Spain Segunda Division

R SANTANDER v ALMERIA

Πικρό αποδείχτηκε το ξεκίνημα της Ράθινγκ στο πρωτάθλημα, μετά την επάνοδό της στη Σεγούντα. Υποδέχτηκε τη Μάλαγα και έχασε με 1-0, σε ένα ματς που θα έχει συνέχεια στην αίθουσα του «αθλητικού δικαστή». Η ομάδα του Ιβάν Ανία έχασε το ματς για δύο λόγους. Πρώτον διότι σε όλο σχεδόν το ματς έπαιξε φοβισμένα για να μην χάσει και δεύτερον διότι είναι παραπάνω από αισθητή η απουσία ενός φουνταριστού στην επίθεση. Το πρώτο ημίχρονο έγινε για να γίνει, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν κακό θέαμα. Το δεύτερο μέρος ήταν πολύ καλύτερο ποιοτικά, με τη Ράθινγκ να έχει τρεις καλές ευκαιρίες για να σκοράρει αλλά τελικά να δέχετα8 αυτή το γκολ στο 85’. Υπέβαλε ένσταση και ζητά να της κατοχυρωθεί ο αγώνας, διότι όπως ισχυρίζεται, η Μάλαγα είχε στην αποστολή 9 νεαρούς από τα τμήματα υποδομής αντί για 6 που λέει ο κανονισμός.
Αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις ο Μάριο Ορτίθ (μέσος, 1/0) και είναι τιμωρημένος, τραυματίστηκε ο βασικός πορτιέρο Λούκα Ζιντάν (1/0) και ο επίσης βασικός μέσος Κιτόκο (1/0), οι οποίοι βρίσκουν στο απουσιολόγιο τους ήδη τραυματίες, Γιον Άντερ (επιθ., 26/10) με χιαστούς, Ιβάν Κρέσπο (τερμ.). Τουλάχιστον εξέτισε την ποινή του και είναι διαθέσιμος ο Νταβίδ Μπαράλ (επιθ., 18/6). Στα δοκάρια θα βρίσκεται ο νεαρός από τις υποδομές, Λούκας Ντίαθ.
 (4-4-2): Λούκας Ντίαθ – Μπουνιουέλ, Φιγκουέρας, Ολαορτούα, Μινέρο – Ιντάλγκο, Γιόντα, Ρουίθ, Καγιαργκά – Σεχούδο, Μπαράλ.
Ιδανικό το ξεκίνημα των «Αλμεριένσες» στο πρωτάθλημα, καθώς υποδέχτηκαν την Αλμπαθέτε και τη νίκησαν εύκολα με 3-0. Καταφανώς ανώτερη η ομάδα του Πέδρο Εμάνουελ, κυριάρχησε σε όλο τον αγώνα, δείχνοντας πολύ πιο έτοιμη και δεμένη από την αντίπαλό της. Η προσπάθεια της για τη νίκη καρποφόρησε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν μέσω VAR κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Αγκούθα στο 67΄και μετά ήρθαν τα ακόμη δύο γκολ με Νκάκα και Αγκούθα στο 82΄και 98΄αντίστοιχα. Άρεσε η Αλμερία. Μεταγραφικός οργασμός το τελευταίο δεκαήμερο, με 6 αφίξεις (Μπάλιου, Μάρας, Ρόσιτς, Πέτροβιτς, Λάθο, Τζόναθαν) ενώ έπονται και άλλες.
«Έμεινα ευχαριστημένος από τους παίκτες που αγωνίστηκαν στη πρεμιέρα. Έδειξαν να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις μου. Όμως, θέλω να παίζουν όλοι για όλους, έως το τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα», ανέφερε ο κόουτς  Πέδρο Εμάνουελ, ο οποίος έχει διλήμματα για τον καταρτισμό της ενδεκάδας του. Ο λόγος έχει να κάνει με τις πολλές επιλογές που διαθέτει, καθώς δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα.
