Spain Segunda Division

PONFERRADINA v ZARAGOZA

Η κλήρωση του πρωταθλήματος έμελε να φέρει το ξεκίνημα της νεοφώτιστης ομάδα του κόουτς Μπόλο, μέσα στη σκληρή έδρα της Κάντιθ. Αναμενόμενη λοιπόν η πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, που ήρθε με σκορ 3-1. Μόλις στο 16’  ένα άτσαλο μαρκάρισμα αμυντικού της, την άφησε μεν με 10 παίκτες, αλλά στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Πάμπλο Τριγκέρος με κεφαλιά αλλά και με τη βοήθεια του VAR, άνοιξε το σκορ. Στο δεύτερο όμως ημίχρονο άρχισαν τα πολύ δύσκολα. Η Κάντιθ μπήκε «αγριεμένη», υποχρεώθηκε σε οπισθοχώρηση, με συνέπεια να δεχτεί τρία γκολ και την ανατροπή του σκορ. Παρά τη δίκαιη ήττα της, άφησε καλές εντυπώσεις και κρατά το πρώτο ημίχρονο.
Ο Μαδριλένος μέσος Πάμπλο Λαρέα ((μέσος, 21/0) που έχασε μεγάλο μέρος της προετοιμασίας αλλά και το πρώτο ματς, είναι η σημαντική αλλαγή στην αποστολή. Η επόμενη αλλαγή αφορά την απουσία από το αριστερό άκρο της άμυνας του Χοσέ Ρίος Ρέινα που αποβλήθηκε στο «Ραμόν δε Καράνθα». Τη θέση του αναμένεται να καλύψει επάξια ο Λουίς Βαλκάρκε. Τα νέα αποκτήματα (Κάρο, Βίγια, Νογκέρα, Γκάο), οι από καιρό τραυματίες Γιόν Γκαρθία (αμυν., 27/0), Ντονόσο (επιθ., 40/0) και ο Μπουενακάσα (επιθ.) είναι εκτός.
(4-4-2): Μανού Γκαρθία – Σον, Τριγκέρος, Ρούσο, Λουίς Βαλκάρκε – Ισί, Σιέλβα, Λαρέα, Πάμπλο Βαλκάρκε – Καξέ, Γιούρι
Χαρούμενοι έφυγαν από το «Ρομαρέδα» οι 18.000 οπαδοί της Σαραγόσα, που είδαν την ομάδα τους στο πρώτο ματς της νέας σεζόν να κερδίζει την Τενερίφε με 2-0. Η νίκη ήρθε πρώτον διότι είχε τύχη και δεύτερον διότι εκμεταλλεύτηκε το ταλέντο παικτών της σε καίριες χρονικές στιγμές. Άνοιξε το σκορ στο 41’ αν και η Τενερίφε ήταν αυτή που έχανε τα γκολ με το «τσουβάλι». Ίδια η εικόνα έως το 60’ με τη Τενερίφε να κάνει φάσεις και τους «μάνιος» να ισορροπούν μόνο προς το τέλος, όπου με τη αρωγή του VAR κέρδισαν πέναλτι στο 88’ και έκαναν το 2-0. Η πρεμιέρα της άφησε κάποιες αμφιβολίες κυρίως όσον αφορά το αμυντικό της σκέλος.
Η επίσκεψη μετά από τρεις σεζόν στην Πονφεράδα γίνεται χωρίς τον αρχηγό Θαπατέρ (μέσος, 26/0), τον Γκουιτιάν (αμυν., 19/1 πέρυσι) και τον Ντελμάς (αμυν.) που είναι τραυματίες. Κόπηκε ξανά ο Λινάρες (επιθ., 13/3) και ο Πόμπο (μέσος, 39/4) αλλά επιστρέφει Ιγκμπεκέμε (μέσος, 33/1) που ξεπέρασε την ίωσή του. Εκτός έμεινε επίσης ο αμυντικός Ντιόγο Βερδάσκα που ετοιμάζει αποσκευές για την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ.
 (4-3-3): Άλβαρεθ – Βιγκαράι, Ατιένθα, Γκρίπο, Νιέτο – Ιγκμπεκέμε, Γκούτι, Εγκουάρας, Καγκάβα – Λουίς Σουάρεθ, Σόρο, Ντουαμένα

