Spain Segunda Division

17:00 CF Fuenlabrada – Rayo Vallecano
Η ταλαιπωρημένη από τη τροφική δηλητηρίαση Φουενλαμπράδα, πήγε και βρήκε το «φάρμακό» της στην έδρα της Τενερίφε, την οποία και νίκησε με 1-0. Η 4η νίκη στις 7 αγωνιστικές ήταν προϊόν υπομονής, οξυδέρκειας αλλά και ποιότητας των παικτών της. Έδειξε υπομονή περιμένοντας την ευκαιρία της, οξυδέρκεια καθώς άρχισε να ρισκάρει όταν διέκρινε την κόπωση στην αντίπαλό της και ποιότητα όταν με δύο πάσες πέτυχε το γκολ 77’ με έξοχο τέλειωμα του Ιβάν Σαλβαδόρ. Εκείνα που μεσολάβησαν ήταν βασικά οι χαμένες ευκαιρίες της Τενερίφε που δεν ήξερε πως να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η «Φουένλα» έμεινε στο ματς, χτύπησε στο 77’, προκάλεσε εκνευρισμό και έφυγε τελικά περιχαρής από το νησί.
Αγωνιστικά Νέα:Η ταλαιπωρία με την ίωση ξεπεράστηκε οριστικά από όλους. Φτάνει στο πρώτο της ντέρμπι της πρωτεύουσας στη καλύτερη δυνατή κατάσταση και από αγωνιστικής πλευράς αλλά και από ψυχολογία. Καμία μεταβολή στο απουσιολόγιο της «Φουένλα». Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού έμεινε ξανά ο βασικός επιθετικός Οριόλ Ριέρα (4/0), ο Έκτορ Ερνάντεθ (Ε, 18/4 στη Μαχαδαόντα) και ο Α.Φερνάντεθ (Ε.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μπιέλ Ρίμπας – Ιρίμπας, Χουάνμα, Πριέτο, Γκλαουντέρ – Φράιλε, Κριστομπάλ – Κλαβερία, Ράντι, Φραν – Τζέισον
Φιλοξένησε την πρωτοπόρο και αήττητη Αλμερία και παρά την καλή εμφάνιση, της παραχώρησε το 1-1. Σύμφωνα με την εικόνα του ματς το αποτέλεσμα μοιάζει άδικο για τη Ράγιο που ήταν συντριπτικά ανώτερη της αντιπάλου της. Πραγματοποίησε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο μάλλον από ατυχία δε σκόραρε. Στην επανάληψη μπήκε το ίδιο δυνατά πίεσε και βρήκε αμέσως δίχτυα στο 48’ με τον Κομεσάνια. Από κει μετά όμως σαν κάπως να χαλάρωσε, άρχισε τα λάθη, με συνέπεια η ανύπαρκτη σχεδόν Αλμερία, να βρει «πετρέλαιο» στο 74’. Ακολούθησε εκνευρισμός από πλευράς Ράγιο και σπασμωδικές αντιδράσεις ως το φινάλε που δεν άλλαξαν το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Προέκυψε πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με το βασικό τερματοφύλακα Αλμπέρτο Γκαρθία (7 συμμ.) να τραυματίζεται και να χάνει το ματς. Σε σχέση με την αποστολή του περασμένου αγώνα έχουμε δύο αλλαγές. Κόπηκε ο Πιοβακάρι (Ε, 4/0) τη θέση του οποίου πήρε ο Όσκαρ Τρέχο (Ε, 6/0) και επίσης κόπηκε ο Άλβαρο Γκαρθία (Μ, 4/1) τη θέση του οποίου πήρε ο Μοντιέλ (Μ, 3/0). Γυρίζει ο Αντβίκουλα (Α, 4/0), έξω για ένα μήνα οι Μίλιτς (Α, 2/0), Αμπντουλαγιέ Μπα (Α.) έξω και ο Βελάσκες (Α.).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-1-4-2): Ντιμιτριέφσκι – Αντβίκουλα, Σάβελγιτς, Σαούλ, Κατένα – Μάριο Σουάρεθ – Μαρτίν, Πόθο, Εμπάρμπα, Κομεσάνια – Ουγιόα
Η Φουένλα «κεντάει» ως τώρα αποτελώντας αναμφίβολα έκπληξη. Η Ράγιο κοιτάει τον Ουγιόα σαν «λυτρωτή» και ως τη μοναδική της ελπίδα στο σκοράρισμα. Δεν θα έκρινα και τόσο φαβορί τη Ράγιο (2-4-1) απέναντι σε μία ομάδα που αποδίδει πολύ καλά ως τώρα (4-1-1).