(4-2-3-1): Ρενέ – Ρομέρα, Ιμπίθα, Οουόνα Πεϊμπέρνες, Μάρτος – Οθ, Αγκούθα – Κόρπας, Τσέμα, Λάθο – Σέκου.

Θα διαφωνήσω με το φαβοριτισμό της Ράθινγκ. Ναι με έχει μία λύση στην επίθεση που δεν είχε (Μπαράλ), αλλά κάτω από τα δοκάρια θα παίξει ένα «αμούστακο». Η Αλμερία ξεκίνησε με νίκη και είναι έμπειρη ομάδα. Πιθανό το να φύγει τουλάχιστον αήττητη.
REAL OVIEDO v LUGO

Η πολύ δύσκολη πρεμιέρα της στη Γαλικία κόντρα στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, συνοδεύτηκε τελικά και με την ήττα 3-2. Έχασε το ματς διότι μάλλον άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτο όλο το πρώτο ημίχρονο στο οποίο ναι μεν έδειξε ότι είναι μία οργανωμένη ομάδα, αλλά επιθετικά είχε δυσεπίλυτα προβλήματα. Το εκρηκτικό ξεκίνημα της Ντέπορ την έστειλε στη σέντρα στο 18’ με το υπόλοιπο του πρώτου μέρους να τη βρίσκει μέτρια. Αν και η κατάσταση ζόρισε χειρότερα στο 55’ που έγινε το 2-0 εις βάρος της, ο αρχηγός της Σαούλ Μπερχόν ανέβασε απόδοση συμπαρασύροντας την ομάδα του προς το καλύτερο, καταφέρνοντας τελικά να ισοφαρίσει μεταξύ 69’-78’. Και ενώ το ματς έβαινε στη λήξη του, στο 89’ έγινε η ζημιά.
Στην αποστολή 22 ποδοσφαιριστές, με το ξεσκαρτάρισμα να γίνεται λίγο πριν από τον αγώνα. Το πιθανότερο είναι να κοπούν ξανά όσοι κόπηκαν και κόντρα στην Ντεπορτίβο. Λόγω έγκρισης δελτίων ο Χάβι Φερνάντεθ (αμυν., 35/3), ο Μπάρθενας (επιθ., 37/8), ο Αχιχάδο (αμυν., 36/2 στην Οβιέδο Β) και ο Αρίμπας (αμυν., 23/2 στη Πούμας). Αμφίβολη η συμμετοχή του Τζίμι (μέσος, 10/0), λόγω απόφασης της Ομοσπονδίας για τιμωρία του. Τραυματίες οι Χοσέλου (επιθ., 36/10) και Βίτι (μέσος, 14/0).
(4-4-2): Σαμπάν – Γιοχάνεσον, Χάβι Φερνάντεθ, Κρίστιαν Φερνάντεθ, Μόσα –Τεχέρα, Λόλο, Σαούλ Μπερχόν, Κορτίνα – Σανγκαλί, Ορτούνιο.
Η πρώτη εντός έδρας γκέλα της Λούγο στη νέα σεζόν ήρθε απέναντι σε μία από τις ομάδες που αναμένεται να δώσουν μάχη για την παραμονή. Η ομάδα του Ελόι Χιμένεθ υποδέχτηκε αυτή της Εξτρεμαδούρα και τις παραχώρησε το 0-0. Οι περίπου 3.000 οπαδοί των γηπεδούχων απόλαυσαν ένα καλό ματς στη μεγαλύτερη του διάρκεια, με πλήθος ευκαιριών εκατέρωθεν, που είχε ως πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες. Πανομοιότυπο παιχνίδι από τις δύο ομάδες που όποτε είχαν τη μπάλα έκαναν γρήγορες επιθέσεις, σε μία απόλυτα ισορροπημένη αναμέτρηση. Προς το φινάλε του αγώνα, ο φόβος της ήττας, έριξε τους ρυθμούς καθώς συμβιβάστηκαν με την ιδέα της ισοπαλίας.
