Spain Segunda Division

17:00 CD Lugo – UD Las Palmas
Ακόμα μία ισοπαλία εκτός έδρας (4/4) για τη Λούγο που αυτή τη φορά απέσπασε το 1-1 στη Μιραντές. Ουσιαστικά αυτή παραχώρησε το πόντο στη Μιραντές διότι βρέθηκε ως το 93’ να προηγείται με το γκολ από το σημείο του πέναλτι (με τη βοήθεια του VAR) του Μανού Μπαρέιρο στο 77’. Δεν έλκει με το παιχνίδι της η Λούγο, αλλά έχει αποκτήσει μία μοναδική ικανότητα να βγάζει κι από τη μύγα ξύγκι διαρκώς εκτός έδρας. Υποδεέστερη της αντιπάλου της στο 90λεπτο έψαχνε τη μία και μοναδική ευκαιρία να κάνει τη ζημιά. Η παρουσία της ήταν βελτιωμένη μόνο στο δεύτερο ημίχρονο (στο πρώτο ήταν κακή), όπου έδειχνε πως μόλις βρει την ευκαιρία θα σε σκοτώσει και πράγματι έτσι έγινε. Δίκαιη η ισοπαλία παρά το χρονικό σημείο που δέχτηκε το γκολ.
Αγωνιστικά Νέα:Μετρά 4 σερί νίκες επί της Πάλμας αλλά η εικόνα της εντός έδρας (1-2-2) φέτος ανησυχεί τους πάντες. Τραυματίες φέρονται οι Γκράου (Μ, 7/0), Καμπίγιο (Μ, 1/0), Ούγκο Ραμά (Μ.), ενώ για τεχνικούς λόγους είχε κοπεί ο Λεούκο (Α.) και ο Ντζαλό (Α.) που λογικά τώρα θα επιστρέψουν. Σε σχέση με το τελευταίο ματς αναμένονται τρεις αλλαγές. Μπαίνουν οι αμυντικοί Κανέγια, Κάρλος και ο μέσος Βαλεντίν.
Πιθανή ενδεκάδα:(5-4-1): Καντέρο – Βαλεντίν, Πίτα, Πεϊμπέρνες, Κάρλος, Κανέγια – Ερέρα, Σεοάνε, Άλεξ Λόπεθ, Μπόρχα Ντομίνγκεθ – Μανού Μπαρέιρο
Γεγονός το πρώτο τρίποντο της ομάδας του Πέπε Μελ που πέρασε νικηφόρα μέσα από την Πονφεραντίνα με 2-0. Έχει το λαμπρό άστρο του Βιέρα να την οδηγεί αλλά και το ταλέντο του πιτσιρικά Πέδρι να καθαρίζει τα ματς. Καλή η παρουσία της στον αγώνα, έπαιξε ανοιχτά γυρεύοντας το γκολ από την αρχή. Στο 25’ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με φάουλ του Βιέρα και στη συνέχεια να έχει τον πορτιέρο Μαρτίνεθ σε εξαιρετική μέρα. Τυχερή στο 29’ που η Πόνφε αστόχησε σε πέναλτι και αποτελεσματική στην επανάληψη που σε αντεπίθεση ο Πέδρι διπλασίασε στο 66’. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, ο τερματοφύλακας της έπιασε τις «κάλτσες» του, κρατώντας το μηδέν.
