μελή αποστολή που πήγε στη Σαραγόσα απουσιάζει ο Κερόλ (Ε, 3/0), ο Σέρχιο Σάντσεθ (Α, 1/0), ο Ρινέρ (Α), ο Κάρλος Ακαπό (Α, 13/0 Ουέσκα, πέρυσι), ο Χοσέ Χουράδο (Μ, 9/1 στη Γιατάι πέρυσι). Εμφανίζεται σε αυτήν ο Αργεντινός αμυντικός Μάρκος Λόπεθ (5/0) που εξέτισε την ποινή του αλλά και ο Έδου Ράμος (Μ, 24/1 πέρυσι) απών τον τελευταίο ενάμιση μήνα.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-5-1): Θιφουέντες – Ίθα Καρσελέν, Φάλι, Εσπίνο, Καλά – Μάρι, Σάλβι, Περέα, Α.Φερνάντεθ, Χοσέ Μάρι – Λοθάνο
Πολύ σπουδαία αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες που δείχνουν πως θα παλέψουν για την άνοδο. Η Σαραγόσα ως τώρα δεν έχει σχέση με το περυσινό «καρκίνωμα» ενώ η Κάντιθ παρουσιάζεται πολύ πιο ώριμη και δυνατή ως ομάδα. Βολεύει το αμυντικό στυλ της Κάντθ, η εξαιρετικά πιθανή ισοπαλία.

19:30 Deportivo La Coruña – UD Almería
Μετά τις 4 σερί ισοπαλίες ήρθε η ήττα στη Τζιρόνα με 3-1 που την έφερε στο πέρας της αγωνιστικής, στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Ανκέλα έχασε το ματς λόγω της μέτριας απόδοσής της στο πρώτο ημίχρονο όπου δέχτηκε τα δύο από τα τρία γκολ. Εξαιρετική όμως στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε τη Τζιρόνα, δημιούργησε ατελείωτες ευκαιρίες καταφέρνοντας όμως μόνο να μειώσει στο 66’ με τον Μπόρχα Βάγιε. Όταν πια ρίσκαρε υπερβολικά για να βρει την ισοφάριση δέχτηκε το 3-1 στο 83’. Για πρώτη φορά όμως με το σκορ καθαρά εις βάρος της, έδειξε αγωνιστικότητα ως το τέλος, χάνοντας συνεχώς ευκαιρίες. Άξιζε κάτι καλύτερο λόγω της εμφάνισης της στο δεύτερο ημίχρονο.
Αγωνιστικά Νέα:Με το ενάμιση πόδι εκτός ομάδας είναι ο Ανκέλα. Θα πάρει παράταση ζωής μόνο με νίκη αλλά στην επόμενη στραβή θα απολυθεί, με την ομάδα ήδη να ψάχνει το πρόσωπο που θα τον αντικαταστήσει. Συνεπώς θέμα χρόνου η αντικατάστασή του. Έφτασε 8 αγωνιστικές χωρίς νίκη (0-4-4) με συνέπεια να έχει βρεθεί προτελευταία, με τους οπαδούς της να αυτοσαρκάζονται λέγοντας «προσεχώς τελευταίοι». Με την εθνική νέων ο Μογιέχο (Ε, 6/2), παραμένουν τραυματίες οι Κονέ (Ε, 6/2), Σομά (Α, 2/0), Νταβίδ Σιμόν (Α, 3/0).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-1-4-1): Χιμένεθ – Μπόβεδα, Λαμπρόπουλος, Μοντέρο, Σάλβα Ρουίθ – Μπεργαντίνιος – Σιμπασάκι, Γκόμεθ, Γκαλάν, Ακέτσε – Σάντος
Πήγε στην Αστούρια και διαλύθηκε απρόσμενα από τη Χιχόν με 4-2 σε ένα ματς στο οποίο οφείλει να ξεχάσει αμέσως το πρώτο της ημίχρονο. Αναζητούνται γραπτά «μνημεία» του παρελθόντος για να βρεθεί κάτι παρόμοιο στην Αλμερία. Δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει το δυνατό ξεκίνημα της Χιχόν που ως το 14’ ήταν μπροστά με 2-0. Μπόρεσε όμως να μειώσει στο 23’ με τον Πέτροβιτς όταν η Χιχόν έπαθε ένα πρόσκαιρο μπλακ άουτ, αλλά πριν το ημίχρονο δέχτηκε και άλλα δύο γκολ και ουσιαστικά έχασε το ματς. Στην επανάληψη που οι γηπεδούχοι απλά έπαιζαν για να περάσει ο χρόνος μείωσε περαιτέρω με τον Μάρας στο 67’ κα έφυγε με προορισμό τη Γαλικία και τη Ντέπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Πριν πάνε στην Αστούρια για να αντιμετωπίσουν τη Χιχόν, οι «Ιντάλικος» δήλωσαν πως έμαθαν από τα λάθη τους κόντρα στη Κάντιθ. Το θέμα είναι ότι στη Χιχόν έκαναν τα πολλαπλά και χειρότερα γεγονός που δημιούργησε έντονο προβληματισμό και χαμηλωμένα κεφάλια. Τουλάχιστον δεν υπάρχει επιπλέον κούραση από ταξίδι αφού μετά το ματς όλο το ρόστερ πήγε Γαλικία όπου και προετοιμάστηκε για τον αγώνα. Δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-2-3-1): Ρενέ – Ρομέρα, Οουόνα, Μάρας, Μάρτος – Αγούθα, Πέτροβιτς – Οθ, Σέκου, Κόρπας – Λάθο
Στο «10σφαιρο» πιστόλι του κόουτς Ανκέλα, έμεινε η 10η «σφαίρα». Η σφαίρα αυτή είτε πετυχαίνει σήμερα το στόχο της ή απολύεται την 10η αγωνιστική. Τόσο απλά. Απέναντί του είναι η φιλόδοξη Αλμερία που έρχεται από συντριβή την οποία πολύ δύσκολο να ξανά πάθει στο καπάκι. Θα μείνουμε θεατές διότι η Ντέπορ μας έχει πικράνει ως τώρα.

