22:00 Slavia Praha vs FC Barcelona UEFA Champions League

Η Σλάβια Πράγας δεν μπόρεσε να κάνει ακόμη μία έκπληξη στον όμιλο, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 εντός από την Ντόρτμουντ. Το τελικό σκορ την αδικεί με βάσει την εικόνα και τις φάσεις του αγώνα, αλλά πλήρωσε ακριβά την απειρία της και την αστοχία της. Η εξέλιξη θα μπορούσε να είναι διαφορετική, αν στο 21′ ο Μάσοπουστ ήταν εύστοχος σε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Στο 35′ έμεινε πίσω στο σκορ και λίγο έλειψε να δεχτεί κι άλλο λίγα λεπτά μετά. Στην επανάληψη, μπήκε δυνατά, είχε τα ηνία και στο 52′ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Τετσλ ήταν άστοχος. Στη συνέχεια, συνέχιζε να πιέζει, χωρίς ωστόσο να απειλεί ιδιαίτερα. Στα τελευταία λεπτά ρίσκαρε, βγήκε μπροστά για το αποτέλεσμα και στο 89′ έφαγε και το δεύτερο. Στα εγχώρια κέρδισε 3-1 εντός την Πρίμπραμ, μένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή και διατηρώντας το αήττητο σερί στο πρωτάθλημα (11-2-0). Σήμερα υποδέχεται την Μπαρτσελόνα και θα προσπαθήσει για ένα θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο το έργο της θα είναι δεδομένα δύσκολο.
«Για δύο ώρες πρέπει απλά να παίξουμε ποδόσφαιρο και να προσπαθήσουμε να κερδίσουμε βαθμούς. Ο ένας βαθμός σε δύο παιχνίδια δεν είναι αρκετός για εμάς. Θέλουμε να πετύχουμε και να κερδίσουμε», δήλωσε χθες ο υπεραισιόδοξος τεχνικός της Σλάβια, Γίντριχ Τρπισόφσκι. Όσον αφορά στα αγωνιστικά, δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα και άπαντες είναι διαθέσιμοι. Ξεπέρασε τις ενοχλήσεις και προπονήθηκε κανονικά ο βασικός στόπερ Χοβόρκα (Α, 4/0, 8/0).
(4-2-3-1): Κόλαρ – Κουφάλ, Κούντελα, Χοβόρκα, Μπορίλ – Σούτσεκ, Χούσμπαουερ – Μάσοπουστ, Στάντσιου, Ολαγίνκα – Τετσλ.
Ηγείται του 6ου ομίλου μαζί με τη Ντόρτμουντ μετά τη δύσκολη εντός έδρας νίκη της επί της Ίντερ με 2-1. Έχοντας πρωταγωνιστή και άνθρωπο της τελευταίας στιγμή το Λουίς Σουάρεθ, μπόρεσε να ανατρέψει το 0-1 του 3ου λεπτού με τα δύο γκολ του Ουρουγουανού στο 58’ και 85’ και να πάρει τη νίκη. Στο εγχώριο πρωτάθλημα προπορεύεται μετά την εκτός έδρας νίκη της στο «Ιπουρούα» επί της Εϊμπάρ με 3-0. Ανώτερη σε όλους τους τομείς η ομάδα του Βαλβέρδε «καθάρισε» άνετα το ματς κάνοντας ουσιαστικά μία δυνατή προπόνηση. Είχε την τριπλέτα Γκριεζμάν, Μέσι, Σουάρες σε εξαιρετική μέρα, με τον Γάλλο να σημειώνει το πρώτο γκολ και να συμμετέχει στα άλλα δύο, με τους άλλους δύο της 3άδας να χρίζονται επίσης σκόρερς.
Εκτός αποστολής έμεινε ο τραυματίας Σέρτζι Ρομπέρτο (Α, 2/0, 8/0), ενώ στην επανεμφάνισή του μετά από 5 μήνες, ο Ουμτιτί (Α, 1/0)  υπέστη νέο τραυματισμό στο ματς με την Εϊμπάρ και έμεινε επίσης εκτός αποστολής. Σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Ίντερ διαθέσιμος είναι ο Ανσού Φατί (Ε, 1/0, 5/2) και ο Ζόρντι Άλμπα (Α, 1/0, 5/1), ενώ σε σχέση με το πρωτάθλημα γυρίζουν οι Πικέ (Α, 2/0, 8/1) και Ντεμπελέ (Ε, 1/0, 3/1) που ήταν τιμωρημένοι.
(4-3-3): Στέγκεν – Άλμπα, Λενγκλέ, Πικέ, Σεμέδο – Άρτουρ,  Μπούσκετς, Ντε Γιόγκ – Μέσι, Σουάρες, Γκριεζμάν
Η Σλάβια Πράγας αδίκησε τον εαυτό της με την Ντόρτμουντ και θα μπορούσε να πάρει αποτέλεσμα αν ήταν πιο προσεκτική. Απόψε είναι ξεκάθαρα το αουτσάιντερ και θα επιδιώξει να κλείσει τους διαδρόμους. Η Μπαρτσελόνα έκανε πειστική εμφάνιση με την Εϊμπάρ και αν εμφανιστεί σοβαρή θα περάσει από την Πράγα. Περιμένουμε χαμηλό τέμπο, λίγα γκολ και διπλό.