United States MLS Regular Season

ATLANTA UNITED FC v NEW YORK CITY FC:Απάντησε άμεσα στην ήττα από το Λος Άντζελες εκτός έδρας και επιβλήθηκε των Γκάλαξι εντός με το άνετο 3-0. Έκανε δυνατό ξεκίνημα στο παιχνίδι, πίεσε πολύ για το γκολ και τελικά αυτό ήρθε στο 23’ με την βοήθεια των φιλοξενούμενων που έβαλαν αυτογκόλ. Αλλά δεν έμειναν μόνο εκεί, καθώς σημείωσαν και δεύτερο αυτογκόλ στο 43’, με το οποίο έγειρε σχεδόν οριστικά το ματς υπέρ της Ατλάντα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 72’ με πέναλτι. Μείωσε την απόσταση από την πρωτοπόρο της Ανατολής Φιλαδέλφεια στους 3 βαθμούς. Μεσοβδόμαδα, πήγε στην έδρα του Ορλάντο για τα ημιτελικά του κυπέλλου, όπου πήρε την πρόκριση με νίκη 2-0 και θα αντιμετωπίσει στον μεγάλο τελικό τη Μινεσότα. Μακροχρόνιοι οι απόντες, δεν έχουν αναφερθεί νέα προβλήματα.
Την Πέμπτη το βράδυ υποδέχθηκε το Χιούστον και πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 στις καθυστερήσεις. Ξεκίνησε δυνατά το ματς και προηγήθηκε στο 16’. Έπειτα από δέκα λεπτά δέχθηκε την ισοφάριση, αλλά οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 29’ και όλα έδειχναν υπέρ της Σίτι. Πίεσε για να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ, έχασε σημαντικές ευκαιρίες και τελικά το πλήρωσε με γκολ στο 77’. Δεν ήταν διατεθειμένη να αφήσει βαθμούς όμως, έκλεισε τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους και με τον Καστεγιάνος που είχε περάσει ως αλλαγή ισοφάρισε στο 83’. Δεν έμεινε όμως εκεί, ήθελε τη νίκη και την πήρε στις καθυστερήσεις με δεύτερο γκολ του ίδιου παίκτη, που ολοκλήρωσε την ανατροπή στο φινάλε. Πλησίασε στους 4 βαθμούς την κορυφή της Ανατολής και έχει 3 ματς λιγότερα από την πρωτοπόρο. Δεν υπολογίζεται ο φορ Καστεγιάνος (19/7) που συμπλήρωσε κάρτες.
Η Ατλάντα είναι πολύ δυνατή στην έδρα της, αλλά είχε παιχνίδι μεσοβδόμαδα και αυτό θα παίξει τον ρόλο του. Το ίδιο πάντως ισχύει και για την Σίτι που είχε μια μέρα λιγότερη ξεκούρασης. Όπως παίζουν οι δύο ομάδες, μπορούν επιβεβαιώσουν το combo bet g/g & over 2.5.
PHILADELPHIA v HOUSTON DYN.:Έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα με 4-0 από το Μόντρεαλ εκτός έδρας και πήρε σπουδαίο διπλό με το επιβλητικό 5-1 μέσα στην έδρα της Ουάσιγκτον. Μπήκε πολύ δυνατά και έδειξε τις προθέσεις της από νωρίς, καθώς προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό. Στο 40’ κέρδισε πέναλτι και αποβολή αντιπάλου, αλλά απέτυχε να κάνει το 0-2. Εν τέλει το έκανε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και όλα πήγαιναν πρίμα. Δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το αριθμητικό της πλεονέκτημα στο δεύτερο μέρος και στο 52’ «καθάρισε» οριστικά το ματς. Δέχθηκε άμεση την μείωση, αλλά με άλλα δύο γκολ στη συνέχεια, έφτασε στον θρίαμβο. Πρέπει να γίνει περισσότερο σταθερή, καθώς στα τελευταία παιχνίδια της έχει αρκετά σκαμπανεβάσματα.
Δεν λέει να συνέλθει με τίποτα το Χιούστον, το οποίο γνώρισε άλλη μια ήττα, αυτή τη φορά με 3-2 μέσα στην έδρα της δυνατής Νέα Υόρκη Σίτι. Το πάλεψε πολύ το παιχνίδι, αλλά έχει ελαφρυντικά. Βρέθηκε να χάνει στο 16’, αλλά ισοφάρισε στο 26’ σε 1-1. Τρία λεπτά μετά όμως, έμεινε με δέκα παίκτες και άλλαξε εντελώς η ροή του αγώνα. Δέχθηκε μεγάλη πίεση, άντεξε και μάλιστα έκανε την ανατροπή στο 77’ για το 1-2. Δεν το κράτησε για πολύ όμως, καθώς στο 83’ ήρθε το 2-2 από τους γηπεδούχους και στις καθυστερήσεις του ματς, δέχθηκε τρίτο γκολ, με το οποίο ηττήθηκε. Έκανε μεγάλη προσπάθεια με παίκτη λιγότερα για μια ώρα, σε μια πολύ δύσκολη έδρα και η ήττα ήρθε με οδυνηρό τρόπο. Στα 9/10 τελευταία εκτός έδρας έχει ηττηθεί και βγάζει πολλά προβλήματα στην άμυνα. Δεν υπολογίζεται ο τιμωρημένος επιθετικός Κιότο (18/2).
Η Φιλαδέλφεια έρχεται από μεγάλη νίκη επί της Ουάσιγκτον, έφτιαξε την ψυχολογία της και φιλοξενεί το Χιούστον που παραπαίει, ειδικά μακριά από την έδρα του. Λογικά ο άσος θα επιβεβαιωθεί, ενώ μπορεί συνοδευτεί και από γκολ.

