Spain Segunda Division

20:00 Cádiz CF – SD Huesca
Πρωτοπόρος στη βαθμολογία στο πέρας της αγωνιστικής η ομάδα του Άλβαρο Θερβέρα, η οποία πήρε σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της αήττητης πριν από την αγωνιστική Αλμερία με 2-1. Εξαιρετικός αγώνας, με τις δύο ομάδες να ξεχειλίζουν από ταλέντο και την Κάντιθ συνολικά καλύτερη. Μετά από το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, πήρε το προβάδισμα στο 68’ με το Λοθάνο. Πολλές οι διαμαρτυρίες για το πέναλτι που δόθηκε εις βάρος της στο 78’, παράλληλα με το γεγονός ότι έμεινε με παίκτη λιγότερο και από την εκτέλεση του οποίου έγινε το 1-1. Το αριθμητικό μειονέκτημα δεν την πτόησε, πείσμωσε, επιτέθηκε και τελικά απόλυτα δίκαια πέτυχε το 2-1 στο 89’ με τον Εσπίνο. Μεγάλη και γεμάτη εμφάνιση από την Κάντιθ.
Αγωνιστικά Νέα:Τιμωρημένος για την αποβολή του στο πέναλτι ο Αργεντινός αμυντικός Μάρκος Λόπεθ (5/0), όπως και ο προπονητής Άλβαρο Θερβέρα που «στόλισε» με χυδαία έκφραση τον αντίπαλο τεχνικό και γι’ αυτό θα καθίσει στην εξέδρα. Εκτός αποστολής παραμένουν οι Κάρλος Ακαπό (Α, 13/0 Ουέσκα, πέρυσι), Ρινέρ (Α), Έδου Ράμος (Μ, 24/1 πέρυσι), Χοσέ Χουράδο (Μ, 9/1 στη Γιατάι πέρυσι). Αμφίβολος είναι ο Κερόλ (Ε, 3/0). Η γενικότερη κατάσταση θα εκτιμηθεί σήμερα, δεν αποκλείεται το ροτέισον.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-5-1): Θιφουέντες – Ίθα Καρσελέν, Εσπίνο, Μποντίγκερ, Καλά – Μάρι, Γαρίδο, Αλέχο, Α. Φερνάντεθ, Κερόλ – Λοθάνο.
Δεύτερη σερί νίκη για τους «αθουλγράνας» που αυτή τη φορά ξεπέρασαν εντός έδρας το εμπόδιο της Τζιρόνα με 1-0. Ποιοτική αναμέτρηση, με τους «Οσκένσες» να στέκονται καλύτερα στο πρώτο μέρος και να αποκτούν προβάδισμα στο 43’ με τον Ιάπωνα Οκαζάκι να σημειώνει εκπληκτικό τέρμα για highlight. Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός ήταν πιο έντονος, ο αγώνας έγινε πιο ποιοτικός και ανοιχτός, με την Ουέσκα να διατηρεί τον έλεγχο, αλλά και τη Τζιρόνα να αποδεικνύεται πολύ επικίνδυνη, έχοντας ανεβάσει την απόδοσή της. Δημιουργήθηκαν κλασικές φάσεις κυρίως από πλευράς Ουέσκα που θα μπορούσαν να αλλάξουν το σκορ, αλλά όλες χάθηκαν στις λεπτομέρειες (είχε δοκάρι). Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Η κούραση διαγνώστηκε μεταξύ ορισμένων εκ των βασικών συντελεστών της ομάδας συνεπώς θα υπάρξουν αλλαγές, οι οποίες είναι δύσκολο να εκτιμηθούν. Λογικά θα επανέλθει στην αρχική ενδεκάδα ο Εουγκένι (Μ, 6/1) που μπήκε μόλις 20 λεπτά στο τελευταίο ματς για να είναι φρέσκος. Δεν ακολούθησαν την αποστολή οι τραυματίες Ράμπα (Ε, 5/2), Εσκρίστε (Ε, 6/0) και Ντουκουρέ (Μ.) και οι Σεοάνε (Μ, 4/0) και Ντατκόβιτς (Α, 1/0) που έχουν ενοχλήσεις.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Άλβαρο Φερνάντες – Μιγκελόν, Πουλίδο, Σα, Λουιζίνιο – Εουγκένι, Ρίκο, Μοσκέρα – Φερείρο, Σ. Γκόμεθ – Οκαζάκι.
Η Κάντιθ υποδέχεται μία εκ των ανταγωνιστών για την άνοδο. Αποτελεί όμως πρόβλημα η έκταση του δεδομένου ροτέισον, το οποίο βέβαια θα κάνει αντίστοιχα και η Ουέσκα. Με επιφύλαξη ο «άσος», που δεν είναι και κελεπούρι.