Ξεκινάει τις εκτός έδρας μάχες της η Λούγο, έχοντας «προίκα» το γεγονός ότι προέρχεται από 8 αήττητους αγώνες εκτός. Εντός αποστολής το νέο απόκτημα ο μέσος Άλεξ Λόπεθ, δανεικός από την Εσπανιόλ (αγωνιζόταν στην Β ομάδα), ο Σέρτζε Λεούκο (αμυν., 7/0) που ξεπέρασε σοβαρό τραυματισμό στον αχίλλειο, ενώ το «παρών» δίνει και ο Τζεράρντ Βαλεντίν που τέλειωσε χωλαίνοντας το ματς κόντρα στην Εξτρεμαδούρα. Παραμένει εκτός ο Χιούγκο Ράμα (μέσος, 39/7 στη Μιραντές).
 (4-4-2): Βαρό – Καμπαμπάδαλ, Χοσέ Κάρλος, Πίτα, Κανέγια – Βαλεντίν, Σεοάνε, Γκράου, Τέτε – Ερέρα, Μανού Μπαρέιρο.

Έχω όλη την καλή διάθεση να υποστηρίξω την Οβιέδο, αλλά δεν παραγνωρίζω ότι είναι ακόμα αρχή, ότι η Λούγο είναι δυσκολοκατάβλητη ομάδα και πως συχνά πυκνά φεύγει με αποτέλεσμα από το «Ταρτιέρε» (1-4-3). Με κωλύει βασικά η απόδοση του άσου που κρίνω πως είναι μικρή.
MIRANDES v CADIZ
Πετυχημένο το ντεμπούτο της νεοφώτιστης ομάδας στη κατηγορία του Άντονι Ιραόλα καθώς μπόρεσε και απέσπασε στη Μαδρίτη το ισόπαλο 2-2, μέσα στη δύσκολη έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο. «Το έλα να δεις» έγινε στο πρώτο ημίχρονο, με τη Μιραντές να κερδίζει στο 7’ το αριθμητικό πλεονέκτημα, να ανοίγει το σκορ στο 11’ με τον Άλβαρο Ρέι, αλλά στη συνέχεια, να παραχωρεί δύο πέναλτι και να βρίσκεται πίσω στο σκορ ως το 26’. Στην εκπνοή δε του ημιχρόνου, δέχθηκε και αυτή κόκκινη κάρτα. Ο αγώνας γενικά ηρέμησε στην επανάληψη, με τους «ροχίγιος» τελικά να παίρνουν το βαθμό μετά το εξαιρετικό γκολ του Αντρές Μοχεντάνο στο 71’. Δίκαιο το αποτέλεσμα.

«Υποδεχόμαστε μία ομάδα δυνατή στην άμυνα και την επίθεση. Δεν θα είναι εύκολος αγώνας», δήλωσε ο κόουτς των γηπεδούχων, που έχει όλους τους παίκτες στην διάθεση του εκτός του Κάρλος Χούλιο (αμυν, 1/0) που είδε δύο κίτρινες στο «Βαγιέκας» και αποβλήθηκε. Το γήπεδο αναμένεται κατάμεστο, καθώς οι οπαδοί σκοπεύουν φέτος να μετατρέψουν το «Αντούβα» σε «κολαστήριο».
 (4-4-2): Λιμόνες – Κιχέρα, Οντέι, Γκονθάλεθ, Σιμόν – Αντρές Γκαρθία, Σεραχερία, Ρέι, Γκουρίδι – Ματέους, Μάριο Μπάρκο.
