Toronto FC vs New York Red Bulls Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής MLS Regular Season

Toronto FC
Αντέδρασε από την άμεση ήττα κόντρα στους Γκάλαξι και πέρασε με μεγάλο διπλό (2-0) από την έδρα του Μόντρεαλ την περασμένη αγωνιστική. Δείχνει να βρίσκει ξανά τον καλό εαυτό του, το έχουν βοηθήσει οι επιστροφές βασικών παικτών και βγαίνει στο γήπεδο αυτό. Ο Ποθουέλο άνοιξε το σκορ στο 61’, οι γηπεδούχοι ανοίχτηκαν στη συνέχεια για το 1-1, αλλά δεν τα κατάφεραν και στις καθυστερήσεις ο Άλτιντορ, τελείωσε το ματς με δεύτερο γκολ. Ενισχύθηκε στις μεταγραφές με τον 22χρονο φορ Γκαγιάρδο, τον έτερο φορ Μούλινς και τον αμυντικό Γκονζάλες. Χρειαζόταν περισσότερες εναλλακτικές και η διοίκηση έκανε τις κινήσεις που έπρεπε. Στα θετικά ότι δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα γι’ αυτό το παιχνίδι για τον κόουτς Βάνεϊ, ο οποίος έχει ησυχάσει το τελευταίο διάστημα. Μοναδική ανησυχία ο αμφίβολος Μουρ (Α, 10/0).
New York Red Bulls
Οι Ρεντ Μπουλς πήραν τη νίκη στο ντέρμπι της Νέας Υόρκης απέναντι στη Σίτι με 2-1 και δείχνουν να έχουν βρει ξανά τον καλό εαυτό τους. Παρότι βρέθηκαν να χάνουν μόλις στο 7ο λεπτό, κατάφεραν να αντιδράσουν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, σε ένα καθοριστικό σημείο του ματς και να ισοφαρίσουν με πέναλτι. Ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο μέρος και στο 60′ έφτασαν στην ανατροπή του σκορ, το οποίο διατήρησαν μέχρι τέλους. Στα τελευταία παιχνίδια τους, φέρνουν μεγάλα σκορ, με το πρόβλημα να εντοπίζεται στα εκτός έδρας, όπου μετρούν τρία διαδοχικά παιχνίδια μακριά από τις νίκες, ενώ δέχονταν εύκολα γκολ σε αυτό το διάστημα. Δεν έχουν να αντιμετωπίσουν τουλάχιστον σημαντικές απουσίες, με το ρόστερ να γεμίζει ξανά, καθώς γύρισαν και οι διεθνείς.
Το Τορόντο δείχνει να ανεβαίνει ξανά τώρα που επέστρεψαν και οι διεθνείς, ενώ ενισχύθηκε και στις μεταγραφές. Οι Ρεντ Μπουλς είναι σε καλό μομέντουμ, αλλά εκτός έχουν θέματα. Βάζουν και δέχονται γκολ, όπως και το Τορόντο. Πάμε στο g/g & over 2.5.