Italy Serie B

16:00 Cremonese – Cittadella
Πολύ σημαντική νίκη με 1-0 επί της φορμαρισμένης Άσκολι στο “Τζοβάνι Τζίνι”. Η αναμέτρηση κρίθηκε με γκολ του Σόντιμο στο 20ό λεπτό. Πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ραστέλι, είχε σημαντικές ευκαιρίες και για δεύτερο τέρμα. Δέχθηκε πίεση στο πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου αλλά στα τελευταία λεπτά διαχειρίστηκε έξυπνα το προβάδισμα. Τέτοια αποτελέσματα προσφέρουν βαθμούς αλλά και ψυχολογία και καλείται να παρουσιάσει ανάλογη αγωνιστική εικόνα και στους εκτός έδρας αγώνες. Ο Ιταλός τεχνικός επαναλαμβάνει ότι ο χρόνος δουλεύει υπέρ της ομάδας του και προσθέτει πως δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια στη Serie B. Έχει πάντως χτίσει θετική παράδοση κόντρα στην Τσιταντέλα και αισιοδοξεί ότι μπορεί να υπάρξει συνέχεια σήμερα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο βασικός τερματοφύλακας Αγκάτσι (5/0), οι κεντρικοί αμυντικοί Κλέιτον (6/0), Τερανόβα (0/0), ο μέσος Γκούσταφσον (0/0) και ο επιθετικός Πίκολο (1/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Κίνγκσλεϊ (1/0) και λογικά θα χρησιμοποιηθεί έστω και ως αλλαγή. Μία θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικεί ο επιθετικός Τσόφανι (6/0). Ο Ραστέλι σκέφτεται σοβαρά να αφήσει σήμερα το 3-5-2 για το 4-3-1-2.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Ραβάλια – Μόγκος, Καράτσολο, Μπιανκέτι, Μιλιόρε – Αρίνι, Καστανιέτι, Ντέλι – Σόντιμο – Τσεράβολο, Παλόμπι.
Το γυρίζει! Άφησε γρήγορα πίσω τις δύο σερί ήττες στο ξεκίνημα και πλέον χτίζει σερί. Το περασμένο Σάββατο επικράτησε 1-0 της Γιούβε Στάμπια στο “Ρομέο Μέντι” χάρη σε γκολ του Ντιαό στο 64ο λεπτό. Τέταρτο φετινό γκολ από τον Ιταλό επιθετικό που φέτος έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη του Βεντουράτο και το μόνο που θα πρέπει να προσέξει είναι τα νεύρα του, διότι έχει ήδη δεχθεί 4 κίτρινες κάρτες. Για να έρθει βέβαια η νίκη χρειάστηκε και η αστοχία της αντιπάλου σε αρκετές περιπτώσεις αλλά ουδείς έκρυψε ότι η Τσιταντέλα θέλει πολλή δουλειά ακόμα. Δεύτερη σερί νίκη, τρίτη στην τελευταία τετράδα αγώνων, οπότε και ηττήθηκε μόνο από την ισχυρή Έμπολι στο “Κάρλο Καστελάνι”. Ο Ιταλοαυστραλός τεχνικός νιώθει περήφανος που κάποιοι συγκρίνουν την Τσιταντέλα με την Αταλάντα και εξηγεί πως στόχος της ομάδας του είναι να διαπρέψει με χαμηλό μπάτζετ και να αναδείξει ποδοσφαιριστές.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Φράρε (1/0), ο αριστερός μπακ Ρίτσο (0/0), ο μέσος Ντ Όυρσό (1/0), και ο επιθετικός Ντε Μάρκι (5/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Γκαρτζούλο (2/0). Ο Ντιαό (6/4) έχει σηκώσει σχεδόν μόνος του το επιθετικό βάρος μέχρι στιγμής αλλά ο Βεντουράτο περιμένει και την μεσαία γραμμή να βοηθήσει στο σκοράρισμα, όπως συνέβη και την περσινή σεζόν.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Παλεάρι – Μόρα, Καμιλιάνο, Αντόρνι, Μπενεντέτι – Πρόια, Ιόρι, Μπράνκα – Πανίκο – Τσέλαρ, Ντιαό.
Σε καλή αγωνιστική κατάσταση και οι δύο ομάδες και σε αυτές τις περιπτώσεις έχει πάντοτε νόημα η επιλογή του G/G. Πρόκειται πάντως για ομάδες που δίνουν έμφαση στην άμυνα και ειδικότερα η Τσιταντέλα ως φιλοξενούμενη. Έχει και παράδοση η ισοπαλία με γηπεδούχο την Κρεμονέζε, οπότε ο πρώτος λόγος ανήκει στο Under 2.5.