Με το «δεξί» το ποδαρικό της ομάδας του Άλβαρο Θερβέρα (συμπλήρωσε 150 στο πάγκο της Κάντιθ), με την ομάδα του να νικά την νεοφώτιστη Πονφεραντίνα με 3-1. Το στυλ της Κάντιθ ήταν και πάλι το ίδιο. Δυνατή άμυνα, πίεση ψηλά στον αντίπαλο, τον οποίο υποχρεώνει να τρέξει πολύ για να την προλάβει. Αυτή όμως η συνταγή δεν βρήκε καλή εφαρμογή στο πρώτο ημίχρονο, όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στην εκπνοή του ημιχρόνου, αν και από το 17’ έπαιζε με παίκτη παραπάνω. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι 15.000 «Καντίστας» απόλαυσαν την ομάδα τους που έπαιξε πανέμορφα. Οι Ναβάρο στο 55’, Περέα στο 76’ και Νάνο στο 86’ πέτυχαν ωραιότατα γκολ, απόλυτα δίκαιο κρίνεται το αποτέλεσμα.
Είχε χάσει το ματς της πρεμιέρας και χάνουν και το δεύτερο λόγω τραυματισμού ο Χοσέ Μανουέλ Χουράδο (μέσος, 9/1 στη Γιατάι), ο Κάρλος Ακαπό (αμυν., 13/0 Ουέσκα) και ο Έδου Ράμος (μέσος, 24/1). Τεχνικοί λόγοι έκοψαν τον Λέκιτς (επιθ., 29/4 πέρυσι), τον Σέρχιο Σάντσεθ (αμυν., 22/1 πέρυσι), τον Μπρίαν Ολιβάν (αμυν., 15/0 πέρυσι) και τον Σέρβο Γιοβάνοβιτς (επιθ., 6/0 πέρυσι). Στον αντίποδα, διαθέσιμος είναι ο Καλά (αμυν., 30/1) που εξέτισε την ποινή του.
 (4-2-3-1): Θιφουέντες – Καρσελέν, Καλά, Μάουρο, Εσπίνο – Γκαρίδο, Χοσέ Μάρι – Σάλβι, Α.Φερνάντεθ, Περέα – Κιντάνα.

Από τα ματς της ημέρας που αναμένουμε να… πέσουν κορμιά. Τόσο η Μιραντές, όσο και η Κάντιθ, άφησαν καλές εντυπώσεις την πρεμιέρα. Λογικό και σωστό το μοίρασμα των αποδόσεων, σε μία αναμέτρηση που μοιάζει όντως με τριπλή παραλλαγή.
ALCORCON v ELCHE

Πρώτος αγώνας εκτός έδρας στο άνοιγμα του πρωταθλήματος και πρώτο τρίποντο για την ανανεωμένη Αλκορκόν, του νέου κόουτς, Φραν Φερνάντεθ. Η εμπειρία της αλλά και η τύχη τη βοήθησαν να φύγει αλώβητη από το «Παχαρίτος», απέναντι σε μία μέτρια Νουμάνθια την οποία νίκησε με 1-0. Μόλις στο 7’ ο Πομάρες έκανε χέρι, δόθηκε πέναλτι, η κατάληξη όμως του οποίου ήταν στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια αφυπνίστηκε, μπήκε πιο ενεργά στον αγώνα, αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο στο δεύτερο μέρος. Πήρε τα ηνία, άρχισε να πιέζει και τελικά άνοιξε το σκορ στο 66’ με τον Ντάνιελ Ρομέρα. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης έπαιξε άψογα με το χρόνο, χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα από πλευράς Νουμάνθια.
Ντεμπούτο σήμερα εντός έδρας για τον νέο κόουτς της Αλκορκόν, Φραν Φερνάνετθ που θέλει να επαναλάβει τα νικηφόρα αποτελέσματα μπροστά στο κοινό της ομάδας. Φέτος η Αλκορκόν έχει γεμίσει ξένους περισσότερο από κάθε άλλη χρονιά (6 ως τώρα), με τελευταία άφιξη αυτή του Πορτογάλου Ρέκο (μέσος) από την Ακαδέμικα Κοΐμπρα, ο οποίος θα μπει στην αποστολή αλλά δε θα ξεκινήσει βασικός.  Δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα στους γηπεδούχους.
