Poland Ekstraklasa

16:00 Arka Gdynia – Lechia Gdansk
Η Άρκα Γκντίνια γνώρισε βαριά ήττα με 4-1 στην έδρα της Πλοκ και αυτό κόστισε στον προπονητή Ζιελίνσκι, ο οποίος απομακρύνθηκε από τον πάγκο. Πλέον, ο νέος τεχνικός είναι ο Αλεξάνταρ Ρόγκιτς και καλείται να βγάλει την ομάδα από τη δύσκολη θέση. Με το αποτέλεσμα στο Πλοκ βρίσκεται χαμηλά, έχοντας μόλις εννιά βαθμούς σε 11 αγωνιστικές. Στα του αγώνα, έκανε κάκιστο πρώτο ημίχρονο και πήγε στην ανάπαυλα με δύο γκολ στην πλάτη. Στην επανάληψη, μείωσε και ξαναμπήκε στο ματς, αλλά δέχθηκε άλλα δύο και τελείωσε η ιστορία. Σήμερα θέλει να κάνει μια νέα αρχή και παίζει γειτονικό ντέρμπι με τη Λέχια. Τα περιθώρια έχουν στενέψει και ο στόχος είναι η νίκη για να πάρει ανάσα. Τιμωρημένος είναι ο Μαρτσίνιακ (Α, 10/0) που συμπλήρωσε κάρτες. Εκτός είναι οι Μλίνσκι (Μ, 7/0), Κοπτσίνσκι (Μ.) και Σαμανές (Μ.).
Η Λέχια Γκντανσκ έχασε με 2-1 εντός από τη Ζαγκλέμπιε Λούμπιν και σταμάτησε το νικηφόρο σερί. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε πίσω στη βαθμολογία, έχοντας 19 βαθμούς. Όσον αφορά στο ματς, το τελικό σκορ την αδικεί αρκετά, αλλά πλήρωσε ακριβά το κακό ξεκίνημα. Μόλις στο 8′ στάθηκε άτυχη και έμεινε πίσω με αυτογκόλ του Αγκουστίν. Το τέρμα αυτό την αποδιοργάνωσε και παρότι στη συνέχεια ανέβηκε και πίεσε, δέχθηκε και το δεύτερο κόντρα στη ροή. Στο 66′ μείωσε με τον καλό σκόρερ Σόμπιεχ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας. Τώρα πάει στη γειτονική έδρα της Άρκα και το διπλό είναι μονόδρομος για να μείνει σε επαφή με την κορυφή. Στο γήπεδο αυτό, έχει τρομερή παράδοση τα τελευταία χρόνια και θέλει να τη διατηρήσει. Νοκ άουτ παραμένουν οι Αράκ (Μ.), Μίχαλικ (Μ, 1/0)
Η Άρκα Γκντίνια με το νέο προπονητή θέλει να κάνει μια νέα αρχή σήμερα και να ξεκολλήσει από τα χαμηλά. Από την άλλη, η Λέχια προσγειώθηκε ανώμαλα την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά έχει την ποιότητα να ρεφάρει απόψε. Το διπλό έχει προβάδισμα.

18:30 Gornik Zabrze – ŁKS Łódź
Η Γκόρνικ έφυγε αλώβητη από τη δύσκολη έδρα της Κρακόβια, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε για πέμπτη συνεχόμενη αγωνιστική μακριά από τις νίκες, έχοντας 13 βαθμούς μετά από 11 ματς. Στα του αγώνα, ξεκίνησε ιδανικά και προηγήθηκε μόλις στο 13΄με τον Μάτουσζεκ. Στη συνέχεια, θέλησε να διαφυλάξει το σκορ, οπισθοχώρησε και στο 35′ δέχθηκε την ισοφάριση. Στην επανάληψη, πιέστηκε πολύ από την αντίπαλο, αλλά κατάφερε να κρατήσει τον βαθμό. Σήμερα υποδέχεται τη νεοφώτιστη Λοτζ και έχει ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να επιστρέψει στις νίκες μετά τις 25/8. Τιμωρημένος είναι ο Κούντλα (Τ.) και νοκ άουτ ο Ριτσκόφσκι (Μ.).
Η Λοτζ πανηγύρισε νίκη-ανάσα, επικρατώντας με 4-1 εντός της Κορόνα Κίελτσε. Με το τρίποντο αυτό, σταμάτησε το τραγικό σερί ηττών, αλλά παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Όσον αφορά στο ματς, μπήκε δυνατά και μέχρι το ημίωρο είχε πετύχει δύο τέρματα. Λίγο πριν την ανάπαυλα δέχθηκε τη μείωση, αλλά στην επανάληψη κυριάρχησε και σφράγισε την πολύτιμη νίκη. Τώρα πάει στην έδρα της Γκόρνικ και θα προσπαθήσει να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα. Σε αυτό το γήπεδο δεν έχει χαμογελάσει ποτέ και ο στόχος είναι να σπάσει την άσχημη παράδοση. Νοκ άουτ είναι ο Σεκούλσκι (Ε, 6/4) και τιμωρημένος Κόλπμα (Τ, 7/0).
Αμφότερες βρίσκονται χαμηλά και θέλουν βαθμούς για να ανέβουν. Η Γκόρνικ τρέχει αρνητικό σερί, αλλά σήμερα έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη κόντρα στη νεοφώτιστη Λοτζ. Ο άσος σε αποδόσεις κοντά στον διπλασιασμό έχει αξία.