21:00 SD Huesca – Málaga CF
Μετά τις δύο σερί νίκες ήρθε η ήττα στο «Ραμόν ντε Καράνθα» από την Κάντιθ με 1-0. Περισσότερη κατοχή, τελικές και κόρνερ αλλά η στατιστική αν δεν σκοράρεις πάει άχρηστη, ιδίως όταν απέναντί σου είναι η Κάντιθ, μία ομάδα δεν συγχωρεί το παραμικρό λάθος. Καλύτερη στα σημεία η ομάδα του Μίτσελ στο πρώτο μέρος πήρε την κατοχή αλλά της ήταν δύσκολο να δημιουργήσει φάσεις. Στην επανάληψη δέχτηκε το γκολ στο 55’ σε αντεπίθεση, στην πρώτη φορά που η άμυνάς της βρέθηκε ακάλυπτη. Όσο και αν προσπάθησε στη συνέχεια ήταν αδύνατο να διασπάσει την άριστα οργανωμένη άμυνα της Κάντιθ αλλά και τον ανίκητο τερματοφύλακά της.
Αγωνιστικά Νέα:Ενόψει του σημερινού αγώνα θα συνεχιστεί το rotation που έχει αρχίσει ο κόουτς Μίτσελ. Ο Φερέιρο (Μ, 7/0) που δεν έπαιξε με Κάντιθ και ο Μοσκέρα (Μ, 9/0) που αγωνίστηκε 20 λεπτά, μάλλον θα πάρουν θέση βασικού. Όχι όμως και ο Πορτογάλος Λουιζίνιο (Α, 8/0) που έφτασε στο όριο καρτών. Ήταν τραυματίες και παραμένουν αμφίβολοι οι Ράμπα (Ε, 5/2), Εσκρίστε (Ε, 6/0), Σεοάνε (Μ, 4/0), Ντατκόβιτς (Α, 1/0) και Ντουκουρέ (Μ.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Άλβαρο Φερνάντες – Μιγκελόν, Πουλίδο, Σα, Γκαλάν – Εουγκένι, Ρίκο, Μοσκέρα – Φερείρο, Σ.Γκόμεθ – Οκαζάκι
Στάθηκε άξια μέσα στη Σαραγόσα και απέσπασε δίκαια το 2-2, χάνοντας τη νίκη στο τελευταίο λεπτό. Πέτυχε το ιδανικό ξεκίνημα στον αγώνα ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3’ με τον Σαντίκου. Υποχρεωτικά στη συνέχεια οπισθοχώρησε διότι η Σαραγόσα αυτομάτων άρχισε να πιέζει με την ισοφάριση να έρχεται δίκαια στο 42’. Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο μέρος με τη Σαραγόσα να προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα της αλλά να μην το καταφέρνει. Αν δεν υπήρχε το VAR θα είχε προηγηθεί με τον Αντριάν αλλά στο 90’ πήρε το προβάδισμα με τον Λομπάν πιστεύοντας ότι πήρε και τη νίκη. Αναπάντεχα όμως στο επόμενο λεπτό δέχτηκε την ισοφάριση, μένοντας παράλληλα 19η στη βαθμολογία στο πέρας της αγωνιστικής. Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Παρά τον δεύτερο σερί αγώνα εκτός έδρας η ομάδα δεν επιφορτίστηκε με επιπλέον κούραση διότι μετά το ματς με την Σαραγόσα πήγε κατ’ ευθείαν για Ουέσκα. Σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα, επανέρχεται στην άμυνα ο Θιφουέντες (Α, 7/1) αλλά βγαίνει εκτός ο τραυματίας Κάσας (Α, 2/0). Δεν έχουν ακολουθήσει την αποστολή οι τραυματίες Ντάνι Πατσέκο (Μ., 4/0) και Βαγιέχο (Ε, 5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μουνίρ – Κίφου, Ντ.Γκονθάλεθ, Βιγιανουέβα, Ερνάντεθ – Χουάνπι, Ρενάτο, Χουανκάρ, Μπαρέ – Αντριάν, Σαντίκου
Δύσκολη η αποστολή σήμερα της Μάλαγα μέσα σε μία έδρα που μετρά 3/4 νίκες. Όμως και οι δύο ομάδες έχουν φορτιστεί με κούραση από τους συνεχόμενους αγώνες, που σημαίνει ότι οι αλλαγές που θα γίνουν, ενδεχομένως αλλοιώσουν τα χαρακτηριστικά τους. Προβάδισμα ο άσος αλλά με κάλυψη.

