Spain Segunda Division

22:00 Rayo Vallecano – CD Tenerife
Συνέχισε τον «έρωτα» με τις ισοπαλίες κατακτώντας την 5η σερί μετά το 1-1 που απέσπασε στην έδρα της Έλτσε. Συμμετείχε σε ένα γενικά ισορροπημένο αγώνα, ο οποίος στο πρώτο μέρος κούρασε τους θεατές. Οι δύο ομάδες αντιμετώπισαν πολλές δυσκολίες για να φτάσουν στις αντίπαλες περιοχές, με τις επιθέσεις τους να σβήνουν σχεδόν μόνιμα λίγο πιο κάτω από τη σέντρα. Στην επανάληψη το θέαμα ήταν πιο ευχάριστο, με την Έλτσε να ανοίγει πρώτη το σκορ στο 66’ αλλά τη Ράγιο να απαντά 12 λεπτά αργότερα με τον Αντρές Μαρτίν. Προς το φινάλε που άνοιξε το ματς, χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αγώνα λόγω διεθνούς καθήκοντος είναι πορτιέρο Ντιμιτριέφσκι (3 συμμ.) ενώ ο έτερος βασικός Γκαρθία (7 συμμ.) είναι τραυματίας και εξαιρετικά αμφίβολος. Τρίτος είναι στη σειρά ο 19χρονος Μόρο. Σε διεθνές καθήκον είναι οι Αντβίκουλα (Α, 7/0) και Α.Μαρτίν (Ε, 5/2). Τραυματίας είναι ο βασικότατος Μ.Σουάρεθ (Μ, 10/1) όπως και οι δύο κεντρικοί αμυντικοί χωρίς συμμετοχή Μπα, Βελάσκες. Εξέτισε και επιστρέφει στην ενδεκάδα ο Ουγιόα (Ε, 6/2).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-1-4-2): Μόρο ή Γκαρθία – Τίτο, Σάβελγιτς, Σαούλ, Κατένα – Βαλεντίν – Μπεμπέ, Πόθο ή Τρέχο, Εμπάρμπα, Κομεσάνια – Ουγιόα
Τρίτη σερί εντός έδρας ήττα για την Τενερίφε που αυτή τη φορά έχασε από την Εξτρεμαδούρα με 2-1. Επιβάλλεται διάγνωση από ψυχίατρο για την ομάδα του Λόπεθ Γκαράι, λόγω της ανώμαλης συμπεριφοράς της καθώς νικά εκτός έδρας αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο ενώ εντός είναι άθλια. Η νέα εντός έδρας ήττα ήρθε απόρροια των πολλών κενών διαστημάτων στο παιχνίδι της. Μπήκε στον αγώνα νωθρά και το πλήρωσε στο 8’ με το 0-1, ζωήρεψε και ανταπέδωσε το γκολ στο 22’, αλλά αυτομάτως επέστρεψε στην νωθρότητα των πρώτων λεπτών. Στην επανάληψη φάνηκε πιο ζωηρή, έκανε φάσεις που όλες όμως χάθηκαν λόγω αναποτελεσματικότητας και τελικά στο 75’ υπέπεσε σε πέναλτι και έχασε το ματς. Επι μιάμιση ώρα τη Δευτέρα κουβέντιαζαν παίκτες και προπονητής για το «τις πταίει».
Αγωνιστικά Νέα:Σε σχέση με την αποστολή του τελευταίου αγώνα οι αλλαγές αφορούν την απουσία του Μπόρχα Λάσο (Μ, 10/2) που είναι τιμωρημένος με μία αγωνιστική ενώ ο Μαζάν (Α, 6/1) και ο Ντ. Γκόμεθ (Ε, 9/1) είναι σε διεθνές καθήκον. Επανέρχονται στην αποστολή οι Ίσμα Λόπεθ (Α, 4/0), Σίπσιτς (Α, 3/0), Ουνταμπαρένα (Μ, 3/0), Σάσουα (Ε, 0 συμμ.) και ο πορτιέρο Γκαλβάν (0 συμμ.).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-3-3): Ορτολά – Λουίς Πέρεθ, Ρουίθ, Μουνιόθ, Λόπεθ – Αλμπέρτο, Μίγια, Σανθ – Μπερμέχο, Μάλμπασιτς, Μιέρεθ
Το ισοζύγιο μετά από τις απουσίες λόγω εθνικών, τιμωριών και τραυματισμών δείχνει μάλλον σε λίγο καλύτερη θέση τη Ράγιο Βαγιεκάνο που έχει την σημαντικότατη επιστροφή του Ουγιόα. Η αγωνιστική συμπεριφορά της Τενερίφε (εσχάτως χάνει μέσα, δε χάνει έξω) και της Ράγιο (5 σερί ισοπαλίες) με κάνουν επιφυλακτικό.