16:00 Salernitana – Frosinone
Παρότι παραδοσιακά ποντάρει στο “Αρέκι” ώστε να πετύχει τους στόχους της, φέτος παρουσιάζεται εξαιρετικά αποτελεσματική μακριά από αυτό. Το πρόσφατο διπλό επί της Λιβόρνο στο “Αρμάνο Πίκι¨με 3-2 ήταν το τρίτο φετινό σε ισάριθμες εξόδους! Έμεινε πίσω στο σκορ στο 19ο λεπτό αλλά ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Μιλιορίνι. Δέχθηκε δεύτερο γκολ στο 57΄αλλά είχε την τύχη με το μέρος της δύο λεπτά αργότερα, ισοφαρίζοντας με αυτογκόλ. Έδειξε ότι θα ήταν ικανοποιημένη με την ισοπαλία αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζούριτς βρήκε την ευκαιρία που αναζητούσε και χάρισε στην ομάδα του μία πολύ σημαντική νίκη. Γίνεται καλή δουλειά από τον Βεντούρα και τα αποτελέσματα βοηθούν στο να υπάρχει σταθερή βελτίωση.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο εξτρέμ Κιγινέ (5/2) και μπορεί να βρεθεί στην αριστερή πτέρυγα, εκτός αν ο Βεντούρα θελήσει να τοποθετήσει εκεί έναν πιο αμυντικογενή παίκτη και προτιμήσει τον Λόπεζ (2/0). Εκτός αποστολής οι αμυντικοί Μπιγιόνγκ (0/0), Μαντοβάνι (0/0), Ερτό (0/0), ο μέσος Άκπα Άκπρο (2/0) και ο φορ Τζάλοου (3/2). Μία θέση στην επίθεση διεκδικεί ο Τσέρτσι (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μίκαϊ – Καρώ, Μιλιορίνι, Γιαροζίνσκι – Τσιτσερέλι, Μάιστρο, Ντι Τάκιο, Φιρέντσε, Κιγινέ – Τζούριτς, Τζιανέτι.
Υπάρχει πρόβλημα και ο Αλεσάντρο Νέστα καλείται να βρει τη λύση. Η ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Κοζέντσα στο “Μπενίτο Στίρπε” είναι αδιαμφισβήτητα γκέλα. Η νίκη δεν είναι δεδομένη σε κανένα παιχνίδι αλλά κόντρα σε μία ομάδα που έχει ξεκινήσει άσχημα, όφειλε να πάρει τους τρεις βαθμούς. Προηγήθηκε μάλιστα με πέναλτι του Τσάνο στο 24ο λεπτό αλλά απέτυχε να βάλει δεύτερο γκολ τόσο όταν το σκορ ήταν 1-0, όσο και μετά την ισοφάριση που δέχθηκε στο 50΄. Μόλις πέντε βαθμοί στις έξι πρώτες αγωνιστικές, πολύ μικρή συγκομιδή για ομάδα που στοχεύει στην άνοδο. Υπό πίεση ο Ιταλός τεχνικός, δεν θα προκαλέσει έκπληξη η απομάκρυνσή του σε πιθανή ήττα σήμερα. Ο ίδιος παραδέχθηκε πως τα αρνητικά αποτελέσματα επηρεάζουν το κλίμα στην ομάδα αλλά ξέρει ταυτόχρονα πως μία σημαντική νίκη αλλάζει άμεσα την κατάσταση.
Αγωνιστικά Νέα:Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στην εκπνοή του πρόσφατου αγώνα ο μέσος Παγκανίνι (6/2) και θα απουσιάσει σήμερα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Σιμίνσκι (0/0) και ο επιθετικός Ντιονίζι (4/1). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο βασικός τερματοφύλακας Μπάρντι (5/0) και ο μέσος Μαϊέλο (5/0). Ο Νέστα προέτρεψε τον επιθετικό Ματαρέζε (0/0) να δουλέψει πιο σκληρά και σύντομα θα πάρει την ευκαιρία του.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Ιακομπούτσι – Σάλβι, Μπριγκέντι, Αριάουντο, Μπεγκέτο – Ροντέν, Χάας, Γκόρι – Τσάνο – Τρότα, Τσίτρo.
Δεν υπάρχει καμία λογική εξήγηση στο να προσφέρεται στην παρούσα φάση ως φαβορί η Φροζινόνε. Η Σαλερνιτάνα έχει πραγματοποιήσει πολύ καλύτερες εμφανίσεις, έχει θετική ψυχολογία μετά το διπλό επί της Λιβόρνο και θα πάρει τεράστια ώθηση από το κοινό της. Το δυνατό ρόστερ της Φροζινόνε δεν έχει προσαρμοστεί στην επιστροφή στη Serie B. 1X η επιλογή.