20:00 CD Mirandés – CD Lugo
Έφυγε με το 1-1 από την έδρα της Ντέπορ, διατηρώντας την παράδοση που τη θέλει αήττητη με τους Γαλιθιάνους. Μάλλον εύκολα κατάφερε η ομάδα του Ιραόλα να αποδράσει με το πόντο από το «Ριαθόρ» απέναντι σε μία προβληματική αντίπαλο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό ποιοτικά, με τις δύο ομάδες να φτάνουν οριακά στις αντίπαλες περιοχές με αξιώσεις δύο φορές έκαστη. Στην επανάληψη, όμως, η Μιραντές μπήκε δυνατά και άνοιξε το σκορ στο 48’ με τον Σόουσα, έπειτα από φάση διαρκείας. Η Ντέπορ… ξύπνησε, την πίεσε και ισοφάρισε στο 53’, με την αναμέτρηση αυτόματα να πέφτει ξανά στη μετριότητα, να κουράζει και να εκνευρίζει. Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Θα υποδεχτεί τη Λούγο με ανεβασμένη ψυχολογία μετά τον πολύτιμο πόντο μέσα στη Ντέπορ. Μόνιμο πρόβλημα όμως ότι δεν έχει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις, με τα σκαμπανεβάσματα να έχουν γίνει καθεστώς. Θα παραμείνει εκτός αγωνιστικών υποχρεώσεων της ομάδας του για δύο ακόμα βδομάδες ο Μάριο Μπαρκό (Ε, 6/1), ενώ αμφίβολος δίνεται ο Μερκελάνθ (Ε, 6/3) που αν ξεπεράσει το πρόβλημα του θα μπει αρχική ενδεκάδα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Λιμόνες – Χούλιο, Κιχέρα, Γκονζάλες, Κρίστιαν – Αντρές Γκαρθία, Α. Σάντσεθ, Πένια, Γκουρίδι ή Μερκελάνθ – Ρέι, Μάρκος Αντρέ.
Υποδέχτηκε την Τενερίφε και διαλύθηκε χάνοντας με το ευρύ 4-1, αποκτώντας πλέον το θλιβερό προνόμιο της χειρότερης εντός έδρας άμυνας (10 γκολ σε 5 ματς) στη κατηγορία. Λούγο υπήρξε στον αγώνα μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Ναι μεν στο 20’ βρέθηκε να χάνει με 2-0, αλλά αντέδρασε, μείωσε στο 29’ με πέναλτι του Μπερμέχο και αν δεν υπήρχε ο VAR, θα είχε ισοφαρίσει. Σε μία δύσκολη φάση, ακυρώθηκε γκολ του Πίτα. Πολλά τέλειωσαν στο 52’ όταν πάλι μέσω VAR δόθηκε πέναλτι εναντίον της και έγινε το 3-1. Όλα κρίθηκαν ελάχιστα λεπτά αργότερα που έγινε και το 4-1, οπότε τα παράτησε. Ευτυχώς που η Τενερίφε στη συνέχεια έριξε το ρυθμό της, διαφορετικά θα ήταν μία μαύρη νύχτα στην ιστορία της Λούγο.
Αγωνιστικά Νέα:Εντός έδρας είναι μέτρια, αλλά εκτός πορεύεται αήττητη η Λούγο, με θαυμαστές επιδόσεις που λένε πως έχει χάσει μόλις ένα στα τελευταία 12 που έδωσε μακριά από το γήπεδό της. Εκτός αποστολής έμειναν οι ξανά οι τραυματίες Γκράου (Μ, 7/0), Καμπίγιο (Μ, 1/0), Ούγκο Ραμά (Μ.), ενώ για τεχνικούς λόγους κόπηκαν ο Λεούκο (Α.) και ο Ντζαλό (Α.). Διαθέσιμος ο Τέτε Μορέντε (Ε, 3/0) που αποθεραπεύτηκε.
Πιθανή ενδεκάδα:(5-4-1): Βαρό – Βαλεντίν, Πίτα, Πεϊμπέρνες, Κάρλος, Λεμπεντένκο – Ερέρα, Σεοάνε, Άλεξ Λόπεθ, Μπόρχα Ντομίνγκεθ – Μανού Μπαρέιρο.
Το πρόβλημα της Μιραντές είναι ότι δεν έχει συνέχεια στις εμφανίσεις της, ανεξάρτητα με τα αποτελέσματά της. Η Λούγο είναι ομάδα που μπορεί να… κοιμίσει τον αντίπαλο και να του πάρει την ισοπαλία. Ήδη εκτός, έχει 3/3 που μπορεί να κάνει 4/4.