(4-4-2): Ντάνι Χιμένεθ – Αντότ, Λάουρε, Ελγκεθάμπαλ, Πομάρες – Αγκιλέρα, Ερνέστο, Μπόατεγκ, Νταβιδ Φερνάντεθ – Χάρπερ, Σαντάθα.
Κάκιστη εμφάνιση που συνοδεύτηκε από την εντός έδρας ήττα με 2-0 κόντρα στην νεοφώτιστη Φουενλαμπράδα, υπέστησαν οι «Ιλιθιτάνος» στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Η άθλια κατάσταση του αγωνιστικού χώρου χαρακτήρισε και αυτό που παρουσίασε ο Πατσέτα, μίας ομάδα που είχε χαρακτηριστικά την παθητικότητα και την αμηχανία. Όλα τέλειωσαν στο πρώτο ημίχρονο, με την Φουενλαμπράδα και κάνει ό,τι θέλει και να πετυχαίνει τα δύο γκολ (το πρώτο με πέναλτι). Καμία αντίδραση της Έλτσε στην επανάληψη, παρά τις αλλαγές του Πατσέτα, απογοητεύοντας τους 9.000 περίπου οπαδούς της. Τέλειωσε τον αγώνα με μία μόλις τελική στο τέρμα.
Διαθέσιμα τα δύο νέα αποκτήματα και εντός αποστολής οι Μιγκέλ Σαν Ρομάν (τερμ.) και Αντονί Λόπεθ (αρ. αμυν.) όπως και ο Νούκε Μφούλου (μέσος) αλλά και ο Κλαούδιο Μεδίνα (επιθ.). «Η ομάδα πληγώθηκε, πληγώθηκε η υπερηφάνεια της. Πρέπει να αντιστρέψουμε άμεσα την κατάσταση στην πρώτη από τις δύο εκτός έδρας αναμετρήσεις μας που ακολουθούν», ανέφερε ο Πατσέτα που φυσικά θα κάνει αλλαγές στην ενδεκάδα.
 (4-4-2): Έντγαρ Μπαδία – Τέκιο, Γκονθάλο Βερδού, Ντάνι Κάλβο, Χουάν Κρούθ – Ι. Σάντσεθ, Φολχ, Βιγιάρ, Μίγια – Κουάσμι Φιδέλ.

Εκ διαμέτρου αντίθετη η εικόνα των δύο ομάδων στη πρεμιέρα. Μαύρο χάλι η Έλτσε σε σχέση με την Αλκορκόν που πέρασε με άνεση από τη Νουμάνθια. Λογικά η Έλτσε θα ψάξει αντίδραση αλλά θα μπορέσει; Δε ξέρουμε και δεν μπορούμε να υποθέσουμε. Προσπερνάμε.
MALAGA v LAS PALMAS
Δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα λόγω των προβλημάτων που αντιμετωπίζει. Πήγε στην Καντάμπρια για να αντιμετωπίσει τη νεοφώτιστη Ράθινγκ και τη νίκησε με 1-0. Μπήκε φοβισμένα στον αγώνα, αποδίδοντας μέτρια χωρίς όμως να νιώθει απειλές. Στο δεύτερο μέρος ακολούθησε την αγωνιστική άνοδο της Ράθινγκ, καταφέρνοντας τελικά στο 85’ να πάρει τη νίκη με το γκολ του Αντριάν. Μία νίκη εμπειρίας, αλλά στο μεταξύ η Ράθινγκ έκανε ένσταση διότι όπως ισχυρίζεται, οι «Μαλακιτάνος» είχαν στην αποστολή μεγαλύτερο αριθμό παικτών από τα τμήματα υποδομής, σε σχέση με όσα προβλέπει ο κανονισμός. Στο μεταξύ, έφυγαν οι Οντιβέρος και Εντιαγέ και πήρε τεράστια ανάσα για να κάνει μεταγραφές.