Αγωνιστικά Νέα:Η Πάλμας πέραν της αγωνιστικής κούρασης δεν καταπονήθηκε από ταξίδι διότι δεν επέστρεψε στη βάση της αλλά μετά την Πονφεράδα πήγε στο Λούγο. Δεν έπαιξε λόγω ενοχλήσεων στο τελευταίο ματς ο Μ.Λέμος (Α, 6/0) και δεν θα ρισκαριστεί ούτε τώρα η συμμετοχή του. Δεν έπαιξε λόγω ενοχλήσεων ούτε ο Ναρβάεθ (Μ, 4/0) που παραμένει αμφίβολος. Στο νησί έχουν μείνει οι τραυματίες Ρουμπέν Κάστρο (Ε, 5/3), Αραούχο (Ε.), Ραμίρες (Μ, 1/0), Μέσα (Μ.), και Ρ.Φερνάντεθ (Τ.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μαρτίνες – Α.Λέμος, Αρτίλες, Μαντοβάνι, Μπέγια – Φάμπιο, Ναρβάεθ, Γκαλαρέτα, Βιέρα, Πέδρι – Πέκχαρτ
Η πολύ μέτρια εντός έδρας Λούγο έχει την προϊστορία υπέρ της αλλά η Λας Πάλμας έχει τη χάρη αυτή τη περίοδο. Η προϊστορία δείχνει αρκετά γκολ να σημειώνονται στους αγώνες τους, ενώ στους 3/4 αγώνες τους είχαμε GG που μοιάζει και πάλι πιθανό διότι η Πάλμας παίζει ανοιχτά.

19:00 Elche CF – Rayo Vallecano
Μετά τη νίκη επί της «Πόνφε» ήρθε η εκτός έδρας ήττα στην Εξτρεμαδούρα με 2-0. Αγνώριστη προς το χειρότερο η ομάδα του Πατσέτα έκανε κακό ματς και έχασε δίκαια. Πολύ γρήγορα έχασε τη μάχη του κέντρου, με συνέπεια να δέχεται συνεχώς επιθέσεις, αλλά και ταυτόχρονα οι αντίστοιχες δικές της να «πεθαίνουν» εν τη γενέσει τους. Οριακά και λόγω της εξαιρετικής απόδοσης του πορτιέρο Έντγαρ Μπαδία πήγε με το μηδέν στο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη δεν είχε την ίδια τύχη. Δέχτηκε δίκαια το πρώτο γκολ στο 52’, έμεινε με δέκα παίκτες στο 65’ και αναπόφευκτα το 32-0 στο 83’. Ειδική περίπτωση έχει αποδειχτεί ο Μάνουελ Σάντσεθ που δέχτηκε την κόκκινη. Πέρυσι αναδείχτηκε ως ο «κακούργος» της κατηγορίας με 19 κίτρινες σε 28 ματς (φέτος 5 σε 6 ματς), αλλά το περίεργο είναι ότι και στις δύο μοναδικές του επισκέψεις στο γήπεδο της Εξτρεμαδούρα, αποβλήθηκε και τις δύο.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Πατσέτα θα επαναφέρει την κλασική του ενδεκάδα καθώς το rotation που επιχείρησε στο Αλμεδραλέχο απέτυχε παταγωδώς. Μόνες αμφιβολίες για την δυάδα της επίθεσης. Αν πάρει συμμετοχή ο Νίνο, φτάνει στο εξωπραγματικό νούμερο των 750 επαγγελματικών αγώνων. Τιμωρημένος είναι ο Μάνουελ Σάντσεθ (Μ, 6/0) αλλά απαλύνεται η κατάσταση διότι αντίστοιχα εξέτισε τη δική του ποινή ο έτερος βασικός Γκονθάλο Βιγιάρ (Μ, 7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Έντγαρ Μπαδία – Ζιλ, Γκονθάλο Βερδού, Ντάνι Κάλβο, Λόπεθ – Φολχ, Βιγιάρ – Ι.Σάντσεθ, Χοσάν, Νίνο – Κουάσμι
Αυτή τη φορά υποδέχτηκε την Αλκορκόν στο τοπικό ντέρμπι της Μαδρίτης και της παραχώρησε το 1-1 με δραματικό τρόπο. Γκίνια, ανικανότητα, κακές συγκυρίες κακό φεγγάρι; Είναι αδύνατον να διακρίνεις τη διαφορά στα δύο τελευταία ματς της Ράγιο που στιγματίστηκαν στο φινάλε τους με το ίδιο ακριβώς φινάλε. Πριν λίγες μέρες δέχτηκε την ισοφάριση από την Φουενλαμπράδα στο 96’ με πέναλτι. Τώρα δέχτηκε την ισοφάριση ξανά με πέναλτι στο 99’ με τα νεύρα όλων να έχουν σπάσει. Όσον αφορά τις κίτρινες κάρτες, πέφτουν σα το χαλάζι. Έξι στη Φουένλου, 7 με Αλκορκόν, έχουν χάσει τη μπάλα. Κόντρα στην Αλκορκόν προηγήθηκε στο 22’ αλλά δε φρόντισε να τελειώσει το ματς για να μην μπλέξει μαζί της. Σε κρίσιμο χρονικά σημείο της ακυρώθηκε μέσω VAR γκολ σε πολύ δύσκολη φάση και τελικά στις καθυστερήσεις και πάλι μέσω VAR δόθηκε και πάλι πέναλτι εναντίον της στο 99’ και έγινε το 1-1. «Εγκεφαλικό».