19:00 Alcorcón – Extremadura UD
Πολύ σκληρή για να «πεθάνει». Διατήρησε το αήττητο εκτός έδρας μετά και το 2-2 που απέσπασε εν μέσω καταιγίδας στην έδρα της Μιραντές. Το ματς για τους Μαδριλένους άρχισε να στραβώνει μόλις στο 3’, όταν υπέπεσαν σε πέναλτι, με την εκτέλεση του οποίου η Μιραντές προηγήθηκε στο σκορ. Υπέστη σοκ, η αντίπαλό της το εκμεταλλεύτηκε την πίεσε και στο 26’ ήρθε το 2-0. Σχεδόν αμέσως ήρθε η βοήθεια από το πάγκο, έγινε αλλαγή παίκτη και πλάνου, για να καταφέρει να μειώσει με πέναλτι στο 36’ με τον Στοίτσκοφ. Στο δεύτερο μέρος και με την πάροδο του χρόνου, ανέβασε απόδοση κλείνοντας στα καρέ της τη Μιραντές, την οποία ισοφάρισε στη τελευταία ανάσα του ματς στο 95’ με τον Ρουί Κόστα.
Αγωνιστικά Νέα:Έφτασε τα 12 γκολ δηλαδή 1.7 μ.ο. ανά αγώνα και χαμογελάνε στην Αλκορκόν διότι ισοφάρισαν την επίδοσή τους από το 2011. Όμως κοιτάνε και την άμυνα και βάζουν τα «κλάματα» (ήδη 10 γκολ). Δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα για τον κόουτς Φερνάντεθ καθώς εκτός αγώνα παραμένει μόνο ο τραυματίας Σαντάθα (Ε, 3/1). Μάλλον μόνο μία αλλαγή τακτικής με τον Σόσα (Μ, 5/0) να παίρνει στην ενδεκάδα τη θέση του αντί του Αντότ (Α, 7/0) που γυρίζει στη θέση του πετώντας έξω τον Λαουρέ (Α, 4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Ντάνι Χιμένεθ – Αντότ, Ντ.Φερνάντεθ, Μπερνάντο, Πομάρες – Ντόρτσα, Μπόατεγκ, Σόσα, Στόϊτσκοφ, Ερνέστο – Ρομέρα
Και νέα αποτυχία για τους Αλμεδραλέχος» που αυτή τη φορά υποδέχτηκαν την Ουέσκα, έχασαν με 1-0 και παρέμειναν μαζί με την Οβιέδο, οι μόνες ομάδες χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Εκτός όλων των άλλων θεμάτων που έχει η ομάδα του Μάνουελ, έχει καταφέρει να αναδείξει σε ήρωες όλους του αντίπαλους τερματοφύλακες με τους οποίους η ομάδα του βρέθηκε απέναντι. Δεν ήταν κακή η Εξτρεμαδούρα αλλά είχε την ατυχία όλες οι μεγάλες της φάσεις, να αποκρουστούν από τον αντίπαλο πορτιέρο που έκανε την εμφάνιση της ζωής του. Δέχτηκε το γκολ στο 22’ αλλά αντέδρασε κυρίως στο δεύτερο μέρος που το ματς άνοιξε, χάνοντας τα «άχαστα». Σίγουρα άξιζε κάτι παραπάνω στον αγώνα.