22:00 CD Tenerife – Real Oviedo

Ξεπέρασε την εντός έδρας ήττα από τη Φουενλαμπράδα με εμφατικό τρόπο, καθώς πήγε στη Λούγο και τη διέλυσε με 4-1. Ιδιαίτερα αποτελεσματική η ομάδα του Λόπεθ Γκαράι, μόλις στο 20’ είχε αποκτήσει προβάδισμα με 2-0 από τα γκολ των Μπερμέχο και Μάλμπασιτς. Πραγματική μάχη όμως έγινε από ‘κει και μετά και έως το ημίχρονο. Η Λούγο αντεπιτέθηκε, μείωσε στο 29’ και αν δεν υπήρχε ο VAR, θα είχε ισοφαρίσει. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την «Τενέρε» που πάλι μέσω VAR κέρδισε πέναλτι στο 52’, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μάλμπασιτς. Η Λούγο απογοητεύτηκε, τα παράτησε, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι νησιώτες καθαρίζοντας το ματς στο 59’ με γκολ του Μπερμέχο. Στο τελευταίο μισάωρο οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με το σκορ και το ματς γενικά ηρέμησε.
Αγωνιστικά Νέα:Γύρισε ξανά στη βάση της θριαμβεύτρια όπως και στις δύο συνεχόμενες τελευταίες εξόδους της, μόνο που αυτό ακολούθησε που εντός έδρας ήταν κάκιστο. Δηλώνουν πάντως πως πήραν το μάθημά τους και δεν θα επαναλάβουν τα ίδια λάθη. Εξέτισε την ποινή του ο βασικός Σλοβάκος αμυντικός Μαζάν (5/1), συνεπώς τα σοβαρά προβλήματα ουσιαστικά μηδενίστηκαν. Αμφίβολος είναι ο Σασούα (Ε.). Διαθέσιμος λογικά ο Ναράνχο (Ε, 3/0) που είχε κοπεί για τεχνικούς λόγους.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ορτολά – Λουίς Πέρεθ, Ρουίθ, Μουνιόθ, Μαζάν – Λάσο, Μάλμπασιτς, Μίγια – Μπερμέχο, Μιέρεθ, Μιέρεθ.
Παρέμεινε η μόνη ομάδα χωρίς νίκη ακόμα στο πρωτάθλημα μετά το 2-2 που παραχώρησε στη Σαραγόσα. Είναι προφανές ότι το να διαθέτεις τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας (Ορτούνιο) αλλά να είσαι η τελευταία και καταϊδρωμένη στη βαθμολογία, δεν είναι η πιο φυσική εξέλιξη, κάτι δεν πάει καλά και αυτό είναι η… αστεία άμυνά της. Πέταξε στα σκουπίδια το γκολ του Ορτούνιο από το 2’, όταν υπέπεσε σε κωμικό πέναλτι στο 36’. Στη συνέχεια προσπάθησε, ίδρωσε, έδωσε μάχες και δικαιώθηκε στο 56’, οπότε κέρδισε πέναλτι και πήρε εκ νέου το προβάδισμα πάλι με τον Ορτούνιο. Όμως, ακολούθησε νέα γκάφα της άμυνας στο 66’, με τον Κρίστιαν να γλιστράει, με συνέπεια η Σαραγόσα να φτάνει εύκολα στην ισοφάριση. Κρίμα για την προσπάθειά της.
Αγωνιστικά Νέα:Επειγόντως μία νίκη αναζητά η Οβιέδο, το οξυγόνο της οποίας έφτασε στα κόκκινα. Πήγε στο νησί με τρία νέα πρόσωπα στην αποστολή, τους Χ. Φερνάντεθ (Α, 4/0/0), Νιέτο (Α, 3/0) και Ράμος (Μ, 2/0), αλλά χωρίς τον τραυματία Αρίμπας (Α, 4/0) και τον Γιοχάνεσον (Α, 5/0) που κόπηκε ξανά για τεχνικούς λόγους. Λίγες οι αλλαγές που θα υπάρξουν, διότι ο κόουτς δεν θέλει να διαταράξει την ενδεκάδα που έφερε το 2-2 με τη Σαραγόσα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Σαμπέν – Μόσα, Κ.Φερνάντεθ, Κρίστιαν, Λούκας – Τεχέρα, Μπερχόν, Σανγκαλί, Τζίμι – Ορτούνιο, Τοκά.
Η απελπισμένη για βαθμούς Οβιέδο επισκέπτεται μία έδρα, στην οποία βλέπει το διπλό με το «μακαρόνι». Αντίθετα, συχνά πυκνά «τσιμπάει» ισοπαλίες. Το θέμα είναι και η Τενερίφε, η οποία μετά από καλές εμφανίσεις εκτός, στο καπάκι εντός κάτι παθαίνει. Αποχή.