Πολύ νωρίς για να εμπιστευτούμε μία ομάδα που μας έκαψε τη γούνα αρκετές φορές πέρυσι. Ο λόγος βέβαια για τη Σαραγόσα. Η Πονφεραδίνα έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στη Κάντιθ και ίσως τώρα εντός έδρας αποκτήσει καλύτερη δυναμική. Είναι πολύ νωρίς για να χρίζουμε φαβορί.
SP. GIJON v VALLECANO

Πόντος εκτός έδρας σε πρεμιέρα πρωταθλήματος, απέναντι σε ομάδα που μόλις υποβιβάστηκε από την Πριμέρα είναι επιτυχία. Όταν μάλιστα αγωνίζεσαι για ένα σχεδόν ημίχρονο με παίκτη λιγότερο και χάνεις τη νίκη στις καθυστερήσεις, η επιτυχία ίσως να έχει μεγαλύτερη αξία. Αυτά αφορούν τη Χιχόν που στο ξεκίνημά της απέσπασε το 1-1 στην έδρα της Τζιρόνα. Έδωσε μεγάλη μάχη, απειλήθηκε (ήρωας ο πορτιέρο Μαρίνιο), απείλησε (την φρέναρε ο αντίπαλος πορτιέρο), αν και με 10 παίκτες από το 56’ ανέβασε απόδοση χάνοντας το ένα γκολ πίσω από το άλλο, για να καταφέρει να προηγηθεί στο 87’. Και εκεί που νόμιζε ότι πήρε το ματς, στη τελευταία ανάσα του αγώνα δέχτηκε την ισοφάριση. Άξιζε τη νίκη.
Τιμωρημένος με μία αγωνιστική είναι ο Νταμιάν Πέρεθ (αμυν., 1/0) που αποβλήθηκε κόντρα στη Τζιρόνα. Δεν υπάρχουν άλλου είδους απουσίες. Η αποστολή κατά πάγια συνήθεια θα δημοσκοπηθεί λίγο πριν τον αγώνα. «Μέσα στη δύσκολη έδρα της Τζιρόνα είχαμε 7-8 κλασικές φάσεις για γκολ. Ο στόχος μας λοιπόν είναι να κάνουμε διαρκώς φάσεις και τα γκολ θα έρθουν»  ανέφερε ο κόουτς για την κριτική που ήδη δέχονται οι επιθετικοί του.
 (4-3-3): Μαρίνιο – Μολινέρο, Μπαμπίν, Λόπεθ, Μεδίνα – Φουέγο, Νάτσο Μέντεθ, Πέδρο Ντίαθ, Καρμόνα – Μ.Γκαρθία, Α.Γκαρθία, Ντούρτζεβιτς
Οι μόλις 6.000 «Ραγίστας» που βρέθηκαν στις εξέδρες του «Βαγιέκας», λόγω του μποϋκοτάζ των οργανωμένων για τις τιμές των εισιτηρίων, είδαν την ομάδα τους να παραχωρεί στη πρεμιέρα της νέας σεζόν το 2-2 στη Μιραντές. Στο πρώτο ημίχρονο οι οπαδοί της τα «είδαν» όλα, με το VAR να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Μόλις στο 7 η Ράγιο δέχτηκε κόκκινη, στο 11’ έγινε το 0-1, μεταξύ 16’ και 26’ κέρδισε δύο πέναλτι με τα οποία ανέτρεψε το σκορ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, πρόλαβε και η Μιραντές να δεχτεί κόκκινη. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, με τη Ράγιο όμως να δέχεται την ισοφάριση στο 71’ χωρίς τη διάθεση για αντίδραση. Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Γκρίνια από πλευράς Πάκο Χέμεθ διότι περιμένει ακόμα τρεις μεταγραφές που δεν έχουν έρθει και γκρίνια για την απόφαση να μη δοθεί ο αμυντικός Μπα, που δήλωσε πως ήταν λάθος που έμεινε στη Ράγιο. Η ομάδα πήγε στην Αστούρια χωρίς τον τιμωρημένο Μαρτίν Πσκουάλ (αμυν., 1/0), χωρίς τον Μπα (αμυν.) ενώ για τεχνικούς λόγους κόπηκε ο μέσος Κομεσάνια. Τα κουκιά στην άμυνα δε βγαίνουν για αυτό πήρε στην αποστολή το Χοσέ Λεόν, παίκτη που την περυσινή χρονιά είχε δοθεί στην Σουηδική Εσκιλστούνα.
 (4-4-2): Αλμπέρτο – Τίτο, Λεόν, Κατένα, Αντβίκουλα – Μάριο Σουάρεθ, Αντρές, Πόθο, Άλβαρο – Εμπάρμπα, Πιοβακάρι

