United States MLS Cup Playoffs Conference Semifinal

02:07 New York City FC – Toronto FC
Πήρε πολύ μεγάλη πρόκριση μέσα στην έδρα της Φιλαδέλφειας η Νέα Υόρκη Σίτι με 2-1 και είναι στα ημιτελικά της ανατολής. Μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό. Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και στο 22’ έκανε το 0-2, που της έδωσε μεγάλο αβαντάζ τόσο για τη νίκη, όσο και για την πρόκριση. Έπαιξε έπειτα για να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα, καθώς δεν χρειαζόταν να ρισκάρει περισσότερο. Άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων μέχρι το 87’, όπου σε εκείνο το σημείο έγινε το 1-2 με πέναλτι, αλλά κράτησε την ψυχραιμία της στα τελευταία λεπτά και πήρε την πρόκριση. Τώρα θέλει να κάνει άλλο ένα βήμα προς τον τελικό και να πάρει την πρόκριση κόντρα στο Τορόντο μπροστά στο κοινό της. Χτύπησε και δύσκολα θα παίξει ο επιθετικός Τατζούρι (19/5).
Πήγε να… αυτοκτονήσει στο εντός έδρας ματς με την Ουάσιγκτον, αλλά στην παράταση ήταν σαρωτικό και πήρε τη νίκη με 5-1. Προηγήθηκε στο 32’ με τον Ντελγκάδο και όσο περνούσε η ώρα κλεινόταν στην άμυνα του για να το κρατήσει. Εν τέλει δεν τα κατάφερε και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε το 1-1 από τους φιλοξενούμενους. Δεν έχασε την ψυχραιμία του όμως στην παράταση και ήταν καταιγιστικό. Έκανε το 2-1 στο 93’ και ακολούθησε… καταιγίδα. Έβαλε άλλα τρία γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και τελείωσε οριστικά την υπόθεση πρόκριση. Τώρα έχει δύσκολο έργο στην έδρα της Σίτι, καθώς μακριά από την βάση του δεν τα πάει καλά και παίρνει δύσκολα αποτέλεσμα. Δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα προβλήματα για το ματς.
Η Σίτι στην έδρα της έχει αποδείξει ότι είναι πολύ δυνατή και έχει τον πρώτο λόγο για νίκη. Το Τορόντο ναι μεν είναι σε καλή κατάσταση, αλλά μακριά από την βάση του υστερεί σε αρκετές περιπτώσεις. Ο άσος είναι οριακά στο 2.00 και δεν αποτελεί πάντως καμιά τρομερή ευκαιρία.

05:07 Seattle Sounders – Real Salt Lake
Σε μια ματσάρα, πήρε την πρόκριση κόντρα στο Ντάλας εντός έδρας με το επικό 4-3. Μπήκε πολύ δυνατά και έδειχνε να το «καθαρίζει» εύκολα με 2-0 στο 22’. Η συνέχεια όμως δεν ήταν η ίδια, καθώς δεν μπόρεσε να κοντρολάρει τον ρυθμό του αγώνα και δέχθηκε την μείωση στο 39’. Ξέφυγε η κατάσταση στο δεύτερο μέρος, με το ματς να είναι πραγματικό «ροντέο» και η ισοφάριση ήρθε στο 64’. Απειλήθηκε με ανατροπή, αλλά έκανε το 3-2 στο 74΄, το οποίο δεν κράτησε όμως για πολύ, μιας και στο 84’ έγινε το 3-3. Χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες μέχρι τη λήξη της κανονικής διάρκειας. Η πρόκριση παίχθηκε στην παράταση, εκεί όπου πήρε τη νίκη με γκολ στο 113’. Στο φινάλε γλίτωσε σε απίστευτη ευκαιρία των φιλοξενούμενων. Τώρα παίζει ξανά στην έδρα του και θέλει το εκμεταλλευτεί εκ νέου για να φτάσει στα ημιτελικά.
Εκμεταλλεύτηκε όπως έπρεπε την έδρα του και έφτασε στην πρόκριση επί του Πόρτλαντ εντός έδρας με 2-1. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο 28’ για το 1-0. Δεν τα κατάφερε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έγινε το 1-1 από τους φιλοξενούμενους. Χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες στη συνέχεια, αλλά εν τέλει ήταν αυτό που βρήκε το γκολ στο 87’ και πήρε την μεγάλη πρόκριση. Τώρα έχει δύσκολο έργο όμως στην έδρα του Σιάτλ, καθώς θα αντιμετωπίσει μια ομάδα που ξέρει καλά να εκμεταλλεύεται την έδρα της και το ίδιο μακριά από τη δική του βάση παίρνει σπάνια τη νίκη. Έχει μόλις δύο στα δέκα τελευταία εκτός έδρας. Δίχως ιδιαίτερα προβλήματα στο ματς αυτό.
Το Σιάτλ στην έδρα του είναι πολύ δυνατό και έχει τον πρώτο λόγο απέναντι στο Σολτ Λέικ, το οποίο μακριά από την βάση του δεν πατάει καθόλου καλά. Ο άσος στο 1.75 βέβαια δεν λέει απολύτως τίποτα και καλύτερο είναι να στραφούμε στο over 2.5, μιας και αμφότερες βρίσκουν δίχτυα.