21:30 Racing Santander – Girona FC
Κατάφερε και έχτισε σερί 4 αγωνιστικών χωρίς ήττα (1-3-0), μετά και το 0-0 που απέσπασε μέσα στην έδρα της Αλμπαθέτε. Η ομάδα του Ιβάν Ανία αποδείχτηκε σκληρός αντίπαλος για την εμπειρότερη Αλμπαθέτε. Η Ράθινγκ στριμώχτηκε κυρίως στο πρώτο μέρος, με τις φάσεις να παίζουν συνήθως μπροστά στην εστία της, ενώ από πλευράς της είχε μία πολύ καλή στιγμή με τον Μαρόνγκ. Στο δεύτερο ημίχρονο συμμετείχε πιο ενεργά σε μία αναμέτρηση με ρυθμό, ένταση και αρκετές χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν, για να σημειωθεί τέρμα. Ως κατάκτηση από ένα πόντο για τις δύο ομάδες ήταν δίκαιη η εξέλιξη, το ότι έμειναν όμως χωρίς σκορ ήταν άδικο.
Αγωνιστικά Νέα:Απέναντι στην ομάδα με το μεγαλύτερο μπάτζετ στη κατηγορία, ο κόουτς Ανία έχει το πρόβλημα με τον αρχισκόρερ της ομάδας Γιοντά (Μ, 8/4) που είναι αμφίβολος. Οι Φιγκέρας (Α, 6/0), Κιτόκο (Μ, 4/0), Τορίμπιο (Μ, 1/0), ήταν τραυματίες και έκαναν μειωμένη προπόνηση, με τους δύο πρώτους να μάλλον να προλαβαίνουν την αναμέτρηση, ενώ παραμένει εκτός (για 2-3 μήνες) ο Μινέρο (Α, 3/0) και ο Άντερ (Ε, 26/10 πέρυσι, με χιαστούς).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Λούκα Ζιντάν – Μπουνουέλ, Ολαορτούα, Αλέξις, Μόι Ντεγλάδο –Ιντάλγο, Ένθο, Κιτοκό, Λομπάρδο – Νούχα, Σεχούδο
Μετά την ήττα στην Ουέσκα υποδέχτηκε την Λα Κορούνια ξεπερνώντας την αντίστασή της δύσκολα παρά το τελικό 3-1. Το αήττητο στο «Μοντιλίβι», στο οποίο ήδη έχει επίδοση 4-1-0, διατηρήθηκε λόγω του πολύ καλού πρώτου ημιχρόνου που έκανε, στο οποίο σημείωσε δύο γκολ με τους Γκαρθία και Γκαούλ στο 24’ και 38’ αντίστοιχα. Αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη, πολύ μέτρια η Τζιρόνα, με την Ντέπορ να ανεβάζει απόδοση, να πιέζει και να μειώνει στο 66’ και να απειλεί με ισοφάριση στη συνέχεια. Όταν πια το ματς από πλευράς Λα Κορούνια είχε ανοίξει παντελώς, βρήκε την ευκαιρία σε αντεπίθεση στο 83’ να διαμορφώσει το 3-1 με τον Στουάνι.
Αγωνιστικά Νέα:Στόχος σήμερα η πρώτη νίκη εκτός έδρας. «Στη Σανταντέρ είμαστε υποχρεωμένοι να δείξουμε την καλύτερη μας έκδοση ως ομάδα. Η επιτυχία είναι απαραίτητη. Και αυτή η Κυριακή είναι η καλύτερη στιγμή για να το κάνουμε γιατί η νίκη εναντίον της Ντέπορ έχει αυξήσει την αυτοεκτίμηση μας» ανέφερε ο κόουτς Ονθουέ. Εκτός έμεινε ο τραυματίας Σάμουελ Σάιθ (Μ, 7/0) και ο βασικότατος αμυντικός Πάμπλο Μαφέο (7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Χουάν Κάρλος – Καλαβέρα, Αλκαλά, Ραμάλχο, Μοχίκα – Γκρανέλ, Γκουμπάου, Μπόρχα Γκαρθία, Γκαγιάρ – Σάντσεθ, Στουάνι
Η κακή εκτός έδρας Τζιρόνα, πάει φιλόδοξη για την πρώτη της νίκη μέσα σε μία έδρα που δεν αποτελεί για αυτήν φόβητρο. Αν παρουσιαστεί σοβαρή δεν έχει να φοβηθεί κάτι από τη Ράθινγκ, παρόλο που η γηπεδούχος έχτισε αήττητο σερί 4 αγωνιστικών. Η αξιόλογη απόδοση στο διπλό αξίζει το ρίσκο.