Αφελής η Βαγιεκάνο στο πρώτο ματς παραλίγο να χάσει και το ματς από μία νεοφώτιστη. Η Χιχόν άρεσε περισσότερο και παραλίγο να κερδίσει αν και έπαιξε με παίκτη λιγότερο για αρκετή ώρα. Θα εμπιστευτώ τη δυναμική της Χιχόν που θα προσπαθήσει φέτος να μην της ξεφύγει πόντος στο «Μολινόν».
HUESCA v LA CORUNA

Πρεμιέρα στο νέο πρωτάθλημα με νίκη 1-0 στην έδρα της Λας Πάλμας είχαμε για την ομάδα του Μίτσελ. Καλύτερη στο σύνολο η παρουσία των Αραγονών στον αγώνα, πήραν τη νίκη εκμεταλλευόμενοι το μοναδικό αντίπαλο αμυντικό λάθος. Μπήκαν στον αγώνα πιο δραστήριοι, προσπαθώντας κυρίως μέσα από αντεπιθέσεις να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Πήραν τελικά τη νίκη στο 76’ με σκόρερ τον Άλεξ Γκαγιάρ, σε ένα χρονικό διάστημα που η Λας Πάλμας πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Όσον αφορά το ρόστερ της ομάδας, ακόμα να κλείσει καθώς όπως ανακοινώθηκε αναμένονται νέες αφίξεις αλλά και αποχωρήσεις. Γίνεται αγώνας να ξεκαθαρίσει η περίπτωση του μέσου Νταμιάν Μούστο που είναι τιμωρημένος λόγω ντόπινγκ από πέρυσι.
Το ρόστερ δεν έχει κλείσει ακόμα. Η ομάδα που διαθέτει το δεύτερο μεγαλύτερο μπάτζετ στη κατηγορία και έχει θέση ως μόνο στόχο την απευθείας άνοδο, έχει πραγματοποιήσει ως τώρα 14 μεταγραφές και δεν τελείωσε (αναμένονται ακόμα τρεις). Ως τώρα η μεσαία της γραμμή έχει γίνει εξαιρετικά ισχυρή. Οι πολλές επιλογές του πλέον του κόουτς Μίτσελ, αφήνουν ανοιχτό το ενδεχόμενο για αλλαγές και σχήμα σε σχέση με την πρεμιέρα. Χωρίς προβλήματα.
 (4-2-3-1): Άλβαρο – Μιγκελόν, Πουλίδο, Ερμόσο, Λουιζίνιο – Μίκελ Ρίκο, Μοσκέρα – Φερερίρο, Χουάν Κάρλος, Ραμπά – Εσκρίτσε
Τα «θρίλερ» άρχισαν με το καλημέρα. Η Ντέπορ στη πρεμιέρα της υποδέχτηκε την Ρεάλ Οβιέδο και μετά από ένα ματς με έντονες συγκινήσεις, νίκησε στο φινάλε με 3-2. Ξεκίνησε επιθετικά με επελάσεις κυρίως από τα άκρα, ανοίγοντας το σκορ στο 18’ με τον Κονέ. Όλα έδειχναν ότι οι 21.000 περίπου οπαδοί της, θα πέρναγαν ένα ήρεμο απόγευμα καθώς στο 56’ ο Ακέτσε διπλασίασε το σκορ. Κάπου εκεί όμως άρχισε το πισωγύρισμα. Με αυτογκόλ έγινε η μείωση στο 69’ και λίγο αργότερα ήρθε η ισοφάριση που «πάγωσε» κατακαλόκαιρο το «Ριαθόρ». Ως άλλος «Αντουρίθ», ήρθε από το πάγκο στο 86’ ο Κ.Σάντος και στη πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο 89’ έδωσε τη νίκη.
Εξέτισε την ποινή του ο Πέδρο Σάντσεθ (μέσος, 25/4 πέρυσι) ενώ αποτελεί οριστικό παρελθόν τελικά ο Φέδε Καρτάμπια (μέσος, 34/3 πέρυσι) που τράβηξε για Αλ Άχλι. Τρεις οι αλλαγές συνολικά στην 19μελή αποστολή σε σχέση με τον περασμένο αγώνα. Εκτός της εισόδου του Πέδρο Σάντσεθ, κόπηκε ο φορ Ντιέγο Ρολάν του οποίου το μέλλον στην ομάδα είναι στον αέρα, όπως επίσης κόπηκε και ο νεαρός Νταβίδ Σάντσεθ.
 (4-2-3-1): Χιμένεθ – Μπόβεδα, Λαμπρόπουλος, Σόμα, Λουίς Ρουίθ – Μπεργαντίνιος, Σιμπασάκι – Μπόρχα Γκαλάν, Βάγιε, Ακέτσε – Κονέ