Αγωνιστικά Νέα:Σε πίεση αποτελέσματος ο Καταλανός κόουτς Μοσκέρα, ο οποίος όμως έχει την αίσθηση ότι η διοίκηση και ο κόσμος στηρίζει αυτόν και τη δουλειά του, ζητώντας του να συνεχίσει να δουλεύει με τον ίδιο τρόπο και όλα θα διορθωθούν (μέχρι να τον διώξουν δηλαδή). Συνεπώς δεν προβλέπεται καμία αλλαγή ούτε σε ενδεκάδα ούτε και σε σύστημα.Η απουσία του Λομοτέι (Μ, 5/0), αποτελεί το μοναδικό αγωνιστικό πρόβλημα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Κάστο – Καμπάγιο, Άλεξ Ντίεθ, Κρουθ, Γκρανέρο – Ζαρφίνο, Παστράνα, Ρότσα, Νόνο – Κίκε Μάρκεθ, Άλεξ Λόπεθ
Τον περασμένο Μάιο, η Εξτρεμαδούρα στο ίδιο γήπεδο νίκησε την σε διακοπές Αλκορκόν και έσωσε τη κατηγορία. Φέτος όμως πετυχαίνει την «Άλκο» σοβαρότατη και «καυτή» στην επίθεση, ζητώντας τη πρώτη νίκη της. Το θέμα είναι ότι η «Άλκο» βάζει αλλά και τρώει αβέρτα για να τη στηρίζαμε.

19:00 SD Huesca – Girona FC
Μετά τις δύο σερί ήττες ήρθε η νίκη μέσα στην Εξτρεμαδούρα με 1-0 που εξομάλυνε την κατάσταση. Ένα γκολ υψηλού επιπέδου του Χουαν Κάρλος και η εξαιρετική απόδοση του πορτιέρο Άλβαρο Φερνάντεθ στον αγώνα, αποδείχτηκαν ικανά για να φέρουν το τρίποντο στην ομάδα του Μίτσελ. Στο 22’ ο Χουάν Κάρλος με ατομική ενέργεια πέτυχε ένα έξοχο γκολ ανοίγοντας το σκορ. Στον υπόλοιπο χρόνο ως το ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Φερνάντεθ που σταμάτησε τα πάντα. Στην επανάληψη το ματς άνοιξε, οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν ήταν εκατέρωθεν, με τον Φερνάντεθ και πάλι στο φινάλε να κάνει την απόκρουση του αγώνα και να κρατά τη νίκη.
Αγωνιστικά Νέα:Υποδέχεται την Τζιρόνα με την οποία τα τελευταία χρόνια κρατιούνται από το χεράκι σε ανόδους και καθόδους. Τώρα ξανά μαζί με στόχο στο τέλος την άνοδο. Ο κόουτς Μίτσελ βλέπει μετά λύπης εκτός μάχης τον Εσκρίστε (Ε, 6/0) και τον Ράμπα (Ε, 5/2) που θα πρέπει να μείνει εκτός αγώνων για 3 βδομάδες, ανησυχεί διότι είναι αμφίβολοι οι Πέδρο Λόπεθ (Α, 3/0), Ίβι Λόπεθ (Ε, 3/0), αλλά δε χολοσκάει ιδιαίτερα που είναι εκτός ξανά ο Ντουκουρέ (Μ.)
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Άλβαρο Φερνάντες – Μιγκελόν, Πουλίδο, Σα, Λουιζίνιο – Μίκελ Ρίκο, Μοσκέρα – Φερείρο, Εουγκένι, Σ.Γκόμεθ – Οκαζάκι
Μετά τις δύο σερί ήττες επανήλθε στα τρίποντα, ξεπερνώντας έστω και με δυσκολία εντός έδρας το εμπόδιο της Λας Πάλμας με 1-0. Ο διάχυτος εκνευρισμός της εξέδρας μεταφέρθηκε και στην ομάδα στο πρώτο μέρος που ήταν κάκιστη. Επιπόλαιες επιλογές, παντελής ασυνεννοησία στα αυτονόητα και πολλά λάθη εκνεύρισαν περισσότερο την εξέδρα που στο ημίχρονο «σφύριξε» άγρια την ομάδα. Όλα αυτά ως το 57’ που μπήκε ο Σάινθ και αυτόματα η ομάδα έστρωσε. Έπαιξε ορθολογικά με αποτέλεσμα στο 64΄να κερδίσει πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Στουάνι. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης η Τζιρόνα ήταν μεν καλύτερη και είχε φάσεις αλλά στην άμυνα έμπαζε, με αποτέλεσμα να δώσει πολλά δικαιώματα, που από τύχη δε πλήρωσε.