DC UNITED v LA GALAXY:

Διασύρθηκε εντός έδρας από την Φιλαδέλφεια την περασμένη αγωνιστική εντός έδρας, με το βαρύ και ασήκωτο 1-5. Βρέθηκε να χάνει μόλις από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, στο 40’ έμεινε με δέκα παίκτες, αλλά οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στο πέναλτι που κέρδισαν. Πάντως στο ημίχρονο πήγε με 0-2 πίσω στο σκορ, καθώς δέχθηκε το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις. Ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο μέρος, με το 0-3 να έρχεται στο 52’, αλλά λίγες στιγμές μείωσε σε 1-3. Φαινόταν ότι δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα, προσπάθησε μήπως και καταφέρει κάτι, αλλά δέχθηκε άλλα δύο γκολ μέχρι το φινάλε. Ο Ρούνεϊ ανακοίνωσε οτι φεύγει για την Αγγλία μετά το τέλος του πρωταθλήματος. Δεν υπολογίζεται ο χαφ Μορένο (21/0) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο.
Πήγε με πολλές και σημαντικές απουσίες (κυριότερη όλων του Ζλάταν) στην έδρα της Ατλάντα και ηττήθηκε σχετικά εύκολα με 3-0. Τα έκανε… μαντάρα στην άμυνα, όπου έδωσε δύο αυτογκόλ στο πρώτο μέρος (23’, 43’), με τα οποία οι γηπεδούχοι πήραν ισχυρό προβάδισμα για το τρίποντο. Δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικό το Λος Άντζελες δίχως τον Σουηδό σούπερ σταρ στην επίθεση και στο 72΄ υπέπεσε σε πέναλτι, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Στα τελευταία παιχνίδια των Γκάλαξι, η άμυνα τους πάει από το κακό στο χειρότερο, καθώς σε τέσσερα ματς έχουν δεχθεί 12 γκολ. Στα μεταγραφικά, πήραν τον εξτρέμ Παβόν από την Μπόκα, παίκτη που ξέρει καλά ο Σελότο από την κοινή τους θητεία στην αργεντίνικη ομάδα. Εξέτισε ο αμυντικός Πολέντα (18/1), ο επιθετικός Άλβαρεζ (9/0) και ο Ζλάταν (18/16).
Η Ουάσιγκτον δεν είναι καλά ξεκάθαρα και έρχεται από ηχηρή… σφαλιάρα. Θα ψάξει αντίδραση, αλλά το ίδιο θα κάνουν και οι Γκάλαξι, που θα έχουν και καλές επιστροφές. Κοιτάμε προς τα δεξιά και το 2 DNB.
LOS ANGELES FC v NEW YORK RB:Πήγε στην δυνατή έδρα της Νιού Ίνγκλαντ και αντιμετώπισε μια ομάδα που είχε να ηττηθεί για 11 διαδοχικές αγωνιστικές. Έχει αποδείξει όμως οτι δεν… κολλάει σε τέτοιες λεπτομέρειες φέτος και πήρε τη νίκη με 2-0. Μπήκε δυνατά από την αρχή, έψαξε το γκολ και το βρήκε στο 8ο μόλις λεπτό, όπου άνοιξε το σκορ. Δέχθηκε κάποιες φάσεις, αλλά ήταν ξεκάθαρα η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο και στο 72’ «κλείδωσε» τη νίκη με ένα ακόμα γκολ. Έβγαλε πολλές ευκαιρίες σε αυτό το παιχνίδι. Τώρα επιστρέφει στην πανίσχυρη έδρα του, όπου σε δέκα παιχνίδια, μετράει εννιά νίκες και μια ισοπαλία. Διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος, την καλύτερη άμυνα και έχει την καλύτερη συγκομιδή βαθμών από όλες τις ομάδες. Το δείχνουν και οι αριθμοί ότι είναι η καλύτερη ομάδα στο πρωτάθλημα. Δεν υπολογίζεται ο αμυντικός Ζίμερμαν (18/1) που είναι τιμωρημένος.
Συνεχίζει να έχει πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της η Νέα Υόρκη, αλλά αυτή τη φορά τουλάχιστον κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στο Τορόντο εντός έδρας με 2-0. Ισορροπημένο το πρώτο μέρος, είχαν φάσεις και οι δύο ομάδες, αλλά αυτοί που άνοιξαν τον σκορ ήταν οι Ρεντ Μπουλς στο 55’, με την βοήθεια των αντιπάλων τους, οι οποίοι έβαλαν αυτογκόλ. Λίγα λεπτά αργότερα είχαν μεγάλη ευκαιρία να φτάσουν και στο 2-0, αλλά αστόχησαν σε πέναλτι. Όσο περνούσε η ώρα, το Τορόντο ανέβαζε τις γραμμές του για να βρει το γκολ της ισοφάρισης και στις καθυστερήσεις η Νέα Υόρκη βρήκε την φάση για να κάνει το τελικό 2-0. Στα πέντε πιο πρόσφατα εκτός έδρας, έχει πάρει μόλις μια νίκη, στο μοναδικό ματς που κράτησε απαραβίαστη την εστία της.
Το Λος Άντζελες είναι πανίσχυρο εντός έδρας και αν βρει ρυθμό δεν μπορεί να το σταματήσει καμία ομάδα. Οι Ρεντ Μπουλς αρέσκονται στο να ακολουθούν σε ρυθμό και το συγκεκριμένο ματς είναι υποψήφιο για αρκετά γκολ. Το combo bet g/g & over 2.5 σε απόδοση 1.88.