Αρκετές οι αντιθέσεις της Ντέπορ στη πρεμιέρα. Η παντελώς αλλαγμένη Ουέσκα πέτυχε μία προβληματική Λας Πάλμας και νίκησε. Το δείγμα συνεπώς για τις δυνατότητες και των δύο είναι ακόμα πολύ φτωχό. Συνεπώς στάση αναμονής και για τις δύο.
TENERIFE v NUMANCIA

Η πρώτη επίσημη εμφάνιση των «τσιτσαρέρος» στο πρωτάθλημα, συνοδεύτηκε με την ήττα τους στη Σαραγόσα με 2-0. Το βασικό πρόβλημα που αναδείχτηκε για την ομάδα του Λόπεθ Γκαράι ήταν το τελείωμα των φάσεων. Παρά την ανωτερότητά της στο πρώτο μέρος, απώλεσε όλες τις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησε με τους Μάλμπασιτς, Λάσο και Άλβαρεθ. Η μπάλα τελικά την τιμώρησε στο 41’ που έγινε το 0-1. Στην επανάληψη το ματς άνοιξε, η Σαραγόσα ανέβασε απόδοση, η Τενερίφη συνέχισε στον ίδιο επιθετικό ρυθμό, οι ευκαιρίες εκατέρωθεν πολλές και σημαντικές και τελικά μέσω VAR, υπέπεσε σε πέναλτι και έγινε το 0-2. Άξιζε τουλάχιστον ένα γκολ.
Τιμωρημένος με μία αγωνιστική είναι ο Κάρλος Ρουίθ (αμυν., 1/0) λόγω της αποβολής του στη Σαραγόσα, ενώ δεν είναι ακόμα έτοιμος και έμεινε εκτός αποστολή ο Ραμόν Μιέρεθ (φορ). Στην ενδεκάδα σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα αναμένονται τρεις αλλαγές. Ο Άλεξ Μπερμέχο θα πάρει θέση στο κέντρο της μεσαίας γραμμής, ο Μαζάν που αποθεραπεύτηκε θα καλύψει το αριστερό άκρο της άμυνας ενώ ο Ντάνι Γκόμεθ ίσως μπει με ηγετικό ρόλο στην επίθεση.
(4-3-3): Ορτολά – Λουίς Πέρεθ, Άλεξ Μουνιόθ, Αλμπέρτο, Μαζάν – Αίτορ Σανθ, Λουίς Μίγια, Άλεξ Μπερμέχο – Σαντάνα ή Γκόμεθ, Ναράνχο, Μάλμπασιτς