Σε καλύτερη κατάσταση σε σχέση με τον πρώτο αγώνα βρίσκεται η Μάλαγα που ανέβασε τον αριθμό των επαγγελματιών της παικτών κατά πέντε. Έφτασε πλέον τους 14 (εν αναμονή βρίσκεται για τον μέσο Οκαζάκι), μόνο που σήμερα θα στερηθεί τον τραυματία αμυντικό Λουίς Ερνάντεθ (1/0) και τον επίσης τραυματία αμυντικό Νταβιδ Λομπάν (1/0). Η αποστολή θα συμπληρωθεί αναγκαστικά με παίκτες από τις υποδομές του συλλόγου.
(4-4-2): Μουνίρ – Α. Γκονθάλεθ, Κίφου, Ντιέγο Γκονθάλεθ, Χουανκάρ – Ρενάτο Σάντος, Μπουλαχρούντ, Μπαρέ, Πασεκο – Αντριάν, Βαγιέχο.
Οι προβληματικές συνθήκες μέσα από τις οποίες προετοιμάστηκε το καλοκαίρι, είχαν τελικά αντίκτυπο στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Αν και ζήτησε την αναβολή του αγώνα, λόγω της πύρινης λαίλαπας που κατέστρεψε μέρος της νησιωτικής περιοχής, υποδέχτηκε την Ουέσκα και έχασε με 1-0. Δέχτηκε πολλές αντεπιθέσεις στο πρώτο μέρος που ξεπέρασε με δυσκολία ενώ αντίστοιχα επιθετικά ήταν λίγη. Αν και κάπως βελτιωμένη στην επανάληψη, με την είσοδο ενός… 16χρονου, πλήρωσε ακριβά το μοναδικό της αμυντικό λάθος, δεχόμενη το γκολ στο 77’. Απογοητευμένος ο κόουτς Πέπε Μελ, παρακολουθεί τις εξελίξεις ανήμπορος να αντιδράσει, χωρίς να ξέρει σε ποιους παίκτες μπορεί να υπολογίζει. Μεσοβδόμαδα του ανακοίνωσαν ότι ο Λέμος (αμυν.) που ήταν τιμωρημένος στο πρώτο ματς, έβγαλε δελτίο και τον έχει στη διάθεσή του, αλλά ξαφνικά τον ειδοποίησαν ότι τον ετοιμάζουν για μεταγραφή.
Ακόμα περιμένει το πότε θα εγκριθεί το δελτίο της μεταγραφής του Ντρολέ (επιθ., δανεικός από Αντάλια) που είναι σήμερα στην αποστολή και στην αναμονή. Συνεπώς πήγε στη Μάλαγα με 12 επαγγελματίες συν 6 νεαρούς από τις υποδομές. Παραμένουν τραυματίες οι Ρ. Φερνάντεθ (τερμ.), Μέσα (μέσος), Θερδές (επιθ.), Αραούχο (επιθ.), έβγαλε δελτίο ο Κίριαν αλλά όχι ο Αλέξις Σουάρεθ ενώ για αποχώρηση ετοιμάζονται οι Πέκχαρτ (επιθ.) και Πάρας (αμυν.) και είναι εκτός. Ήδη δόθηκε ο Μ. Γκαρθία στον Ερ.Αστέρα.
(4-4-2): Μαρτίνες – Κουρμπέλο, Μαντοβάνι, Αρτίλες, Μπέγια – Τίμορ, Κίριαν, Γκαλαρέτα, Λέμος – Πέδρι, Κάστρο.

Δύο ομάδες σε παρόμοια κατάσταση, με τα ρόστερ τους να αποτελούν μόνιμο αίνιγμα και που μεταβάλλονται ανά λεπτό. Νίκησε χωρίς να πείσει η Μάλαγα, έχασε χωρίς να απογοητεύσει η Λας Πάλμας. Και οι δύο ομάδες διαθέτουν καλούς παίκτες. Στάση αναμονής.