Αγωνιστικά Νέα:Έντονος προβληματισμός στην ομάδα καθώς πέραν των λαθών στα τελευταία λεπτά, έχει δεχτεί ήδη 12 γκολ σε 9 ματς. Έφτασε τις 5 κίτρινες ο Ουγιόα (Ε, 6/2) και χάνει το ματς, μία απώλεια δυσαναπλήρωτη. Τη θέση του θα καλύψει ο Αντρές Μαρτίν (Ε, 4/1), διεθνής στην κάτω των 21 ετών στην Ισπανία. Ξεκούραση αναμένεται μάλλον για τον Λούνα (Α, 3/0), τη θέση του οποίου θα πάρει ο φυσικός αντικαταστάτης του, Σαούλ Γκαρθία (Α, 2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-1-4-2): Ντιμιτριέφσκι – Αντβίκουλα, Σάβελγιτς, Σαούλ, Κατένα – Μάριο Σουάρεθ – Μπεμπέ, Πόθο, Εμπάρμπα, Κομεσάνια – Αντρές Μαρτίν
Σημαντική η απώλεια του Ουγιόα στη Ράγιο που της αφαιρεί μεγάλη δύναμη στην επίθεση. Η Έλτσε δεν είναι ομάδα που θα παίξει άναρχα και θα ρισκάρει. Αν δεν της βγαίνει το ματς θα κοιτάξει να μην χάσει. Η Ράγιο επίσης έχει «καεί» πολλάκις τελευταία, συνεπώς η ισοπαλία έχει λογική.

21:00 SD Ponferradina – CD Mirandés
Υποδέχτηκε μεσοβδόμαδα την Λας Πάλμας και έχασε με 2-0, δίνοντας ένα τέλος στο αήττητο σερί της εντός έδρας που κρατούσε 8 μήνες. Δεν υστέρησε σε απόδοση από την αντίπαλό της αλλά υστέρησε υπερβολικά σε αποτελεσματικότητα, έχοντας μοιραίο παίκτη το Γιούρι. Στο 25’ δέχτηκε το 1-0, αλλά ελάχιστα λεπτά αργότερα έχασε μοναδική ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, όταν ο Γιούρι αστόχησε σε πέναλτι. Μονοπώλησε τις μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο αλλά και στο υπόλοιπο του αγώνα, έχοντας πρωταγωνιστή σχεδόν σε όλες τον Γιούρι ο οποίος ήταν άστοχος αλλά και άτυχος. Και όπως συνήθως συμβαίνει ότι εσύ πετάς στα σκουπίδια τις ευκαιρίες που έχεις, θα τιμωρηθείς. Η τιμωρία ήρθε στο 66’ που δέχτηκε το 0-2 και παρά τις φιλότιμές της προσπάθειες ως το τέλος, δεν άλλαξε τίποτα.