Κακό από πάσης πλευράς το ξεκίνημα των «Σοριάνος» στο πρωτάθλημα, που με το καλημέρα υποχρεώθηκαν στην πρώτη τους εντός έδρας ήττα από την Αλκορκόν με 1-0. Ναι μεν ανανεωμένη και με νέο προπονητή αλλά με τα κουσούρια της περασμένης σεζόν, ίδια και απαράλλακτα. Αμυντικές αδυναμίες, επιθετική μετριότητα και γενικά έδειξε ανέτοιμη. Μπήκε καλά στον αγώνα, έχοντας την ευκαιρία να προηγηθεί όταν κέρδισε πέναλτι στο 7’, το οποίο απώλεσε ο Γκιγιέρμο Φερνάντεθ (ορ. δοκάρι). Ως το τέλος του ημιχρόνου πιο δραστήρια, έκανε ένα δυο φάσεις και τέλος η ενεργητική της συμμετοχή στο ματς. Στην επανάληψη παρουσιάστηκε υποτονική και το πλήρωσε καθώς η Αλκορκόν που ανέβασε απόδοση, την στρίμωξε και τελικά παραβίασε την εστία της στο 65’. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης έπαιξε περισσότερο με καρδιά παρά με μυαλό, χωρίς σχέδιο και ιδέες. Δίκαια έχασε προβληματίζοντας τους μόλις 3.500 οπαδούς της.
Πήγε στο νησί με στόχο όπως δήλωσαν, να εκμεταλλευτούν τα επιθετικά προβλήματα και τις αμυντικές αδυναμίες που έδειξε η Τενερίφε, για να πάρουν τη νίκη. Εκτός αποστολής οι τραυματίες Νέστορ Άλμπιαχ (μέσος, 10/2 στη Μπανταλόνα), Αντμόνιο Βιθέντε (αμυν., 32/1 στην Ουνιονίστας Σαλαμάνκα), Εσκασί (μέσος, 1/0) και Νάτσο (επιθ., 1/0). Εξέτισε την ποινή του και επιστρέφει ο Ιβάν Καλέρο (αμυν., 34/7 στη Σαλαμάνκα). Εντός αποστολής το τελευταίο απόκτημα (δανεικός από Μαγιόρκα), ο φορ Ζλατάνοβιτς.
 (4-2-3-1): Μπάριο – Σόλα, Κάρλος Γκουτιέρεθ, Ντέρικ, Αντριάν Καστεγιάνο – Λέδες, Αλαίν – Ζλατάνοβιτς, Ογιαρθούν, Ματέου – Γκιγιέρμο

Προβληματικές και οι δύο στο ξεκίνημα και ιδίως η Νουμάνθια, για την οποία έδειξε να μην κύλησε ο χρόνος, μένοντας στα περυσινά. Η Τενερίφε έδειξε να είχε τρομερό πρόβλημα στο τέλειωμα των φάσεων. Δεν μας έχει συνηθίσει σε διπλά η Νουμάνθια μέσα στη Τενερίφε. Τα άλλα δύο σημεία παίζουν όμως εξ ίσου.
UD EXTREMADURA v FUENLABRADA