22:00 Ascoli – Pescara
Το νικηφόρο σερί των τριών αγώνων διεκόπη στο “Τζοβάνι Τζίνι” κόντρα στην Κρεμονέζε. Είχε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο δέχθηκε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Βελτιωμένη στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, δεν αξιοποίησε κάποια από τις ευκαιρίες και σταδιακά αποδέχθηκε την μοίρα της. Κανένας λόγος για απογοήτευση φυσικά. Είναι απόλυτα λογικό να έρχονται και άσχημα αποτελέσματα, ειδικότερα μακριά από την έδρα της. Στο “Τσίνο ε Λίλο ντελ Ντούκα” πάντως δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης μέχρι στιγμής. Τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες για το πρωτάθλημα και άλλες δύο νίκες-προκρίσεις στο Κύπελλο πριν την σέντρα της Serie B. Έχει δημιουργήσει εξαιρετική πρόσφατη παράδοση απέναντι στην Πεσκάρα και υπάρχει αισιοδοξία ότι θα υπάρξει συνέχεια απόψε.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μπρόσκο (5/0) και ο επιθετικός Αρντεμάνι (6/2). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους οι επιθετικοί Μπερέτα (0/0) και Σκαμάκα (2/1) και ο δεύτερος έχει πιθανότητες να βρεθεί και στο αρχικό σχήμα. Ο μεσοεπιθετικός Νίνκοβιτς (6/2) είχε αντιδράσει στην αλλαγή του στον πρόσφατο αγώνα αλλά παραδέχθηκε το λάθος του και το θέμα θεωρείται λήξαν.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Λάνι – Πουτσίνο, Γκραβιγιόν, Βαλεντίνι, Παντοίν – Καβιόν, Τροϊάνο, Πετρούτσι – Νίνκοβιτς – Ροσέτι, Ντα Κρουζ.
Παρουσιάστηκε κατώτερη της Κροτόνε στο “Αντριάτικο” και γνώρισε την ήττα με σκορ 03-0. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το 17ο λεπτό και έδειξε να έχει πολλά προβλήματα στις αντεπιθέσεις της αντιπάλου. Είχε τις δικές της ευκαιρίες τόσο στο 1-0 όσο και στο 2-0 αλλά σίγουρα η εμφάνισή της ήταν προβληματική. Δεύτερη σερί ήττα και τρίτη στην φετινή σεζόν. Ο πρόεδρος του συλλόγου, Σεμπαστιάνι, παραδέχθηκε ότι ανησυχεί και ότι περιμένει από τον Ζάουρι να αλλάξει άμεσα την κατάσταση. Δεν το είπε αλλά νέα κακή εμφάνιση και ήττα απόψε θα στείλουν πιθανότατα τον Ιταλό τεχνικό σπίτι του. Δύσκολη πάντως αποστολή σε μία ισχυρή έδρα και κόντρα σε μία αντίπαλο που ξυπνά μόνο κακές πρόσφατες αναμνήσεις.
Αγωνιστικά Νέα:Απόντες ο δεξιός μπακ Μπαλτσάνο (3/0), ο αριστερός μπακ-χαφ Κρέκο (0/0), οι μέσοι Παλμιέρο (2/1), Τσότσεβ (0/0), Μελεγκόνι (0/0) και ο επιθετικός Τουμινέλο (3/2). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Μπρούνο (1/0). Ο Ιταλός τεχνικός αφήνει το 4-3-3 που δημιουργεί πολλά κενά στην άμυνα των “δελφινιών” και το μετατρέπει σε 3-5-2, με στόχο ενισχυμένο κέντρο και περισσότερες βοήθειες στην ανασταλτική λειτουργία. Μία θέση στην επίθεση διεκδικεί ο Μανιέρο (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Φιορίλο – Καμπανιάρο, Σκονιαμίλιο, Ντρούντι – Τζάπα, Μεμουσάι, Μπρούνο, Ματσίν, Μασιάντζελο – Γκαλάνο, Μπρουνόρι.
Η Άσκολι έχει πραγματοποιήσει καλύτερες εμφανίσεις έως τώρα, μπροστά στο κοινό της παρουσιάζεται άκρως αποτελεσματική και έχει υπέρ της και την παράδοση κόντρα στην Πεσκάρα. Από όπου κι αν το πιάσουμε, άσος βγαίνει.