Αγωνιστικά Νέα:Η Μιραντές αποτελεί άμεσο ανταγωνιστεί για την παραμονή στην κατηγόρια, συνεπώς η νίκη σήμερα θεωρείτε μονόδρομος, πιστεύουν στη «Πόνφε». Δεν υπάρχουν νέα προβλήματα τραυματισμών που σημαίνει ότι εκτός παραμένει ο Νογκέρα (Α, 4/0) και ο Σέρχιο Μπουενακάσα (Ε.) αλλά στον αντίποδα αποθεραπεύτηκε και είναι διαθέσιμος ο σημαντικός Λουίς Βαλθάρκε (Α, 7/0). Άγνωστο ένα θα ακολουθηθεί και πάλι rotation όπως μεσοβδόμαδα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μανού Γκαρθία – Ρέινα, Ρούσο, Τριγκέρος, Βίγια – Ντονόσο, Σιέλβα, Φουγιάνα, Πάμπλο Βαλθάρκε – Καξέ, Γιούρι
Τρίτη σερί ισοπαλία και 4η στα 5 τελευταία μετά και το 1-1 που παραχώρησε στη Λούγο. Έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας ουσιαστικά αυτή την απέσπασε από τη Λούγο αφού βρέθηκε να χάνει ως το 93’. Μακράν ανώτερη της αντιπάλου της κυρίως στο πρώτο μέρος είχε φάσεις για να προηγηθεί αλλά ήταν άστοχη. Η αναμέτρηση ισορρόπησε στην επανάληψη με τη Λούγο να εμφανίζεται σταδιακά στον αγώνα και να δηλώνει παρούσα στις εξελίξεις. Κατοχή 60-40 η Μιραντές, τελικές 7-1 η Μιραντές, κόρνερ 6-2 η Μιραντές αλλά το γκολ με πέναλτι η Λούγο στο 77’ και μετά αγώνας με το χρόνο για να ισοφαρίσει. Ευτυχώς για αυτήν τα κατάφερε στο τελευταίο δευτερόλεπτο με τον Ματέους. Έτσι, με το πέρας της αγωνιστικής έμεινε κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού, έχοντας μόλις μία νίκη εντός σε 5 ματς.
Αγωνιστικά Νέα:«Σωματικά και πνευματική η ομάδα μου είναι απολύτως καλά. Οφείλουμε να ξεπεράσουμε αυτό το σερί ισοπαλιών, εκ των οποίων οι δύο στο σπίτι μας, κατακτώντας το τρίποντο» ανέφερε ο κόουτς Ιραόλα. Δεν υπάρχουν ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα. Ο Μερκελάνθ (Ε, 6/3) ξεπέρασε τον τραυματισμό του και είναι διαθέσιμος συνεπώς εκτός μένει μόνο ο Μάριο Μπαρκό (Ε, 6/1), του οποίου η επιστροφή θα γίνει μάλλον στο επόμενο ματς.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Λιμόνες – Χούλιο, Κιχέρα, Γκονζάλες, Κιχέρα – Αντρές Γκαρθία, Ρέι, Γκουρίδι, Μελσά – Μερκελάνθ, Μάρκος Αντρέ
Μάχη νεοφώτιστων, το αποτέλεσμα της οποίας ίσως είναι κρίσιμο στο τέλος στις ισοβαθμίες. Εκτιμώ πως δύσκολα η Ποενφεραντίνα θα μείνει ξανά χωρίς να σημειώσει γκολ ή να χάσει ξανά εντός, όταν κράταγε αήττητη έδρα επί 8 μήνες. Όμως, σε κάθε περίπτωση οι αποδόσεις στον άσο κρίνονται ασύμφορες και απέχω.