Αγωνιστικά Νέα:«Θα αντιμετωπίσουμε ανταγωνιστική ομάδα για την άνοδο. Η προσοχή μας θα είναι στο έπακρο. Τα λάθη σε τέτοια ματς δεν συγχωρούνται ποτέ» ανέφερε ο κόουτς Ουνθουέ. Στην αποστολή του διακρίνουμε την επανεμφάνιση του ονόματος του Μπόρχα Γκαρθία (Μ, 6/1) που θα ξεκινήσει βασικός ενώ εξέτισε και την ποινή του ο Χουάνπε (Α, 6/0). Στον αντίποδα ο βασικότατος αμυντικός Πάμπλο Μαφέο (7/0) είναι τραυματίας και εκτός.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Χουάν Κάρλος – Καλαβέρα, Αλκαλά, Ραμάλχο, Μοχίκα – Γκρανέλ, Γκουμπάου, Μπόρχα Γκαρθία, Γκαγιάρ – Σάιθ, Στουάνι
Η Ουέσκα θέλει να κάνει το «Αλκοράθ» να «χαμογελάσει» αλλά η Τζιρόνα να το δει «κατσουφιασμένο» και «μαυρισμένο». Απρόβλεπτο ματς, ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα για το οποίον δεν μπορώ να τεκμηριώσω άποψη οπότε το προσπερνώ.

21:00 Elche CF – SD Ponferradina
Δεύτερη σερί ισοπαλία αλλά και 3η στα 4 τελευταία, μετά το 1-1 που απέσπασε στη Σόρια από την τοπική Νουμάνθια. Παρά το μερικό rotation (4/11) ήταν φανερό ότι οι σερί αγώνες έχουν επηρεάσει αρνητικά την ομάδα του Πατσέτα, της οποίας το «οξυγόνο» έφτασε οριακά για να τελειώσει ματς. Μπήκε στον αγώνα δεχόμενη γκολ από τα «αποδυτήρια» από στημένο στο 1’. Δεν έχασε όμως την αυτοσυγκέντρωσή της αλλά μεθοδικά μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση στο 20’ με το Φολχ. Το ημίχρονο βγήκε χωρίς τίποτα άλλο το αξιόλογο. Στην επανάληψη στάθηκε τυχερή απέναντι σε ένα εξαιρετικό 10λεπτο της Νουμάνθια, στο οποίο ο πορτιέρο Μπαδία ήταν καθοριστικός με τις επεμβάσεις του. Πήρε πολλές «ανάσες» στο 71΄που κέρδισε αριθμητικό πλεονέκτημα, κράτησε δυνάμεις για το φινάλε όπου επιτέθηκε για τη νίκη αλλά χωρίς αντίκρισμα. Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Άπαντες παρόντες σήμερα στους «Ιλιθιτάνος» καθώς αποθεραπεύτηκε και το τελευταίος που αναγραφόταν στη λίστα τραυματιών, ο Γαλλο-Κογκολέζος μέσος Νούκε Μφούλου (2/0), απών στα 4 τελευταία ματς. Αυτό σημαίνει ότι ο κόουτς Πατσέτα έχει διαθέσιμους και τους 19 επαγγελματίες του ρόστερ συν το νεαρό αμυντικό Όσκαρ Χιλ (6/0) που ενταχθεί στη πρώτη ομάδα και είναι βασικός.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Έντγαρ Μπαδία – Τέκιο, Γκονθάλο Βερδού, Ντάνι Κάλβο, Χουάν Κρούθ – Ι.Σάντσεθ, Φιδέλ, Βιγιάρ, Μίγια – Κουάσμι, Χοσάν