Θετικό το ξεκίνημα της ομάδας του Μανουέλ Μοσκέρα, καθώς στην αυλαία ανοίγματος του πρωταθλήματος, απέσπασε το 0-0 στην έδρα της ανταγωνίστριας για την παραμονή Λούγο. Έδειξε από την αρχή επιθετική διάθεση ζητώντας το γκολ, αλλά όπως και η αντίπαλός της, είχε και τη τύχη να έχει τον πορτιέρο της Κάστο σε εξαιρετική μέρα. Πολλές οι ευκαιρίες εκατέρωθεν, σε μία ισορροπημένη στατιστικά αναμέτρηση που εξελισσόταν όμως  αμφίρροπα. Τελικά με την πάροδο του χρόνου, το αίσθημα της αυτοσυντήρησης, τις υποχρέωσε να ρίξουν τους ρυθμούς τους και να ελαχιστοποιήσουν τα ρίσκα. Δίκαιο το 0-0 για την Εξτρεμαδούρα που έδειξε πως ήδη απέκτησε εμπειρία με την κατηγορία.
«Θα αντιμετωπίσουμε μία ομάδα που εργάστηκε σκληρά στη προετοιμασία και που δημιούργησε ένα συμπαγές και εξαιρετικά οργανωμένο σύνολο. Πρέπει να πιέσουμε πολύ όπως κάναμε με τη Λούγο» ανέφερε ο κόουτς Μοσκέρα. Δεν προέκυψαν νέα αγωνιστικά προβλήματα, συνεπώς ο μόνος που παραμένει εκτός δράσης είναι δοθεί ο τραυματίας επιθετικός Αϊράμ Καμπρέρα (27/14, Κρακόβια Κρακοβίας).
 (4-4-2): Κάστο – Άλεξ Ντίεθ, Πάρδο, Γκρανέρο, Μπάστος – Ζαρφίνο, Λομοτέι, Νόνο, Κίκε Μάρκεθ – Παστράνα, Άλεξ Λόπεθ
Με την πρώτης τους εμφάνιση στη κατηγορία οι «κίρικος» έγραψαν ιστορία. Έκαναν πρεμιέρα μέσα στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο» της Έλτσε και έφυγαν με ένα εύκολο 2-0 στις αποσκευής τους για Μαδρίτη. Χωρίς αίσθημα κατωτερότητας η ομάδα του Μέρε, μπήκε ζητώντας το γκολ από το πρώτο λεπτό και δικαιώθηκε στο 31’ όταν κέρδισε πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Ούγκο Φράιλε. Στη συνέχεια βλέποντας τις αδυναμίες της Έλτσε να αυξάνουν με τη πάροδο του χρόνου, το εκμεταλλεύτηκε και πριν το ημίχρονο διπλασίασε το σκορ με τον Πριέτο. Στην επανάληψη έκανε τα βασικά για να κρατήσει το σκορ και να ροκανίσει με επιτυχία το χρόνο, απέναντι σε μία ανήμπορη να αντιδράσει Έλτσε.
«Η νίκη μας θεωρήθηκε έκπληξη λόγω του ονόματος της αντιπάλου μας και επειδή είμαστε νεοφώτιστοι. Σαφώς και αξίζαμε τη νίκη ωστόσο τώρα οι αντίπαλοί μας θα μας δείχνουν παραπάνω σεβασμό και θα μας υπολογίζουν διαφορετικά. Πάμε για νέα νίκη» δήλωσε ο κόουτς Μέρε Ερμόσο. Τραυματίες παραμένουν οι νεοφερμένοι Αλμπέρτο Φερνάντεθ (31/3 στη Ρεάλ Β), Έκτορ Ερνάντεθ (μέσος, 18/4 στη Μαχαδαόντα).
 (4-2-3-1): Μπιέλ Ρίμπας – Ιρίμπας, Τσίκο, Πριέτο, Γκλαουντέρ – Φράιλε, Κριστομπάλ – Ράντι, Κλαβερία, Φραν – Οριόλ Ριέρα

Αναμφίβολα η πρεμιέρα της Φουενλαμπράδα ήταν εντυπωσιακή με το διπλό στην Έλτσε. Όμως καλή παρουσία είχε και η Εξτρεμαδούρα στη Λούγο, σε ένα ματς που τυχαία και άδικα έμεινε στο 0-0. Δείχνει αρκετά αμφίρροπη η αναμέτρηση, σύμφωνα με την εικόνα των ομάδων στη πρεμιέρα.