21:30 CD Tenerife – Extremadura UD
Φιλοξένησε την ουραγό Οβιέδο και έχασε με 1-0, με τους οπαδούς της να βλέπουν ξανά το ίδιο έργο. Κατά την διάρκεια της προηγούμενης εμβόλιμης αγωνιστικής, η «Τέτε» γύρισε «άχαστη» από δύο ματς εκτός έδρας και έχασε εντός από τη Φουενλαμπράδα. Τώρα είχε γυρίσει από τη νίκη στη Λούγο και ξανά έχασε εντός. Στην πρώτη αξιόλογη φάση στον αγώνα δέχτηκε το γκολ στο 25’ από λάθος της άμυνας, αλλά λίγα λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι, το οποίο με άπειρη καθυστέρηση, ακύρωσε το VAR. Το υπόλοιπο της αναμέτρησης ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των νησιωτών, οι οποίοι προσπάθησαν, είχαν φάσεις αλλά δεν είχαν αρωγό και τη διαιτησία που επέτρεψε τις κάθε είδους καθυστερήσεις της Οβιέδο, χωρίς τιμωρήσει αλλά και ούτε να κρατήσει τον ανάλογο χρόνο στο τέλος που πίεζε ασφυκτικά.
Αγωνιστικά Νέα:Οι πάντες αναρωτιούνται τι συμβαίνει διότι δεν είναι λογικό εκτός να κάνει νίκες και μέσα να χάνει το ένα ματς μετά το άλλο. Χάθηκε μοναδική ευκαιρία μεσοβδόμαδα να βρεθεί στη πρώτη εξάδα αλλά έχασε από την τελευταία. Η ομάδα έπαιξε δύο σερί αγώνες με την ίδια εντεκάδα και μάλλον έσκασε, οπότε σήμερα αναμένεται φρεσκάρισμα. Αγωνιστικά προβλήματα και απουσίες δεν υπάρχουν.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-3-3): Ορτολά – Λουίς Πέρεθ, Ρουίθ, Μουνιόθ, Μαζάν – Λάσο, Μάλμπασιτς, Μίγια – Μπερμέχο, Ναουέλ, Ντάνι Γκόμεθ
Μετά από έξι σερί εντός έδρας αγώνες χωρίς τρίποντο (από τις 26 Απριλίου), επανήλθε στις νίκες μετά το 2-0 επί της Έλτσε. Η δεύτερη σερί νίκη μέσα σε λίγες μέρες (είχε προηγηθεί αυτή στην Αλκορκόν), ήταν προϊόν, σοβαρότητας, ανωτερότητας και σταθερότητας επί 90 λεπτά. Ναι μεν πήγε με 0-0 στο ημίχρονο και αφού είχαν προηγηθεί δύο καλές στιγμές με Ζαφρίνο και Νόνο που αποκρούστηκαν, αλλά το ματς «μύριζε» ότι θα σκοράρει. Πράγματι στο 52΄δίκαια πήρε προβάδισμα με τον Λεντέσμα και απέναντι σε μία μετριότατη Έλτσε, διπλασίασε με τον Ροντρίγκες στο 83’. Η νίκη της μπορεί να χαρακτηριστεί και εύκολη.
Αγωνιστικά Νέα:«Υπάρχει επιβάρυνση αρκετών παικτών μου με κούραση. Αυτό που προσπαθούμε είναι να ενισχύσουμε την ομάδα παρέχοντας περισσότερες ανάσες με φρέσκους παίκτες λόγω των συνεχόμενων αγώνων. Αλλαγές θα γίνουν» ανέφερε ο Καταλανός κόουτς Μοσκέρα. Η απουσία του Λομοτέι (Μ, 5/0) παραμένει, προστέθηκε και αυτή του Κίκε Μάρκεθ (Ε, 8/2) και του Αϊράμ Καμπρέρα (Ε, 2/0) αλλά γυρίζει ο Κρουθ (Α, 3/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Κάστο – Καμπάγιο, Άλεξ Ντίεθ, Γκανέρο, Κρουθ – Ζαρφίνο, Κρίστιαν, Νταβίδ Ρότσα, Νόνο – Πίντσι, Ουίλι
Απίθανο δεν είναι, αλλά το να κάνει 3η σερί ήττα εντός η Τενέρε μου μοιάζει αρκετά δύσκολο. Μετά από 5 αγώνες εκτός, η Εξτρεμαδούρα έκανε τη νίκη της και ησύχασε. Σειρά τώρα της Τενέρε μετά από 3 αγώνες να κάνει και την δική της.