Μετά τις 3 σερί ισοπαλίες επανήλθε στις νίκες ες βάρος της Ρεάλ Οβιέδο, την αντίσταση της οποίας κατέβαλε στο «Τοραλίν» με 2-1. Κακός ποιοτικά αγώνας στο πρώτο ημίχρονο, όπου είναι ζήτημα αν παίχτηκε ένα τέταρτο ποδόσφαιρο λόγω των αμέτρητων φάουλ και διακοπών από τραυματισμούς. Το δεύτερο όμως ημίχρονο αποζημίωσε τους θεατές. Η αναμέτρηση απότομα βρήκε ρυθμό, με τη Ρεάλ καλύτερη να απειλεί συνεχώς και να ανοίγει το σκορ στο 55’. Το γκολ αφύπνισε τη «Πόνφε» που αμέσως άλλαξε τη ροή του αγώνα, πέρασε στην αντεπίθεση και με δύο γκολ των Γιούρι και Πάμπλο Βαλθάρκε στο 60’ και 64’ ανέτρεψε το σκορ. Στο υπόλοιπο του αγώνα αμύνθηκε καταφέρνοντας με επιτυχία να πάρει τη νίκη.
Αγωνιστικά Νέα:Η «Πόνφε» θα προσπαθήσει σήμερα να τη βγάλει καθαρή έτσι ώστε στα δύο επόμενα ματς που θα παίξει εντός να πάει με άλλο αέρα. Ο κόουτς Πέρεθ Μπόλο θα στερηθεί των υπηρεσιών του τραυματία Λουίς Βαλθάρκε (Α, 7/0), του Γιον Γκαρθία (Α.) και του Σέρχιο Μπουενακάσα (Ε.). Στον αντίποδα επιστρέφει ο Ρίος Ρέινα (αμυν., 2/0) ενώ ο Νάτσο Ζιλ (Μ, 7/0) που τραυματίστηκε στο ματς με την Οβιέδο είναι διαθέσιμος.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μανού Γκαρθία – Σον, Ρούσο, Νογκέρα, Ρέινα – Ισί Παλαθόν, Σιέλβα, Λαρέα, Πάμπλο Βαλθάρκε – Καξέ, Γιούρι
Έλτσε εντός ως τώρα εστί 0-2-1 και Πόνφε εκτός εστί 0-2-1 επίσης. Τι σύμπτωση ε; Θα πάω με οδηγό την προϊστορία που μου λέει 5 σερί νίκες υπέρ της Έλτσε. Γιατί να μην τις κάνει έξι; Η απόδοση είναι αξιόλογη.

21:00 Racing Santander – CD Numancia
Στάθηκε όρθια μέσα στην Αστούρια αποσπώντας δίκαια το 1-1 από τη Σπόρτινγκ ντε Χιχόν. Η Ράθινγκ που έκανε γενικά καλό ματς, εκμεταλλεύτηκε τη μέτρια κατάσταση της Χιχόν αλλά και την αστοχία της, για να πάρει το πόντο. Είχε σε εξαιρετική μέρα το Γάλλο επιθετικό Λομπαρδό, ο οποίος πήρε τη «ταυτότητα» από όποιον τον μάρκαρε. Ξεκίνησε το ματς αμυνόμενη, στη συνέχεια ισορρόπησε το ματς, επιτέθηκε με αξιώσεις σποραδικά αλλά λίγο πριν βγει το ημίχρονο, «έχασε» τη μπάλα στο 40’ και δέχτηκε το γκολ. Στην επανάληψη η αστοχία της Χιχόν την κράτησε στν αγώνα, με αποτέλεσμα στο 70’ ο Γιοντά με ένα «κεραυνό» εντός περιοχής να φέρει το ματς στα ίσα. Δεν είχε πρόβλημα ως το τέλος να κρατήσει άνετα το σκορ απειλώντας μάλιστα να πάρει και τη νίκη (με φάουλ του Λομπαρδό στο φινάλε).