22:00 SD Ponferradina – UD Las Palmas
Μετά από 6 σερί αήττητες αγωνιστικές, λύγισε στην έδρα της Έλτσε, στην οποία πάντα χάνει, με 1-0. Στοίχισε κυρίως ψυχολογικά στην ομάδα του κόουτς Πέρεθ Μπόλο το γκολ που δέχτηκε μόλις στο 4’, με συνέπεια να βγάλει οριακά το πρώτο μέρος στο οποίο κινδύνεψε και με άλλα τέρματα. Η βελτίωσή της ήρθε στην επανάληψη αλλά πάντα υπό τον έλεγχο της σοβαρής Έλτσε που την κράταγε περιορισμένη. Άγγιξε πάντως την ισοφάριση με τον Βαλθάρκε και τον Γιούρι σε δύο περιπτώσεις ως στα μέσα του ημιχρόνου. Στο τελευταίο τέταρτο έμεινε από κουράγια και διάθεση. Δίκαια έχασε σε μία μέρα που είχε ντεφορμέ κομβικούς παίκτες (Νάτσο, Ζιλ).
Αγωνιστικά Νέα:Η 3η ήττα τους τελευταίους 6 μήνες που υπέστη στην Έλτσε σήμανε ταυτόχρονα και το τέλος των σερί αγώνων που σκόραρε συνεχώς (21). Ωστόσο, η Πόνφε παραμένει αήττητη εντός επί 8 μήνες. Το τελευταίο ματς έφερε επιπλέον το πρόβλημα του τραυματισμού του Νογκέρα (Α, 4/0). Η απουσία αυτή που θα καλυφθεί επάξια από τον Τριγκέρος (Α, 7/1), προστίθεται σε αυτές των Λουίς Βαλθάρκε (Α, 7/0) και Σέρχιο Μπουενακάσα (Ε.). Αναμένονται αλλαγές.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μανού Γκαρθία – Σον, Ρούσο, Τριγκέρος, Βίγια – Ισί Παλαθόν, Σιέλβα, Λαρέα, Πάμπλο Βαλθάρκε – Καξέ, Γιούρι.
Δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη για την «πίο πίο» που αυτή τη φορά κατέβαλε την αντίσταση της Αλμπαθέτε με 3-2. Τη διαφορά ποιότητας στον αγώνα έκανε ο Τζόναθαν Βιέρα, ο οποίος στο ντεμπούτο του εντός έδρας μετά από ενάμιση χρόνο, σημείωσε δύο γκολ και έδωσε την ασίστ για να μπει το τρίτο. Η Πάλμας που στρίμωξε από το πρώτο λεπτό την Αλμπαθέτε, είδε την υπεροχή της να καρποφορεί στο 31’ και στο 45’ του πρώτου μέρους, με το Βιέρα να δίνει ισχυρό προβάδισμα. Μπήκε στον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη, αυξάνοντας το σκορ στο 68’ με τον Πέκχαρτ και μόνον όταν τράβηξε το πόδι από το γκάζι μείωσε η Άλμπα στο 87’ και 94’. Εύκολη και δίκαιη νίκη.
Αγωνιστικά Νέα:Όλοι οι διαθέσιμοι (22) είναι στην αποστολή διότι η ομάδα μετά το ματς θα συνεχίσει για Λούγο. Εκτός έμειναν οι τραυματίες Ρουμπέν Κάστρο (Ε, 5/3), Αραούχο (Ε.), Ραμίρες (Μ, 1/0), Μέσα (Μ.), και Ρ. Φερνάντεθ (Τ.). Διαθέσιμος ο Μαντοβάνι (Α, 6/0) που εξέτισε τη ποινή του και οι Ντάνι Καστεγιάνο (Α, 3/0), Χάβι Καστεγιάνο (Μ, 2/0). Δεν αναμένεται ροτέισον σε αυτό τον αγώνα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μαρτίνες – Α. Λέμος, Μ. Λέμος, Μαντοβάνι, Μπέγια – Φάμπιο, Ναρβάεθ, Γκαλαρέτα, Βιέρα, Πέδρι – Πέκχαρτ.
Η Πόνφε εντός κρατάει μεγάλο σερί αήττητων αγώνων (8 μήνες) και αυτό κάτι σημαίνει για την δυναμική της. Το δείγμα της Λας Πάλμας εκτός είναι ακόμα πολύ μικρό (0-2-1 με 1-2 γκολ), όμως είναι ομάδα που δεν κλείνεται, παίζοντας κατά βάση ανοιχτά για να σκοράρει. Έφεση στο γκολ εντός έχει και η Πόνφε, συνεπώς το G/G έχει λογική ως επιλογή.