Spain Primera Division

22:00 Levante UD – Real Mallorca
Τα «βατράχια» προέρχονται από την ήττα τους στο Μπιλμπάο από την τοπική Αθλέτικ με 2-1, σε ένα ματς που παραλίγο να κάνουν την έκπληξη. Ο αγώνας ουσιαστικά εξελίχθηκε μεταξύ του τερματοφύλακα Αίτορ Φερνάντεθ και της Αθλέτικ. Ο 28χρονος πορτιέρε έσπασε κυριολεκτικά τα νεύρα ων αντιπάλων του με τις απίθανες αποκρούσεις του. Η ανύπαρκτη Λεβάντε του πρώτου μέρους, κατάφερε με το minimum της επιθετικής της προσπάθειας να πάρει το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και αφού είχε δεχτεί αφόρητη πίεση. Η πίεση αυτή εντάθηκε ακόμα περισσότερο στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να νικηθεί τελικά δύο φορές, πρώτα στο 57’ και μετά στο 88’ που ήταν και η καθοριστική.
Αγωνιστικά Νέα:Πρόβλημα τραυματισμού προέκυψε με του Ουρουγουανό αμυντικό Κομπακό (Α, 6/0) που θα μείνει ένα μήνα εκτός. Εξοντωμένοι από την κούραση γύρισαν την Τετάρτη οι διεθνείς Μπαρντί (Μ, 8/1) και Βούκσεβιτς (Μ, 10/0), ενώ κάποιες ενοχλήσεις αισθάνεται ο Μελέρο (Μ, 9/1). Αποθεραπεύτηκαν και είναι διαθέσιμοι οι Ροτσίνα (Μ, 9/0), Τόνιο (Α, 4/0). Είναι βέβαιο ότι ο κόουτς Πάκο Λόπεθ, που ανανέωσε στη Λεβάντε ως το 2022, θα κάνει αλλαγές.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Αίτορ – Μιραμόν, Βέζο, Ποστίγο, Κλερκ – Μπαρντί ή Ροτσίνα, Ραντόχα, Καμπάνια, Μελέρο ή Ερνάνι – Μοράλες, Μαγιοράλ
Νέα νίκη εντός έδρας για τους «μπερμεγιόνες», αυτή τη φορά επί της Βιγιαρεάλ με 3-1, που τους έδωσε αέρα 5 βαθμών από τη γραμμή. Η Μαγιόρκα, κατά τα φαινόμενα, στο μόνο που έχει να ελπίζει φέτος για σωτηρία είναι στην έδρα της (4-1-1), αφού εκτός έδρας είναι για «πέταμα» (0-0-5). Τελείωσε τον αγώνα με μόλις 3 σουτ, σημειώνοντας τα δύο της πρώτα γκολ από το σημείο του πέναλτι στο πρώτο μέρος. Η μείωση του σκορ ήρθε και αυτή από το σημείο του πέναλτι στο 49’, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κουμπό από πάσα του Φέμπας, έγραψε το τελικό σκορ. Αν και σηκώθηκε πολύ κουβέντα για τα πέναλτι που κέρδισε, η νίκη της ήταν δίκαιη.
Αγωνιστικά Νέα:«Είναι μια νέα ευκαιρία να κερδίσουμε μακριά από το σπίτι μας και θα το επιχειρήσουμε με όλα τα όπλα που έχουμε, καταθέτοντας τη ψυχή μας για να το πάρουμε το ματς» ανέφερε ο κόουτς Βιθέντε Μορένο. Εκτός μάχης είναι οι Λάγο Τζούνιορ (Ε, 12/2), Τραχκόβσκι (Μ, 7/0), αλλά και ο Λούμορ (Α, 9/0), που χτύπησε με την εθνική Γκάνας. Στον αντίποδα επανέρχεται ο σημαντικότατος Σάλβα Σεβίγια (Μ, 12/2), που εξέτισε ποινή.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ρέινα – Σάστρε, Βαλζέντ, Ραίγιο, Γκάμεθ – Φέμπας, Μπάμπα, Ντάνι Ροντρίγκεθ, Κουμπό – Μπουντιμίρ, Σάλβα Σεβίγια
Η Μαγιόρκα παρουσιάζει μία τρομερή ανικανότητα εκτός έδρας εδώ και μεγάλο διάστημα, με τελευταία νίκη τον περασμένο Απρίλιο. Φέτος βέβαια είναι στο 0-0-5. Η Λεβάντε δείχνει και είναι καλύτερη αλλά το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή η Μαγιόρκα θα κάνει τη «ζημιά». Ακόμα και το «Χ» ζημιά θα θεωρείτε.