Αγωνιστικά Νέα:Η Ράθινγκ θέλει να δει το ματς ως μία συνέχεια των θετικών της αποτελεσμάτων τελευταία. Αποβλήθηκε στη Χιχόν και θα δει από την εξέδρα το ματς ο κόουτς Ιβάν Ανία, ο οποίος θα προσπαθήσει για τρίτο σερί αγώνα να παρατάξει την ίδια ενδεκάδα που είναι «άχαστη» (νίκη με Μιραντές, ισοπαλία με Νουμάνθια). Το μοναδικό αξιόλογο πρόβλημα έχει να κάνει με τον τραυματισμό του Μινέρο (Α, 3/0) που θα μείνει εκτός για 2-3 μήνες.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Λούκα Ζιντάν – Μπουνουέλ, Φιγκέρας, Αλέξις, Μόι Ντεγλάδο –Γιόντα, Ορτίθ, Κιτοκό, Λομπάρδο – Νούχα, Ροντρίγκεθ
Δεύτερη σερί ισοπαλία, 3η στα 4 τελευταία και 5ο σερί αήττητο ματς για τους «Σοριάνος» που παραχώρησαν το 1-1 στην Έλτσε. Δίκαιο το αποτέλεσμα ανάμεσα σε δύο ομάδες από τις οποίες έλειπε η φρεσκάδα λόγω των συνεχόμενων αγώνων. Ιδανικό το ξεκίνημα των «Νουμαντίνος» που προηγήθηκαν μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Καστεγιάνο. Όμως, αντί το γκολ να επιδράσει θετικά στη αγωνιστική της συμπεριφορά, συνέβη το αντίθετο. Άρχισε τα λάθη, με συνέπεια η ανεβασμένη εντωμεταξύ Έλτσε να ισοφαρίσει στο 20’, σε ένα κατά τα αλλά πολύ μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η Νουμάνθια είχε ένα εξαιρετικό 10λεπτο όπου απέδωσε όμορφο ποδόσφαιρο, πίεσε έκανε φάσεις, αλλά ήρθε η αψυχολόγητη κόκκινη στο 70΄του Εσκασί και της ανέτρεψε τα σχέδια. Στα υπόλοιπα λεπτά είχε την εμπειρία να κρατήσει την ισοπαλία, απέναντι στην επιθετικότερη αλλά χωρίς ουσία Έλτσε.
Αγωνιστικά Νέα:Πρώτος στόχος το αήττητο σερί που αυτή τη στιγμή είναι στους 5 αγώνες. «Θα πρέπει να δείξουμε γενναιότητα για να πάρουμε τους τρεις πόντους. Τα καλά νέα όμως είναι ότι στο Σαρδινέρο θα έχουμε πολλούς οπαδούς μα να μας στηρίξουν» ανέφερε ο κόουτς Κάριον. Τιμωρημένος για την αποβολή του ο βασικότατος μέσος Αλμπέρτο Εσκασί (6/3) χάνει το ματς ενώ τραυματίες παραμένουν οι Αντμόνιο (Α, 32/1 στην Ουνιονίστας Σαλαμάνκα) και Νέστορ Άλμπιαχ (Μ, 10/2 στη Μπανταλόνα).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-2-3-1): Μπάριο – Ντέρικ, Καλέρο, Κ.Γκουτιέρεθ, Καστεγιάνο – Λέδες, Οτεγκούι – Ματέου, Νάτσο, Αλαίν – Γκιγιέρμο
Η Ράθινγκ πλέον διέπεται από ενθουσιασμό και θα βάλει δύσκολα στην εμπειρότατη Νουμάνθια. Το ματς στοιχηματικά θα είχε αξία στον άσο αν ήταν πολύ μεγαλύτερος. Δύο σερί θετικά αποτελέσματα δε σημαίνει ότι μία νεοφώτιστη ομάδα θα πρέπει να αποτιμάτε τόσο χαμηλά. Το 2.00 είναι χαμηλό για τα γράδα της.